Jump to content
Порталът към съзнателен живот

С партньор или без партньор по пътя на развитие?


Янина

Recommended Posts

Аз се присъединявам към мненията че по-добре е с партньор. Но не просто тяло от другият пол, а сродна душа, в пълният смисъл на думата! Ако Учителите и напредналите им ученици могат без партньор, то е защото намират компанията на по-напреднали същества, такива като Ангелите (и т.н.)например. А за малките хора(такива като мен) общуването със сродна душа дава чудни чувства и преживявания, които дават и вътрешен баланс, и само спомагат вървенето по "пътеката"! И за да привлечем чист, добър, фин, силен и стабилен вътрешноо и външно партньор, трябва и ние самите да сме такива. Така че отново най-важна е вътрешната ни трансформация, вътрешната ни работа, малките ни стъпки и победи над собствените ни слабости и противоречия... Така че трябва да знаем какво искаме и да имаме решителността да се стремим към него - и духовно, и физически. Казвам го и на себе си! :D

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 314
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Естествено, не може да звучи зле това, нали?! Обаче с едното на ум... Привързването си е най-голямата Медуза, а е толкова естествено като решиш, че намираш Сродната си душа. Нали е сродна, ще се допълним, ще станем съвършенно цяло и ще забравим, че не сме завършени. Да не бъде! Както казва основателят на реформираната църква, обичният Апостол Павел, но... едно на ум.

Линк към коментар
Share on other sites

Едно е да си сам, друго е да си самотен...

Християнската доктрина набляга много на "ближния", като необходимост изобщо за някакво развитие, а освен това, без ближен, Любовта не би могла да се изяви...

Понятието партньор е малко подвеждащо- приятел, съмишленик, колега ако щете, че и интимен партньор, с всичките му разновидности...

Човек по принцип извървява сам пътя си, не може да го замести никой, нито той да замести друг, в извървяването на пътя.

Моето мнение е, че партньорство от всякакъв тип е желателно, ако в неговата основа, е заложен принципа на свободата, и законът на свободата се проявява безпрепятствено в партньорството като вид отношение...независимо какво е...

Със сигурност физическия брак между мъжът и жената, няма нищо общо с принципа и закона на свободата- това всеки може да го провери, достатъчно опити могат да бъдат направени...но въпреки това се сключват бракове, и въпреки това, в ограничението на брака може да има духовно развитие...

Но, за да разсъждаваме за или против партньорството, което включва общуване с други хора, не е ли по-добре да се замислим, с колко други неща сме обвързани, зависими, и несвободни...така че, каквото и да е партньорството, то е развиващо се върху почва, в която свободата е дефицитна...от липсваща, до ограничена...осъзната или неосъзната... :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

От една страна е по-хубаво да си сам, за6тото няма кой да те ядосва, да ти прави сцени на ревност и т.н. А от друга страна не е много хубаво, за6тото има трудни моменти в живота и е по-добре да ги сподели6 с някого на когото има6 доверие и знае6 4е може6 да раз4ита6 на него по всяко време, а пак и той 6те може да те разбере и да ти даде съвет!

Моля пишете на кирилица! Мнението е "преведено" на кирилица от модераторския екип.

Линк към коментар
Share on other sites

Мнение на една жена, продавачка на закуски, лелка(точно по темата) :" По-добре вземи някоя, че да има за какво да се ядосваш!" :) !

Когато споделих мисли по темата с едно момиче и казах че в някои духовни общества има много хора на години, несемейни, които се чувстват много добре и са щастливи, тя ми отговори: "Ако излязот извън комуната в която живеят, ще бъдат най-големите нещастници на света и ще се опитват да завържат разговор с непознат в супермаркета, за да запълнят празнотата и липсата в себе си!"

Мнението на брат, българин, който живее в Монтреал: " Почти всички така наречени духовни мъже и жени, които са решили да останат сами, да не се обвързват в брак, след като минат 50-те, един вид откачат, мръдват, вманиачават се по отношение на другият пол, започват невероятно силно да им липсват тези отношения и започват отчаяно да ги търсят - плюс тежестта на общественото мнение... тъжна картинка общо взето! Необвързването е подходящо само за малцината които наистина искат и могат да се отдадат напълно отдадено на служба на човечеството. Но трябва да има какво да му дадат, а не само да го искат!!! " :1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

Понякога за достигането е нужен пповече от един живот ...

Линк към коментар
Share on other sites

Това е преди осъзнаването, което се опитваме да демонстрираме в нашия форум. До тук живяхме доста, но сега сме способни при достатъчно силно желание да използваме наличния си живот за служене...

Линк към коментар
Share on other sites

Венци, ще те видим след десетина години, ако не и по-рано какво мнение ще имаш тогава - с годините в човека се събуждат едни чувства, които ги няма като е в двайсетте ...

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта помага на служенето. Любовта е мъдър учител, помага по-добре да се разбират хората. Две глави мислят по-добре от една. Когато някой се почувства слаб и обезсърчен, любящият до него човек може да го утеши и повдигне, може да приложи и от своята сила, за да бъде постигната целта. Тази цел би могла да бъде обща. Противоестественият живот в лишение всъщност лишава от сила, понеже животът е движение и обмен на енергии, а не застой и стискане, освен това причинява излишни и дори вредни вътрешни борби, в които се губи наистина много. Такива хора са фанатизирани, вярват, че знаят кое е добро и кое - зло, но всъщност са много дезориентирани и говорят направо небивалици, нямащи връзка с реалността. Мислят, че трудно ги разбират, понеже са много напред с материала, но това ги прави аутсайдери в обществото, на което толкова се пънат да помогнат. Човек не бива да се чувства виновен за начина, по който е устроен от самия Бог, понеже това освен другото означава бунт срещу Бога. Трябва да сме благодарни за начина, по който сме устроени, че се нуждаем от човек до себе си не само да си говорим на определени теми, но и да изразяваме любовта си във всичките й проявления, като по този начин се обогатяваме един друг. Говоря за подходящия човек, който обикновено не е лесно да бъде намерен.

Има само едно изключение, ако човек наистина е "скопен" от Господ и на ум не му идва даже за другия пол. Ако обаче прави какво ли не да се преборва с природата си / и с Господ/, ако пие разни отвари, гладува и какво ли още не, наистина има проблем според мене...

Любов е дума, по-силна от думата служене, по-силна от всяка друга. Бог е Любов! ... мъж и жена ги създаде, по Свой образ и подобие... жената да бъде приятел и помощник на мъжа, той да я обича като собствената си плът, да се грижи за нея ... да се отдели от баща и майка, двамата да станат една плът... Извинявайте, че не потърсих точните цитати, но нали няма нужда, понеже достатъчно са популярни.

:yinyang::angel::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Няма конфликт! Не проповядвам самотата, а не е добре да се мислиш за по-опитен от другите, независимо от предпоставките... Може и да си, но все пак не знаеш кой от къде е минавал. Относно партньорството обаче знам, че е абсолютно наложителна максимална съвместимост на стремежите, понеже всичко друго пречи на същите тези стремежи. Слава Богу, че още имаме вяра и надежда за почти невъзможната среща, щото иначе щяхме да сме се предали млади, още в 20-те, а?! Определено ако се спреш, за да се оглеждаш, няма да стигнеш там, за където си тръгнал...

Линк към коментар
Share on other sites

Ако някой може без партньор, хубаво, най-вероятно е в този си облик при нас, за да ни води. Аз обаче не мога, нещо повече, ако ми липсва, зациклям на едно място и нищо не върви. Което съвсем не значи, че на всяка цена трябва да се сдобия с партньор :)

Раждаме се като човеци, за да живеем като човеци, а не като богове, духове или ангели. И ставаме носители на присъщите човешки желания - някои лоши, други добри /най-общо/. Не мисля, че партньорството спрада към групата на лошите желания.

Линк към коментар
Share on other sites

Не се опитвам да оспоря постинга на Latina, но все пак искам да напомня, че междуполоата любов се доближава минимално до тази Любов, която е проявление на Отца ни. Добре е да диференцираме в по-голяма степен двете понятия и да повторя: Бог е Любов, но Любовта не Бог!

Относно партньорството, няма какво да разпъвам позицията си, щом ще е по пътя на развитие, това е ПАРТНЬОР с който много скоро трябва да се съвместят стремежите и общите направления за постигането им. В противен случай, дори и при красиви отношения се размива доскоро създавания образ за Истината и обективата реалност, а те определят Пътя. Разбира се, ако приоритетни са междуполовите отношения, едва ли ще се чувствва някаква липса при такова разитие на ситуацията...

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно защо междуполовата любов трябва да се различава от Божествената? Може би е нейно пряко проявление в този дуалистичен илюзорен свят! Може би може да бъде начин да се доближим до Божествената Любов! Не казвам че трябва да се валяме постоянно в тази любов, но дали трябва да се отказваме от нея? Както казва Латина, щом сме родени хора със съответните органи, функции и наклонности, ще живеем като хора!Ако Господ ни е създал такива, ние ли сме които трябва да се отричаме от мъдростта Му? А ако е Несъвършен, което е възможно, като се съди по творението Му, едва ли сме ние които ще успеем да поправим грешките Му! Има цели науки и работа с вътрешната енергия, които помагат на това приобщаване на междуполовата любов към Божествената! И защо да диферинцираме - не е ли по-добре да синтезираме, обединяваме, сливаме, приемаме! Синтезът е качество на Душата, докато диференцияцията, Анализа - качество на ума! И двете имат мястото си, но първото води към хармония и растеж, докато второто към война и битки! И външно, и вътрешно отнесено!

От опит говоря - и отричането на междуполовата любов е грешка, и пристрастяването към нея също така - златната среда, както винаги! Чрез секса се обменят енергии, които не могат да се обменят само чрез разговор, поглед, присъствие, допир и т.н.! Ако се прекалява с него, става изтощаване на потенциала, но ако се отречем от него, става точно същото, защото става едно вътрешно изсушаване и затихване на тези функции, което си е самокастриране, губи се целият заряд, импулс за живот! Пробвал съм и двете крайности, на собственият си гръб, в собственият си малък живот - и стигнах до извода за златната среда!

А за срещането на духовен партньор в живота - не се дава на всеки търсещ - затова често търсещите си стоят самички, или съдбата им дава партньор на по-късна възраст! Много партньори за средно статистическият зомбиподобен индивид, но много ли са търсещите Истината?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Орлине !

А бе виждам , че друг няма да ти отговори като, че ли ? Да се пробвам , а !?

Първо, да ти се извиня , че не съм учил Теософия и нямам правилен набор от термини в главата си- май ми е предимство девственото съзнание...?. И за това ще си го кажа както си знам , като един простосмъртен търсач на Райското Спокойствие и Мир.

Не съм смесил в главата си нормалния живот на обикновенните хора като мене и живота на ученика тръгнал по духовния път на развитие. И за това правя разлика между Духовната жена и Плътската жена. Обикновенните хора имат нужда от плътската жена / мъж , защото така е устроен живота от Бог след грехопадението. Но Духовната жена е вътре в нас според мене и мисля, че за нея иде реч.

Доказателствен пример : Послание на св. ап. Павел до Галатяните гл.4 стих 22-27

22. Защото е писано, че Авраам имаше двама сина, един от слугинята и един от свободната;

  23. но тоя, който бе от слугинята, се роди по плът, а оня, който бе от свободната, по обещание.

  24. И това е иносказание, защото тия жени представляват два завета, единият от Синайската планина, който ражда чада за робство, и той е Агар.

  25. А тая Агар представлява планината Синай в Арабия и съответствува на днешния Ерусалим, защото тя е в робство с чадата си.

  26. А горният Ерусалим е свободен, който е [на всички]майка;

  27. защото е писано:

"Весели се, неплодна, която не раждаш;

Възгласи и извикай, ти, която не си била в родилни болки,

Защото повече са чадата на самотната, нежели чадата на омъжената".

Орлине , твоята неразбория идва от това , че смесваш двата свята . Духовния и Материалния. Теоремата на Хермес е ... подобие , не е еднаквост.

Правилно си написал , че това е твоята опитност. А тя е субективна реалност . Обективната реалност , значи Истина. И когато двете съвпаднат - твоето мнение е Истинно. За сега е само субективно . Другото препъни камъче е времето за постигане на ефектите. Бог си го е взел времето в негова власт за постигане на Духовните ефекти .. така поне пише в Библиятя някъде. Аааа... и да не забравя, че Духовната рожба е по обещание от Бог Отец.

Така се получава при смесване на философските системи. Защото преследват различни цели с различни методи с различни мерни единици.

Лично разсъждение само .

Линк към коментар
Share on other sites

Не винаги този, който чете, разбира нещата така, както е желал този, който ги е написал. Сега не ми се доуточнява обаче, понеже съм уморена и по тази причина ме мързи, без друго да си недоразбран е естествено състояние. Съвсем спокойно приемам факта, че ме мислят за различен човек. То аз не се познавам добре, камо ли да очаквам това от някой друг...

Благодаря на Иван, че се гмурна толкова надълбоко по темата, където аз по принцип не смея! Изненада ме, зарадва ме, обогати ме!

:):feel happy::thumbsup::thumbsup2::hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не смесвам двата свята, но ГОСПОД ГИ СМЕСВА - ВСИЧКО Е ЕДНО! А многото философии произлизат от единната философия, тази на Истината - и за да се доближим до нея - трябва да се запознаем с повече от тях, за да видим, че преподават едно и също с различни думи - дори и привидно различни, вътрешно еднакви! Аз например почти не съм запознат със старият завет на еврейската книга(библия значи книга) . Просто винаги ме е отблъсквал стилът - някакъв маниакално депресивен робски стил на сляпо подчинение пред някакъв господ, пълен с повече пороци и мъка от нас самите ! Но искам да го прочета този стар завет, защото става дума за тези несъвършени по никакъв начин същества, които са ни дали своето несъвършенство, макар да са го обявили за съсършенство! Те ни ръководят и сега... сигурен съм че някои от тях са господа и дами(Господи и Богини) на място! Но съвсем не всички, положително! Безкрайно по-мъдри и знаещи от нас са - живеят според нашите разбирания почти вечно, могъщи са, владеят вътрешните си тела, работят многоизмерно ! Проверете книгите на Зечария Сичин за справка! Хайде че бързам! Със здраве! Точкана сляпата вяра, да ме прости Господ - истинският!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Този Зечария Сичин не го познавам, не съм чел книгите му, няма и да ги прочета, защото е преписал от някъде може би съдържанието им и написаното дълго трябва да се проверява за достоверността му- нямаме в човешкия живот 70-80г. толкова време за губене да проверяваме всяка книга.

Но тук пиша само това което съм преживял и преживявам. Не цитирам чужди мисли и преживявания, а своите. Това не е сляпа Вяра, а действена вяра. А е Вяра защото е незрима за другите.

Господ нищо не смесва. При Него има причинно-следственна връзка. Това не е смесване, а диференциране на елементите в цялото, с цел усъвършенстване на елементите за по-синхронно сработване на цялото. Всичко е едно само в комуните. Живях 30г. в комуна и някрая се опитаха да ме изкарат виновен за грешките на баща ми и дядо ми, ама баща ми и дядо ми не били виновни. Да да ... всичко било едно. Да има да вземаш.

Недупостимо е творението (човек) да съди Твореца защо е създал различни системи в хода на еволюцията и да се опитва да връща еволюцията цели епохи за да е според субективния мироглед на творението. Еталон за обективност са само постигналите съвършенство Учители. Ако си такъв - извинявай !! Но дълбоко се съмнявам да си Учител. За това - смирение братко е нужно.

Линк към коментар
Share on other sites

Иване, здравей, приятелю добри, макар и непознат визуално! Радвам се да чуя от теб новини и мъдри думи! Бих искал да ти кажа че съм жалък малък човек и участвам в това интернет пространство на духовна среда защото ми харесват мислите на хората, самият форум, организаторите му и отвореността му, широкостта му и проникновеността му! Аз ти писах веднъж че тези твои приказки за учител пълни с някакъв сарказъм и ирония са не на място!

По темата: защо да разделяме плътската жена от духовната? Не е ли плътската жена най-пряко проявление на духовната, тоест на собствената ни висша Душа? Може би точно жените до нас могат да ни доведат до тази ни висша душа много по-директно отколкото някакво изкуствено подтискане и самоизсушаване - енергийно и идейно! Мен ме изумява красотата на женската психика, дълбочината на душата им, естествената им вродена мъдрост за неща до които мъжът често въобще не достига! Жените са родени психолози и актриси, много по-стабилни енергийно от нас мъжете са, и съчетават както материалната прагматичност , така и духовната красота - без да резделят нещата, без глупави магарешко инатски напъни, наричани духовна воля и път - защото пътя е в нас и ние вече сме в крайната му точка - ако го съзнаваме обаче! И точно радостите на света и красотите му могат да бъдат лоста за това осъзнаване! По този начин и семейството, и жените, и секса, и децата, и парите, и работата, и ежедневието стават самият духовен път! Може би сме си медитиркали егоистично в пещерите в някои от животите си - но дали това е истинският път към Истината?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Орлине !

Тук във публичното пространство ще говоря само по темата. Ако искаш разширение на темата като лична информация мини на ЛС или майл. Но тук само по поставената тема.

Разделението на плътската жена от духовната не го правя аз, а много по-велики от мене, като св. ап. Павел и ти го цитирах. Бог Отец също прави това разделение. Ако искам да си развивам духовно и аз трябва да направя разделението. Семеен съм и отлично знам какво пиша в момента. Не просто да го вярвам сляпо. Имал съм изключително интересни опитности и не мога да си позволя да кажа за нещо , че не го знам и то в сайт за Духовност. Когато започнах да се занимавам с Езотеризъм пак бях семеен и сега също. Имам и лична опитност , освен прочетеното от Библията. Двете жени - Плътската и Дъховната са напълно независими една от друга. Могат да се подпомагат , но повтарям са напълно независими. За себе си съм убеден на 100 %. Потенциално Плътската жена може да те изостави ако й скимне , че вече не си красив, богат, ако си инвалид, умен и ред други извинения.

Духовната жена е обаче част от тебе самият, това е едно твое скрито "АЗ" което допълва мъжкото ти "АЗ". Духовната ти "жена" не може да те предаде потенциално. Защото тя е част от твоя Елохим ...един от Архангелите ти. Но поради невежество или акт на психотронно въздействие Духовната жена може да бъде убита ( това е случая с присадката) .

Повече тук публичното пространство не мога да говоря по въпроса.

Орлине струва ми се , че бъркаш Духовния живот в Духовните светове с духовния живот тук на Земята, който за мене е Душевен. Като общуваш тук на земята с други жени това е Душевност без значение какво и как го правиш.Защото Душевния свят включва Етерно, Астрално,Ментално и част от Причинно тела. Просто земния език е несъвършен и от там неразборията при изричане на сходни по форма и звукове думи. Точно за това Библията е написана с притчи, за да се избегне това звуково преповтаряне на термините.

Мисля говорих предостатъчно в публичното пространство защото темата е обект на Езотеричната наука от много лично естество на Духа и за това спирам до тук.

И на мене ми харесва форума и да обменям мисли с хората. Но не всички мисли са за публична изява, защото се разкриват езотерични тайни.

Винаги от както се помня като човек занимаващ се с Езотеризъм съм .... "медитиркал" във втория по големина град в България без да влизам в пещери. Имам висше филологическо образование и не се отричам от земните радости . Други го правят да се отричам като ме поставят в положение без избор. Това е съвсем друга тема за разговор. Вярата ми е напълно осъзната и никога не е била сляпа като на набожна бабичка. Никога не съм правил нещо което не съм разбирал със земния си ум.

Хайде, че се разприказвах много . Чао !

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря , Иване, не се засягай, нямам впредвид никого лично - пиша защото не зная, ако знаех, щях да мълча, защото нямаше да мога да изкажа това което знам. Просто си комуникираме тук виртуално дигитално ... :)! Сигурен съм че нещата може да изглеждат по един начин за теб, по друг за мен - това е нормално -и всички са прави за себе си! Важното е Мир и Любов да има - може да пием по една бира някой ден заедно! В твоят град имам добри приятели които не съм виждал отдавна...! Бъди здрав и силен!

Линк към коментар
Share on other sites

Ако човек наистина много силно иска да се отдаде на духовността - а само тя носи великата радост от живота, дори и външно да има скърби - тогава пртньорът, партньорката трябва да искат същото, да са готови на чист и жертвен живот( а се жертва само глупостта и навиците, които носят само болка в краен случай)!

Обаче в повечето хора, включително и в мен има едно силно желание за дом и семейство, дълбоко вродено в нас - и то се проявява след определена възраст - и тогава съдбата често си прави шеги с нас и ни поставя в капани!

Господи, води ни в правият път !!! Да бъде волята Ти !!!!!!!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:v: Духовното партньорство действително вече става водещо и доминиращо....:thumbsup2::thumb down::thumbsup1:

:feel happy: Любов + Светлина+ Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравей! В момента съм седнала :) но по принцип ...съм права , защото в духовното партньорство можем да си партнираме хармонично с всички ...чрез Духа ! :thumbsup1:

:feel happy: Любов +Светлина + Мир+ Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...