Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какъв е смисълът на физическата красота? - част 2


Ася_И

Recommended Posts

Guest Емил от Льонеберя

да. разбирам. за предпочитане пред грозната и глупава жена е красивата и глупава жена.

а ако е умна и красива? дали грозната и умна ще е за предпочитане?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Човешките очи гледат различно, а красотата е на всякъде. Усещане.

Линк към коментар
Share on other sites

Оф, тук ми се ще да напиша"Хубавите ябълки прасетата ги ядат".

Защо това е така не знам, но съм виждала много такива случаи.И с жени, и с мъже.

Ако всеки дефинира какво е за него физическата красота ще се окаже,че това което за едни е красиво,за други е грозно и обратното.

Но добрият външен вид и здраве са резултат от вътрешния свят на човек.

За мен красотата е състояние на ума.Тя не е константа,красотата идва и си отива.

Животът в човек дава смисъл на красотата,начинът по който красотата влияе на реалността е винаги добър, а също и вдъхновяващ.

Сама по себе си физическата красота не е достатъчна, за да се даде определението красив.

Обаче, животът зад материята е този, който ни кара да въздишаме и да възклицаваме"Уау каква красота!

Ето например в момента,идеалът за красота е в симетрията и добрите пропорции на лице и тяло, не е като през 90- те индивидуалността и харизмата.Сега всички модни агенции търсят идеалните симетрични лица,защото визията, визуализирането е до такава степен усъвършенствано,че единственото от което имат нужда е симетричното, добре пропорционирано лице и тяло/като тук има много строги параметри/, нищо повече.

Сега от особена важност е и отношението към самата дреха, мода и дизайнер, която носи в себе си като излъчване манекенката, не толкова уникалната й физическа красота.

Защото никой не се интересува от нея и нейното лице, а от начинът по който представя дрехата на модния подиум, начинът по който се движи, животът който вдъхва на една колекция.

Твърде силните и изразителни лица, в момента са отбягвани за сметка на просто симетричните и добре пропорционирани,правилен череп, добри съотношения на лицевия дял и т.н.

От друга страна се наблюдава и другата тенденция, недотам "красиви", но пък много артистични на подиума манекенки да се лансират,просто зависи от политиката на дадения дизайнер и модната агенция, която го обслужва.

Като цяло красотата е малко роботизирана в момента,сведена до пропорцията и симетрията, тези които се занимават професионално с това знаят, никой не се интересува от персоналността, а по- скоро от интерпретацията, която манекенката прави на подиума.

Което не е толкова лошо като тенденция.

Или ако трябва да обобщя търси се персоналност, но не точно във физически аспект.

В киното, музиката или което и да е сценично изкуство може би изиграват роля съвсем други неща. Както вече казах визията и стайлингът са до такава степен съвършени, че просто няма значение дори какви са физическите природни дадености, всичко се оправя и представя по желания от маркетингова гледна точка начин.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Редактирано.

В тази и други теми се е засягал въпроса за физическата красота и нейния смисъл. Говорило се е за илюзии, субективизъм, вкусове. Ето едно мнение на Орлин, касаещо физическата красота днес (а и преди векове, когато е нямало реклами втълпяващи на хората що е красиво и що не е - понеже в сайта се споменава за натрапени от рекламите вкусове):

Орлин Баев

психолог-хипнотерапевт

Публикувано: 19 май 2006 - 17:23

За различните интереси - ако има резонанс в духа, всичко друго може да се нагоди. Но ако го няма него, връзката основана на общи интереси остава просто контракт - сътрудничество, но не и единение в дълбочина. А що се отнася до физическото привличане и страстите, за влечението между телата, за сексуалното привличане - това е най-преходното! С колкото и красива и изваяна жена да си, колкото и хубава кожа да има, колкото и стройни бедра и стегнати гърди да има, ако няма единство в дълбоките нива на съществата - всичко се губи много скоро! И най-голямата хубавица втръсва след три месеца търкане на телата ...

Така че, в заключение: Истинска връзка има ако и двамата имат духовен стремеж и го следват като най-важното нещо в живота си(обикновено единият го има, а другият се опитва да го провали всячески...). Това е много рядко явление обаче. Другите нива - съвпад в менталните интереси и чувствените предпочитания и вкусове могат да бъдат добро допълнение на основния духовен стремеж, но могат и да не бъдат. Не са те главното.

:thumbsup:

http://www.beinsadou...indpost&p=12933

Откроил съм моментите свързани с физическата красота. Изброените от Орлин неща се приемат като признаци за красота от масата мъже. И това може би е плод не само на реклами, а и на Природа. Може би си има причини този тип визия да се приема за красива - предполагам, че защото се свързва с жизненост, младост, сила (от там и способност за износване и раждане на здрави деца), красота (раждане на красиви деца), женственост, мекота (неща привличащи мъжа, понеже женствеността и мекотата са нещо различно от това, което по принцип е характерно за мъжкия пол; привличане на противоположностите). Белите и подредени зъби - те също са елемент от физическата красота, свързват се подсъзнателно със здраве. Човек може да е чаровен/хубавичък и без да има чак перфектна бисерна усмивка - но ако говорим за красива усмивка, то това е бели подредени зъби, а не жълти, криви зъби. Не казвам, че жените изглеждащи по не чак толкова перфектен като гореописания начин не могат да са хубави, чаровни, сладки, добри, духовни, привлекателни, но тук става дума за физическата красота - тоест какво си представят много хора като се каже "красавица", като се помисли за перфектна красота, физическо съвършенство, олицетворение на красотата. Вярно е, че има и субективизъм, че критериите за красота не са напълно еднакви навсякъде. Но от цялостните ми наблюдения свързани с настоящето и миналото, струва ми се, че въпросните критерии изброени от Орлин са ни генетично заложени от Майката Природа, от Бог. Ние сме създадени да имаме здрави, красиви, атлетични, пъргави хармонични тела - без значение от ръста ни ( за лицата ни може би не е точно така - там вече субективизмът като че ли е по - голям по отношение на това що е красиво и що не, но поне в днешно време за красиво се приема симетричното гладко лице). Но в резултат от живота, който водим и който са водили предците ни поколения наред, в резултат от нездравословния неприроден живот, ние ( или поне много от нас) в една или друга степен са се отдалечили от природната красота. При дивите животни (а хората са си едни висши животни към момента), та при дивите животни няма дебелина или хилавост, няма ги болестите спохождащи цивилизования човек. Те живеят природосъобразно и имат тази красота, каквато е определена за техния си вид ( за различните видове красотата е различна и се изразява в това как те трябва да изглеждат ако живеят съобразно природните закони). Некрасотата е резултат от нашите и на предците ни нехармонични неприродосъобразни прояви.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Смисълът на физическата красота според Учителя Петър Дънов ?

Виждате една красива червена ябълка и се радвате на червения цвят и на формата и, но след няколко деня тя загнива и се разваля. Какво ви даде красивата ябълка ? Тя ви свърза със съдържанието си.

Значи външната форма и красота на нещата е подтик към вътрешното и съдържание.

Из "Лозата и пръчките". Беседа, държана от Учителя на 26 януари 1919г. София.

Значи външната форма и красота на нещата е подтик към вътрешното и съдържание.
Преди време, един рапър каза нещо подобно ..., с което съм съгласен.
Линк към коментар
Share on other sites

Красотата отразява годността - на ябълката, на жената... Красивите хищни растения също са приканващи. "Отровно оцветените" гущери пък са вкусни за ядене... Красотата е начина да покажеш своята ценност или да замаскираш или компенсираш своите недостатъци.

Красотата е бърз отговор, чиято цел не е да даде правилен отговор, а просто да ни уреди с някакъв отговор - това става, това не. В съвремието тя носи особен социален статут инициализирал термини като "кукли", "кифли" и др. храни за бързо хранене. А готвеното е най-полезно...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз пак казвам смисълът вложен в красотата на физическо ниво е велик, много малко хора могат да се докоснат до него.Повечето искат просто да я унищожат, за да докажат собствените си качества, а ето това е жалко. Вижте Дънов какво казва за физическата красота, за любовта и брака.

За семето в златната кутия и за диаманта в дървената кутия, за съзерцанието и животът , който стои зад физическата красота. Тя е като цветята, просто тябва да се отглежда.Иначе повяхва и умира, много лесно.Всеки човек е способен да притежава чар и физическа красота, дори и да я няма по рождение, красотата е състояние на духа, отново ще се повторя. Зад истинската красота има много страдание в предни животи и много опитност. Аз дори дадох дефиниция на съвременната красота, тази която се продава, тази която се менажира в цял свят. Поне четете какво пишат останалите.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

Много ме объркваш. Кой е този който иска да унищожи красотата? Аз си мислех, че хората желаят да я притежават. И как пък всеки можел да е физически красив и чаровен... ами то красотата е ценна тъкмо защото е недостатъчна. Ако всички бяхме красиви като манекени, тогава щеше да възникне нов критерий за отличаване, който да издигне в по-висока категория едни и тогава за останалите ще остане понятието "грозни". никой не носи в джобовете си пръст, защото тя е изобилна. Но погледни колко от хората носят злато, сребро и т.н.? Ако земята беше от злато, дали нямаше да носим дървени пръстени?

Зад истинската красота има много страдание в предни животи и много опитност.

офф... това е някаква кармична закономерност... значи ако съм грозен, в предишния си живот съм убил някого...

Линк към коментар
Share on other sites

Чети няколко пъти Vorfax, чети и предните мнения и тогава пиши.И не мисли буквално, това е обратното на духовното мислене.Духовният свят, борави с абстрактни понятия и е многопластов.

Именно в желанието си за кражба на красота, хората я смачкват и убиват.Понякога дори физическото притежание, това да имаш красивият човек до себе си, е неговото убийство.Той изсъхва смачкан, погубен.Както вече казах хубавите ябълки, прасетата ги ядат.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

В биполярния ни свят можем да открием различни откровения за значението на красотата в зависимост от условията, в които се взприема.

МИСТИЧНАТА МЪДРОСТ НА АЛ ХАЛЛАДЖ

Щастието е тъмнина, а красотата е разбойник. Щастливият човек е част от тъмнината, защото е заблуден от своето щастие. А красотата е разбойник, защото тя е завлякла много хора. Тя е изкусила всички, които не са достойни за Бога. Да избереш красотата пред Бога е велико падение.

Красотата е увлякла душите на много хора, така както красотата на Луцифер е увлякла милиарди ангели. Когато красотата на Луцифер засия, тя повлече много ангели и ги ограби. И тя после се скри, а те станаха хора, т.е. падения. Красотата умее да прониква в човека и да го ограбва като разбойник.

Редактирано от томи
Линк към коментар
Share on other sites

Изобщо не мога да се съглася,според Дънов си има ангел, който отговаря за красотата/физическата/, когато хората добият подходящите духовни качества, те биват докоснати от ангел, те засияват, стават красиви.Няма защо да се почернят думите, изпити с мъдрост или изобщо да се обобщават като нечия мъдрост. Тя мъдростта си блести необезпокоявана.

Редактирано от Inatari
Линк към коментар
Share on other sites

На някои може да им харесва лъжата и да я приемат за красива, но тези, които обичат Истината, виждат красотата в нея. А Истината няма нужда от маски за да бъде красива.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм съгласен с обобщението, че физическата красота е разбойник. Красотата може да е свързана с различни последствия - зависи от начина и на използване, отношението към нея.

Линк към коментар
Share on other sites

Хахах, красотата е всичко друго , но не и разбойник.Разбойническо е отношението на хората към нея.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Американската скиорка Линдзи Вон. Не предполагах, че има красиви скиорки, не се бях замислял. А и не знаех, че Линзди има такава снимка. :wub:

http://paper.standartnews.com/images/articles/orig_400899_bg.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

"Тя е най-красивото момиче"

http://www.monitor.b...ticle?id=338549

18.05.2012

Във Великобритания откриха момичето, което може да бъде истински стандарт за женска красота. Това е 18-годишната Флорънс Колгейт, която работи в малък ресторант и спечели конкурса за най-красиво естествено лице. Тя изпратила своя снимка до телевизионна програма и получила обаждане, че е останала в топ 5 от 8000 претендентки.

Флорънс има най-математически правилните черти на лицето си. Разстоянието между очите и устата трябва да е една трета от дължината на цялото лице, условие, което било изпълнено при Флорънс. А разстоянието между очите трябва да бъде равно на една пета от широчината на лицето от едното до другото ухо.

Ако приемем, че това е най - красивото лице (женско) на света, то какъв е смисълът от толкоз красота?

Магнетичната Флорънс (сайтът не позволява да публикувам лицето; може да бъде видяно тук: http://www.monitor.b...ticle?id=338549 ).

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Красотата е много интересно нещо, по принцип инстинктите винаги имат своето значение и цел, просто трябва да се открие какво стои за всичко това. Няма гени които да те правят красив, грозни хора могат да имат хубави деца и обратното, по-скоро ми се струва че някак си цялата комбинация от черти е важна, а не какви очи или какъв нос има човек.

А също така хората доста често харесват по-екзотичните хора, като теорията е че ако човек се размножава с генетично по-различни хора ще има по-здрави деца.

Колкото до снимката, красива е наистина, обаче не мисля че математически перфектното лице трябва да е толкова широко, а и съм сигурен че красотата е доста по-сложно нещо и доста не толкова привлекателни жени могат да имат математически правилни черти.

Линк към коментар
Share on other sites

Красотата е много интересно нещо, по принцип инстинктите винаги имат своето значение и цел, просто трябва да се открие какво стои за всичко това.

Здраве.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравето със сигурност е задължително за да изглежда един човек добре, но по-красивите хора не са по-здрави, а красотата е доста важно нещо що се отнася до физическото привличане с цел репродукция.

Просто трябва да си призная че и аз не доумявам нещо все пак, нищо не оправдава защо сме толкова придирчиви и защо се отдава такова голямо значение на красотата.

Иначе ето едно доста готино личице, или поне на мен много ми допада, пък математиката какво ще каже не се знае.

black-emo-hairstyle-8.jpg

Редактирано от Winterfire
Линк към коментар
Share on other sites

Здравето със сигурност е задължително за да изглежда един човек добре, но по-красивите хора не са по-здрави, а красотата е доста важно нещо що се отнася до физическото привличане с цел репродукция.

Просто трябва да си призная че и аз не доумявам нещо все пак, нищо не оправдава защо сме толкова придирчиви и защо се отдава такова голямо значение на красотата.

Здраве.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Известен факт е, че красотата, не винаги е правилни пропорции, доста често много несъразмерни черти имат удивителен чар и излъчване, а пълната симетрия стои като красива картина, която виждаш, но не те докосва.

Но каквато и да е красота всеизвестен факт е, че тя отключва доста врати, а от там нататък кой какво ще прави е друг въпрос.

Линк към коментар
Share on other sites

Известен факт е, че красотата, не винаги е правилни пропорции, доста често много несъразмерни черти имат удивителен чар и излъчване...

Красота, чар и излъчване са три различни неща. Симетрията е абсолютно задължителен критерии за красотата дори с цената на вид като кукла. Манекенките са красиви, но това не ги прави чаровни по презумпция.

Линк към коментар
Share on other sites

Все си мисля, че идеала за красота обединява - симетрия, чар и излъчване, а не е нещо извън тях.

От друга страна само едно от всички изброени, може да се определи като вътрешна красота - чар и излъчване или като външна красота -симетрия, както често се използва.

Болшинството от хората обаче са несиметрични в лице и тяло и въпреки това нашите критерии за красота ги определят като красиви. Предполагам, че това идва от силата на чара и излъчването, които замъгляват възприемането на симетрията.

Но много вероятно е и като човек, не минаващ за добър естет да греша.

Винаги са ми били интересни критериите по които се определя красотата на конкурси с подобни цели.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...