Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Бог в окончателен вид ли е


Guest Зара_

Recommended Posts

По бях захапал Блаватска.

Не и прилича да използва название като Отец.

Не отричам нищо с кабалистичен произход, нито айн-соф, нито айн-соф-аур, нито короната на дървото, макар да не ми е много позитивно отношението.

Само че Блаватска е предубедена и като чуе за Християнство настръхва ( всъщност тя е била само медиум, значи нейните говорители... ). Ако дословно си използвал нея за източник...

Отец, чуй думата, е този, от който се проява всичко. Останалото си е останало.

Макс също не ми е много съвместим, но пък като използваме същество, което е сигурност за изява, значи пак няма нищо общо с отричане, или небитие.

Богомили и катари са определяли като небитие злото начало, независимо от степента на дуализъм.

Осведомеността няма много общо с нашите общувания. Всеки е минал от много места, но различни неща е попил като съвместимост. Така ще е до един момент и да не се много уповаваме на попитото понеже е от вехтите завещания, понеже е и във вехтите съдове... Носим си още тежестта, че я и увеличаваме. Но нека и ние станем съвместими за Светлината, която е изява на Духа, която е Новата субстанция за желания градеж! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

И на мен ми е такова отношението към Блаватска, Мир на душата й! Преди години, когато я четях, имах не дотам приятни асоциации, после се усетих защо, а и с други автори съм имала подобни моменти на леко неприемане, въпреки личностното напъване да го направя, после започнах да правя така, че книгите да избират мен, а не аз тях и се получи някак си.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Някой задавал ли си е въпроса: защо в църквите няма икона на Бог Отец? В моята душа най-голямото преклонение, обич и т. н. е към Него!! Защо? Себе си не мога да разбера - не знам.

Линк към коментар
Share on other sites

Някой задавал ли си е въпроса: защо в църквите няма икона на Бог Отец? В моята душа най-голямото преклонение, обич и т. н. е към Него!! Защо? Себе си не мога да разбера - не знам.

1. Аз съм Господ, Бог  твой; да нямаш други богове  освен Мене.

2. Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята и що е във водата под земята, не им се кланяй и не им служи.

...

Кой може да изрази по какъвто и да е начин Този, който обхваща всичко.

Той е всичкото!

Всеки опит за описание на Бог е ограничение. Творецът е извън и над всякакви ограничения и рамки.

Поздрави!

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

1. Аз съм Господ, Бог  твой; да нямаш други богове  освен Мене.

2. Не си прави кумир и никакво изображение

Верен отговор!

icon12.gif!

Линк към коментар
Share on other sites

Кой може да изрази по какъвто и да е начин Този, който обхваща всичко.

Той е всичкото!

Всеки опит за описание на Бог е ограничение. Творецът е извън и над всякакви ограничения и рамки.

Поздрави!

:smarty:  :yinyang:  :smarty:

Именно :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Бог е извънвремеви. За перфектната монада (по Лайбниц), като Бог например, изобщо няма свободни битове информация (по Лиотар).

Бог няма какво да УЧИ! В Божествения Разум Вселената е мигновена, а бъдещето винаги е налично.

Линк към коментар
Share on other sites

Ето какво трябва да правиш:

Обичай слънцето,земята и животните,

презирай богатствата, на всеки , който те помоли,

дай милостиня, застъпвай се за глупавите

и побърканите, труда и приходите на други дай,

мрази тираните и -най-накрая-за Бога не спори......

Уолт Уитман

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

Окончателен бог ли? Нещо като дървено желязо или близка далечина, суха мокрота и радостна мъка ...

Пък и това съкращение - Бог - практически не значи нищо. Имало е смисъл едно време, но сега е време за по-научен израз на понятията, дори на сърдечните и абревиатурите като господари(господи) и богатири(богове)! :3d_076:

Линк към коментар
Share on other sites

Има една интересна мисъл на Айнщайн, че Господ е розова абстракция... Весело хрумване на един гений.

Аз лично не бих се замисляла дали Бог е в окончателния си вид... За мен, подобна теза е абсурдна.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Бог, който е Всичко[!!!], достигнал ли е своя окончателен вид или е в процес на развитие?

...

Според мен сме в състояние да разберем същността на Бог.

... Бог е съвършен...щом Бог е съвършен, е в окончателен вид?

Същността?

Вид?

"... слагаме ограничения пред Бог."

трудна работа :)

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Бог, който е Всичко, достигнал ли е своя окончателен вид или е в процес на развитие?

...

Според мен сме в състояние да разберем същността на Бог.

... Бог е съвършен...щом Бог е съвършен, е в окончателен вид?

Същността?

Вид?

"... слагаме ограничения пред Бог."

трудна работа :)

Бог в развитие ?

Не беше ли човек ,според някои ?

Бог не е ли жив в нас ?

Цялата вселена не е ли жива ?

В развитие ?

Има ли въобще някаква постоянност и константност ?

Хармония и съвършеност във всяко едно движение и развитие , май така възприемам Бог .

Линк към коментар
Share on other sites

Бог, който е Всичко, достигнал ли е своя окончателен вид или е в процес на развитие?

...

Според мен сме в състояние да разберем същността на Бог.

... Бог е съвършен...щом Бог е съвършен, е в окончателен вид?

Същността?

Вид?

"... слагаме ограничения пред Бог."

трудна работа :)

Бог в развитие ?

Не беше ли човек ,според някои ?

Бог не е ли жив в нас ?

Цялата вселена не е ли жива ?

В развитие ?

Има ли въобще някаква постоянност и константност ?

Хармония и съвършеност във всяко едно движение и развитие , май така възприемам Бог .

"Много неща не ги разбираме не защото нашите понятия са слаби, а защото не влизат в кръга на нашите понятия"

Козьма Прутков

видимият светлинен диапазон е в интервала 400-800 nm на електромагнитните вълни

да вземем жълтия цвят :)

той е образуван от комбинация от "син", "зелен" и "червен" електронни лъчи (всъщност са еднакви) на монитора ти ако използваш монитор с вакуумна тръба или от светене на 3 цветни пиксела с определена интензивност, които пък се задават от 3 числа описващи цвета за даден color palette

ако вземеш светлина извън видимия диапазон, не само не може да се види, но и не може и теоретично да се изобрази на монитора

Бог е "отвъд" и тази вселена е един частен случай, нещо като играчка-училище за Неговите деца

вземи най-бавната вибрация, с най-голяма дължина на вълната ~ диаметъра на вселената > 20 млрд светлинни години

http://hypertextbook.com/facts/2002/CarmenBissessar.shtml

колебанието и е да кажем 50 милиарда години ако приемем че сме на полупериода

вземи най-малката и бърза вибрация, на тахионите би трябвало да е с дължина на вълната ~1.6 × 10−35 m

http://en.wikipedia.org/wiki/Planck_length

~10 exp-42 sec

тези интервали от време и пространство и солидната маса на вселената говорят за завидни енергетични възможности

можеш ли да опишеш разум който активно поддържа такова творение?

:whistling:

а тримерното творение е само проекция на астралния космос

ние не разбираме същността на елементарни неща като що е магнитното поле или протона още

трудничко ще е за Бога :rolleyes:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Развитието е характерно за проявеното съществуване.Бог е извън съществуването.

"Бог е сътворил всичко от нищото.Обаче нищото прозира."(Пол Валери)

Линк към коментар
Share on other sites

Развитието е характерно за проявеното съществуване.Бог е извън съществуването.

"Бог е сътворил всичко от нищото.Обаче нищото прозира."(Пол Валери)

Не , не мисля , че Бог е извън съществуването . Просто Е съществуването , извън , моите разбирания за съществуване със сигурност . Аз само бих могла да усетя съвършеното Му движение и проявление в съществуването .Не бих могла да Го усетя като Константа по никакъв начин .

Просто защото , аз съм в съществуването , тук в моята милиардна от мига на вселената , как мога да осезая повече от краткото си блещукане на една миниатюра . Не мога .

Затова описвам своите усещания за присъствието на Бог ,на Свръхсъзнанието , на Свръхприсъствието тук в съществуването на моя кратък миг .

Линк към коментар
Share on other sites

"Нищото прозира" - толкова е истинско. Не е за всеки.

Как усещаш ти , "нищото" , Мона ?

:3d_119:

Интересно ми е , един свръхсетивен и свръхспособен човек , как усеща нищото /антиматерията / , различният от всеки ?

Аз като всеки единствено мога да осезая проявленията на Бог .

Линк към коментар
Share on other sites

Ти искаш от мен просветление - продължи йогът замислено - а аз се учудвам как незабележителен човек като мен с незначителната медитация която направих преуспях да стана приятен на Бога, и каква ценност имам в последна сметка в Неговите очи.

- Майсторе, не търсихте ли вие продължително време Бога?

- Не особено. Бехари навярно ти разказа за моя живот. Двайсет години аз живях в една скрита пещера където медитирах по 18 часа на денонощие. След това се преместих в още по-недостъпна пещера и останах там 25 години в йога единение по 20 часа в денонощие. Не се нуждаех от сън защото бях непрекъснато с Бог. Тялото повече си почиваше в абсолютния покой на свръхсъзнанието отколкото би могло в частичното безсъзнателно състояние. По време на сън мускулите се отпускат, но сърцето, белите дробове и кръвоносната система работят постоянно и не почиват. По време на свръхсъзнанието вътрешните органи остават във временно спряла жизненост заредени с космическата енергия. Поради това аз намирах съня ненужен. Ще дойде време когато и ти ще караш без сън - добави той.

- Вие медитирахте толкова дълго и още не сте уверен в благосклонността на Бога, какво да кажем тогава за нас - дребните смъртни

- Нима не виждаш че Бог - това е самата Вечнност? Да се предполага че можем да го разберем за 45 години медитация е наистина нелепо. Но Бабаджи ни уверява, че даже незначително количество медитация помага да се освободим от ужасния страх от смъртта и бъдещето след това. Не се задоволявай с духовен идеал от малко хълмче, привържи го към звездата на безграничното божествено достижение. Ако се трудиш упорито, ще стигнеш там.

Външните стремежи ни изгонват от вътрешния дом. Те ни предлагат лъжливи удоволствия които само се представят за щастие на душата. Изгубеният рай бързо се придобива пак с помощта на божествената медитация. Тъй като Бог е неочакваното и вечно нонвото, ние никога не можем да се уморим от Него. Можем ли да се преситим от възхитително разнообразното вечно блаженство?

- Учителю, сега разбирам защо светците наричат Бога непостижим. И вечен живот не би стигнал да Го разберем.

- Така е, но Той е също близък и роден. След като умът е очистен от чувствените прегради посредством Крия йога, медитацията дава двойно доказателство за съществуването на Бога. Вечно новата радост е свидетелството за Неговото съществуване което прониква във всеки наш атом. Освен това в медитация човекът придобива мигновеното Му ръководство, Неговият точен отговор на всяко затруднение.

«Оставете за Вечността поне няколко неизследвани тайни - с усмивка казваше Шри Юктешвар.- Как могат ограничените мислителни способности на човека да си изяснят непостижимите мотиви на Несътворения Абсолют?»

«Способностите за размисъл на човека, сковани от причинно-следствения принцип на феноменалния свят са безсилни пред загадката на Божественото, Безначалното и Беспричинното. Въпреки това макар че човешкият разум не е способен да проникне в загадката на творението, всяка тайна ще бъде разкрита на края на аспиранта от самия Бог».

Който искрено жадува мъдростта, трябва да е доволен от началото на търсенето и смирено да усвоява първите принципи на Божествения живот, без да търси преди да дойде правилното време точнните математически формули на "теорията на относителността на живота"

"Никойникога не е виждал Бога" Тоест нито един смъртен във властта на времето, под относителността на Майа, не може да познае безграничността. Единородният Син, в лоното на Отца (отражение на Христовото съзннание, или проектираният навън Съвършен Интелект създаващ посредством вибрацията Аум всички структурни прояви излезе от недрата или дълбочините на несътвореното Божествено Битие да изрази разнообразие в Единното), Той яви - прояви и изрази във форма.

«Истина, истина ви казвам,Синът нищо не може да твори Сам от Себе си, ако не види Отца творящего; което Той твори, то и Синът твори също»- поясни Иисус

из Автобиографията на Парамаханса Йогананда

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...