Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Бог в окончателен вид ли е


Guest Зара_

Recommended Posts

Единствено безначалното няма край. За човека Status quo не се е състоял все още. :)

Вечно неизменна и никога една и съща е само любовта - символът на съвършенството.

Линк към коментар
Share on other sites

Единствено безначалното няма край. За човека Status quo не се е състоял все още. :)

Вечно неизменна и никога една и съща е само любовта - символът на съвършенството.

:feel happy::3d_067::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Много школи от древността до наши дни, ограничават Бог до Слънчевия Логос. Не че го смятат за абсолютен и не виждат нищо отвъд него, но изглежда границите на човешкото разбиране са такива. В крайна сметка ограничената представа е по-добра от никаквата.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм съгласна с последното твърдение. Ограничената представа е по-лоша от никаквата. За мен ще бъде по-добре да нямам представа каква е формата на Земята, например, отколкото да съм сигурна, че тя е плоска. Представата е плод на минали възприятия, така че колкото по-богато е възприемането, толкова по-пълна и близка до реалността ще е и тя.

Как ще придобие по-близка до реалността представа човешкото съзнание за бог, за безкрайното?

Вероятно като се опита да сведе голямото, необхватното, безграничното до малкото, откривайки го там, но без да го омаловажава, лимитирайки го в граници.

Въпросът за мен не е развива ли се бог, а развива ли се човек?

Или си остава завит на топло в минали представи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Човек не може да има Бог, който да не е ограничен от собствените му човешки представи. Колкото по- широк е обхватът на духовното му зрение, толкова по- могъщо ще е неговото божество. Но къде можем да намерим най- добрата Му проява, ако не в самия човек; в духовните и божествени сили, дремещи във всяко човешко същество?

Елена Блаватска- "Разбулената Изида" :3d_016:

Линк към коментар
Share on other sites

Човек не може да има Бог, който да не е ограничен от собствените му човешки представи. Колкото по- широк е обхватът на духовното му зрение, толкова по- могъщо ще е неговото божество. Но къде можем да намерим най- добрата Му проява, ако не в самия човек; в духовните и божествени сили, дремещи във всяко човешко същество?

Елена Блаватска- "Разбулената Изида" :3d_016:

Браво, Роси, четеш гъсто.

Линк към коментар
Share on other sites

На този етап от развитие не сме ли твърде далеч от Бог, за да знаем дали е в окончателен вид?

:thumbsup: единомислие , че сме "далеч" и съответно има лоша вииидимост/чуваемост, но с добавка, че все пак който иска може да се упражнява в предположения за окончателния вид на Твореца :hypocrite: и по мадам Блаватская малка добавка по второто изречение от цитата "Колкото по- широк е обхватът на духовното му зрение, толкова по- могъщо ще е неговото божество" ... че Широтата на обхвата на духовното зрение на човека, изобщо не е гаранция / критерий за по -могъщо негово божество :sleeping: "могъщи" божества и богове има в широтата на човешкото многознаене / невежество :dancing yes: та кой ли човек може да каже Що друго действително има на Твореца в Безпределността/ Широтата, пълна с Чистотата + Яснотата на Виделината :hypocrite: освен бездна от ЛЮБОВ :angel:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Много по-важно е друго - че човекът не е в окончателен вид.

А за Господ, като обобщено понятие, е достатъчно да знаем, че в момента не спи и диша Света...

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: като че ли всичко в човека си е в окончателен вид + важното е как той ще го прояви /потреби/приложи в хармония с Вселената да е :thumbsup:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Човекът в Кали е в окончателен вид, той е достигнал връх в телесната си цялостност и завършеност.

На духовно ниво е буца пръст, лъхаща на нефеш.

Линк към коментар
Share on other sites

:smarty: единомислие за окончателността на човека в Кали юга + за буцата пръст на духовно ниво никак не се осмелявам да го твърдя + ти го рече туй + и още нещо учтиво да доуточним понятие едно :thumbsup: от твойто сегашно ниво :thumbsup: що е то НЕФЕШ и как лъха на нефеш :1eye:

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня:

Ако мисълта за Бога стои постоянно в ума ви, вие ще бъдете благословени. Каквото работите, все за Господа мислете. Ако в ума ти дойде мисълта, че си грешен, кажи:"Зная, че съм грешен, но и друго нещо зная: че има Един в света, който ме обича. Щом Бог ме обича, аз ще изпълня Неговата Воля, ще му служа, както трябва!" (Беинса Дуно)

...

А какво е "Бог" за нас практически? Абстрактен принцип? Напреднала (и) цивилизации живеещи многомерно? Абстрактни символи, смътно долавяни като Истина, по-ясно като любов (и хормонално преживявани...), разположение и настроение? Или свръхсъзнание, хармония, светлина, метакогниция?

Всичко това, вероятно!

Чисто практически за мен Богът е този вътрешен организиращ психиката ми принцип, тази метакогниция, която интегрира психичните ми компоненти, наблюдателят, способността ми да застана отстрани когнитивните, афективни и силови процеси в организма ми, да ги наблюдавам и управлявам! Това е Бог за мен - живият, реален, практически присъстващ във всеки миг от живота ми в мен, с който връзката ми я има нон стоп. Засилва се при добро хармониране, отслабва, но не изч4зва при порок и ексесивност - но я има!

И още: споделям мнението на кен Уилбър, че Бог (тази думичка е толкова фанатично религиозна, но щом темата е така кръстена ...) не е непроменлив! Тоест, променя се, расте, учи се, както и материята. Сега оставям абстрактната философия и я прилагам в живота си: това, което преживявам е, че този вътрешен наблюдател с годините се учи от живота на личността ми, от нейните психични компоненти - те са негова храна, опит, който Той смила и расте и укрепва. Тоест: Бог расте и се променя. Бог не е в окончателен вид! Съдя за макрокосмоса по микрокосмоса на съществото си!

Ом мани падме хум!

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

що е то НЕФЕШ

Благост, нефеш означава дихание на живота, като понятие се приравнява към прана или "живот".Понеже това е термин на иврит, от гледната точка на Кабала се визира животинската душа и животинските страсти.

Редактирано от Вендор
Линк към коментар
Share on other sites

що е то НЕФЕШ

Благост, нефеш означава дихание на живота, като понятие се приравнява към прана или "живот". Понеже това е термин на иврит, от гледната точка на Кабала се визира животинската душа и животинските страсти.

Yes, Sir!

И ако не ме лъже паметта, висшата душа (пак там) се нарича руах. Според Учителя, душата е смесена светлина, материална е и тежи 33 г. - посредник между материята и духа - т.е. тя избира посоката според стремежите си. Затова при Учителя, а и в христианството, се говори за древната битка между плътта и Духа. В този смисъл ап. Павел говори за духовен и плътски човек - това е онази степен на посвещение в христианството, наречена новораждане. Говоря за мистичното христианство, не за църковни проповеди.

Линк към коментар
Share on other sites

Градацията е от Нефеш, микнавайки през Руах и стугаме до Нешама.Те формират Безсмъртната триада, която заедно с Смъртната четворица формитрат човека.От общо седемте принаципа, осъзнати са пет.Руах се превежда като "въздух", също и "дух".Разглежда се като Духовната душа на човека, проводник на висшия принцип на Нешама(Чистия Дух) или Атма.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Благодаря ! Да , градацията НАРАНХАЙ = Нефеш + Руах + Нешама + Хая + Ехида - 5-те свята в творението.

:v: Любов + Светлина + Мир + Радост

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 years later...

За едни Абсолютът (от който е произлязъл Отец.../Отците) е безличностна сила, а за други е личност, която даже си има име.

По принцип приемам, че е безличностна сила. Но понякога се питам (доста логичен въпрос, който съм научил от християните): "Може ли нещо безличностно да създаде личност?"

Линк към коментар
Share on other sites

Личността ограничава, рамкира пространство-време-енергия. Много добре се вижда в астрологическата рождена карта. Личността запечатва един миг от вселената в едно определено пространство. Това ограничение е необходимо, за да се прояви свободно една част от Абсолюта. Веднъж ограничена, тази част от Абсолюта вече няма способността да осъзнава многомерно и безвременно, каквато е вселената. Така че, според мен, именно защото е безличностен, Абсолютът е в състояние да създаВА (непрекъснато) и носи в себе си Плана. Подозирам, че Планът сам създава себе си и се самоуправлява... 

Линк към коментар
Share on other sites

Чел съм, че Бог (творецът на съответната вселена) еволюира. Ако е вярно, значи не е в окончателен вид. Ако не е в окончателен вид, значи ли това, че не е съвършен (в смисъл на безгрешен)?

Линк към коментар
Share on other sites

:)    Бог създател на нашата вселена е дете на Абсолюта . Кой знае точно ? За да обясниш нещо ти трябва сравнение . Какви думи  би използвал за непознатото . А за непознаваемото ?

Имаме представа някаква как пещерния човек би описал самолета . Защо трябва да го повтаряме :) .Ето един добър отговор :

 

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...