Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Високо пеене по време на Паневритмия. Бихте ли направили забележка?


Светла_Б

Recommended Posts

Как бихте постъпили ако хората до вас пеят високо ( и често фалишво) по време на игра? Или как постъпвате във вашите кръгове, защото това се случва на доста места.

Линк към коментар
Share on other sites

Приемам, че имат добро желание и никога не им секвам трелите.

Много хора не знаят истинските си вокални способности, били те ограничени или големи.

Прекрасно е, че в Бялата къща има курсове за пеене.

Би било още по-прекрасно такива да се огранизират и на Рила, МАдара, Айтос.

Нека всеки има шанс да се срещне с музикален педагог, който да даде компетентно мнения за гласа му.

Изказвам горното предложение пред вид една приятелка. Иска да пее, душата й пее, но според всички пее фалшиво, а гласът й е бил нисък регистър в детски хор.

И на един купон се отпуска, оплесва, и нейна позната - завършила Консерватория с оперно пеене се смайва. Оказва се, че тя има много рядък вид сопран, който само от опитен педагог е можело да се извади и развие.

И ето - душата й е пяла през цялото време, а поради неразбиране винаги са я стопирали.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.Мисля,че пеенето от някои участници по време на игра пречи на концентрация на други участници.При мен лично има моменти ,когато успявам да игнорирам това обстоятелство или даже да ми помогне в концентрацията ,ако гласът е от онези,които наричаме ангелогласни.Но често се случва точно обратното.И понеже все пак в кръга хората са различни е добре да се спазва общо правило и да не се пее.Тогава можеш да се кнцентрираш и дори да достигнеш състояние на сливане с околната среда.На два пъти успя да се случи при мен това състояние на сливане с заобикалящия ме свят-шума на листата ,с трептенията на лекия вятър и звуците на птичките.Беше по изгрев и наистина усетих на физическо ниво това събуждане на природата и себе си като част от това .

Линк към коментар
Share on other sites

Случвало ми се е да попадна в ситуация, когато някой пее фалшиво; друг път някой се надвиква с всички (за да чуе гласа си навярно); трети с писклив глас да се опитва да покаже уменията си; случвало ми се е да пее само хора в средата и ми се е случвало да се чува само металическия звук на касетофона. Сигурно има още много други нюанси, които пропускам... Но това, което винаги ми изниква като картина пред очите е, една Паневритмия, на която цигулката засвири, а всички пееха, без да изпъкват, да се надвикват или да се стесняват. Получи се много хармонично, независимо кой колко можеше. Дразнещо е високото пеене, но забележка не бих направила. По-скоро, ако не се чувствам комфортно и не мога да се абстрахирам от звука и да се концентрирам над Паневритмията бих излязла от кръга. Вероятно внимателна вметка след Паневритмията при удобен случай, но зависи от човека, не всички разбират от намеци :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Как бихте постъпили ако хората до вас пеят високо ( и често фалишво) по време на игра? Или как постъпвате във вашите кръгове, защото това се случва на доста места.

Бих им препоръчал да запишат забележителното си пеене на касета или диск- заедно с музиката, и да си го пускат всеки ден преди лягане в продължетние на един месец, водейки си дневник за това как им се отразява на заспиването, на съня и...евентуално- дали случайно не им е хрумнала идея за по-голям тираж на касетата/диска, със заглавие "И подсъзнанието не може всичко"... :D

Линк към коментар
Share on other sites

Бих им препоръчал да запишат забележителното си пеене на касета или диск........

Добра идея, стига да има продължение.

Подсети ме са един конкретен случай с щастлив край.

Мъж, който е пял Супер Фалшиво, а и гласа му е плътен и силен - все забележки са му правили, правили, критикували, срязвали ....срам го е било да си отвори устата...

И той отишъл при няколко музикални подагози, докато намери този, който е открил таланта му.

И ако е имало хора, които са му казвали, че грачи като гарга и слон му е стъпил на ушите, то един педагог го е преоткрил.

И ето след около година пееше в хора на Братството.

Ето това се казва позитивен пример и вяра + много работа.

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Случвало ми се е да попадна в ситуация, когато някой пее фалшиво; друг път някой се надвиква с всички (за да чуе гласа си навярно); трети с писклив глас да се опитва да покаже уменията си; случвало ми се е да пее само хора в средата и ми се е случвало да се чува само металическия звук на касетофона. Сигурно има още много други нюанси, които пропускам... Но това, което винаги ми изниква като картина пред очите е, една Паневритмия, на която цигулката засвири, а всички пееха, без да изпъкват, да се надвикват или да се стесняват. Получи се много хармонично, независимо кой колко можеше. Дразнещо е високото пеене, но забележка не бих направила. По-скоро, ако не се чувствам комфортно и не мога да се абстрахирам от звука и да се концентрирам над Паневритмията бих излязла от кръга. Вероятно внимателна вметка след Паневритмията при удобен случай, но зависи от човека, не всички разбират от намеци :rolleyes:

Чудих се какво да подчертая в това мнение... ВСИЧКО е много точно казано и просто няма какво да се добави.

Невероятно дълбоки и смислени разсъждения, които дават правилни решение не само по тази тема но и по темата за "Забележките по време на Паневритмия".

Поздравявам те Иви за това ти мнение !

Само по този начин със опит за трансформация на дисхармониите и в крайна сметка, ако това не става човек да се откаже (уедини) - може да се постигне изключително много !

Скептичен съм обаче, че много от хората играещи Паневритмия могат да разбират такова поведение на този етап... За целта е нужно не малка доза смирение и добродетели, които често са на заден план при играещия, за който основната цел понякога е малко егоистична (често неосъзнато!)... Егоистична от гледна точка на придобиване на благоразположение и зареждането с повече енергия (лично за индивида!) от една страна,... НО (за жалост!) от друга страна тази енергия веднага се прахосва дори и с една негативна проява, подвикване или забележка.

Убеден съм, че отдръпналият се със смирение от кръга ( след неуспешни опити за трансформиране!), ще получи много повече Светлина и хармония в Душата си... Това се засилва още повече, ако стоящият от страни помогне и с молитва (т.м.) за възстановяване на общата хармония в кръга и баланс.

Много хубаво мнение, което може би изчерпва и двете теми и не виждам какво може да се каже повече по тях.

Линк към коментар
Share on other sites

И аз съм съгласна с Иви, че въпросът може да се обсъди с пеещия след паневритмия при удобен случай, а също е важно да говорим за пеенето, както и за другите неща, с които да не накърняваме общата игра предварително: в групите, в курсовете, на форуми пр. Хората, които пеят по време на паневритмия обикновено го правят от сърце и душа и ироничното отношение или забележка попарват и тях и в крайна сметка рекошират на по-фин план в този, който прави забележката. Е, дано на съборите да сме всяка година все по-осъзнати за груповата хармония.

Редактирано от Светла_Б
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Благодаря за темата!

Скоро се питах дали е разрешено да си тананикаш тихичко текста заедно с музиката? Доколкото разбирам, е разрешено, но тихичко. Много красиво се получава, когато си пееш тихичко думичките. Заедно с движенията и енергията и визуализацията, се получава една приказна динамична молитва! Аз визуализирам текстовете - къде визуално, къде по-абстрактно като чувство и цвят само. А това се свързва с движенията и жизнената сила. Много нива има в паневритмията - сега го осъзнавам! И много приложения - за здравето на тяло и психика!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз винаги си припявам много тихичко, а най-приятно ми е да си пея наум. За съжаление напоследък все по често ми се налага да пея с всички сили за да запазя концентрация, защото все има някакъв проблем с музикантите или с някой много фалшиво пеещ наоколо. Например днес свиреше един цигилар, който откровенно си свиреше други мелодии, а на места тотално извън ритъм като прибавяше или пропускаше цели тактове и хората страшно се объркваха. На няклко пъти аз аха да напусна кръга и дори доста се замислям дали утре да не пропусна. Аз като си пея не се обърквам колкото и фалшиво да ми свирят, но си е страхотно усилие да се стараеш и да играеш и да пееш добре.

Обаче един положителен пример с пеенето ми се случи преди няколко седмици. Беше събота, а в този ден в София има най-много хора. За съжаление обаче нямаше музиканти освен вечното присъствие Леля Ани,която едва седи на крака пък за свиренето да не говорим и още една жена, която явно беше твърде начинаеща. Та започва Паневритмията и музиката е ужасяващо фалшива, ама чак губиш мелодията, хората разбира се почнаха да пеят за да не се объркат, а леля Ани вика: "А така по-силно пейте, да ни помагате". И хората започнаха да се стараят, а бяха и доста, и постепенно хармонията си дойде, та завършихме със страхотен дух.

Редактирано от Светлата
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз винаги си припявам много тихичко, а най-приятно ми е да си пея наум.

:thumbsup2: И аз така обичам!

Ето и няколко интересни цитата от "Съзвучия от бъдещето" на Цветана-Лиляна Табакова:

- Учителю, защо музиката на Паневритмията само се свири и играе? Нали е написана и с думи? Защо не се и пее?

- В бъдеще, когато играчите играят, в средата при свирачите ще има хор от сестри и братя и те няма да играят, а ще пеят Паневритмията.

(стр. 41)

-Учителю, симфония може да се направи като се включат всичките Ви дълбоки, мистични песни. По същия начин може да се представи и Паневритмията.

- Паневритмията и сега на по-големи празници може да се играе с хор и оркестър.

- Учителю, всяко музикално произведение, написано с текст, трябва да се пее, затова Паневритмията трябва не само да се свири, но и да се пее.

Учителят продължи:

- Хорът ще застане в средата заедно със свирачите, а другите ще играят и мислено ще пеят!

(стр. 119)

:whistling:

Редактирано от devashaktika
Линк към коментар
Share on other sites

Незнам защо някой решава,че може да пее, докато играе Паневритмия.Вероятно му се допява на човека, а как се чувстват другите, не се и замисля. Ако пее силно и фалшиво все някак може да се понесе, но ако е неритмично,тогава е невъзможно да се играе и все някой трябва да се пожертва да го помоли с любовен тон да си пее тихичко. Ако и това не помогне,тогава приемаме ,че е ни е задача и прилагаме това което знаем ,за да я разрешим.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Венира и добре дошла!

Как според теб трябва да се помоли с любовен тон? Какви например да бъдат думичките? Дай моля те конкретен пример.

А ако човекът отсреща откаже и продължи да си пее както си знае, трябва ли да останем в кръга и да продължим да се чувстваме дисхармонично или трябва да излезем?

Ти имала ли си такива ситуации и как си постъпвала?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

По време на Паневритмия като начинаеща имах обратния проблем. Нямаше в повечето случаи край мене хора, които да пеят достатъчно силно, за да чувам текста и мелодията на песента. Прекалено тихото пеене също не е добро, според мене.

И една молба имам: кажете ми, моля, кога и къде се провеждат уроци по пеене? Преди време попаднах на тема, в която се споменаваше за уроци в Стадион "Васил Левски", а в друга - в Бялата къща, но не можах да ги открия и не зная дали са актуални. За тези, които ме чуха да пея последния път доста зле ще кажа, че бях болна и не можех да хвана дори горно "до". Ако смятате, че не е за тука отговорът на такъв въпрос, пишете ми на лични. За мене е много важно, пък и да не се излагам на Паневритмия догодина. Благодаря!

:3d_052:

Музиката прогонва страданията Още упражнения | Обратно към всички упражнения » Да пее човек е здравословно

И като сте здрави и като сте болни - пейте decrease.giforiginal.gifincrease.gifword.gifprint.gif

Още упражнения от категориите book1.jpgМетоди за лекуване book1.jpgМузикални упражнения

Като ви наблюдавам, виждам, че музикалното чувство не е еднакво развито у всички. За да го развиете, пейте и като здрави, и като болни; и като разположени, и като неразположени. Така ще развивате и волята си.

Не е лесно да те боли счупения крак, и да пееш. Герой трябва да бъдеш. Вие се страхувате да пеете, да не вземете фалшиви тонове. Пейте у дома си, когато сте сами. Кой ще ви слуша? Важно е да се упражнявате. Ангелите пеят хубаво, но те се упражнявали хиляди години. - Нямаме условия. - Къде ще намерите условията, в музикалната академия ли? И това ще бъде, но първо се иска предварителна подготовка. После ще ви приемат в музикалната академия. Пейте, за да развивате и мисълта си. Всеки трябва да пее, като условие за подобряване на здравето. Пейте, колкото може повече. том: Работа на природата

Влиянието на музиката

Окултни упражнения,

изд. Бяло Братство, 2000г

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Приемам, че имат добро желание и никога не им секвам трелите.

Много хора не знаят истинските си вокални способности, били те ограничени или големи.

Прекрасно е, че в Бялата къща има курсове за пеене.

Би било още по-прекрасно такива да се огранизират и на Рила, МАдара, Айтос.

Нека всеки има шанс да се срещне с музикален педагог, който да даде компетентно мнения за гласа му.

Изказвам горното предложение пред вид една приятелка. Иска да пее, душата й пее, но според всички пее фалшиво, а гласът й е бил нисък регистър в детски хор.

И на един купон се отпуска, оплесва, и нейна позната - завършила Консерватория с оперно пеене се смайва. Оказва се, че тя има много рядък вид сопран, който само от опитен педагог е можело да се извади и развие.

И ето - душата й е пяла през цялото време, а поради неразбиране винаги са я стопирали.

Нарича се спинтов сопран. Моят е същият.

Пеенето в хор разваля постановката на гласа, примерно от това пеене в алтите (а съм хващала и фа на трета октава) което е огромен диапазон - аз имах проблеми в нормалната първа октава, където пее всяко дете.

Та така... от цялото хорово пеене където са ме карали да глуша ниско, оказа се че не мога да си взема най-обикновените тонове в до-мажор на "Тръгнал кос". Голям беше ужас като разбрах за какъв вид машина за пеене са ми използвали гласа по хоровете амбициозните диригентки да си правят кариерката. :unsure:

Линк към коментар
Share on other sites

kuki, в Братския център на ул. "Ген. Щерю Атанасов"2, в събота преди беседа, от 9.45 има разучаване на песните на Учителя с Ина Дойнова.

Линк към коментар
Share on other sites

Не бих си позволила да правя забележки по време на паневритмия , на някой , който си пее , та макар и фалшиво .

Това е все едно , когато преминавам през една гора , да не искам да виждам дърветата , които са с криви стъбла или да се дразня от птиците , които не са пойни . Всичко е час от Една Божествена картина . Когато на един не му е дадено едно качество , то това качество е заместено от друго .

Не ме дразнят никои типаж от хората , които играят паневритмия . Сред нас няма съвършени .

Линк към коментар
Share on other sites

Май Паневритмията ни учи на толерантност и вслушване едновременно. Толерантността - за онези, които са изложени на високо фалшиво пеене и трябва да си представят, че пеещият до, пред или зад тях е най-любимият им човек и че гласът му е особено музикален. А пеещите високо все пак усещат по някой остър поглед или дори получават забележка, и постепенно се научават да се вслушват...не, не в другите, а в собствения си глас - дали не е много висок?..или малко фалшив? Както беше споменато - никой не е съвършен и всички се учим. :rolleyes: Постепенно.

Линк към коментар
Share on other sites

Бях чел от Учителят ,че преди човек да започне да пее на другите хора или с други хора ,е добре първо да пее на себе си .Сещам се и за филмът с Роуън Аткинсън ,където беше на църква и се пееше ,а той знаеше само припевът "алелуя" и когато се стигне до припевът той много акцетираше върху него :) .Иначе как трябва да се постъпи при някакво фълшиво пеене и дали трябва да се направи забележка ,по скоро съм за това да се направи таква ,но разумно с правилният тон ,инак това показва ,че и този който критикува незнае да взима правилно тоновете :) а другата страна да не го приема лично а да поработи върху себе си .А за да не се стига до такива неловки ситуации най добре е да се пее по тихичко и с времето може леко да се засили като се подобри .И в сайтът има достатъчно музика по Паневримия и въобще от Учителят върху ,която човек може да се упражнява .

Линк към коментар
Share on other sites

Всяка душа си има свой път на развитие- тези които сега пеят високо искат да се изявят - един ден ще се подготвят и ще пеят в центъра.Тези които не играят както трябва един ден ще са най- добри. Човешките души се хармонират при общата игра и има предаване на духовния опит.

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_148: човеколюбива и богоугодна тема, която демонстрира смирение и приемане .... забележки се правят лесно, но често с тях спираме порив, а може именно такъв да е повода за " сливане" чрез гласово отприщване:)

пък, ако някой ни пречи на единението е най- вероятно ние лично да имаме пречки да го постигнем, а и "синхрона" не се основава на много външни фактори

Линк към коментар
Share on other sites

:) Като ви чета се сещам, за една църква. "Проблемът" така да се каже не е от скоро и не засяга само паневритмията, може би той съществува във всички духовни общества. Спомням си колко съм се дразнила от това по време на хвалението, но ми се е случвало да позакъснея по времето когато ходех на църква и от вън това което се е чувало преди да вляза вътре е било като Божествен хор... И.. разбрах и точно защото разбрах го приех със смирение и любов :). Поздрави! Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

kuki, в Братския център на ул. "Ген. Щерю Атанасов"2, в събота преди беседа, от 9.45 има разучаване на песните на Учителя с Ина Дойнова.

Ех,само веднъж бях наблизо и посетих урока с Ина Дойнова.Не го пропускайте,ако имате тази възможност и ако ви е дошла музата да се запознаете с песните на Учителя .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...