Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Дишане и Паневритмия


Иво

Recommended Posts

Дишането по време на Паневритмия

Как дишате по време изпълнение на упражненията по Паневритмия?

Практикувате ли специално дишане в зависимост от движенията на различните упражнения?

Какви резултати имате? Моля споделете своя опит!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

През последната седмица пробвах два пъти да играя Паневритмия с акцент върху съзнателното и ритмично дишане. Всъщност това се оказва една съвсем не лесна задача, както може би изглежда.

Като общо правило знаем, че при всички упражнения, при които имаме вдигане / разтваряне на ръце, или изправяне - вдишваме, след това горе -задържаме и при смъкване / събиране на ръцете - издишваме. За да има ритмично дишане и въобще ритъм, трябва също да спазваме тактовете. Например - 2 такта вдишване, 2 задържане, 2 издишваме. Дишането трябва да е в синхрон, ритъм, хармония с музиката, движенията и даже смисъла. Дотук добре, теорията е лесна :)

Обаче като се почне практиката стигам до извода, че всяко упражнение си има своя специфика от гледна точка на дишането. При някои упражнения ми е трудно да определя, кога да вдишвам, кога да задържам и кога да издишвам, така че да съм в синхрон с движенията и ритъма на музиката. Има упражнения, които мислено могат да бъдат разделени на три части и там е лесно. Но не при всички е така

.

При други упажнения забелязвам, че самите упражнения според мен не предполагат дишане-задържане-издишване, а само дишане-издишване. Като примери мога да дам 14-то упражнение "Мисли" и 27-мо упражнение "Дишане". Разбира се и тук може да има кратко задържане, но то е много кратко и не знам дали се брои за задържане.

При други упражнения, както е например 16-то упражнение "Изгрява слънцето", движенията не предполагат ритъм на дишане 4-4-4, а например 4-4-8. Т.е. издишването е два пъти по-дълго от вдишването и задържането. Естествено, човек може да разпредели дишането в самото упражнения и по друг начин, за да се чувства комфортно.

Дишането, макар и осъзнато, би следвало да става по един естествен начин, без да се напрягаме или да гоним самоволни постижения. В тази връзка забелязах, че ако си поставя цел времето за задържане / вдишване / издишване да е по-дълго, понякога не успявам и започвам да се задъхвам. След това се налага да правя няколко спокойни вдишвания за нормализиране и успокояване на дишането, преди да се концентрирам отново върху ритъма.

За себе си стигам да изводата, че дишането по време на Паневритмия е една голяма тема, върху която има много да се мисли, опитва, и изследва.

Моля споделете своите наблюдения върху съзнателното и ритмично дишане по време на Паневритмия.

Какъв опит имате?

Какви наблюдения?

Какви въпроси си задавате, на които търсите отговор?

До какви изводи сте стигнали?

Линк към коментар
Share on other sites

Иво, благодаря ти за страхотната тема! Точно въпросът със съзнателното и ритмично дишане при Паневритмия и при другите упражнения много ме вълнува напоследък и се опитвам да го прилагам, но наистина е трудно.

Според мен концетрирането върху правилното дишане изключва пеене по време на Паневритмия, което толкова често се практикува.

Също така ми се струва, че на всяко едно движение отговаря по едно вдишване или едно издишване, чиято продължителност се определя от ритъма на упражнението, като при по-бавните се прибавя и задържането на дъха. Така упражнението по естествен начин те води в своя ритъм на вдишване-задържане-издишване ...

Разбира се това са само някакви мои първоначални наблюдения ...

Очаквам с радост мненията на по-опитните :)

Редактирано от devashaktika
Линк към коментар
Share on other sites

Действително всяко упражнение в паневритмията си има собствен ритъм на вдишване и изидшване. Преди години излезе книжката на Георги Стойчев "Паневритмия и здраве" където той дава препоръчителен ритъм за всяко от упражненията. Аз няколко пъти се постарах да го спазвам, което обаче фиксира твърде много вниманието ми върху дишането и също като Иво на няколко пъти трябваше след края на упражнението да нормализирам собственото си дишане. Постепенно открих, че дишането става плавно и естствено когато човек влезе в ритъма на упражнението, просто остави тялото си да се полюлява в ритъма. Тогава белите дробове се свиват и разгъват ритмично без да го забелязваш. Случвало ми се е да улавям това случайно, когато в един момент се замисля как дишам. Има едно упражнение, обаче което е много интересно: "Чистене". Там преди време на един семинар имаше дискусия на каква кратност да се вдишва и издишва. Някой каза, че на всяко отвеждане на ръцете и прибиране - едно вдишане и издишане. Друг възрази, че това е много бързо. Стана въпрос, че ако се прави така е като очистителна практика и аз реших да пробвам. нали упражнението е "Чистене". Сега го играя действително с вдишване и издишване на всяко привеждане на ръцете към устата и отвеждане настрани. Понякога музикантите свирят доста бързо и ми е малко по-трудно, но накрая чувствам главата си като нова. Е, разбира се има малко ефект и от хипревентилацията. Ако желаете, опитайте и ще имате ваше собствено мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

Днес разговарях с една сестра, която има опит. Тя ми каза, че общото правило за дишането е: при разтваряне на ръцете - вдишване, при прибиране - издишване, съответно и при вдигане на ръцете и/или изправяне на тялото - вдишване, при сваляне на ръцете/клякане - издишване. Логично, нали? :) Що се касае за задържането - тя каза, че е индивидуално. Кой колкото (повече) може.

Благодаря на Светла_Б за споменатата книга на Г. Стойчев. Ще я потърся.

Упражнението "Чистене" и аз го изпълнявам с вдишване и издишване на всяко поредно движение.

П.П. Откривам само книга "Паневритмия и лекуване" на Г. Стойчев. Да не би да говорите за нея?

Редактирано от devashaktika
Линк към коментар
Share on other sites

Действително всяко упражнение в паневритмията си има собствен ритъм на вдишване и изидшване. Преди години излезе книжката на Георги Стойчев "Паневритмия и здраве" където той дава препоръчителен ритъм за всяко от упражненията. Аз няколко пъти се постарах да го спазвам, което обаче фиксира твърде много вниманието ми върху дишането и също като Иво на няколко пъти трябваше след края на упражнението да нормализирам собственото си дишане. Постепенно открих, че дишането става плавно и естствено когато човек влезе в ритъма на упражнението, просто остави тялото си да се полюлява в ритъма. Тогава белите дробове се свиват и разгъват ритмично без да го забелязваш. Случвало ми се е да улавям това случайно, когато в един момент се замисля как дишам. Има едно упражнение, обаче което е много интересно: "Чистене". Там преди време на един семинар имаше дискусия на каква кратност да се вдишва и издишва. Някой каза, че на всяко отвеждане на ръцете и прибиране - едно вдишане и издишане. Друг възрази, че това е много бързо. Стана въпрос, че ако се прави така е като очистителна практика и аз реших да пробвам. нали упражнението е "Чистене". Сега го играя действително с вдишване и издишване на всяко привеждане на ръцете към устата и отвеждане настрани. Понякога музикантите свирят доста бързо и ми е малко по-трудно, но накрая чувствам главата си като нова. Е, разбира се има малко ефект и от хипревентилацията. Ако желаете, опитайте и ще имате ваше собствено мнение.

Благодаря за това мнение Светла.

За начинаещи в играта е ценна всяка споделена опитност.В момента чета книгата на Георги Стойчев и я възприемам точно като една споделена опитност,за разлика от учебниците,с които съм работила до сега.В учебниците се казва как трябва да се изпълняват упражненията,но когато започнеш да играеш възникват множество въпроси,на които или си отговаряш сам с времето или черпиш инфо от приятели.

Когато вчера видях темата за дишането си помислих,че това е върде висока летва за етапа ,на който съм.И при мен опита да се концентрирам в дишането е свързан за сега с усилие и прави играта ми напрегната.А си мисля,че целта не е да постигнем един ефект,за сметка на други.Непременно ще обърна внимание на упражнението "Чистене"....

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Здравейте, приятели! С мен се случва нещо невероятно, като имам предвид, че играя паневритмия едва от миналата година, не всеки ден, но колкото ми е възможно по-често. Та, въпросите с дишането и аз съм си ги задавала, най-осезателно по отношение на упражнението "Чистене". Лично аз го играя, като вдишвам, задържам на следващото прибиране и разтваряне на ръцете, на следващото прибиране издишвам и вдишвам веднага при разтварянето и пак задържам...Но признавам, че лесно се разконцентрирам все още и понякога нарушавам този ритъм. По-интересното, което искам да споделя с вас сега е, че дори и да не съм спазвала някакви специални указания за дишането по време на паневритмия, когато започнах да пея след около едногодишна пауза, установих, че не само нямам никакъв проблем, но дишам много по-добре от преди без да чувствам умора при изпяването на песните, а заедно с това и танцувам!?! Сякаш с вълшебна пръчка дробовете ми лесно и бързо се напълват с въздух и без особено усилие го задържат, докато изпея всяка фраза, точно както са ме учили и както преди съм го постигала с много усилия и репетиции, а ако спра да пея само за една седмица, много трудно влизах във форма. Вълнуващо е това, наистина, а само то ли е вълшебството на паневритмията... :feel happy:

Редактирано от Надеждна
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...