Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Кога децата ви разбраха, че Дядо Коледа не съществува?


Recommended Posts

Дядо Коледа, щъркела носи бебето, биберона, дрънкалките и всички други неистини, правят децата 10-20 години по-късно да гледат на родителите си като на ходещи портмонета... и после се чудим...

Редактирано от ivail
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Дядо Коледа, щъркела носи бебето, биберона, дрънкалките и всички други неистини, правят децата 10-20 години по-късно да гледат на родителите си като на ходещи портмонета... и после се чудим...

Тук мога да поспоря доста. Дядо Коледа няма нищо общо с възприемането на родителите, като ходещи портмонета.

Относно лъжата, не съм чула някой да е травмиран от факта, че е разбрал, че Дядо Коледа на съществува. :) и то не за друго, а защото това става във възраст от която рядко има спомени.

А относно подаръците, много интересно защо се гледа еднопосочно :) та на мен ми доставя ОГРОМНО удоволствие да подготвя и да подаря на децата си и на племенниците си подаръците за Коледа. Настроението ми е приповдигната по време на цялата подготовка за поднасянето на подаръците. И мамите и татковците, които също тичат по Коледа да търсят начин да зарадват малкото човече в къщи ще се съгласят с мен, предполагам, че подготвянето на подаръка, или по скоро на момента в който ще зарадваш някого, е много положително наситен момент.

Много хора в този период на годината се радват от това, че ще доставят радост на някого. Нима това не е също част от ритуала по даването на подаръци. Естествено, че децата ще се радват и аз се радвам на подаръците си по Коледа и то не защото възприемам някого някак си , а защото ми е много приятно, че някой е помислил за мен, направил си е труда да ми достави удоволствие.

Коледата е взаимен момент на даване и получаване. Детето получава подарък, а радостта му зарежда с положителна емоция родителите му. бях още дете, когато започнах да подготвям подаръци за Коледа на сестра си и на братовчедите, на майка ми и на баща ми, това беше специален момент за мен в който ще получа и ще си направя удоволствието да изненадам и да зарадвам. И възпитаването ми в този момент е станал точно чрез Дядо Коледа.

:) Наистина странен начин да се омаловажи Дядо Коледа, защото бил лъжа хахахахха, та това няма нищо общо с ритуала по Коледа.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Прочетох с интерес всички.

Какво да кажа - ами добре си личи кой има дете/ца и кой не, както и кой е по-млад :)

Христо - точно така е. И аз не се чувствам излъгана или предадена. Постепенно разбрах, че е именно събирателен образ, образ на нещо хубаво, щедро, дето ни обича и се грижи за нас, защото ни познава до един ...

...

Ето, по този начин децата няма да очакват подаръци на готово, а ще трябва и те нещо да подготвят за родителите си. А за подобни подаръци има още 364 дни, както Крис е споменал по-горе.

...

Няма да мога кратко и лесно да изложа всичките си доводи, но за малкото дете е много хубаво това с дядо Коледа/Мраз. Както и приказките. Аз не съм казвала на моите да не вярват в приказките. И винаги сме обяснявали кое, какво и как. В приказките има много закодирана информация, да.

Иначе да - децата не бива да се лъжат, не бива да не се спазват обещания и т.н., но това с Дядо Коледа/Мраз е друга бира. Така много по-лесно и естествено може да се обясни на децата същността на празника Рождество

Я да попитам кандидат-бащите и кандидат-майките - как смятате да развиете в своите деца например вярата? Пък и други неща.

П.П. ivail това за ходещите портмонета едва ли става точно поради подаръка, донесен от Дядо Коледа. Да не говорим, че този подарък може да е много добре помислен какъв да бъде.

А между другото този възглед на децата към родителите става основно поради друго - липса на внимание на родителите спрямо децата. Замислете се - това става и при не много заможни семейства, защо? Ами просто и при тях децата постепенно разбират, че освен някаква макар и в случая съвсем малка материална помощ, друго от родителите си не могат ада се надяват да получат.

Линк към коментар
Share on other sites

Христо - точно така е. И аз не се чувствам излъгана или предадена. Постепенно разбрах, че е именно събирателен образ, образ на нещо хубаво, щедро, дето ни обича и се грижи за нас, защото ни познава до един

Ами виждайки, че Дядото като идва в детската градина на едната година изглежда по един начин, а на другата година - по друг, че по телевизията показват една камара хора облечени като Дядо Коледа и съм зацепил... :D Макар че е имало поне една година, в която аз и сестра ми сме се наговаряли да не спим, за да видим когато Дядо Коледа ни оставя подаръците, (но заспивахме и не успявахме да видим, че през нощта всъщност никой не идва). На сутринта пък ни казваха, че е дошъл без да го усетим и ние майче вярвахме. :D Веднъж пък ми казаха нещо от типа на :"Този подарък е от Дядо Коледата от работата на баща ти, този пък подарък е от Дядо Коледа дето е дошъл у нас."

Имам едно разочарование във връзка с Добрия Старец. Веднъж, докато се снимах с него в детската градина установих, че той ...всъщност е Баба Коледа (беше жена). Питах я къде е Дядо Коледа, а тя май посочи някъде пред нас в тълпата от родители и деца, гледах ама не го видях ( явно ме е лъгала), може и да ми е казала, че Дядото е на друго място в момента. Не ми беше кеф да разбера, че е Баба, но и не помня да съм изпитал дълбоко разочарование.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Възраст, в която рядко има съзнателни спомени, точно така.

Но от друга страна миналите в подсъзнанието спомени тормозят многопосочно младия индивид ... след години, като почне да ходи на психотерапия он лайн, докторите ще му обяснят причината за състоянието му.

Ритуалът на Коледа, поправете ме, ако греша, но беше послучай раждането на едно детенце в един навес. Къде е Добрият Старец с червения нос в картинката, не разбирам. В Испания даровете на младенците /хихи/ ги поднасят тримата мъдреци - според традицията - на 5-и срещу 6-и януари. Да, и там има комерсиализация. Развратът е повсеместен.

Вярата в децата се възпитава много лесно - просто не бива да се пречупва. И понеже може би се чудите как да не пречупваме вярата на малките същества - добавям - чрез нашето желание да ги направим послушни.

Я си припомнете - защо идваше дядо Мраз с подаръците? - Щото сме слушалиии!!! Какво трябваше да правим, за да получим подаръците? - Да слушаме мама и татко, да слушаме в детската градина лелките и да слушаме Партията.

С други думи - получаваме бонбонче в цирка, понеже сме били успешно дресирани.

А после, отново в психотерапия он лайн, след години ще разберем, че цялата дресировка от родителите ни ни е изиграла лоша шега, правейки ни неспособни да ковем сами съдбите си и да живеем според собствените си разбирания за живота, понеже са били подменени неочаквано и незабелязано от нашите любими мама и тати.

Линк към коментар
Share on other sites

:P

:3d_146: За колко големи деца говорим? Ти чел ли си на дете под 10 години суфи? А можеш ли да му ги обясниш?

Диди, сборникът с арабски приказки "1001 нощ" е най-прочутото произведение със суфи приказки в света. Вероятно няма дете, което да не ги познава и обича. "Синдбад мореплавателя" и "Алладин и вълшебната лампа" оставиха най-силния вълшебен отпечатък в мен от съвсем малко дете. Извинявам се за "оффтопика" :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Възраст, в която рядко има съзнателни спомени, точно така.

Но от друга страна миналите в подсъзнанието спомени тормозят многопосочно младия индивид ... след години, като почне да ходи на психотерапия он лайн, докторите ще му обяснят причината за състоянието му.

Ритуалът на Коледа, поправете ме, ако греша, но беше послучай раждането на едно детенце в един навес. Къде е Добрият Старец с червения нос в картинката, не разбирам. В Испания даровете на младенците /хихи/ ги поднасят тримата мъдреци - според традицията - на 5-и срещу 6-и януари. Да, и там има комерсиализация. Развратът е повсеместен.

Вярата в децата се възпитава много лесно - просто не бива да се пречупва. И понеже може би се чудите как да не пречупваме вярата на малките същества - добавям - чрез нашето желание да ги направим послушни.

Я си припомнете - защо идваше дядо Мраз с подаръците? - Щото сме слушалиии!!! Какво трябваше да правим, за да получим подаръците? - Да слушаме мама и татко, да слушаме в детската градина лелките и да слушаме Партията.

С други думи - получаваме бонбонче в цирка, понеже сме били успешно дресирани.

А после, отново в психотерапия он лайн, след години ще разберем, че цялата дресировка от родителите ни ни е изиграла лоша шега, правейки ни неспособни да ковем сами съдбите си и да живеем според собствените си разбирания за живота, понеже са били подменени неочаквано и незабелязано от нашите любими мама и тати.

Аз не съм съгласна, че говорим за възраст, от която нямаме съзнателни спомени.

Не поради това е липсата на разочарование.

И съм виждала деца, в които разочарованието е голямо, стрес направо.

Много зависи от родителите.

Да не се пречупва вярата - не е достатъчно.

Това за слушането - на мен не ми е казвано, но съм виждала семейства, в които е лайтмотив. Разни роднини са се опитвали да го натрапят този мотив и на моите деца - по-меко или по-твърдо съм отхвърляла това.

Собствените разбирания за живота - кога се появяват и по важното как? Идеално би било да имаме идеални родители :) Ясно е обаче, че няам как да стане.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Бях веднъж при една моя приятелка, седнал между двете й руси ангелчета и те ми викат - ние сме много добри, ние много слушаме. И аз тогава им казах - а знаете ли, че можете да сте добри и без да слушате?

...

Аз обичам добрите непослушни хора. Защото има и много послушни, но недобри хора.

Има и много добри послушни хора - които веднага разпознавате на външен вид като "пречупени"...

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

О, Диана, Диди ми вика, че нямало лошо, щото децата не помнели,

пък аз извадих вода от реката и показах, че има лошо.

Пък дали ще помним от първия си ден на земята или от навършването на шестата си година - наша работа си е.

Линк към коментар
Share on other sites

:P

:3d_146: За колко големи деца говорим? Ти чел ли си на дете под 10 години суфи? А можеш ли да му ги обясниш?

Диди, сборникът с арабски приказки "1001 нощ" е най-прочутото произведение със суфи приказки в света. Вероятно няма дете, което да не ги познава и обича. "Синдбад мореплавателя" и "Алладин и вълшебната лампа" оставиха най-силния вълшебен отпечатък в мен от съвсем малко дете. Извинявам се за "оффтопика" :sorcerer:

Да :) само че след 10 години, преди това дори да четеш на детето Синдбад, то не може да проследи историята, а да не говорим да разбере смисъла, който може би е ние сега разбираме. :) Съзнателните ми спомени за Аладин са не по- рано от 1 клас т.е. 7 години, като след това съм я препрочитала сама много пъти, защото всеки път установявах, че не помня края на историята, например.

Както и да е, това е моя опит, всеки си има свой и своите си наблюдения върху децата.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Много добре знам кога точно бях излъган, че дядо Коледа не съществува.

Въпросът е кога "възрастните" разбират, че добрия старец е реалност, т. е. че са излъгани.

Линк към коментар
Share on other sites

Не лъжете децата си. Само това ще ви кажа.

Ще бъдат достатъчно разочаровани от света, когато порастнат. Не допринасяйте.

Линк към коментар
Share on other sites

Още в детската градина издадох на всички на тържеството, че не е дядо Мраз /тогава така беше/, а другарката Христова...

Но това не ми пречи да си вярвам в чудеса, да покажа и на децата си, че ги има, и да съм щастлива при подготовката за празниците. Именно там е магийката-да искаш /понякога с минимални средства/ да доставиш радост за близки и далечни хора...

А ако получите по пощата си писмо от дядо Коледа е супер приятно...

:3d_093:

Линк към коментар
Share on other sites

Веднъж една лелка от детската градина се правеше на Баба Марта, но аз (предполагам и другите) я познах (тя май нямаш кой знае каква дегизировка). :D

Линк към коментар
Share on other sites

Честно казано, не помня, кога е било това време, когато да съм вярвал в дядо Мраз. Това обаче не ме е притеснявало особено да си играя ролята на вярващ. Сигурно заради подаръците... Да, ама не, защото получавах редовно желаните играчки и без да е Нова Година. Значи съм го правил просто заради забавлението. Събирахме се, стояхме до късно... Иначе кога ще ти се отдаде възможност да останеш буден след полунощ. А и по телевизията даваха по-интересни филми и предавания отколкото през останалите дни. Абе празник като празник. И да, изисква от празнуващите малко повече въображение да му се насладят. Сега какво, да започна да мисля и за тези с недостатъчно въображение ли?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...