Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хомeопатия. Какво може да спре действието и? Антидотиране


Иво

Recommended Posts

Антидотиране в хомеопатията

Всеки който се е подлагал на хомеопатично лечение знае, че по време на лечението трябва да избягва: Кафе, Мента (включително в паста за зъби и дъвки), Кола, Шоколад

Това е класика в антидотирането (прекъсване на действието) в хомеопатията. Въпреки това, темата е доста по-широка и има множество нюанси.

Например в основополагащият труд на хомеопатията "Органон на лечебното изкуство" (София 1996 г, стр. 206-207) д-р Самуел Ханеман казва:

"§ 259. Имайки предвид незначителността на дозите, необходими и достатъчни при хомеопатичното лечение, ние лесно можем да разберем, че по време на лечението от диетата и режима трябва да бъде изключено всичко, което може да оказва някакво лекарствено въздействие, тъй че тази малка доза да не бъде потисната и унищожена, или нарушена от какъвто и да е чужд лекарствен дразнител."

В бележките под линия към §260 към различните фактори, които трабва да се избягват доколкото е възможно, са включени и:

- "кафе, фин китайски чай и други билкови чаове"

- "ароматни води и най-различни парфюми, силно миришещи цветя в апартамента"

- "силно подправени ястия и сосове"

- "ястия ... и зеленчуци с лекарствени свойства", "меса в стадий на разложение"

- "всякакви излишества при хранене" ... "неестествената лакомия"

- "спиртни напитки неразредени с вода"

- "заседналият живот в закрити помещения", "дългото седене нощем"

- "нечистоплътността... онанизмът, прекъснатият или задържан полов акт с цел предпазване от бременност"

- "всичко предизвикващо гняв, мъка, радразнение, хазартна страст, пренапрягането на ума и тялото, особено след хранене, обитаването на блатисти местности, влажни стаи, живеенето с оскъдни средства за съществуване и пр."

"Всичко това трябва доколкото е възможно да бъде избягвано, за да не се затруднява или направи невъзможно лечението"

В статията на д-р Пачова Антидотирането при хомеопатичното лечение четем:

Д-р Василис Гегас, един от най-известните днес в Белгия и Холандия хомеопати казва в своите лекции по класическа хомеопатия:

"Всичко, което стимулира ненужно организма и всичко, което отнема енергия от организма може да антидотира хомеопатичното лекарство. "

А ето из мнението на участничка във форума, която се лекува с хомеопатия:

* Най-силните антидоти на хомеопатията са психичните.

* Кафето, ментата, парфюмите като антидоти не са фатални. Казвам го от личен опит и след разговори с много хомеопати.

Те са забелязали как хората се "панират" от ужас и си скапват социалния живот - ами то нявсякъде мирише на кафе, на черен чай; в транспорта - на чесън и парфюми; колегите имат дъх от ментова дъвка или паста за зъби. Имах една позната, която наистина толкова психически се стресира, че се отказа от хомеопатията.

* Един добър хомеопат не може да се оправдава, че човекът живее в среда с антидоти.

Ами как и в Африка, където има страни с фонов аромат на кафе, се лекува пак с хомеопатия.

Ако някой работи в магазин и кафене - значи ли, че му е забранено да се лекува така?

Какво може да спре действието на хомеопатичното лекарство?

Случвало ли ви се е? Какви наблюдения имате?

Моля споделете своя опит!

Линк към коментар
Share on other sites

“§9 В здраво състояние духовната (самоуправляема) жизнена сила, този двигател, одухотворяващ материалното тяло (организма), властва неограничено и поддържа всички негови компоненти във възхитителен, хармоничен жив порядък както по отношение на усещанията, така и по отношение на функциите, тъй че нашият вечен, надарен с разсъдък дух може свободно да се разпорежда с този жив, здрав инструмент, за да постигне по-висшите цели на нашето съществуване.”

"Органон на лечебното изкуство" (VI), Самуел Кристиян Ханеман /бащата на хомеопатията/

**************************************************

Здравейте приятели! За мен е огромна чест, задължение и същевременно отговорност, да бъда модератор в сайта на Учителят!

Ще вложа цялото си знание и сърце в това!

Очаквам вашите въпроси. :feel happy:

:3d_041: Здравей, радваме се , че си сред нас!!!

Ако искаш и намериш за необходимо може да изкажеш компетентно мнение по темите от форум Хомеопатия, особено по темата за антидотирането.

По мои наблюдения много хора се отказват да ползват хомеопатия именно поради това.

Благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_041: Здравей, радваме се , че си сред нас!!!

Ако искаш и намериш за необходимо може да изкажеш компетентно мнение по темите от форум Хомеопатия, особено по темата за антидотирането.

По мои наблюдения много хора се отказват да ползват хомеопатия именно поради това.

Благодаря!

Viki3, Благодаря ти! И аз се радвам да съм сред вас и усещам позитивната ви енергия. :)

Наистина, права си, че много хора се отказват от хомеопатията, изправени пред дилемата да се лишат от любимите си, кафе, шоколад, ментови дъвки, алкохол, цигари...

А каква е истината?

Истината е, че нищо не може да антидотира хомеопатичното л-во, освен друго хомеопатично л-во, или същото хо л-во, в по-ниска потенция.

Косвено обаче, много неща могат да влияят в посока обратна на излекуването. Например лекуваме хипертоник, а той пие много кафета на ден, които "пришпорват" повишаването на кръвното налягане.

Или лекуваме цироза, а пациента си пие алкохол и т.н.

Ментата има аналгетично, обезболяващо, обезчувствяващо действие върху лигавицата на устата и затова преди вземане на хомеопатично л-во не бива да се ползва, а не поради това, че пряко ще антидотира хомеопатичното л-во.

Линк към коментар
Share on other sites

При закупуване на хомеопатично лекарство от аптеката в София, на пликчето пише:

Изисквания при приемане на хомеопатични лекарства

Съхраняват се далече (30-50 см) от мобилен телефон, електромагнитно поле (телевизор, радио, компютър, ел. контакти, хладилник и др.), силни миризми, алопатични лекарства, пряка слънчева светлина и деца.

Хомеопатичните лекарства са деликатни и не се докосват с ръка. Една-две гранули се разсипват в капачето на шишенцето и се поставят директно под езика (оставят се спокойно да се разтворят) без капачката да докосва езика.

Течно лекарство: -преди всеки прием се потенцира - разтръсква се с ръка 15-20 пъти и 3 до 5 капки се накапват директно под езика без дс се докосва до устата.

Приемат се от един час преди хранене до един, два часа след хранене, 15 мин. преди и след приема не се приемат течности, не се пуши и не се стои до пущач

До края на лечението не се приема кафе, кола, шоколад (бял може), чай от мента и черен, тлъсто месо (за препор. - риба и пилешко), пастата за зъби да е без мента, не се работи със силно миришещи препарати - белина, кореселин, нафталин, йод и др.

Alexandar, благодаря ти за включването в темата.

Ако правилно съм разбрал най-важно е малко преди приеманетно на хомеопатичното лекарство и малко след това, пациента да не употребява мента, шоколад и т.н., за да има активни рецептори, които да могат да възприемат лекарството. Така ли е? И ако да, колко е това малко?

А след този период?

И от други класически хомеопати съм чувал, с които съм говорил по темата, че ако е дадено точното хомеопатичното лекарство, това от което организма има най-голяма нужда в момента, нищо не може да го антидотира. Мисля, че такова е и мнението на Витулкас.

Това звучи разумно, но все пак да попитам за доизяснение.

Ако малко 3-5 год дете се лекува с Беладона 30 или Пулсатила 30 (например за настинка с темпер.) и на втория ден след приема, детето изяде един хубав голям шоколад, това означава ли, че шоколада няма да антидотира лекарството?

Линк към коментар
Share on other sites

От личен опит да ви кажа, че менталното отношение на майката ( невярване) може да има тотален негативен ефект върху лечението на детето с хомеопатия.

Дори когато майката по принцип е добронамерена, желае да излекува детето си , поради което избира да пробва това средство и не изразява недоверието си гласно.

Линк към коментар
Share on other sites

Alexandar, благодаря ти за включването в темата.

Ако правилно съм разбрал най-важно е малко преди приеманетно на хомеопатичното лекарство и малко след това, пациента да не употребява мента, шоколад и т.н., за да има активни рецептори, които да могат да възприемат лекарството. Така ли е? И ако да, колко е това малко?

А след този период?

И от други класически хомеопати съм чувал, с които съм говорил по темата, че ако е дадено точното хомеопатичното лекарство, това от което организма има най-голяма нужда в момента, нищо не може да го антидотира. Мисля, че такова е и мнението на Витулкас.

Това звучи разумно, но все пак да попитам за доизяснение.

Ако малко 3-5 год дете се лекува с Беладона 30 или Пулсатила 30 (например за настинка с темпер.) и на втория ден след приема, детето изяде един хубав голям шоколад, това означава ли, че шоколада няма да антидотира лекарството?

Иво,

Важно е устата, лигавицата да е чиста, а това малко е 15 - 20 минути преди и след прием на хо л-во. А след този момент, хо л-вото вече е "потънало" и работи.

Ако е имало обилно ядене, е добре да се изчака час - два, преди приема на хо л-во.

Хубавият шоколад в горният пример, само ще възстанови силите му, но при лесно възбудими деца, особено преди сън, не е добра идея.

И едно уточнение:

Няма "точно" хомеопатичното лекарство, а хо л-во с най-близко подобие, и възможно най-близкото подобие се нарича "Симилимум"

късметче,

много си права и затова най-добре е и майката да се лекува в тандем с детето.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да попитам, какво точно значи да не се държи хомеопатичното лекарство в близост до gms, телевизор или компютър? Вижда ми се доста невъзможно условие в наши дни :unsure:

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да попитам, какво точно значи да не се държи хомеопатичното лекарство в близост до gms, телевизор или компютър? Вижда ми се доста невъзможно условие в наши дни :unsure:

Близко означава разстояние не по малко от 50 - 100 см, което не е невъзможно. Все пак хомеопатичното л-во се взема рядко, от веднъж на няколко дена - до веднъж месечно, така че не е необходимо да се търкаля в дамската чанта до gsm-a, а да си стои в някое чекмедже в гардероба. :v:

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Аз искам да знам, дали когато се използва хомеопатия не трябва да се пие кафе и да се пуши? А също зная, че миризмите-примерно употребата на чесън, парфюми, както и техниката разрежда хомеопатията, затова може ли малко по подробно да бъде обяснено когато употребяваме кладическа хомеопатия какво трябва да имаме предвид.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз искам да знам, дали когато се използва хомеопатия не трябва да се пие кафе и да се пуши? А също зная, че миризмите-примерно употребата на чесън, парфюми, както и техниката разрежда хомеопатията, затова може ли малко по подробно да бъде обяснено когато употребяваме кладическа хомеопатия какво трябва да имаме предвид.

Вече от години, класическата хомеопатия не счита, че кофеин, мента, чесън и други, могат по какъвто и да е начин ПРЯКО да антидотират хомеопатичното л-во!

Пряко! Но косвено? Само при положение, че сами по себе си изброените вещества влошават по някакъв начин човека.

Какво имам предвид? Ако например лекуваме хипертоник и той по време на хомеопатичното лечение пие кафе или зелен и черен чай, или не дай си Боже - "енергийна" напитка, тогава за какво лечение става въпрос? Та той директно си вреди и с това опорочава и лечебното действие на хомеопатичното л-во!

Или лекуваме Цироза, а човека продължава да си пие алкохол!... и т.н.

Разбира се принципа устата да е чиста около 30 мин. преди и след прием на хо л-во остава.

Ментата? Ментата е и анастетик, който обезчувствявайки лигавицата на устата, пречи до известна степен за проникването на хомеопатичното л-во през нея. Това пак е във връзка с чиста уста, и се отнася и за цигарите, чесън, силни миризми и др. под. - 30 мин. преди и след...:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Искам да добавя, че неголям брой хора са много чувствителни към различни вещества и миризми, като мента, ацетон, разредители на бои, кафе, мента, силни билкови чайове и т.н.

Такива чувствителни хора, наистина трябва да избягват такива вещества по време на хомеопатичното лечение!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

А лаптопите (компютрите) също ли облъчват ХЛ?

Да.

Хомеопатичните лекарства носят енергията и информацията на съответното вещество.Те са енергийни лекарства,а не материални.

Наложително е съхранението им далече от излъчватели, компютри,телефони,телевизори,да не са в едно шкафче с химическите лекарства,

както и с парфюмерийни и козметични изделия,които всъщност са натъпкани с химия,както и в шкафовете с хранителни подправки.

Както знаем,всичко е енергия,но с различна честота на трептене.

Антидотирането е свързано и с чувствителността на пациента,като ниво на собствените му вибрации.Не е задължително да вярваш в хомеопатията,за да ти помогне,но непременно трябва да си отворен към нея.Тоест,да не казваш-ето такова животно нема...защото сам се блокираш и затваряш.Но това е драстичен пример,характерен за хора-материалисти,а те рядко стигат до лечение с хомеопатия,ако все пак опитат,просто правят всичко възможно да го блокират,след което казват,че хомеопатията не работи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Здравейте,

Моля за малко уточнения относно периода на лечение. Кога може да се сметне, че този период е приключил? Интересува ме по-конкретно случай, когато е предписано едно лекарство след обстоен преглед с такива варианти на прием:

- при нужда (което може да е веднъж в месеца или всеки ден);

- еднократно (като след това се следи състоянието до следващия преглед след известно време)

- когато лекарството трябва да бъде заменено и лечението трябва да започне отново

Причината да попитам е, защото много обичам кафе. Откакто се лекувам с хомеопатия намалих драстично количеството му и пия по едно само сутрин. Но пак понякога си мисля, че прекалявам и вместо да си помагам, всъщност си вредя.

Ще бъда много благодарна на отговор.

Линк към коментар
Share on other sites

Yoda, всъщност самата мисъл пиейки кафето може повече да навреди, отколкото кафето само по себе си. Бих ти препоръчал да пиеш само кафе тип Арабика, не Индонезийска Робуста! И за да си сигурен че е такова, купи си го на зърна, от някой магазин, като "Кауфланд" например. Разбира се пиеш кафе, само при положение, че то не те влошава по някакъв начин, като главоболие, високо кръвно, неприятна миризма и др. под.

Линк към коментар
Share on other sites

Alexander,

много благодаря за отговора!

Знам, че Арабиката е по-скоро ароматно кафе, а Робустата придава наситения вкус. В момента имам нещо подобно - Арабика 70%, Робуста 30% и кафето е един малък сутрешен разкош. Не ми пречи, напротив, тонизира ме и ми е много приятно. Ще си го пия с удоволствие и няма да позволявам да ми го "вгорчават" разни гузни мисли. :)

Може би въпросът ми за продължителността на лечението не е подходящ за тази тема. Ще потърся по-подходяща, където да го задам.

Линк към коментар
Share on other sites

Купувайте си кафе от био магазините,печено е без химикали и е от чисти райони...Ситуацията е като със солта-не е толкова вредна,колкото алуминия и другите боклуци и химии в нея.

Колкото до продължителността на лечение-индивидуално е,до постигане на усещане за хармония,независимост от външните дразнители,енергия,творчество и радост от живота.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Alexander,

много благодаря за отговора!

Знам, че Арабиката е по-скоро ароматно кафе, а Робустата придава наситения вкус. В момента имам нещо подобно - Арабика 70%, Робуста 30% и кафето е един малък сутрешен разкош. Не ми пречи, напротив, тонизира ме и ми е много приятно. Ще си го пия с удоволствие и няма да позволявам да ми го "вгорчават" разни гузни мисли. :)

Може би въпросът ми за продължителността на лечението не е подходящ за тази тема. Ще потърся по-подходяща, където да го задам.

Робуста е с 3 пъти повече кофеин и без финия аромат на Арабиката, затова и никъде по света не го пият, дори и в бедна Африка. Използва се основно в промишлеността и в т.н. "енергийни" напитки. А и как ще си сигурен в процентите, при положение че Робустата е 3 пъти по-евтина.

Не ти отговорих за продължителността на лечението, защото това е в компетенциите на лекуващия те хомеопат и никой друг, който не познава случая ти, няма как да ти отговори.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

:3d_041: Здравей, радваме се , че си сред нас!!!

Ако искаш и намериш за необходимо може да изкажеш компетентно мнение по темите от форум Хомеопатия, особено по темата за антидотирането.

По мои наблюдения много хора се отказват да ползват хомеопатия именно поради това.

Благодаря!

Viki3, Благодаря ти! И аз се радвам да съм сред вас и усещам позитивната ви енергия. smile.gif

Наистина, права си, че много хора се отказват от хомеопатията, изправени пред дилемата да се лишат от любимите си, кафе, шоколад, ментови дъвки, алкохол, цигари...

А каква е истината?

Истината е, че нищо не може да антидотира хомеопатичното л-во, освен друго хомеопатично л-во, или същото хо л-во, в по-ниска потенция.

Косвено обаче, много неща могат да влияят в посока обратна на излекуването. Например лекуваме хипертоник, а той пие много кафета на ден, които "пришпорват" повишаването на кръвното налягане.

Или лекуваме цироза, а пациента си пие алкохол и т.н.

Ментата има аналгетично, обезболяващо, обезчувствяващо действие върху лигавицата на устата и затова преди вземане на хомеопатично л-во не бива да се ползва, а не поради това, че пряко ще антидотира хомеопатичното л-во.

Това е най-хубавото нещо, което съм чел напоследък :)

От години се интересувам от хомеопатия, а отскоро започнах да лекувам свой проблем при класически хомеопат. Отначало всичко тръгна добре, но впоследствие нещата забуксуваха и го отдадох на една тинктура, която приемах в дните след приема на лекарството и се оказа, че в нея има и мента.

Бих искал да попитам как влияе минералотерапията на хомеопатичното лечение? (Минералотерапия в различни форми - от просто носене на минерал или скъпоценен камък, през полагането му на определени зони по тялото, масажиране и т.н. до пиенето на вода, в която е стоял камъка).

Линк към коментар
Share on other sites

Да не забравяме Езотеричния принцип: два енергийни метода да не се правят в един и същ момент.

Благодаря! А "забраната" отнася ли се и за пиенето на сребърна вода или вода, в която е престоял клиноптилолит (доколкото се предполага, че въздействието в тези случаи е на физико-химическо, т.е. веществено, а не на енергийно ниво)?

Линк към коментар
Share on other sites

Не, "забраната" не се отнася за физически и химически въздействия, стига те да не действат в посока обратна на излекуването, сиреч да не влошават състоянието на човека.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

А как стои въпросът с безжичния интернет,разпространяван чрез рутер?

И още нещо - яденето на нокти/кожички или смученето на пръст при малки деца, които не разбират или не слушат. Ако веднага преди или след прием захапят пръстите, лекарството ще може ли да подейства?

Линк към коментар
Share on other sites

А как стои въпросът с безжичния интернет,разпространяван чрез рутер?

И още нещо - яденето на нокти/кожички или смученето на пръст при малки деца, които не разбират или не слушат. Ако веднага преди или след прием захапят пръстите, лекарството ще може ли да подейства?

 

  Рутер и други високочестотни източници на ел. магнитни вълни е добре да се изключват, когато не ползваме интернет, особено нощем, а също да изключваме или държим далече gsm-ите докато спим. Хендс-фрии слушалки са за предпочитане пред Bluetooth.

 

 Гризене на нокти и кожички, подсказва че детето е в стрес, напрежение, тревожност, които потиска, а потискането не е добре за психиката! Този стрес, тревожност се опитват да излезнат навън, под формата на изброените неосъзнавани навици. Важно е да се знае от родителите, че тези "вредни" навици не бива да се забраняват, докато не се реши психо-емоционалната им причина.

 

 Смучене на пръст, след даване на хол-во не е добра идея, но ако пръста е чист не е фатално за действието на л-вото капнато под езика.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Здравейте,

 

В случай че хомеопатично лекарство е престояло 3-4 часа върху хладилник, да смятам ли, че вече няма ефект и е по-добре да си купя ново?

 

Благодаря предварително!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...