Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Ради

Цветовете

Recommended Posts

Guest Кристиян

Здравей Ради,

Всичките цветове на светлината са отразени...а освен това, слънчевата светлина е също материя, материя е и етертното тяло, и астралното, е причинното...все е материя...

Първичната Божествена Светлина няма аналог в света на материята.

Б материалният свят Бог се проявява като Любов, но това е само една от проявите Му. Ако смеем да ограничим Бог само в Любов...въпросът е в това наистина, да посмеем ли?

Текстовите еквиваленти на цветовете в писанията представлява филтри, улавящи и отразяващи диапазон, който представлява специфична енерго-информационна матрица....

....има един закон, на Айнщайн, едно уравнение....в което колкото повече се увеличава масата, толкова по-силно е нивото на изкривяване на времето и пространството, и отраженията стават значително по-контрастни. На този принцип се основава това, че черните дупки, "светят" в червено например...те не излъчват светлина, нито отразяват....но все пак по това, че имат специфично "светене", стават видими...

Това, че в света на трите измерения оределен символ привлича определен цвят, който оказва благотворно въздействие върху материята, не означава, че Бог излъчва тази светлина. Аз твърдя, че Бог не присъства в материалния свят, в диалектическия свят, дори и на най-фино ниво - атвическото, или будическото ниво са все още твърде груба материя....

В света на диалектиката присъства само Христос, или Гносис, както Го наричат още.

Знанието на човека, и възможностите му, са единствено в света на диалектиката, и там човек може да хармонизира материята на своето тяло, чрез принципите и законите на трансформацията.

Христос затова казва, че никойне може да познае Отца, освен чрез Христа. Бог може да "призове" някой...а Христос е Пътят, по който този някой може да достигне до Отца. Този път не е на трансформацията, а на трансфигурацията- моделът на трансфигурация е основният "сюжет" на евангелието....

Трансформацията и човешките постижения в тази насока, имат отношение към духовния свят, т.е. към света на йерархиите, който представлява основната диалектична структура, и аз ни най-малко мога да отрека или оспоря това; но трансфигурацията енещо извън човешката воля и възможности, трансфигурацията е Христовия Принцип, чрез който се постига Божествената Природа....

Човек може, и трябва да познава и използва законите на диалектиката, т.е. в хоризонталната равнина дотолкова, доколкото да сведе до минимум съпротивата си като материя спрямо еволюцията, която е процес, протичащ във вертикална посока....но, едва ли точно аз бих могъл да обяснявам тези принципи и закони, това е направено вече, при това по възможно най-добрия начин от Учителя....

Във всеки случай, не е възможно човек да познае Бог, а да бъде познат от Бог....

Знаете ли колко изследвания са необходими да си направи човек, за да познае кой е баща му....тук на земята, и пак никое не се счита за 100% вярно, защото присъства и майката като принцип, която не винаги знае кой е бащата....това е вярно както буквално, така и в преносен смисъл....

Най-меродавно е това, бащата да припознае детето като свое.....Хермес затова е Триждивелик, защото е свел отраженията на диалектиката до възможния минимум във формулираните от него принципи, единият ок които е "Каквото е горе, такова е и долу...."

Няма цвят, нито символ, нито дума или каквото и да е друго в света на диалектиката, което да привлече Божествена Светлина.....привлича се само отражение, чрез постижение на трансформация и различна степен на отражение и поглъщане....това се отнася и до емоциите, и до мислите.....

Иначе, лечител може да бъде само този, в чието сърце Бог е написал закона за лечителството, в чийто ум е подпечатал и подписал този закон-диплома, след което е окачил на видно за всички място в човека- по средата между двете (ума и сърцето)....само такъв човек може да лекува, само такъв човек знае кое отличава лекарството от отровата.....

Днес има всякакви лекарства, всякаква информация, всякакви разбирания, всякакви лечители, гурута и прочие....хората са информирани, знаят много, информацията се разпространява на длъж и на шир (!!!) свободно и без ограничения....

Аз питам, колко оранжево е необходимо, за да излекува болен от крупозна пневмония, на възраст примерно 52 години, с ръст 175см, с тегло 75 кг, от мъжки пол? Ако нямаше отговор, не бих питал....

И не питам за това, защото знаейки отговора, да се правя на голяма работа, питам заради друго....Днес много хора се самолекуват, въпреки това много от тях попадат в болницата, не че там ще бъдат излекувани напълно, но в идеята за самолечение има нещо, с което аз пък не съм съгласен....липсата на знание....

Не искам да създавам спор, и искрено се надявам Ради, че разбираш основното на което обръщам внимание, а то не е отричането на това или онова, въпросът е в друго- разбирането, и в разумното прилагане, в разпознаването на отражението и реалността....

Приятен ден от мен, надявам се, формата на обръщение "ти" да се приеме не като липса на възпитание, а като такава, която не търси дистанция, и като такава, която "уравнява", изключвайки неравнопоставеността... :)

Сподели това мнение

Здравей Кристияне,

благодаря ти за дългия и обстоен отговор. Виждам, че имаш знания и интереси в определени области, както се и радвам че ги използваш за доброто на хората.

Аз не съм лекар, нито имам претенции или интереси в тази област. Още по-малко лечител.

Завете на Цветните Лъчи на Светлината, даден от Учителя е директно свързан Христос и не подлежи само на интелектуално разбиране. Извън нанашите възможности е и да го обясним в този форум.

Но тук на помощ ни идва един друг ключ в Духовното познание - а именно приложението. Опита и преживяването. Органичното знание, станало част от нас .

Аз също не искам да спорим, напротив, радвам се че обсъждаме този въпрос. Ако ти прилагаш своите знания, имаш резултати и помагаш на хората - това е! Всеки работи в своята сфера. Аз също имам своите опитности в други области.

Мен винаги ме интересува приложението, реализацията на знанията, методите и законите.

Желая все така да помагаш и да лекуваш!

Поздрави,

Ради

Сподели това мнение

:) всеки слънчев ден в стаята ми се образуват/появяват от 3 до 6 дъги - медитирам си с тях :D и малко инфо :

"Всеки, който поне веднъж е присъствал на богослужение в православна църква, със сигурност е обърнал внимание на красотата и тържествеността, която излъчват свещеническото облекло.

Цветовото разнообразие е част от църковно-литургичната символика, то въздейства върху чувствата на молещите се. Цветовата гама на свещеническото облекло обхваща всички цветове на дъгата: червен, жълт, зелен, светлосин, син, виолетов, белия цвят и неговата противоположност — черния. Всеки празник или дни на пост има своя цвят.

Белият цвят, който обединява в себе си всички цветове на дъгата е символ на Божествената несътворена светлина. В бели одежди се обличат свещениците, когато служат на великите празници — Рождество Христово, Богоявление, Възнесение, Преображение, Благовещение и Възкресение Христово — по време на сутрешната Пасхална литургия.

Червеният цвят продължава Великденските богослужения и е основен богослужебен цвят 40 дни след Пасха до Възнесение Господне (Спасовден). Той е символ на неизречената, пламенна Божия любов към човешкия род. Но това е и цветът на кръвта и затова в този цвят преминават службите в чест на християнските мъченици.

Жълтият (златножълт) и оранжевият цветове са цветовете на славата, величието и достойнството. Те се падат по право на неделните богослужения, защото в православието неделният ден е денят на Господа — Царя на Славата. Освен неделните богослужения, в златни одежди се отбелязват дните на пророци, апостоли и светители.

Зеленият цвят е получен при сливането на жълтия и небесносиния. Той е за дните, когато се отбелязват празниците на преподобните светии и свидетелства за техния монашески подвиг, оживотворил човека чрез съединение с Христос (жълтият цвят е Негов символ) и въздигнал го на Небето (небесносиньото). Във всички оттенъци на зеления цвят според древната традиция преминава службата на Цветница (Връбница), в деня на светата Троица и в Понеделник на Светия Дух.

Небесносиният или синият цвят е цветът на празниците, посветени на Пресвета Богородица. Това е цветът на Небето, той отговаря на учението за Божията Майка, родила Спасителя.

Виолетовият цвят е за дните, когато се почита Кръстът Господен. В него се съчетават червеният цвят на кръвта Христова и Неговото Възкресение и синият, подсказващ, че именно Кръстът ни е отворил пътя към Небето.

Черният или тъмнокафявият цвят е най-близък до дните на Великия Пост. Той е символ на отричането от светската суета, цветът на покаянието и скръбта. "

Източник: сп. Маргарита, брой 2 (8), 2002

За виолетовия цвят и за Кръста :thumbsup1:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Сподели това мнение

Благодарско за инфото :feel happy: .

Ето малко посъкратено и от мен:

В древните мистични религии червеният цвят се свързва със земята и тялото, еднакво осмислени. Земята се счита за ирационален свят, в който душата се спуска от небесата, а тялото е формата, в която се измъчва заключената душа.

Цвят на жертвата, символ на страданията и смъртта на тленното тяло. Да се прилага изключително внимателно в цветотерапията при отоци, немощ, анемия, при всички възпалителни заболявания, за изтегляне на болка през ходилата.

Оранжевият цвят символизира славата, добродетелта и плодовете на земята. Стимулира растежа, дава живот.

Жълтият цвят в ранното християнство е цветът на светеца и учителя. Тонизира, пречиства.

Разумът се асоциира с жълтия цвят на Слънцето, а духът със синия. В някои метафизични системи за истински цвят на Слънцето се приема синият.

Символ е на висшите постижения на духа, съзерцанието. Успокоява, въздейства върху менталните процеси.

В ранното християнство зеленият цвят символизира младостта и плодородието.

Изумруденият, с преливне в синьо е цветът на лечителството. Прилага се за пречистване на ефирното тяло и на кръвоносния поток, също за намаляване на възпаления.

Виолетовият и лилавият означават унижение и скръб. Присъства в аурите на хора, които търсят призвание или вяра, хора, тръгнали по верния път.

Приложение - при сърдечни заболявания и ниско кръвно налягане.

Белият цвят е най - съвършен и ако душите бяха хармонични, цветните вълни щяха да се слеят и аурите ни щяха да бъдат бели, от нас щеше да струи чисто бяло сияние. Такава аура е имал Христос.

източник - Тайните на тибетската медицина от Акад. Виктор Востоков

Редактирано от Силвия СД

Сподели това мнение

Аз самата много обичам оранжево и жълто, но не мога да си обясня каква е моята наклонност винаги да се обличам в черно. Веднъж ми го обясниха така, че понеже съм много слабо защитена енергийно подсъзнателно винаги се обличам в тъмни тонове, защото така съм се предпазвала от негативното енергийно влияние на околните. А аз наистина винаги когато попадна в помещение с много хора сякаш ми се изсмуква енергията и моментално ми става лошо. Възможно ли е да има толкова енергийни вампири?

Сподели това мнение

Възможно е.

След като има такива хора като теб (енергийни донори), със сигурност съществуват и енергийни вампири!

Страх, вина, тъга, несигурност. Това са "камъните”, който тежат на повечето хора.

Например съм забелязал, че колкото е по-тъмно в човека толкова по-голяма красота на външността си придава - грим, дрехи, обувки, аксесоари, парфюми, прически, ...

Белият цвят е цветът, в който съществуват всички цветове, в равни количества. Бялото лекува всичко.

Хубаво е да се прави следната визуализация:

Сяда се удобно за тялото, с изправен гръбначен стълб. Избира се време на спокойствие (да няма никакви външни дразнители). Успокоява се дишането с представата за уют, опора и защита. Визуализира се (представяш си), че мека, топла, любяща и оздравителна бяла светлина облива цялото ти тяло и отвътре и отвън. Бялата светлина идва от Бога. Белият Лъч.

Това е. Проверете го.

Оранжевото е цвят на насладата - втора чакра.

Жълтото е цвят на мъдростта и защитата - трета чакра.

Гладът за оранжево показва липсата на наслада от самия живот. Такъв човек е жив, ама не съвсем. Той постоянно обвинява себе си и се наказва сам като си причинява страдание, даже понякога има нужда да бъде нараняван и предизвиква другите хора да го нараняват, за да спечели съжалението им в последствие, а от там и нужната му сигурност.

Гладът за жълто е знак за неувереност и несигурност, както и липсата на знание за живота. Това е знак, е човек все още не е открил Истината и Мъдростта. Хубаво е те да бъдат търсени непрекъснато.

Истината лекува!

"Аз съм Пътя и Истината и Живота"

По Пътя вървим, търсейки Истината, с която да си спечелим Живота.

Нека има за всички, Преизобилно!

Поздрави!

:smarty::):smarty:

Сподели това мнение

Синева така като си обяснила гладът за оранжево абсолютно и на 100 процента отговаря за мен. Интересното е че не изпитвам потребност към този цвят , а просто имам най-голям афинитет към него. Даже съм си боядисала една от стаите вкъщи в оранжево. Наскоро си купих една книга на Едгар Кейси - Силата на цветовете, камъните и кристалите, но все не намирам време да я прочета.

Сподели това мнение

...студените цветове като синьо, зелено и виолетово .... мога да определя като емоционални, естествено достигащи до сетивата и по този начин достъпни.

Любимият ми цвят е зеленият; възприемам го като равновесие и възможност за Споделяне :sorcerer:

/всъщност той наистина уравновесява

червено, оранжево, жълто .... и .... синьо, индиго и виолет/.

Сподели това мнение

Ами , аз работя с цветовете постоянно .Дори всъщност работя с цели симфонии от цветове , защото така наричам картините си , симфонии от цветове. Експресията и движението на една симфония има едно енергийно въздействие ,другата функционира по различен начин . И всъщност всяко едно енергийно съчетание от цветове е уникално във функцията си .

Да уточним: черното и бялото не са цветове . Те са просто тъмнина и светлина .

Всичко останало между тях е цветове.

Сивото е ахроматичен тон . Тоест не съдържа цвят в себе си . Не е нито студено , нито топло . А просто неутрален тон на бялото и черното .

Бялото е съвкупност от всички цветове. Ако си направим спектър от всички основни и допълнителни цветове и го завъртим ще се получи бяло . Това е така нареченото оптично смесване на цветове.

Ако физически смесим всички цветове /като изключим бялото и черното , защото те не са цветове / , ще получим неминуемо черно .

Та значи има ахроматични ,нецветни стойности / бяло , черно и всички тонове на сивото /и хроматични стойности /цветни/, на 3 -те основни цвята /жълто ,червено и синьо/, 3- те допълнителни /оранжево,зелено и виолетово/ и всички нюанси между тях .

Студената и топлата гама от цветове има различно енергийно присъствие . Смесената и контрастната съвсем друго и т.н.

Редактирано от Инатари

Сподели това мнение

А какво е според вас значението и влиянието на електриковите цветове?Напоследък забелязвам някаква тенденциозност в консумацията им и масово разпространение.Аз ги намирам за доста натрапчиви,агресивни и неестествени,но може и да бъркам.

Поздрави!

Редактирано от ТЕТРАБИБЛОС

Сподели това мнение

Когато са твърде много на едно място , действат агресивно , но ако се балансират , ако се хармонизират , могат да бъдат звънките акценти в нашата цветна импресия .

Редактирано от Инатари

Сподели това мнение

А доколкото знам в определен ден от седмицата се къпеш в съответния цвят, носиш дрехи със съответния цвят, четеш пасажите за него от "Заветът на цветните лъчи", но и ядеш определен вид храни.

Къде мога да намеря кои храни съответстват на съответния ден и цвят?

Сподели това мнение

БожидарЗим ето тук можеш всеки ден да видиш кой цвят и коя храна са подходящи :)

http://www.bratstvoto.net/vehadi/fr1n.html

Сподели това мнение

Guest devashaktika

Здравейте! Някой да има някакви впечатления от книгата на Маргарита Праматарова "Прощавам ти" ?

Сподели това мнение

Много интересна тема!:rolleyes:

Лично при себе си забелязвам , че доста съм изменила предпочитанията си към определени цветове .През последните години, черното преобладава в облеклото ми.Харесвам се в него, него нося само навън.В къщи нося оранжево, червено , топли цветове.Просто така се случва.забелязвам,че синия цвят е най-малко застъпен в облеклото ми.Иначе така ми харесва, но да не кажа ,че почти нямам сини дрехи. Интересно ми е какво ли означава това..

Други цветове, които имам предпочитяния- лилаво, тъмните нюанси, розово, бяло, зелено, червено, кафяво.

Какво би трябвало да означава това?

Сподели това мнение

:)Здравей,Сингониум!Човек подсъзнателно усеща какъв цвят липсва в аурата му.Щом даден цвят те привлича, обличай дреха с този цвят,а ако не ти отива можеш просто да си носиш парченце плат или камъче в джоба или чантата и да ги гледаш отвреме навреме.

Черният цвят е необходим,когато човек има нужда да се предпази от енергии които му вредят.Също така е необходим,ако са ни нужни заземяване и подсилване.Но за да не причини депресия при продължително носене е нужно да се освежава с разноцветни аксесоари и бижута.

Черният цвят успокоява свръхчувствителните натури.Той активира женските енергии в тялото.

Можеш да се обличаш в черно щом ти харесва,но го освежавай с другите цветове които те привличат.Така и ще изглеждаш добре и ще се чувстваш добре!:)

Сподели това мнение

Здравейте.

Мисля си,че ,ако успеем да разчетем езика на цветовете в живота си,ние ще сме успели да разберем какво ни казва нашата пробудила се душа. Как да разберем посланието?В нашата съвременност има т.нар. аура-сома .Това е метод за терапия и консултация по въпроса.Най-обща информация за Ауро сома.Това е варианта,в който бихте се доверили на подготвен специалист,нека го наречем преводач на този загадъчен за нас днешните хора език на цветовете.

Другият вариант в малко по-дълъг,но пък тогава ние сами ставаме откриватели на тайната,без посредници учим този език.В беседите на Учителя и в "Завета на цветните лъчи на светлината" има много ценна информация,която стига до дълбочини в нас,до които никой външен няма достъп.

Говоря и за двата пътя от личен опит.

Поздрави.

Сподели това мнение

Какво се случва,когато има излишък от краските?

Знам само за оранжевата-при излишък в човека има много страхове.

Сподели това мнение

Какво се случва,когато има излишък от краските?

Знам само за оранжевата-при излишък в човека има много страхове.

Из съм си задавала подобен въпрос... :)

Харесва ми отговора на Ина:

Когато са твърде много на едно място , действат агресивно , но ако се балансират , ако се хармонизират , могат да бъдат звънките акценти в нашата цветна импресия .

:sorcerer:

Сподели това мнение

На мен ми е трудно по някога даже и често да нося червено и оранжево!

Обичам особено много бялото и не само лятото, а и зимата.

Също имам афинитет към розовото и бежево кремавото!

Обичам и лилаво!

Сподели това мнение

Харесвам най-много всички нюанси на бялото.Харесвам и черния цвят.

Ярките цветове не ми допадат - предпочитам пастелните.

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this