Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За ходенето на гости


Пламъче

Recommended Posts

Наближават празници.Хората посещават роднини и приятели.

Според вас кой може да си позволи да ходи на гости без покана?

Аз мисля,че без покана не се ходи и при най-близките.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля,че без покана не се ходи и при най-близките.

хи хи. това е против източно-славянските обичаи. При нас и руснаците си се ходи на гости ама без никакво предизвестие. Уникално явление.

Линк към коментар
Share on other sites

:) А ако идем като гости без да предупредим, а домакините ни са отишли и те на гости... :D

Никога не бих върнала гостенин от вратата, винаги ще се намери нещо и за почерпка от сърце.

Но не съм сигурна, че мога да му отделя повече от 10-20 мин., а предишни ангажименти едва ли бих променила.

А ако си релаксираме ....... в спалнята - хич няма да има кой да им отвори...

Весели празници!!!

:3d_103::3d_109: :3d_106: :3d_049:

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Поканата е желателна а тук в западния свят ....Норвегия е задължителна дори и в семействата когато си ходят на гости.

Това показва че връзките между хората не са толкова близки и се основават на социално -светски отношения.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Утре е Великден,един от най-тачените християнски празници.Доколкото знам,на празничната трапеза се събират близки роднини.

Може ли човек да отиде непоканен на гости на Великден?

Линк към коментар
Share on other sites

:) У дома доста често има неканени гости, не знам как оцелват или обяда или вечерята :)

Като дете израстнах в семейство с много гости, но винаги поканени и ми беше много неприятно, когато съм подредила масата за семейството си и съм се подготвила само за тях, да дойдат двама, трима непоканени.

От друга страна пък съпругът ми е израстнал в семейство с постоянно неканени гости и по тази причина ми се наложи да свикна да подготвям храна в повече, за всеки случай.

Не успях да свикна обаче, да се настройвам емоционално за непредвидена компания.

Домът е най- личното пространство за всеки човек и влизането в него е добре да бъде обявено достатъчно рано.

Иначе непоканеният гост рискува да не попадне в желаната приятна атмосфера, защото колкото и да му се иска на домакина да бъде гостоприемен, не винаги това съвпада с вътрешното му душевно състояние.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Разбира се, че е по-практично е целесъобразно за домакините гостът предварително да се обади.Но зависи от госта и домакините.За мен ако съм допуснал човек / роднина, приятел и др./ до вътрешния си кръг от хора , то той е добре дошъл по всяко време от денонощието .Не преувеличавам.Приемете , че потропващия непознат на вратата ви е Христос или Негов пратеник и не му отворите, защото не е поканен или не се е обадил предварително.Как ще се чувствате после ? Има такива случаи с човек от обкръжението на Учителя. Най-вероятно е Той да дойде непоканен.

Линк към коментар
Share on other sites

В Германия е немислимо да отидеш на гости без да си поканен. Поканата е задължителна, а почерпката не ;) Често тя се състои от това, което са донесли гостите. И нещо друго различно-прието е гостите да не се събуват на вратата, а да ходят из апартамента с обувките си.

Линк към коментар
Share on other sites

:)В Русия можеш да отидеш на гости по всяко време на денонощието и винаги ще те посрещнат добре.Изключително гостоприемни хора!

Е,аз съм българка и ходя на гости само когато съм поканена!И предпочитам да посрещам канени гости.:feel happy:Това ме затрудняваше при пребиваването ми в Русия.

Линк към коментар
Share on other sites

И нещо друго различно-прието е гостите да не се събуват на вратата, а да ходят из апартамента с обувките си.

Максим, ти ме уби с това изказване :) Защо мислиш, че това е прието само там? Това е съвсем нормално и дори не бих се замислила да го изтъквам като някакъв акцент от различно социално битие.

Както и дали някой трябва да предизвести за поканата си! Естествено, че трябва да предизвести, а преди това да бъде и поканен. Аз лично не отварям вратата, ако се звъни и не знам кой е, това са си моите правила.

Линк към коментар
Share on other sites

В Германия е немислимо да отидеш на гости без да си поканен. Поканата е задължителна, а почерпката не ;) Често тя се състои от това, което са донесли гостите. И нещо друго различно-прието е гостите да не се събуват на вратата, а да ходят из апартамента с обувките си.

В Германия улиците са идеално чисти!

Няма и бездомни кучета и котки.

Освен че непрекъснато вали дъжд, редовно ги и мият.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

'Мона'

...Както и дали някой трябва да предизвести за поканата си! Естествено, че трябва да предизвести, а преди това да бъде и поканен. Аз лично не отварям вратата, ако се звъни и не знам кой е, това са си моите правила.

Преди години, бях за няколко дни при приятел в Германия - поканен! Вечерта внезапно на вратата се позвъни!?

Жена му, Германка, пребледня и едва не припадна.

Оказа се нейна приятелка, съседка, която влетя със страхотната новина, че утре може да си изхвърлят ненужните електроуреди и мебели, които иначе си работеха добре. Помислих си - да им имаме проблемите...

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

И нещо друго различно-прието е гостите да не се събуват на вратата, а да ходят из апартамента с обувките си.

Максим, ти ме уби с това изказване :) Защо мислиш, че това е прието само там? Това е съвсем нормално и дори не бих се замислила да го изтъквам като някакъв акцент от различно социално битие.

Както и дали някой трябва да предизвести за поканата си! Естествено, че трябва да предизвести, а преди това да бъде и поканен. Аз лично не отварям вратата, ако се звъни и не знам кой е, това са си моите правила.

Е, аз бих отворил...Но, дори и Господ е позвънял, най-вероятно е да му кажа да си ходи по живо и по здраво...Ако иска да се видим- дасе обади и да си уговорим среща някъде. Същото бих сторил и аз- не бих се изтърсил на никой на гости. Предпочитам да се срещна с някой някъде, след което по живо и по здраво всеки да се прибере в къщи...

Според мен домът е място, което не бива да бъде посещавано от много хора, освен от живеещите в него- просто такива са условията в наши дни.

Нациите, известни с гостоприемството си, най-често имат и печална слава по отношение на масово разпространение на разнообразна патология...В Русия например, гостоприемството и алкохолизмът си вървят ръка за ръка (през вековете...), у нас гостоприемството си върви с нещо друго, чиято същност е дори по-мрачна от тази на алкохолизма- засега обаче няма да я назовавам...

Но, не бих си спестил рекламата, че вече три петилетки съм на първо място в топ 10 за най-негостоприемен човек не само по света, но и у нас...:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Радвам се, че поне в този форум всички, писали досега в темата за ходенето на гости, подкрепят идеята за предизвестените посещения. Но, струва ми се, това не е масовото отношение на българина към този проблем. Бях чела някаква анкета с българи, живеещи в Съединените щати. На около 80% от тях в САЩ им липсвала най-вече възможността посред нощ да звъннат на комшията с бутилка под мишницата (или без бутилка - комшията сигурно има)...3d_077.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ако ще е сериозно гости, с всичките му салтанати, официално облекло и преструвки, предизвестяването е наложително. Така домакините ще имат достатъчно време, за да намерят по усмивка, преди на вратата да се позвъни.

От друга страна, когато отиваш при някого, когото познаваш или си познавал като добър приятел, дори да са минали години, позвъняването е излишно. Спонтанността над всичко! :v:

Линк към коментар
Share on other sites

...Бях чела някаква анкета с българи, живеещи в Съединените щати. На около 80% от тях в САЩ им липсвала най-вече възможността посред нощ да звъннат на комшията с бутилка под мишницата (или без бутилка - комшията сигурно има)...

...

От друга страна, когато отиваш при някого, когото познаваш или си познавал като добър приятел, дори да са минали години, позвъняването е излишно. Спонтанността над всичко! :v:

Спонтанност, спонтаност, но ако все пак позвъниш , поне ще го събудиш преди нахлуването:3d_146:.

Шегичка, смешно се подредиха тези две мнения. Май има голямо значение и възрастта на "набелязания домакин" , както и дали живее сам или със партньор и деца.... В младежките- студентски години наистина има известен чар в тази спонтанност и общителност.

Но в по-зряла възраст, особено в случаите "женени с деца", но и не само, задължително е да имаш предварителна покана и уговорка. Звънейки на входната врата на някой, без предизвестие, навлизаме в неговото лично пространство, прекъсваме и нарушаваме заниманията и плановете му за момента и за деня, отнемаме от времето му, ангажираме вниманието му. Знаем, че изненадите са два вида - приятни, но и неприятни. Имам добър приятел, който прави така понякога. Определено тази му склонност към "внезапност" ми действа изнервящо и стресиращо, не ми е приятно и съм му казвала, че е желателно да звънне предварително. Близки сме, много го ценя и за това му прощавам.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Не обичам да цъфвам без покана, освен при близки приятели, но само когато минавам за нещо- я да оставя нещо, я да взема нещо.

Иначе роднини...естествено, че са добре дошли, но е хубаво да се обадят поне час-два по-рано.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

не е важно дали ходиш на гости с покана или не или преди това си са обадил че отиваш ако сте близки и искате да идете да се видите отивате и ако няма никой се връщате те без покана ако са там няма да ва върнат

Линк към коментар
Share on other sites

Откакто у нас се самопоканиха хора,които бяха решили да празнуват наш личен празник с цената на всичко,при положение че виновника за празненството не желаеше никакви гости,особено тези,освен това бях в траур поради смъртта на майка ми,получих пълна нетърпимост към неканени гости.:(

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Наближават празници.Хората посещават роднини и приятели.

Според вас кой може да си позволи да ходи на гости без покана?

Аз мисля,че без покана не се ходи и при най-близките.

Много относително е ,примерно ние при роднините ходим без покана но сме много близки ,разбирасе човек трябва да има мярка кога ,колко и т.н. . За мен няма значение дали някой приятел ще се обади или не за гостуването си .Без покана като ,че ли е по приято някой да ти гостува .Разбирасе ще е кофти ако домът ти се превърне на хан .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Наближават празници.Хората посещават роднини и приятели.

Според вас кой може да си позволи да ходи на гости без покана?

Аз мисля,че без покана не се ходи и при най-близките.

Близки по какво ? По ум , по душа или по бизнес  :)

Както казват и други ,зависи с какво си свикнал . Но е и един показател как общуваш . Правиш ли обмен с душите , или се плъзгаш отгоре , прикривайки своята ... За да свършиш някакъв ,,бизнес" , не ти трябва да се натоварваш с чужди тревоги .

Пламъче---Откакто у нас се самопоканиха хора,които бяха решили да празнуват наш личен празник с цената на всичко,при положение че виновника за празненството не желаеше никакви гости,особено тези,освен това бях в траур поради смъртта на майка ми,получих пълна нетърпимост към неканени гости.:(  

Случи се , че ми дойдоха на гости двама съученици , които не бях чувал няколко години . Вече бях семеен :)  и тяхното желание за почерпка го усетих като агресия (някакъв мой комплекс) . Е , стояхме към 2 часа на приказки до входната врата . По точно седяхме на чаша вода .....Отчетох тази си не-гостоприемност като липса на психическа сила , да ги приема както преди . Нещо ми пречеше да свържа сегашното си ,,аз' с предишното .

Но пък , какво значи гостоприемност . Когато са дошли само да напълнят стомасите , защо ще им даваш и чувствата си . ..

Но си признайте , защо по ни харесва да ни идват с предизвестие .За да се приготвим :) . За да не ни сварят по бели гащи :) . А защо е така ? Какво не харесвам и желая да не го гледат другите ? Защо не живея правилно , че да не ме е срам като ме изненадат ? А може ли да се живее правилно? Или просто не се харесвам и е добре да ме виждат(домът)  както съм преценил .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Но си признайте , защо по ни харесва да ни идват с предизвестие .За да се приготвим :) . За да не ни сварят по бели гащи :) . А защо е така ? Какво не харесвам и желая да не го гледат другите ? Защо не живея правилно , че да не ме е срам като ме изненадат ? А може ли да се живее правилно? Или просто не се харесвам и е добре да ме виждат(домът)  както съм преценил .

 

 Точно:D.Това,което е фалшиво в нас,то ни пречи,не неочакваните гости.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...