Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Промени в началното образование


Креми (късметче)

Recommended Posts

От следващата учебна година децата ще влизат в училище на 5 години - ще има 2 години предучилищна подготовка.

Втора промяна, която ще се осъществява поетапно - децата ще учат само 1. смяна, след обяд ще са до 16 - 17 ч. в занималня.

Не съм сигурна, дали занималнята ще е задължителна до 4. клас или как.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Ами може да няма и детски ясли, нека веднага в училище да влизат. Щом проговори и проходи детето-може и да учи. :lol: И то от учебниците на студентите.

Според мен децата имат нужда от детството си. Нека им е по-опростено. Да имат желание да учат и да се радват. :3d_163::3d_108:

Не знам, но все някакви експерименти с децата... с образованието...

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Това е предложение или вече е прието?

Да, в Канада е така, но там условията са съвсем различни...

Абе... чула жабата, че подковават вола и тя вдигнала крак......

А тези, които сега са на 5г, и догодина на 6г. - за тях какво?

Направо във втори клас?? :rolleyes::D:lol:

Според Валдорфските принципи едно дете е готово да иде в училище, ако вече му се сменят зъбите. Това е знак, че формообразуващите сили, които съграждат тялото са завършили основната си работа.

Оооооооооооо, сетих се - така са решили да решат проблема с недостига на детски градини, които преди години Ст. Софиянски продаде. Били са продадени 30% от всички детски заведения в гр. София, и най-вече тези в центъра и близо до търговски центрове....

Ими че да забранят да се ражда - по-евтино ще им излезе..... :rolleyes:;)

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Официалната идея е да се уеднакви нивото на познаване на официалния език в смесени райони. Така че петгогодишните няма да се учат още да пишат и смятат, а ще разширяват езиковия си запас. Тук е визирано нарастващото ромско население. Мисля, че това е далновидно. Обаче децата, които си знаят българския, какво?

Причина за въвеждането повсеместно на занималня е, да не се шляят децата без надзор през деня.

Основното образование ( по проект, не знам дали е прието), ще завършва в седми клас.

Линк към коментар
Share on other sites

И как едно малко дете като попадне сред ромчета няма да започне да ги копира и да си развали езика?

У дома се говори на книжовен български, а в дет. градина половината персонал, вкл. учителки говорят на шопски диалект. И си вярват, че така се говори.

Съседът от БАН и той си е-ка и ме-ка - типично за шопската фолклорна област.

И какво излизаааааааа

А има ли класни стаи за това?

А безопасноста? Кой гарантира, че по-големите няма да ги тарашат за пари?

И кое дете на 5-6- години се шляе - освен ромчетата?

Ами да ги приберат социалните!

Има ли начин да се изрази протест или петиция?

Има ли някъде нещо написано?

Линк към коментар
Share on other sites

Вики, аз го знам от около месец, обсъждаше се на профсъюзен семинар. Така че информацията е проверена.

Тази вечер съобщиха по новините на бтв.

А според мен не е толкова лошо - може да се излезе с предложения - да се обособят групи по интереси - театър, спорт или чужд език. Или децата да могат да се запознават с различни такива активности на ротационен принцип за определен период от време, за да придобият представа за тях.

Отдавна е време качественият спорт и качественото чуждоезиково обучение да влязат в самото училище, за да се пести времето и силите на децата ... и на родителите, че и на баби и дядовци.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

да се обособят групи по интереси - театър, спорт или чужд език.....

Отдавна е време качественият спорт и качественото чуждоезиково обучение да влязат в самото училище, ................

Ами така казано е супер!!!!! :thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2:

Само да видим как ще стане!!! :hmmmmm:

И пак мисля, че това е трик заради детските градини.

Да, и в Канада и в Белгия са на предучилищно обучение от 4-5 години, но там са 5-10 деца и имат активно участие на родителите!!!!

И да ми кажат коя мама свършва работа в 15 ч., че да си прибере детето в 16ч.?

??? Много тихомълком се е приело това решение???? :hmmmmm::hmmmmm::hmmmmm:

То от много експерименти в образованието - ...... филолозите не знаят български правопис, вкл. и книжовен български, а за журналистите - да не говорим......!!! :3d_130:

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Да, именно, че министерството си затваря очите пред явните несъответствия.

Дори и сега липсват качествени учители по езици, особено английски.

Не помня къде четох , че учителите пред пенсия са 60%, а постъпващите 2%. :(

Което ще доведе до глад за кадри, както беше при икономисти, юристи и др.

Какво се случи при тях - вдигна им се заплащането от пазарното търсене.

Ще стане така, че неопитните и не толкова добре образовани* млади учители след 5 - 10 г. ще са много по-добре платени от сегашните възрастни учители, които не можаха да си завоюват атрактивно заплащане поради своята деликатност ... и най-вече поради непукизма на обществото.

............................

* Мога да се обоснова, защото има поглед и в/у висшето образование, но това е др. тема.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

При нас, всичко се почва някак... и каквото стане. В движение се променя...

Може да се взаимстват някои неща от Валдорфската педагогика. Но всичко трябва да е предвидено. За нашете условия, дали ще проработи добре този метод?...

Най-вече учебниците имат нужда от кардинална промяна. До 2-3 клас да е по-простичко и близко до природата на децата... :feel happy:

Да, добре е да има изучаване на език, на музика, но да е неагресивно и детето да не се чувства натоварено, притиснато...

Линк към коментар
Share on other sites

Повод за гордост или някакъв виц ? :D

Българчетата били най-послушни

СОФИЯ. Българските ученици се оказаха сред най-дисциплинираните в света. Това сочат резултатите от проучване в 24 страни, от които 16 в ЕС. У нас са анкетирани учители от 5 до 8 клас от близо 200 школа. Те твърдят, че отделяли едва 3-4 минути от часа за укротяване на класа. 90 на сто от времето отивало за преподаване, а останалото - за административни въпроси. Зад нас остават държави като Дания, Норвегия, Белгия, Италия, а на дъното на класацията е Бразилия. Друго проучване обаче нареди преди време 9-класниците ни сред най-неграмотните.

Стела Стоянова, в-к "Стандарт"

П.п. Може би малко избързах, ако нещо го преместете в друга тема за образованието

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Из общите правила на Богомилите:

По право, децата, начиная от седемгодишната им възраст до пълновъзрастието им, прекарват половината на деня до обяд в учение на писменост, а другата половина, след обяд в изучаването на занаяти, каквито те си изберат, за да има подготвени за общиарията и занаятчии, които да задоволяват нуждите на общожитието.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност хората са същите и децата се развиват по същите принципи като по времето на богомилите.

Всеки (действащ) педагог отлично знае, че часовете преди обяд са най-подходящото време за интелектуални занимания и за дейности, които изискват по-добро по-продължително съсредоточаване върху абстрактни обекти и задачи.

Второ - пак от практиката - най-добрият начин за социализация е "училището - живот", т.е. децата да "живеят" живота на своята среда под формата на ролеви игри и с усещането, че са равноправни на възрастните.

Старото не винаги остаряло - въпрос на прилагане на старите добри принципи, доказали се през вековете, в новите обстоятелства на цивилизацията...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Интересен откъс от богомилите. Съвсем изпълнимо в днешно време.

Сутрин - училище - по-формална обстановка,

Следобед - "кръжочни" занимания.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Задължителен майчин език - какво мислите за това от гледна точка на бивши ученици и настоящи / бъдещи родители?

 

Никъде в новините не се казва, какво ще изучава мнозинството български деца, докато еврейчета, турчета и арменчета учат майчин език.

 

А от цитирания по-долу текст става ясно, че бившият министър не е правил такава промяна, настоящият я заварва вече направена и е против нея.

Полтъргайст в министерството? :)

 

 

Задължително избираеми турски, арменски и иврит са включени в учебната програма от 1-ви до 8-ми клас. Това става ясно от сайта на Министерството на образованието и науката.

В същото време ресорният министър Анелия Клисарова се обяви против задължителното изучаване на майчин език, различен от българския език. Проверка на в. "Репортер" показа, че за тези ЗИП-ове не знаят директори учители и родители. Няма и потвърждение от министерството, както и от Регионалния инспекторат по образование-София. Председателят на Асоциация "Родители" Цвета Брестничка заяви, че родителите са против задължителното въвеждане на тези езици. "Трябва да имаме право сами да избираме кое е най-добро за детето ни", каза още тя.

"От вас научавам, че тези ЗИП-ове са включени в програмата. Когато бях министър, темата изобщо не е повдигана и не са се предвиждали промени", коментира пред "Репортер" министърът на образованието в служебния кабинет проф. Николай Милошев. По думите му, ако има такава промяна, то тя е направена от новия кабинет.

 

Източник: http://www.novini.bg/news/139927-%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BA-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%B8%D0%B7%D0%B1%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%B5%D0%BC.html

Линк към коментар
Share on other sites

мда...наредба има, виновни за нея няма....както обикновено..прехвърлят си топката тук и там

 

между другото турски език отдавна беше въведен за изучаване като СИП, не като ЗИП

СИП - това са  допълнителни часове извън учебната програма, мисля бяха 2 часа седмично

в последните години не знам как е, но мога да попитам, 

но преди години самоосъзнатите като турци си учеха турски език в училище, и учебници си имаха

Линк към коментар
Share on other sites

Новото е, че майчин език ще се въведе от 1-ви до 8-ми клас.

Също така, че ще е ЗАдължително избираем.

Ако детето ви е едно българче в клас с 25 деца от друга народност, кой ще го обучава в тези часове ( то рябва да е задължително да учи този брой часове) и по какъв предмет? Няма отговор.

Редактирано от Креми Стоилова (късметче)
Линк към коментар
Share on other sites

Аха, разбирам сега; аз също не знаех, че ще е ЗИП, а не СИП.

В такъв случай подписвам и аз поредната петиция.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...