Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Грип - план за действие на жизнената ни сила. Високата Т.: възможни причини


disami

Recommended Posts

Благодаря, точно това имах в предвид че е хубаво да се прави подобно загряване само при студени крайници, а когатообаче крайниците са топли, изобщо цялото тяло гори, тогава как се процедира?

hellche добре е отговорила на въпроса. При възрастните е от 1 до 3 денонощия, при децата 3 до 7.

При висока Т. се предписва хо л-во за Остро състояние, което обикновено е различно от конституционалното.

"Гори" е субективно понятие, но при температури до 39 - 39.5С в т.н. цивилизовани страни, 3 денонощия не дават никакви Т. понижаващи!

Линк към коментар
Share on other sites

За това че при остро състояние се предписва ХЛ за него, освен другото което си е конституционално също ми е ясно.

Въпросът ми е по скоро отново за температурата, за студените крайници и затоплянате - на крайниците е ясно, но когато всичко "гори" тогава допускат ли се например обтриване с леко студен компрес или съвсем леко охлаждане с малко по хладка вода от Т на тялото имам в предвид, за да се охлади, това уместно ли е или не се препоръчва? Целта е да се избегне по високо покачване на Т- например над 40гр, което си е доста опасно.

Линк към коментар
Share on other sites

За това че при остро състояние се предписва ХЛ за него, освен другото което си е конституционално също ми е ясно.

Въпросът ми е по скоро отново за температурата, за студените крайници и затоплянате - на крайниците е ясно, но когато всичко "гори" тогава допускат ли се например обтриване с леко студен компрес или съвсем леко охлаждане с малко по хладка вода от Т на тялото имам в предвид, за да се охлади, това уместно ли е или не се препоръчва? Целта е да се избегне по високо покачване на Т- например над 40гр, което си е доста опасно.

Не, поне аз не го препоръчвам, тъй като при охлаждане на цялото тяло, с душ или студен чаршаф, а още по-малко с оцетени кърпи на ръцете и краката, жизнената сила може да реагира шоково и в опита и за вдигане и поддържане на вис. Т. дава команда за втрисане, предшестващо рязкото вдигане на Т., което може и да доведе до така плашещия майките фебрилен Гърч!

Високата Т. трябва да се сваля по-плавно, като се слагат, увиват около главата и гърдите, на височината на сърцето, студени, влажни (изцедени) кърпи, които периодично се сменят.

Ако се използват антипиретици, целта да е Т.-та да не се сваля шоково, а плавно до около 38.5 - 39С

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Хомеопатията също приема - 39.5С и три денонощия без антипиретици.

Да, но не ми издържат нервите да го гледам как реве и скимти, болят и ушите, плач, които буди и съседите...

И понеже не ми е удобно, а и нямам позволение да се обаждам в 02.00 по сред нощ на хомеопатката ни .. та за това предпочитам да дам Панадол или Нурофен след 39 градуса, за да се успокой и заспи без болка.

Най-страшния миг в живота ми бе, когато едното дете на 2г. (дълго кърмено, принципно супер здраво) припадна от температурен гърч и "обели " очите. А в това време хич не бе ясно дали другото в корема ми ще оцелее ....

И от тогава .............

И от тогава какво???

Линк към коментар
Share on other sites

Ох, ами разбирам, че всички сме хора.

Много си уважавам семейната хомеопатка. Страхотно "нацелва". Обикновено се лекувам и аз с детето.

Но наистина, когато понякога 2-3 дни е извън София и си е изключила телефона ми е много кофти. А когато е в чужбина - ходим при друга позната.

И нея много си я обичаме, но виждам как тя реагира и е права ...

Не искам думите ми да са критика, но е тежко.

Особено, когато става дума за малки деца. Ние големите можем и да чакаме...

И нея много си я обичаме, но виждам как тя реагира и е права

Как реагира???

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, много се радвам, че Ви открих, защото много ме вълнува темата за хомеопатията и високата температура, много е хубаво да обменяш опит и мнения с хора с подобни преживявания и тревоги.

Моля, Дъгата да не си помисли, че тези въпроси са с цел заяждане, точно обратното, целя да си изясня как да реагирам аз в тези случаи с високата температура, защото тя за мен като майка на две деца също е голямо изтезание всеки път като вдигат.

И двете ги лекувам с хомеопатия, в последно време не свалям температурата,но много се притеснявам когато са така и ги гледам колко са безпомощни, в същото време искам да спазвам каквото ми е казала хомеопатката - да не свалям!!!

Когато са болни хабя много нерви и много се притеснявам.

P.S.Извинете за дългият пост, но като за начало....

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Копирам мнението и на един фармацевт:

Публикувано: 13 май 2012 - 19:02 от Winterfire

Като фармацевт реших и аз да се изкажа по темата.

За съжаление в нашия бранш нещата са до голяма степен бизнес. Не съм привърженик на симптоматичното лечение, макар че понякога наистина има нужда от него, хората понякога твърде наивно приемат че ще вземат някое хапче и автоматично ще могат да излекуват болешката си.....

Когато човек е настинал организма реагира по начин целящ да противодействан на болестта. Когато организма разпознае наличието на даден чужд организъм който се опитва да нападне тялото се активират много процеси които са биологично оправдани.

Високата температура спира развитието на много бактерии, става ни лошо и всичко започва да ни боли, за да спре човек да се движи и да легне, като по този начин енергията на организма се насочва към борбата с инвазията на патогена, загубата на апетит също има своя смисъл, за да се преработи храната се изисква отново енергия, която е по добре да се спести(организма си има резерви).

Всички препарати предназначени за настинка действат пагубно на тази система, тези препарати просто я блокират и човек не чувства че е болен, движи се яде си и все едно нищо му няма, но не е така(като не се спира единствено симптоматиката а и други съществени процеси в развитието на имунен отговор)! Те просто лекуват симптомите а не заболяването, може би ако сме на работа и нямаме възможност да "боледуваме" , тези препарати имат своя смисъл, или ако температурата е заплашаващо висока, но хората не го разбират, също така в аптеката никои няма да тругне да ви ги обяснява тия работи, щото примерно ако ме чуе шефа той няма да е много доволен, него само парите го интересуват, може би ако аптеките си бяха на фармацевтите някои хора като мен биха се нагърбили да обяснят как точно седят нещата, в случая с тия препарати а и въобще как седят нещата и с другите препарати и многобройните други лекарства които лекуват само симптомите.

П.С.

Мързи ме да проверявам за правописни грешки, ако има се надявам да ме извините. :)

източник: http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showuser=15549

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Прахчетата срещу грип смъртоносни предозирането и приемането с кафе удря черния дроб

Аптекарите винаги съветват да се внимава с предозирането на лекарствата с парацетамол. ИЛВИЯ Ангелова 26.01.2012

Комбинираните прахчета, съдържащи парацетамол, витамини и съставки за смъкване на температурата, които са за лечение на настинки и грип, са изключително опасни. Те дори могат да бъдат смъртоносни. Това твърдят проф. Кай Бруне от университета в Ерланген и неговият екип.Става дума за сашетата или както ги наричат у нас прахчетата, от които се приготвя гореща напитка срещу настинка. Фармаколози в Германия настояват занапред те да се продават само срещу рецепта, каквато се изисква при силните болкоуспокояващи медикаментиПри дневна доза от над 4 грама (една таблетка е 0,5 грама) парацетамолът води до увреждане на черния дроб, а с 8 грама за 24 часа може дори да се предизвика чернодробна недостатъчност, твърди проф. Кай Бруне.

източник: http://www.monitor.bg/article?id=323771

Линк към коментар
Share on other sites

Я и аз да задам един бърз въпрос...

А при не много висока температура, всъщност - ако все още човек не е съвсем отпаднал и все още може да контролира тялото си, трябва ли да се опитва да я повиши изкуствено (и това води ли до по-бързо убиване на вируса/бактерията) или трябва да се опитва изкуствено да я сваля?

Като казвам да я усилва изкуствено, имам предвид предимно масаж, пиене на горещ чай (вода, мляко), някакви упражнения (лицеви опори, коремни преси, клякания, техники от карате), потапяне на краката в гореща вода + морска сол, взимане на душ с гореща вода... Такива неща...

Редактирано от ISTORIK
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей и при нас Историк,

С изключение на всякакви физически упражнения, (лицеви опори, коремни преси, клякания, техники от карате) останалите предложени от теб способи за вдигане на Т. са добри. Виж в началото точка 2. от плана за действие на жизнента сила. При грип е лоша идея да се ходи във фитнес - води до припадък!

Тук трябва да предупредя: всякакви оцетни кърпички по краката и ръцете са крайно вредни и опасни! Изстиването на крайниците, грубо нарушава циркулацията на кръвта, изтласквайки я в главата и така създава предпоставка за гърч.

Според мен, едно от най-доброто си остава индивидуално предписаното хомеопатично лекарство. Това е така, понеже, хомеопатичното л-во не манипулира и мами химически организма, обърквайки го, а дава ценна информация на жизнената сила как сама да се справи с конкретния проблем. Като резултат от това, жизнената сила може да прецени, да повиши или да намали температурата.

Линк към коментар
Share on other sites

хъм, много интересно! Къде прочетох, къде пропуснах, но останах с впечатлението, че тук високата температура се третира като нещо което е лошо и едва ли не щом се вдигне ние трябва да я свалим вазможно най-бързо... никъде не видях картината на Острия миазъм където температурата е едва ли не ключов симптом, там има редуващи се топли и студени вълни, чуство като че ли се рее във въздуха, загуба на ориентация за време и пространство в общия смисъл на думата. По подобен начин си обяснявам високата а температура, за мен тя е част от Еволюционния (а не от революционния - псевдо миазми) път на човека. С трепет ще чакам коментари по това което написах :3d_167:

Линк към коментар
Share on other sites

Трябва да разбираме родителите с наслоените им още от детството страхове от високата температура. Но и да им помагаме да преодолеят тази фобия, обяснявайки още в началото на темата, защо на жизнената ни сила е нужна високата температура, защо тя е чудесен защитен механизъм и колко вредно е необосновано да я сваляме. Защото високата Т. не е болестта! Тя е защитата от болестта!

Колкото до Остър миазъм и ключови симптоми, това се изучава в специализираните курсове по хомеопатия, не тук. Тук целта ни е да обясняваме нещата на разбираем език, за да сме полезни на хората.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте!

Прочетох цялата тема с голям интерес!

Това, което искам да попитам е въпросното "индивидуално хомеопатично л-во" каква по-точно информация поднася на жизнената сила, с която да и помогне да се справи по-лесно с болестта? Също така взимането на въпросното л-во отразява ли се по някакъв начин на състоянието на болния като усещания или просцесът си остава скрит едниствено вътре в организма?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Поднася информация подобна на нарушението, независимо на кое ниво: Общо физическо, Ментално, модалности, в органи или системи и т.н. по открития и формулиран от Ханеман, принцип на подобието.

Ето какво казва Ханеман в неговият основен труд:

ОРГАНОН НА ЛЕЧЕБНОТО ИЗКУСТВО

§ 29. Тъй като всяка една болест (не изцяло хирургическа) не представлява нищо друго освен едно особено, болестно, динамично увреждане на жизнената ни енергия (жизнения принцип), проявено в усещане и движение, при всяко едно хомеопатично излекуване този жизнен принцип, увреден динамично от естествената болест, бива сграбчен, чрез прилагането на лекарствена потенция, подбрана в точно съответствие с подобието на симптомите, от една по-силна, подобна изкуствена болестна изява. Така усещането за естественото (по-слабо) динамично болестно проявление се прекратява и изчезва. Това болестно проявление повече не съществува за жизнения принцип, който сега е зает и ръководен просто от по-силното изкуствено болестно проявление. Скоро това изкуствено болестно проявление изразходва силата си и остава пациента свободен от болест, излекуван. Вътрешният двигател, освободен по този начин може да продължи да се грижи за живота в състояние на здраве. Този най-вероятен процес почива на следните предположения.

и по-нататък:

§ 61. Ако лекарите бяха способни да размислят за прискърбните резултати от антагонистичната употреба на лекарствените средства, те биха открили отдавна голямата истина, ЧЕ ИСТИНСКОТО РАДИКАЛНО ЛЕЧИТЕЛСКО ИЗКУСТВО ТРЯБВА ДА СЕ ОСНОВАВА НА ПРИНЦИПИ, СЪВЪРШЕНО ПРОТИВОПОЛОЖНИ НА АНТИПАТИЧНОТО ЛЕЧЕНИЕ НА СИМПТОМИТЕ НА БОЛЕСТТА; те биха се убедили, че антагонистичното лекарствено въздействие върху симптомите на болестите (антипатичното приложение на лекарствените средства) се последва само от временно облекчение и след като то премине настъпва неминуемо влошаване. Противоположно на това, хомеопатичната употреба на лекарствените средства, в съответствие с подобието на симптомите, трябва да предизвика окончателно и съвършено излекуване, ако при това въпреки привичното назначаване на големи дози лекарства бъдат приложени най-малките дози. Но нито очевидните влошавания, които настъпват след тяхното антипатично лечение, нито фактът, че няма лекар, излекувал окончателно някоя по-продължителна и дълготрайна болест, освен ако основна съставка на неговото предписание не се е оказал хомеопатичен лекарствен агент, нито дори обстоятелството, че всички бързи и съвършени излекувания, случили се някога в природата(§ 46) са станали винаги чрез присъединяване на нова, подобна по своите прояви болест към старата болест, не можаха векове наред да ги научат на истината, чието познание може единствено да бъде от полза за страдащия.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

     Ето и авторитетното мнение от главата за температурата от книгата

                     "Raising a Vaccine Free Child", Wendy Lydall.:

 

"ТЕМПЕРАТУРАТА Е ПРИЯТЕЛ

Съвременните родители са научени да се страхуват от температурата като от болест и непременно да се опитват да я понижават. Но понижаването на температурата, независимо дали с медикаменти или чрез охлаждане, е опасно и понякога може да причини сериозни последствия. Температурата е част от естествен механизъм, който помага на тялото да се справи с нашествието на чужди микроби или токсини. Ако по време на инфекциозно заболяване се сваля температурата, болният става много по-податлив на чуждите микроби, причинители на болестта. Много родители вярват, че ако не предприемат мерки да понижат температурата, тяхното дете може да направи фебрилен гърч, в следствие на което да получи мозъчно увреждане. Тази идея е популяризирана широко, независимо, че е научно доказано, че това не може да се случи.

Всички култури, неповлияни от “запада”, считат температурата за част от грижата за болното дете, европейците – също доскоро. Идеята, че високата температура може да причини вреда, е започнала да се популяризира преди около 150 години. Когато е и започнало масовото производство на температуропонижаващи медикаменти. Това е било по времето, описано от Марк Твен в “Том Сойер и Хъкълбери Финн”. Дърво, което е растяло в този регион на Америка, съдържало аспирин в кората си. Хората забелязали, че дъвченето на кора от това дърво облекчава болката. Страничният ефект на аспирина е да понижава температурата, така че след като започнали да го извличат от кората на дървото и да го произвеждат синтетично, производителите започнали и пропагандата, че е добре да се сваля високата температура.

В днешната модерна медицина аспиринът вече не е на почин, и модата е да се предписват парацетамол и ибупрофен. Някои търговски марки на парацетамола са Тиленол, Калпол, Панадол, Панадо и Темпра. Днес вече науката започва да открива как точно работи имунната система, както и някои от причините защо покачването на температурата помага за унищожаването на чуждите микроби и токсини.

Високата температура не е опасна, но хипертермията и хипотермията - да. Т.е., претоплянето или изстудяването на тялото по външни причини е опасно, а не естественото повишаване на телесната температура. Понеже бебетата не могат сами да отидат на сянка, да се съблекат, да пият студена вода и т.н., затова при тях е важно да не бъдат претопляни. А естественото повишаване на телесната температура не може да бъде опасно, защото процесът спира, когато температурата стигне необходимото ниво. Освен това вътрешните органи не се загряват.

Левкоцитите са вид клетки на имунната система, които се борят с чуждите микроби,  както и с токсините на чуждите бактерии. Левкоцитите се движат много по-бързо, когато температурата се покачва, и по-този начин унищожават повече чужди микроби. Когато чужди микроби нахлуят в тялото, някои левкоцити произвеждат протеин, наречен ендогенен пироген (endogenous pyrogen). Има различни мнения как точно този протеин стимулира покачването на температурата, но фактът, че той е причината за повишаването на температурата, не се оспорва. Веднъж щом температурата започне да се покачва, нивото на желязото в кръвта спада, за да не могат чуждите бактерии да се “хранят” с него. Този процес не е в следствие на покачването на температурата, а е съвсем отделен механизъм, който действа паралелно. Тялото също така започва да произвежда интерферони , които са субстанцията, която убива вирусите и бактериите, и помага на левкоцитите да бъдат по-активни. Интерфероните работят по-бързо при по-висока температура (например, те са 3 пъти по-бързи при 40 градуса, отколкото при 39). Витамин С, както и антибиотиците също са по-ефективни при висока температура.

Левкоцитите са най-ефективни при температура от 40 градуса. Те се движат много по-бързо и стигат до мястото, където е необходимо. Т-клетките са важен вид левкоцити, които се произвеждат много по-бързо в тимуса, когато температурата е висока.

Чрез умишленото понижаване на температурата, се саботира собственият защитен механизъм на тялото. Имунната система на едно хронично недохранено дете не може дори да започне борба с инфекцията. Това е причината толкова много деца да умират в бедните страни. Повечето деца от развитите държави, не се хранят с пълноценна, нерафинирана, необработена и органична храна, но все пак са достатъчно нахранени, за да работи имунната им система. Хранейки се, обаче, с изкуствена, рафинирана, обработена храна, тези деца започват да боледуват вече като възрастни, след 50 години, от болести, които в днешно време се считат вече за нормални – захарен диабет (тип 2), рак, сърдечна недостатъчност, артрити. Но те поне могат да се борят с инфекциозните болести и да доживеят болестите на съвременната цивилизация.

Хронично недохранените деца не могат да произвеждат пироген и следователно, когато бъдат инфектирани, не могат да повишат телесната си температура. Инфекциите при такива обстоятелства често са фатални. Хипотермията означава измръзване. Така че, например, вместо да вдигне температура при морбили, тялото на недохраненото дете се охлажда. Морбили без температура е опасно нещо.

Повечето от добре хранените деца оцеляват, независимо, че им се сваля температурата с медикаменти. Но въпреки това, са възможни множество усложнения. Едно от извиненията за даване на температуропонижаващо средство е, че детето ще се почуства по-комфортно. Ако нещо не е наред или има болка, то не високата температура е причина за това. Понижаването на температурата само ще направи детето по-податливо на инфекцията. Даването на парацетамол на дете с варицела може да направи обривите по-сърбящи, както и да удължи боледуването.

Дете с висока температура в следствие на т.нар. детска болест се нуждае от тиха обстановка и близко присъствие на родителя или този, който се грижи за него. Едно бебе би искало родителят винаги да е до него, когато се събуди. На човек с температура трябва да се дава често вода, да лежи спокойно, завит на топло. Болният инстинктивно се завива до брадата, когато го тресе, съответно се отвива, когато се постигне нужната температура и тялото иска вече да се охлади. Бебетата не могат да се отвиват и завиват, затова родителите трябва да знаят – ако трепери и има студени крайници, трябва да се завие на топло, потенето и топлите крайници са знак да бъде отвито. Не насилвайте потящото се дете да остане в леглото на топло, но и не правете нищо, което би го охладило твърде бързо. Когато нужната температура бъде постигната, спира производството на пироген. Когато отново е необходимо повишаването на температурата, процесът се задейства отново. По тази причина по време на болестта температурата не е константа, а се вдига и спада на цикли.

Познавайки ролята на температурата при инфекциозните заболявания, ние можем по-добре да помогнем за бързото възстановяване. В Европа дълги години определени заболявания са лекувани чрез стимулиране на повишаването на температурата – затопляне на краката във вряла вода.

През 1940 г. Д-р Бенджамин Спок написал книга за отглеждането на деца, която била революционна за времето си. Той отделил 4-5 страници, за да обясни на родителите как да свалят високата тепература, като накрая казал, че от друга страна опасните инфекциозни болести едва ли биха направили температура по-висока от 38.5 С , така че родителите да не се подвеждат от това колко е висока температурата. След това съветвал да се дава аспирин и да се охлажда детето с вода, после пък добавял, че температурата не е самата болест. “Температурата е един от начините, които тялото използва, за да се справи с инфекцията.” Този човек дали не е ли за психолог?

Измерването на температурата не дава информация, която може да помогне какво решение да се вземе в грижата за болното дете. Състоянието на детето е това, което е важно. Нормално е дете с висока температура да лежи, да е вяло и отпаднало, и некомуникативно. Но ако има болка, скованост, припадък, kонвулсии, повръщане или обрив от много ситни морави точици, това е спешно състояние. Включително и висока температура, която не може да бъде свързана с някоя от детските болести – тогава причината задължително трябва да бъде изследвана.

Не е необходимо родителите да будуват през нощта над спящото си дете, което има висока температура. При детските болести тя често се покачва вечер и през нощта, защото тогава тялото е в покой и може да фокусира енергията си, за да постигне тази температура, която ще си свърши работата. Спането заедно с детето ще ви даде възможност да се събудите само тогава, когато то има нужда от нещо. Например, бебе с розеола има нужда от чести кърмения или вода през нощта. Ако температурата е причинена от сериозно инфекциозно заболяване, то тогава трябва да се вземат спешни мерки, но не да се “лекува” температурата, а самото заболяване.

Механизмът, по който при настинка се покачва температурата е необясним процес все още, и фактът, че това може да се случи се отрича категорично от медицинските среди. Тяхното схващане е, че ако не можеш да го сложиш под микроскоп и да го изследваш, значи нещото не съществува. Още по-интересно е, че някои хора имат толкова здрав организъм, че не могат да настинат, каквото и да правят. Един ще плува в студена вода, след това ще стои бос на студения вятър и няма да бъде засегнат по никакъв начин. Друг в същото положение ще настине, трети ще получи двойна пневмония.

При деца, които често вдигат невисока температура, е възможно да има сериозна причина, например като инфекциозна мононуклеоза или лупус. Даването на температуропонижаващи медикаменти в такива случаи просто не решава проблема. Когато повтарящи се температурни състояния се лекуват хомеопатично, целта е да се отстрани същинският проблем – причината, а не температурата сама по себе си. Това е възможно единствено, ако се избере подходящото хомеопатично лекарство. Даването на потенцирани Аконит или Беладона при всеки случай на повишена температура е толкова неправилно, колкото и даването на аспирин или парацетамол. Маларията, например, е заболяване, което се характеризира с чести повтарящи се температурни състояния. Хомеопатичното лечение е да се даде потенциран хинин – така тялото убива паразита, причиняващ маларията. Нехомеопатичният хинин или някой от неговите производни водят до временно затихване на температурата, но не лекуват причината за болестта. Освен това могат да имат сериозни странични ефекти, за разлика от потенцирания хинин.

Съществуват и билки, които могат да подсилят имунната система като “Golden Seal” или Ехинацеята например. Те могат да помогнат при подсилването на организъм с повтарящи се невисоки температурни състояния, но не бива да се използват при висока температура.

ФЕБРИЛНИ ГЪРЧОВЕ

Мит е, че децата, които вдигат много висока температура непременно ще получат фебрилен гърч!  Едно широко изследване на 54000 деца 0-7 г. през 1978 г. показва, че 4% от децата са направили фебрилен гърч и нито едно не е получило мозъчно увреждане, епилепсия или дори смърт. 1/3 от децата, които са направили гърч, са имали поне още един до седмата си година. Авторите на изследването предполагат, че неправилното заключение идва от предишни изследвания, които са включвали деца с неврологични проблеми, без това да бъде отбелязано. Т.е. неврологичните проблеми са съществували преди да направят гърч, но изводът им е бил, че са в следствие на него.

Изследването е Nelson, K.B., Ellenberg, J.H., Prognosis in Children with Febrile Seizures, Pediatrics 1978;61 (5);720-727.

20 години по-късно друго широко изследване потвърждава, че деца, които са имали фебрилен гърч, се развиват също толкова добре интелектуално и поведенчески, както и останалите деца (Verity, C.M., Greenwood, R., Golding, J., Long-term Intellectual and Behavioral Outcomes of Children with Febrile Convulsions. N Eng J Med 1998;338(24):1723-1728.

Фебилните гърчове не причиняват епилепсия, но те са сигнал за наблюдение. Родителите изпитват силен стрес и шок, ако детето им получи гърч. Някои медици поддържат тезата, че гърчовете се причиняват не от това колко висока е температурата, а от много бързото й покачване или спадане. По тази причина, даването на температуропонижаващи медикаменти увеличава риска от гърч, заради рязкото спадане на температурата, а след спиране ефекта на медикамента – рязкото й покачване. Но нито един производител на такива медикаменти не е правил или предприел изследвания в тази посока.

Фармацевтичната индустрия преувеличава опасността от фебрилни гърчове, причинени от висока температура, а в същото време налага схващането, че гърчовете в следствие на ваксинации, са нормални. Много деца са подложени на анти-епилептични медикаменти години, след като са получили един единствен фебрилен гърч, независимо, че тези лекарства нямат никакъв ефект върху дългосрочните неврологични проблеми. През 1997 г. В САЩ беше официално потвърдено, че фебрилните гърчове не причиняват увреждания, че температуропонижаващите средства не могат да ги предотвратят, и че лекарствата против епилепсия са не само безполезни, но и вредни (Hirtz, D.G., Febrile Seizures. Pediatr in Rev 1997;18(1):5-8). Но това не беше популяризирано сред докторите, медицинските сестри и родителите, защото лекарствата са огромна машина за правене на пари.

ОПАСНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ

Ако е налице опасно инфекциозно заболяване, подтискането на температурата няма да помогне на хода на болестта. Заболяването само по себе си трябва да бъде третирано, а не симптомите – в случая високата температура. Някои остри и бързо развиващи се заболявания произвеждат температура, ако имунната система работи добре. Например, полиомиелитът и менингококовият менингит са заболявания, протичащи обикновено с температура. Но ако болният приеме парацетамол, той ще помогне на вирусът да атакува организма. От друга страна, липсата на температура, не означава, че състоянието не е сериозно. Полиомиелитът, менингококовият менингит, хепатит А и други животозастрашаващи заболявания, могат да прогресират твърде много, преди да се покачи телесната температура. Опасно е да се счита, че след като няма температура, няма проблем.

Съществуват множество щамове на вируси и бактерии, които могат да причинят менингит. Тези, които се причиняват от бактерии, в повечето случаи могат успешно да бъдат лекувани с антибиотици. Хемофилус, пневмония, някои типове на стрептококова инфекция също могат да се третират с антибиотици. Но ако едновременно с това се дадат температуропонижаващи медикаменти, все едно да си вкараш автогол. Освен, че при висока температура тялото се бори с микробите, тя също помага на антибиотиците да бъдат по ефективни (Roberts, N.J., Temperature and Host Defense. Microbiol Rev 1979;43(2):241-259 и Mackowiak, P.A., Marling-Cason, M., Cohen, R.L., Effects of Temperature on Antimicrobal Susceptibility of Bacteria. J Infect Dis 1982;145(4):550-553).

Наличието на обрив от ситни силно червени точици или петна може да бъде симптом за менингококов менингит, който може да бъде фатален, ако не се вземат бързи мерки. За жалост, менингококовият менингит не винаги образува обрив. Има много истории за болни от менингококов менингит, които отиват в болница, защото се чувстват ужасно и са почти колабирали, но биват отпратени вкъщи от твърде заетия персонал, в следствие на което се стига до фатален край няколко часа по-късно.

Енцефалитът е възпаление на целия мозък и гръбначния стълб. Обикновено започва внезапно и първите симптоми са, както при менингита – вдървен врат, главоболие, силна болка във врата, сънливост, повръщане, температура, безпокойство и чувствителност на светлина. Неспецифичен симптом са конвулсиите при някои хора. Свалянето на температурата в такива случаи само затруднява организмът да се справи с болестта.

Бебетата с менингит могат да не покажат никакви други симптоми, освен висока температура. По тази причина, наличието на продължителна висока температура трябва да бъде изследвано или третирано от добър опитен хомеопат. Хора, които ви казват да ползвате потенцирана Беладона при всяка температура просто не знаят какво правят. Ако фонтанелата на бебето не е затворена още, наблюдавайте я – ако е хлътнала, това е знак за дехидратация, ако е издута – може да бъде менингит.


ОХЛАЖДАНЕ

Понижаването на температурата с медикаменти блокира защитния механизъм на тялото и му пречи да се справи с възникналия проблем. Свалянето на температурата с охлаждане крие много повече рискове, най-очевидният от тях пневмония. Но това не е очевидно за хора, чиито мозъци са промити от модерната медицина. Съветът на лекарите е да съблечете детето и да го държите на хладно, и този съвет се взима съвсем насериозно от последователите на модерната медицина. Бронхитът и отитът са характерни последствия от идеята за охлаждането. Човек, който е “загрял” от например физически упражнения в горещо време, трябва да бъде охладен, но не бива да охлаждате някого, чието тяло се мъчи да повиши температурата си.

Ибупрофен (Нурофен) е нестероидно противовъзпалително средство.
Всички нестероидни противовъзпалителни средства дразнят лигавицата на стомашно-чревния тракт, независимо по какъв път са въвеждани, защото се излъчват през тази лигавица. Един от най-сериозните проблеми, предизвиквани от всички нестероидни противовъзпалителни средства е, че потискат синтеза на простагландини. При трайно понижено ниво на простагландини се създават условия за хипертонична болест. Всички нестероидни противовъзпалителни средства потискат синтеза на АТФ (аденозин трифосфат). Това е съединението, при чието разграждане се освобождава енергия за клетките, това е основният енергиен източник за всичко, което става в организма.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

За да тушираме страха на родителите, белтъка коагулира при Температура над 65С. Обичайната Т. на кучетата е около 38С, а на птиците от 38 до 45.5С. Факт!

 

   Ето и една любопитна таблица:

 

                       http://webmvc.com/vet/pokaz/temper.php

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...