Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Коледното дръвче


Recommended Posts

Наближава Коледа.

Всички украсяваме домовете си. Неизменна част от коледната украса е коледното дърво - ела, смърч, бор, кедър ... Зеленина, красота, дъх на смола в нашия дом, но ... често в замяна на неговия живот.

Дайте му шанс да живее. Купете си живо коледно дърво, в контейнер, и го засадете след празниците в градината пред къщата, в междублоковите зелени площи или в планината.

Ще се опитам да ви дам някои препоръки за покупката, съхранението и грижите за дървото, докато е у дома ви и за засаждането му навън.

1. Покупка.

Избирайте немного голямо растение в достатъчно голям контейнер - височината на дървото не бива да превижава 2-3 пъти дълбочината на контейнера. В противен случай рискувате да си купите гледано в почва растение, извадено специално преди празниците, с ненормално малка коренова туфа, за да се побере в контейнера. Ясно е, че това растение е толкова осакатено, колкото е и отрязаното дърво. Ако спрете да купувате такива растения, ще се прекрати тази вредна практика - след като няма на кого да ги продават (за съжаление те са и доста по-евтини от истинските контейнерни растения, което стимулира потреблението). Как да познаем какво е растението? На растение, което си е отгледано в конейнер, корените с навити и оплетени с формата на контейнера и връхчетата им се подават леко отдолу през отворите на саксията; сравнително лесно се изважда от контейнера.

2. Съхранение и грижи.

Обикновено купувате иглолистното дръвче от разсадник или градински център, където то е било на открито. Много е важно да го аклиматизирате преди да го поставите на местото му за празника в добре отоплената стая. Все пак от температура примерно -5 навън до +22 в стаята, разликата е съществена. И проблемът е, че клонките и листата са тънки и рехави, стоплят се бързо, а кореновата туфа е голяма, плътна и евентуално направо си е била замръзнала навън. Докато се размрази и затопли, така че корените да започнат да функционират, дръвчето е геройски умряло вече, макар че няма да му проличи - зелената окраска се запазва до няколко месеца.

Аклиматизирането - 1-2 дена в студено помещение (0-7 градуса): гараж, мазе, таван, остъклена тераса..., после 1-2 дни в хладно помещение (7-14 градуса): стълбище, антре, коридор, неотоплена стая, след това вече може в отоплената стая (14-21 градуса), която също не е желателно да е прекалено топла. Престой от няколко дни на тъмно не е проблем за растението.

Следете почвения субстрат винаги да е добре навлажнен, без обаче да остава с вода в подложката.

Подхранване не е необходимо.

Не купувайте дръвчето много преди празниците или ако сте го купили, дръжте го навън, на терасата или двора. Не го дръжте дълго в отоплената стая, защото ще стимулирате започването на пролетната вегетация. След празника, ако времето позволява - почвата не е замръзнала и не е прекалено подгизнала - е най-добре да го засадите там, където сте решили. Ако няма възможност за засаждане, изнесете го отново навън, като го аклиматизирате постепенно по гореописания начин в обратен ред.

Дори и изнесено на терасата, наблюдавайте растението и го поливайте от време на време, защото вечно зелените растения продължават да трансперират по малко вода, особено в слънчево и/или ветровито време. При първа възможност го засадете.

3. Засаждане.

Изкопайте дупка с размери около 10см по-големи от кореновата туфа на растението. Подпълнете долната й част със смес от пясък и пръст в съотношение 1:1 (при възможност е хубаво да се добави и една част иглолистна листовка или торф), така че като поставите растението, то да застане толкова дълбоко, колкото е било в контейнера. Извадете растението от контейнера. Ако има засъхнали или наранени корени, отрежете до здраво, гладък отрез, с градинска ножица. Подпълнете отстрани с гореописаната смес от пръст и пясък и евентуално листовка/торф. Уплътнете добре около растението (много е важно да не остане някъде кухина) и полейте обилно (дори и да е влажна пръстта наоколо), може с торов разтвор, в който да преобладава фосфорът, защото стимулира развитието на кореновата система.

Успех!

П.П. Друг вариант е да си купите минидръвче - примерно Писея Албертиана коника (мини смърч) - което расте бавно, на 10 години е високо едва около 1м и може да се гледа поне няколко години в саксия, като увеличавате размера на саксията с нарастването му като при другите растения, с тази разлика, че ще си го държите нон-стоп навън (тераса или двор) и само за празниците ще си го внасяте и изнасяте в/от стаята, непременно с описаната аклиматизация.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана сърдечно благодаря за съветите, дългогодишното ползване на едно и също коледно дръвче в различни размери и наистина вълнуващо. :P Всяка година с по голяма елха "собствено производство".Екологично и с любов към природата.Опитвам се вече трета година да направя това, но след като го засадим в голяма саксия на балкона, то се раззеленява, пуска зелени връхчета, става много красиво и месец два след това(около май)изведнъж изсъхва и умира.Това не е само при мен, а доста хора се оплакват от същото, на какво би могло да се дължи?

Тази година си взехме малък кипарис и се надявам да успеем да му се порадваме няколко години.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Наближава Коледа.

Всички украсяваме домовете си. Неизменна част от коледната украса е коледното дърво - ела, смърч, бор, кедър ... Зеленина, красота, дъх на смола в нашия дом, но ... често в замяна на неговия живот.

Дайте му шанс да живее. Купете си живо коледно дърво, в контейнер, и го засадете след празниците в градината пред къщата, в междублоковите зелени площи или в планината.

Ще се опитам да ви дам някои препоръки за покупката, съхранението и грижите за дървото, докато е у дома ви и за засаждането му навън.

1. Покупка.

Избирайте немного голямо растение в достатъчно голям контейнер - височината на дървото не бива да превижава 2-3 пъти дълбочината на контейнера. В противен случай рискувате да си купите гледано в почва растение, извадено специално преди празниците, с ненормално малка коренова туфа, за да се побере в контейнера. Ясно е, че това растение е толкова осакатено, колкото е и отрязаното дърво. Ако спрете да купувате такива растения, ще се прекрати тази вредна практика - след като няма на кого да ги продават (за съжаление те са и доста по-евтини от истинските контейнерни растения, което стимулира потреблението). Как да познаем какво е растението? На растение, което си е отгледано в конейнер, корените с навити и оплетени с формата на контейнера и връхчетата им се подават леко отдолу през отворите на саксията; сравнително лесно се изважда от контейнера.

2. Съхранение и грижи.

Обикновено купувате иглолистното дръвче от разсадник или градински център, където то е било на открито. Много е важно да го аклиматизирате преди да го поставите на местото му за празника в добре отоплената стая. Все пак от температура примерно -5 навън до +22 в стаята, разликата е съществена. И проблемът е, че клонките и листата са тънки и рехави, стоплят се бързо, а кореновата туфа е голяма, плътна и евентуално направо си е била замръзнала навън. Докато се размрази и затопли, така че корените да започнат да функционират, дръвчето е геройски умряло вече, макар че няма да му проличи - зелената окраска се запазва до няколко месеца.

Аклиматизирането - 1-2 дена в студено помещение (0-7 градуса): гараж, мазе, таван, остъклена тераса..., после 1-2 дни в хладно помещение (7-14 градуса): стълбище, антре, коридор, неотоплена стая, след това вече може в отоплената стая (14-21 градуса), която също не е желателно да е прекалено топла. Престой от няколко дни на тъмно не е проблем за растението.

Следете почвения субстрат винаги да е добре навлажнен, без обаче да остава с вода в подложката.

Подхранване не е необходимо.

Не купувайте дръвчето много преди празниците или ако сте го купили, дръжте го навън, на терасата или двора. Не го дръжте дълго в отоплената стая, защото ще стимулирате започването на пролетната вегетация. След празника, ако времето позволява - почвата не е замръзнала и не е прекалено подгизнала - е най-добре да го засадите там, където сте решили. Ако няма възможност за засаждане, изнесете го отново навън, като го аклиматизирате постепенно по гореописания начин в обратен ред.

Дори и изнесено на терасата, наблюдавайте растението и го поливайте от време на време, защото вечно зелените растения продължават да трансперират по малко вода, особено в слънчево и/или ветровито време. При първа възможност го засадете.

3. Засаждане.

Изкопайте дупка с размери около 10см по-големи от кореновата туфа на растението. Подпълнете долната й част със смес от пясък и пръст в съотношение 1:1 (при възможност е хубаво да се добави и една част иглолистна листовка или торф), така че като поставите растението, то да застане толкова дълбоко, колкото е било в контейнера. Извадете растението от контейнера. Ако има засъхнали или наранени корени, отрежете до здраво, гладък отрез, с градинска ножица. Подпълнете отстрани с гореописаната смес от пръст и пясък и евентуално листовка/торф. Уплътнете добре около растението (много е важно да не остане някъде кухина) и полейте обилно (дори и да е влажна пръстта наоколо), може с торов разтвор, в който да преобладава фосфорът, защото стимулира развитието на кореновата система.

Успех!

П.П. Друг вариант е да си купите минидръвче - примерно Писея Албертиана коника (мини смърч) - което расте бавно, на 10 години е високо едва около 1м и може да се гледа поне няколко години в саксия, като увеличавате размера на саксията с нарастването му като при другите растения, с тази разлика, че ще си го държите нон-стоп навън (тераса или двор) и само за празниците ще си го внасяте и изнасяте в/от стаята, непременно с описаната аклиматизация.

Здравейте.

Пак наближава Коледа.Светъл и любим празник.Прииска ми се да дадем живот на тази тема.

Вчера пътувах до Пловдив.Обичам и харесвам този град и винаги с удоволствие се разхождам из него.Вчера имах възможност за една малка разходка.Гледам ,в началото на централната улица, огромно коледно дърво,вече украсено за идващите празници.Тъй като , в нашия град, от доста години ,не се сече дърво за градска украса ,съм отвикнала от тази гледка.Преди време нашите градски управници взеха решение и засадиха един доста голям бор на централния площад.Сега той се украсява всяка година.Уви това коледно дърво ,в центъра на град Пловдив ,е отсечено.Клоните му висят неестествено.Украсата се губи и обезмисля според мене.А е наистина великолепно и много красиво иглолистно дърво.

Прииска ми се да помоля,дано някой да прочете молбата ми.

Уважаеми управници и чиновници ,на които е възложена градската украса за идващата Коледа и Нова Година

Моля,от сърце ви моля, не отсичайте дървета .Сигурно има и друг начин да се украсят градските ни площади.А на пролет просто си посадете дръвче за бъдещи украси.Специалистите ще кажат,може и сега да е възможно да се премести едно по-голямо дърво вместо да се реже и убива по този начин.

С Вяра ,Надежда и много Любов за бъдещето на пощадените коледни дръвчета.:3d_053:

Поздрави

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

В центъра на селцето в което е родена майка ми има великолепна секвоя. По- красиво коледно дърво от това не съм виждала...

223140424789.jpg

изт.

Винаги съм си мислила, че украсите които му слагат за Коледа бледнеят, просто на това дърво украса въобще не му е необходима. Както между впрочем си мисля, че природата най- добре умее да украсява...

П.П.По принцип няма лошо и в човешкото старание, но нека не е за сметка на природата около нас, нали :). По- добре е да посадиш дърво отколкото да отсечеш, така си мисля. Тъжно е когато гледам изхвърлени на контейнера прекрасни коледни елхички след празниците.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

От години имаме изкуствена елхичка.

Живото дръвче, засадено в двора или пред блока може да се украси. Може да е красиво за всички, без да сме унищожители. Силно се надявам т . нар. хомосапиенс да започне да разсъждава не само първосигнално. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че е престъпление традицията да се убиват дръвчета само за да красят домове и улици по Коледа.

Живо дръвче или изкуствена елхичка са най-доброто решение за празника.

Линк към коментар
Share on other sites

В центъра на селцето в което е родена майка ми има великолепна секвоя. По- красиво коледно дърво от това не съм виждала...

223140424789.jpg

изт.

Винаги съм си мислила, че украсите които му слагат за Коледа бледнеят, просто на това дърво украса въобще не му е необходима. Както между впрочем си мисля, че природата най- добре умее да украсява...

П.П.По принцип няма лошо и в човешкото старание, но нека не е за сметка на природата около нас, нали :). По- добре е да посадиш дърво отколкото да отсечеш, така си мисля. Тъжно е когато гледам изхвърлени на контейнера прекрасни коледни елхички след празниците.

Елфче,тази секвоя е наистина величествена и много красива.

Напълно споделям казаното от всички в тази тема и се връщам към сутрешните си разсъждения.

Когато дръвчетата вече са отсечени с цел продажба ,дали ще се украсят или не, е второстепенен въпрос.Едно е да се надяваме спадналия покупателен интерес да ограничи сечта ,а съвсем друго е, ако още тая година сечта се забрани например.Или да се забрани продажбата на отсечени елхички Това могат местните власти да сторят спокойно.Не им е нужен закон,а само инициатива и желание.Затова ,освен да си напомняме популярната фраза :"За бога братя,не купувайте" ще е добре,ако градските управи дадат пример и посеят дръвчета ,като тази секвоя,да им се радват бъдещите поколения,вместо да ги секат за украса.

Коледното дърво на главната улица в Пловдив е още пред очите ..Величествено и голямо е като тази секвоя.Но идните поколения няма да му се радват,защото след празниците то ще бъде изгорено навярно.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Пламъче, ти мислиш, че всъщност е престъпление да живееш. Как съвместяваш това с живота си?!

...

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

За всички деца коледното дърво е източник на радост, в нашия дом сме започнали от самото начало да ползваме изкуствено коледно дърво.Украсява се от началото на декември, а играчките са толкова много, че клонките са малко.Това е най- удачния вариант за радост на всички.Бих изразила задоволство от решението на кмета на нашия град да има викоко, истинско коледно дърво.Украсява се за зимния празник, след това се оставя да краси гледката пред общината.Всяко дете може да се снима за спомен пред подобна красота.

Линк към коментар
Share on other sites

Оказва се,че коледната елха ,която е поставена в центъра на Пловдив,на площад „Стефан Стамболов" е на 116 години.. Дървото е дарено на пловдивчани от кмета на родопското село Забърдо и е високо 18 метра.

Елхата е на 116 години. Тя растяла усамотена без други дървета около нея и затова клоните и са симетрични, обясниха от Общината. Дървото е било високо 28 метра, но за да се транспортира до Пловдив е трябвало да бъде скъсено с 10 метра.

изт.Facebook-

Не убивайте дърво за Коледа

Предлагам ,освен тази инициатива да сложим началото на още една:Да засадим дръвче .

Нека всеки ,който приема със сърцето си тази идея,да засади и отгледа поне едно дръвче през идващата 2011 година.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Оказва се,че коледната елха ,която е поставена в центъра на Пловдив,на площад „Стефан Стамболов" е на 116 години.. Дървото е дарено на пловдивчани от кмета на родопското село Забърдо и е високо 18 метра.

Елхата е на 116 години. Тя растяла усамотена без други дървета около нея и затова клоните и са симетрични, обясниха от Общината. Дървото е било високо 28 метра, но за да се транспортира до Пловдив е трябвало да бъде скъсено с 10 метра.

изт.Facebook-

Еееееееееееееееее :3d_119:...

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 11 months later...

Здравейте приятели.Миналата година четохме в тази тема една предколедна тъжна новина,за отсечена 116 годишна елха.Това се случи в един голям наш град.Тази година ,властите в града под тепетата , са взели под внимание и изправят своята погрешка .

Тази година Пловдив ни посрещна с нова и красива украса от живи дървета.

Украсата на града е много по-хубава от миналогодишната.И най-важното - запазен е живота на едно дърво.

А ето какво ни казва за растенията и животните Учителят Беинса Дуно:

Аз ще ви кажа как сме свързани с Ангелите. Дърветата – това са деца на Ангелите. Сега ви говоря на окултен език. Пък животните – това са деца на Архангелите. Та техните деца – растенията и животните, служат на хората. Ангелите и Архангелите им казват: „Учете се тук, изучавайте човешкия живот!“ Не мислете, че растенията имат просто произхождение – един ден те ще се върнат горе при своите родители.

Ако растенията и животните доброволно се жертват, то е друг въпрос, но тъй, както ние ги употребяваме, както ги насилваме, първоначално не е било така. Растенията, животните и млекопитаещите имат съвсем друго предназначение. Когато Адам е бил в Рая, какво било предназначението му, какво му било предоставено? Какво пише Библията? Нали там се казва да обработва земята и да отглежда растенията и животните? И не само това, но на всички животни да им даде имена. Никъде не е казано да ги яде. На животните Бог дал трева да ядат, а на човека дал плодове. След като излязъл из Рая, понеже станал господар, човекът престъпил Божия закон.

"Практическо приложение на окултната музика" -ООК година 2

С пожелание за Радост в душата и Любов в сърцата ,нека си припомним,че можем да запазим живота на едно дърво,като не сечем елхички за празнична украса.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Аз доколкото знам, част от приходите от закупуването на коледни дръвчета се внасят в разсад, така че това е инвестиция в залесяването, а не обратното. А и нали не мислите, че елхите които се продават по пазарите са от някой който е тръгнал по гората да реже върховете но боровете? Това са фиданки гледани в разсадник, а в разсадник се произвежда отново и отново, там нищо не се оставя да остарее.

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление ,днес в моя роден град ,видях да продават елхички пред Кауфланд .Със сигурност не са от разсадника ,а са сечени в гората. Може да се нарича санитарна сеч,но термина не променя факта ,а е само едно формално оправдание.

Линк към коментар
Share on other sites

Това ме озадачава. Би трябвало да е незаконно. Или са някакви проскубани клонки. Хубава елхичка значи, че няма сянка, а това значи поникнала на обезлесено.

Линк към коментар
Share on other sites

Като по - малък Коледатата минаваше на село. Дядо ми беше такъв човек, че държеше всичките три сестри да са заедно. Майка ми и лелите ми се събираха, защото това беше закон за него. Баба ми горкичката по стар обичай беше задължена да слугува на всички три семейства. Майка ми и лелите ми искаха да помагат за подготовката на коледната трапеза, но дядо ми не позволяваше. Трябваше всички да са на масата, а баба ми да принася храната под зоркия поглед на дядо ми. Той само питаше кой какво иска, а баба го донасяше. Голям грешник беше дядо. Понеже цял живот е бил господар в семейството си и знаеше, че мъжа може да носи голяма болка на жената, и гузен, питаше 3 - те си деца: " Тормози ли те мъжа ти ". Вдигаше заплашително бастуна си, казваше: " Само ако те тормози, ей с тоя бастун ще му скълцам главата ". Беше доста властен характер и не позволяваше да му се противоречи. Изпращаше баща ми и двамата ми лелинчовци за коледна елха. Правеше това като че ли напук. Ясно е, че един мъж стига, за да донесе от гората елхичка, но той сякаш искаше да покаже мястото на мъжа и жената в семейството. Баща ми и лелинчовците ми гледаха дядо право в очите. Не че го харесваха с вечните му щения. Плашеше ги онзи млад дядо - участник в съпротивата, съмишленик на Славчо Трънски.

Свежата елхичка намираше място в ъгъла на стаята, а аз и братовчедите ми украсявахме елхата. Като най - малък от всички дядо най - много ме глезеше. Помня един случай, в който счупих нарочно една играчка за елхата и тате ми се развика, но нали дядо трябваше да е над всички, се разкрещя по баща ми, а мен мен ме взе в скут.

Постоянно се връщам назад във времето и виждам кой къде е грешил. Кой за какво се бореше. И онази коледна идилия беше идилия, докато бях малък. Сега вече осъзнавам ужаса, който носеше онзи светъл празник, светъл празник, който минаваше под диригентския бастун на дядо.

На Коледа човек може да си позволи да опрости някое дребно престъпление; на себе си; на близките си; на хората като цяло, но е недопустимо да извърши престъпление - именно като погуби нечий живот в името на коледното настроение!

Линк към коментар
Share on other sites

Красив разказ. Благодаря много. Има ли други съфорумци ,които биха споделили тук с нас своите коледни преживявания и спомени .

Моите детски спомени за Коледа също са свързани със село. Там живееше вуйчо ми със семейството си и моята баба от страна на майка ми .Дядо ние нямахме,защото беше убит на фронта по време на последната фаза на войната в Унгария. Първите и най-ранни спомени ,са за мъничката селска къща ,с две преходни стаички,в която се хранехме на синия (малка кръгла дървена масичка) и спяхме на земята. Баба ми ,като е останала вдовица на 25 години ,с две невръстни деца не е имала възможност да прави каквото и да било по бита в следвоенните им години,освен да се грижи за прехраната. По тази причина ,през 60 години на миналия век,от когато са моите първи спомени ,ние бяхме посрещани в тази малка къщичка,в единия край на голям двор. Понеже дворът е накрая на селото,дядо ми преди да загине, беше успял да го огради с голяма и плътна кирпичена ограда .Имаше много красота в този селски двор .Планиран и разделен на градинка за цветя,градина за зеленчуци и заден двор ,в който се отглеждаха животните.Баба ми беше религиозна жена ,която не говореше много,но беше образец за блага доброта ,търпение и безусловна любов .Знаеше кой какво обича .И на всеки приготвяше винаги любимото ядене .Когато бях вече студентка в София ,тя редовно ми изпращаше от любимите ми постни сърми с лозови листа и баница.След смъртта и повече не съм яла такива сърми .Тя си подготвяше листата сама,като береше млади лозови листа преди да са пръскани и ги стерилизираше Така ,целогодишно имаше лозови листа за сърмички .

За Коледа ,в дома на вуйчо ми ,се събирахме всички роднини и близки .Вуйчо ми имаше имен ден и това правеше този ден специален .В наше село ,беше запазена традицията да се коледува срещу Бъдни вечер .Наричаха тази Коледа ,кой знае защо суха Коледа. Бяха ни ушили пъстри торбички от дебел вълнен плат -ръчно тъкан от нашата баба ,вземахме си по една тояга ,която трябваше да наподобява овчарска гега и обикаляхме махалата от къща на къща .Даваха ни орехи,бонбони и гевречета .Това обикаляне по домовете ,създаваше едно настроение на празнична възбуда и радост .Елхичка за Коледа и Нова година не се слагаше специално в първите години ,а просто се украсяваше масата с пуканки,ябълки,орехи .После някой донесе от СССР, една изкуствена ,пластмасова елхичка и нея украсявахме години наред .Сега си мисля,че липсата на ритуал свързан с коледно дръвче в детството ми е свързан с факта ,че селото ,от което са тези мои корени е в равната Тракийска низина ,а там няма иглолистни гори.

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Затова ,освен да си напомняме популярната фраза :"За бога братя,не купувайте" ще е добре,ако градските управи дадат пример и посеят дръвчета ,като тази секвоя,да им се радват бъдещите поколения,вместо да ги секат за украса.

Това може да направи всеки един от нас.

В повечето цветарски магазини, а и не само там, продават посадени елхи. След коледните празници, дървото се засажда на избрано от нас подходящо място, ако само една година жителите на един град се обединят и направят това, те ще положат началото на една нова гора :) , а представете си всяка Коледа!

Има толкова обезлесени местности, толкова пусти грозни пред блокови градинки......

Аз съм засадила вече 4 :) - 4 Коледи. Избираме си различни сортове - смърч, бяла мура, ела и т.н.

Ако искате по- голяма сигурност за оцеляването на дръвчето разсада трябва да е от България, Холандския внос, често е увреден и не издържа при разсаждане.

Линк към коментар
Share on other sites

Диди ,благодаря за идеята и инфото за холандския разсад.

В края на ноември (27 ноември),с приятели засадихме две кедърчета -бебета ,но май трябва още да се потрудим. Две дръвчета на 14 човека е малко ,ако се има предвид колко хартия ползваме ние офисните човечета ежедневно. Поне мъничка компенсация за баланс трябва да постигнем .Поздрави

Редактирано от Розалина
Линк към коментар
Share on other sites

Хартията скоро ще спре да се произвежда. Амазон, който е най-големият интернет доставчик на книги, от година регистрира, че по-малко от половината са поръчани в книжен формат.

Бомащината още генерира безброй копия на едно и също, но поколенията се менят, а с тях и навикът да се ползва непрактичната хартия.

Лично аз съм изсякъл доста дървета и шума и мога да кажа, че на тяхно място не си личи, че е пипано нещо. Самите гори също не са вечни и макар през векове се подновяват. Сами виждате, че като цяло дърветата са на една възраст в даден регион, което значи, че са претърпяли срив преди време. В Дъждовната гора има обезпокоителни процеси, заради мащабите и измиването на почвата, но където е расло пак ще расте. Преди години цяла България беше изпепелена от умишлени палежи заради цената на дървесината котирана в чужбина. Нито въздуха е свършил в България, нито земята пустее гола.

На мен ми е жал за вековните орехи на село, защото сега на тяхно място са израсли съвсем саморасли млади фиданки. Защо ми е носталгично... сигурно защото помня как съм се катерил по тях, помня сянката или звука на шумата им.

Тези глупости със саденето на фиданки са един израз на гузна съвест и повече ритуален акт, отколкото реално средство да се компенсират настоящи процеси. Така както и запалената свещ не може да спаси ни една душа, но докато тлее ни кара да мислим по въпроса.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...