Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Шоколад


Recommended Posts

Реших да споделя и аз нещичко за това вкусно изкушение!Някъде бях срещала информация, че шоколад може да се консумира, няколко пъти през месеца.Натуралния не е вреден, поне според мен!Хората, които го консумират се чувстват дълбоко самотни и нещастни, според мнение на психолозите.Яденето на шоколад те прави щастлив, компенсира нещо, което ти липсва и те кара да си го набавиш.:3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Шоколадът и според мен не е толкова вреден,ако се консумира само когато човек изпитва нужда от него и то в разумни количества!:)

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Какаото ускорява мозъчното кръвообращение

Какаото подобрява работата на мозъка и пази от слабоумие, съобщи aif.ru.

Последните изследвания са установили съединения, които могат да се използват при разработването на болести, характерни за преклонната възраст.

Откритието било направено от учени от Великобритания.

Те провели експеримент, по време на който на няколко млади хора – доброволци, дали да изпият чаша какао, а след това те трябвало да решат сложни задачи.

Процесите, протичащи в мозъка, били контролирани от магнитно-резонансен томограф.

Уредът отчел съществено ускоряване на мозъчното кръвообращение.

По този начин било установено, че флавоноидите, съдържащи се в зърната на какаото, могат да станат източник при приготвянето на лекарства срещу старческо слабоумие и склероза.

В експеримента били включени и възрастни хора, при които след чаша какао, мозъчното кръвообращение също се ускорявало.

Учените уточнили обаче, че какаото на прах, което се продава в магазините, е бедно на флавоноиди, тъй като се придават горчивия вкус на напитката и производителите умишлено намаляват съдържанието им.

Изт.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Ей,че ще е хубаво ако е вярно!Мозъкът ми трябва да работи на 100%.Любимият ми шоколад е черният.Пламъче,както казваш шоколадът е добре да се консумира когато изпитваме нужда и в разумни количества.Обаче при мен нуждата съвсем не се съвместява с разумните количества,така че ако не се ограничавам незнам... :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Антон Каро

В истинския шоколад има следните съставки:

какаова маса

какаово масло

краве мляко

захар

ако има други съставки, това вече не е шоколад

Just Chocolate

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Наскоро открих едно магазинче на ул "Витошка" - продават италианския шоколад и сладолед Венки (Venchi). На пресечката между "Витошка" и "Солунска" е. Шоколадът е наистина различен - нищо общо с Милка или не дай си боже, талаш като Своге. А сладоледът - просто разкош! Ако сравня такъв сладолед например с разпространения Рафи, е като разликата между Бентли и Запорожец... А цената е почти същата! От шоколадите обичам черния 70-90% Lindt, a сега и Venchi, също тъмен шоколад. :) Радостта от храненето също може да бъде духовно преживяване. Както и всяка друга радост в този живот. Така или иначе ядем всеки ден - поне нека е от душа! :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Шоколадът е полезен за хората, на които им е вкусен.

Най-големият бич за нашето здраве е стреса, а сега нека някой да си представи как се изпъва на дивана пред телевизора и си хапва фин млечен шоколад :)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не ям всеки ден, но понякога се глезя с шоколадовите бонбони Линд или Милка Ноисет, или разни други бонбони...определено не си падам и аз по всякакъв вид шоколад или сладко, но ще потърся този вид, за който пише Орлин! Е, понякога имаме нужда от сладост и в храната!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Днес отбелязваме Европейския ден на шоколада. На този ден през 1550 г. от Америка в Испания е доставена първата партида от любимия ни шоколад. Ето защо тази дата е избрана от Европейския съюз за честване на неофициалния шоколадов празник. Ацтеките са първите хора в света, които правят шоколад. Те го наричат храна на боговете и го свързват с богинята на женската плодовитост.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

А, не е честно, Запорожецът е копиран визуално на 100% от легендарната NSU, която днес е едно от кръгчетата в емблемата на АУДИ.

Иначе е срам и позор, че в окупирания от Червената армия завод на АУДИ започват да правят... Трабанти.

От Ауди - до Трабант. Това е социализЪма, че и те убеждават, че Трабантът бил убаФ.

Ние сме свикнали да смятаме, че Запорожецът е отвратителен на външен вид, но дизайнът на нито един запорожец не е рожба на съветската автомобилна промишленост - първия запорожец е визуално копие на Фиат 500 или 600... Волгата е Плимут, само като Москвича няма втори на земята... Всичко що е Лада е рожба на дружбата между италианския и руския народ, то и затова днес в Торино един от главните булеварди се казва corso Unione Sovietica.

...

Милките са си Трабанти при Шоколадите. Линд си е като Опел -

Веднъж един немец беше видял едно ръждясало парче метал и беше възкликнал нещо, а аз му казах, че зная виц за ръждата /той караше опел/ и опелите, а той спокойно ми отвърна, че в Германия си имат израз, който казва, че "Опелите ги правят от сопол".

...

Чоколатъла на ацтеките дали има общо с нашия шоколад? Няма мляко, няма боклуци - чист какаов продукт...

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_146: И аз си мислех, че няма нищо общо това което ядем с ацтеките и си го мислех до като хрупах блажено най- полезното до което успях да се докопам в близкия магазин - едно натурално Своге с лешници, и така се бях отдала на удоволствието до като не прочетох какво е писал Орлин за този шоколад и не събрах очите в точка. Е, какво да се прави, връща от път до като не се добера до София например и не хукна по следите на най- великия Шоколад - шоколадът с главно "Ш", а до тогава ще ме хване зазъбица ако не хапна с тези постоянни постове във фейса, така, че не ми остана нищо друго освен да се отпусна и да се отдам па макар и да е трето разрядна таратайка :)))
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Забелязал съм при много хора, че когато има особено голяма пристрастеност към шоколада (но това важи и за други храни) използването на думата "обичам" утежнява нещата.

 

Съответно, чисто лексикалното и заместване, което променя и начина на изразяване, смекчава в значителна степен зависимостта.

 

Често в такива случаи подсказвам, че може да се обича човек, домашен любимец, родина, идея, но нещо, като шоколада, което се унищожава в рамките на минути и след още няколко часа се превръща във все така оцветен, но коренно различен по качествата си продукт (отпаден, разбирайте) съвсем не е удачно да се обича.

 

И в резюме на мненията по-горе - да, натуралният шоколад е полезен (до 30 грама дневно). Да, масовата представа за шоколад не е наистина шоколад. И да, в него има смлени гадинки - неизбежно е :) За кадмия и пестицидите - има начин да се избират продукти, които съдържат минимални остатъци от тях.

Редактирано от Кермит
Линк към коментар
Share on other sites

Желанието за шоколад, често се наблюдава при липсата на магнезий, а той отговаря за синтезирането на серотонина...

А шоколадът сам по себе си може да се замени със сурови какаови ядки :)

Редактирано от Avidila
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

А ако се прекали с шоколада до какво може да доведе :)

 

Много зависи колко е системно прекаляването и какъв е размера на прекаляването (1 шоколад, 3, 8...). В общи линии се пълнее, но не е изключено и развиването на определена зависимост, тъй като химични вещества в какаото участват в синтеза и работата на някои невротрансмитери или на човешки казано - молекулите посредници в комуникацията между нервните клетки.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

В шоколадовите изделия има все повече генно модифицирани компоненти - например нишестето е от ГМО царевица....

 

Не знаех, че в шоколада има нишесте... Може ли примери?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Чистият шоколад е полезен, но много трудно може да се намерих такъв. А така наречените "натурални шоколади"не са съвсем такива, просто вредните вещества в тях не са чак толкова много. 

Аз спортувам редовно и винаги преди тренировка хапвам шоколад, защото иначе е 99% сигурно, че ще припадна. Помага при хора с ниско кръвно като мен, също така дава енергия. Само че ако по цял ден някой яде шоколад, без да си помръдва и малкия пръст, да не очаква, че това ще му донесе нещо добро. Когато се прекали се надебелява, излизат пъпки и стават кариеси. 

И да обобщя казаното от мен до тук - шоколадът по малко не е вреден, даже е полезен. Но когато се прекали, както с всяко нещо, не води до нищо добро.

 

Приятна вечер и не прекалявайте с шоколада!  :D animated1367.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Този момент с недостиг на магнезий и хрупане на шоколад с колците и трупане на маса е известен момент. 

Д-р Михайлов препоръчва да се разтвори 1 пакет английска сол в 1 литър вода и човек да пие по две глътки вечер преди лягане. 

Аз така отслабнах няколко килограма, без да променям хранене. Върнах се в норма.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

И затова, тези които искат да хапват шоколад, но се притесняват или заради съдържанието на ГМО компоненти в него, или поради съдържанието на захар, могат да се правят отвреме навреме полезен и здравословен шоколад сами от сурово какао или рожков, фурми или агаве, с добавка на авокадо, кокосово масло, смлени ядки или други съставки на вкус.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
В 23.06.2016 г. at 7:59, Rozy каза:

могат да се правят отвреме навреме полезен и здравословен шоколад

Да, аз правя от фурми, сусамов тахан, брашно от рожков и конопено брашно + канела. Всичко на око в блендера - тахан не слагам повече от лъжица. Сместа става за течен шоколад, сурови бонбони и изобщо може да се вложи въображение... 

Шоколадите на пазара често съдържат соев лецитин, а ако не са натурални - суроватка. И двете не бих избрала да консумирам. Има качествени марки, дори няколко български, които правят качествен суров шоколад.;)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...