Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Sign in to follow this  
Диана Илиева

Професията

Recommended Posts

То веднага може да се направи връзка с най-древната професия...

Прочее, четох по-горе за компромисите, на които е готов човек, за да се задържи и напредне в работата си. За съжаление познавам отблизо хора, които получиха повишение и бонуси към заплатата си не заради професионалните си качества, а заради други "заслуги". Плаща им се, де, все едно работят по съвместителство една легална професия и друга, не толкова легална, но пък най-древна...

Честно, от някаква гледна точка: хем колективът сплотен, хем се самоубеждават, че работят добре заедно. По стара българска традиция работят добре заедно тези, които ядат, пият и си "играят" добре заедно.

Редактирано от kuki

Сподели това мнение

Аз лично имам нужда от много по-честа промяна в професията - трудно издържам на едно работно място повече от година - две, а за връзките с хората да не говорим - там и няколко месеца са твърде много...

Досега не съм намерила заниманието, което да ми дава достатъчно свобода и разнообразие, от каквито имам нужда.

Работодателите гледат отрицателно в повечето случаи на хора като мене, които са склонни да си сменят често работното място, че и професията като цяло. Прилича на разпиляване на енергия в различни посоки, но си признавам, че цитираното от Донка при откриването на темата в голяма степен ме успокои.

Животът е кратък, а има много интересни неща за учене и правене, интересни места за посещаване, интересни хора за опознаване, но не и за затъване в конкретни области, ситуации и отношения.

Сподели това мнение

Guest Христо

Животът е кратък, а има много интересни неща за учене и правене, интересни места за посещаване, интересни хора за опознаване, но не и за затъване в конкретни области, ситуации и отношения.
Тъкмо защото животът е кратък, не би могъл да правиш и видиш всичко, което би правил и видял ако ти предложат и ако пожелаеш. Някой може да иска да се развива в конкретна област. Ако всеки си менкаше работите през няколко години, нямаше да има добри специалисти в конкретните области, нито учени в една или друга област. Да не говорим, че усвояването на някои професии е трудоемко и сравнително скъпо. Например аз лично не бих бил щастлив, ако лекарите решат да станат хигиенски, или библиотекари, или екскурзоводи. Същото предполагам в много по - голяма степен важи за много повече хора. От къв дерт да учиш като луд десет години за лекар, да практикуваш 5 години и после ей така заради разнообразяването на обстановката да почнеш да учиш друго висше или пък да се хванеш на работа, за която не ти трябва висше. Животът (настоящия ни) не е 1000 години и човек няма как да изживее и направи всичко дето може да се изживява и прави. Затова има и прераждане - преминава се през различни неща в различни животи, не може всичко за един живот.;)

Поне от неща, които съм чувал, излиза че в България става все по - трудно да си намериш работа по специалността, пък дори и да имаш две висшета. А изискванията за заемане на работно място свързано с по - неквалифициран труд, стават по - високи. Днес чух, че някъде търсели хигиенистка, която обаче да владее английски, да познава препаратите (висше образование по химия е предимство). За мястото са се явили 50 жени.

Редактирано от Христо

Сподели това мнение

Слава Богу, хората не са еднакви и няма страшно, някои с десетилетия си работят едно и също. А може би аз просто не съм си намерила призванието. Или пък някой ден ще се окаже, че целият този разнопосочен опит ми е нужен, защото са нужни не само специалисти в определена област, но и хора, които интегрират в себе си повече професионални направления.

Сподели това мнение

Guest Христо

Слава Богу, хората не са еднакви и няма страшно, някои с десетилетия си работят едно и също. А може би аз просто не съм си намерила призванието. Или пък някой ден ще се окаже, че целият този разнопосочен опит ми е нужен, защото са нужни не само специалисти в определена област, но и хора, които интегрират в себе си повече професионални направления.:)

Не отричам.

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега
Sign in to follow this