Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Позиция на 180 градуса...


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Guest НиколаДамянов

Тази тема е вдъхновена от следното мнение: ...

...

Ние наистина сме като скачени съдове. И думите написани в един форум се четат не само от регистрираните в него. Могат да се четат и тогава, когато вече сме се отказали от тях. За съжаление...

В своето развитие и израстване човек непрекъснато трупа опит и коригира мненията си и гледните си точки.Това не само е нормално, но е и много хубаво.

Идва момент обаче, когато минали мнения са коренно противоположни със защитавани настоящи тези и гледни точки.

Какво трябва да правим в тези моменти?

Как трябва да постъпваме?

Как да постъпим когато вече сме се "отказали" от минали наши мнения?

Въпросите са в контекста на цитата,...тоест те се отнасят за мнения във форуми (Интернет), които остават във времето и в някакво обозримо бъдеще могат да подведат даденият читател с погрешна представа... В живота и реалното общуване нещата стоят по-малко по различен начин от гледна точка на "трайност".

В този ред на мисли, преди време забелязах Кристиян да излезе публично и да заяви (цитирам по памет) - "съжалявам ако съм подвел някого с мненията си до този момент...Моята гледна точка и разбиране СЕГА са други..."

Това правилна постъпка ли е ? Необходимо ли е да се казва това ?

Вие как бихте постъпили, ако намерите голямо отклонение (180градуса!) или различия в публикувани мнения преди време и сега ?

Споделете размисли и опит в тази насока...?

Линк към коментар
Share on other sites

Никола, с теб съм максимално спонтанна и открита – и публично, и лично. Дори съм си позволявала импулсивност и откритост повече от необходимото. Излизала съм и от границите на добрия тон, противоречала съм и на теб, и на себе си, влачила съм се след теб като празно ремарке или съм дрънчала като вързана тенекия за калник (не се смей, сега говоря сериозно!)

Правила съм всичкото това, защото съм имала вътрешната убеденост, че ти няма да го приемеш лично, ще прозреш отвъд думите и привидностите и няма да тръгнеш да търсиш под вола.. коза.

Такъв си в моите очи – затова и си позволявам с теб пълна спонтанност на изявите си.

За което ти благодаря!

Всичко тече, всичко се променя - ние също! И слава Богу, че е така!

Линк към коментар
Share on other sites

Вие как бихте постъпили, ако намерите голямо отклонение (180градуса!) или различия в публикувани мнения преди време и сега ?

Споделете размисли и опит в тази насока...?

Това е наистина проблем, Никола. :) Но отговорът на Божидар:

Аз не бих се отказал от тях, дори когато съм се отказал от тях, защото те са били необходимата стъпка, за да мина към следващото мнение.
ми хареса :)

Наистина, дори погрешните ни мнения са част от нас, от нашето развитие. Става дума за интернет (а и не само за него). Така, че аз ако намеря отклонение - ще го коригирам. Но не мисля да се извинявам на тези, които са го прочели и са се подвели. Просто тогава съм била мислила по този начин и съм разсъждавала така. Но никого не съм карала да мисли като мен. Става дума не за обикновени житейски проблеми, а за духовни учения.

Но разбирам твоето безпокойство. То донякъде е и мое – какво влияние са оказали тези мнения на другите хора. Дали една наша погрешна стъпка не е тласнала и друг човек в същата посока. :huh:

Тук проблемът опира до това как се възприема написаното в мрежата. Хората трябва да се научат да отсяват информацията. Прекаленото доверие на всичко което се пише в интернет е опасно. Особено когато става дума за духовното израстване (различни видове учения и религии) или за лечение, храни и т.н. Тук рецензии почти няма, когато става дума за истинност. Дори в Уикипедията към която някои имат безрезервно доверие. Трябва да се знае, че там всеки може да пише и не знам кой и кога коригира...? Модераторството по форумите е да се предотвратят разправии, грубости. Но когато се издава една книга, учебник, когато се пише дисертация,...колкото и да е малък, но има все пак професионален контрол върху написаното. Да не говорим за дисертациите. :) В интернет хората трябва да знаят, че това трудно се осъществява.

А по форумите всеки има право и възможност да говори почти всичко което си иска. Е, има известни ограничения, но са малки.

Изводът според мен е възпитаване на култура за четене в интернет, за отсяване на информацията. Затова смятам, че една дискусия по спорен въпрос – какъвто е например проблема „можем ли да правим всичко...” в темата на Божидар би била от полза повече отколкото спирането да се спори. Естествено спорът не бива да се изражда в кавга и лични обиди. А това кой е прав и кой не – четящият може да разбере като запали вътрешната си светлина и да се ориентира.

Чебурашка, много ми харесва написаното от теб:

Всичко тече, всичко се променя - ние също! И слава Богу, че е така!
:D

Ние наистина се променяме и тези които четат из форумите трябва да са наясно с това. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Никола, с теб съм максимално спонтанна и открита – и публично, и лично. Дори съм си позволявала импулсивност и откритост повече от необходимото. Излизала съм и от границите на добрия тон, противоречала съм и на теб, и на себе си, влачила съм се след теб като празно ремарке или съм дрънчала като вързана тенекия за калник (не се смей, сега говоря сериозно!)

Правила съм всичкото това, защото съм имала вътрешната убеденост, че ти няма да го приемеш лично, ще прозреш отвъд думите и привидностите и няма да тръгнеш да търсиш под вола.. коза.

Такъв си в моите очи – затова и си позволявам с теб пълна спонтанност на изявите си.

За което ти благодаря!

Всичко тече, всичко се променя - ние също! И слава Богу, че е така!

:) :) :) Забрани за усмивки не би трябвало да "налагаш", и особено когато се изразяваш така колоритно и образно.

Сега малко по сериозно...Мнението ти е малко с лична насоченост, но нека да излезем от преките и персонални лични взаимоотношения, и да разсъждаваме по-обобщено.

Да разгледаме действително случаи за драстично разминаване на наши гледни точки "преди време и сега", които са споделени в публичното пространство (форуми, Интернет) ... Гледни точки и разбирания относно екзистенциални въпроси - това имах предвид.

А иначе си права - "всичко тече,всичко се променя", но как трябва да реагираме след като нещата са се променили ?

Трябва ли да предприемем нещо ? Нужно ли е ? В каква степен ?

Линк към коментар
Share on other sites

Може,

Да се въведе строга цензура и всички "провинили" се да бъдат изключвани служебно без право на помилване. :angry:

Може да се направи невъзможно да има форуми в интернет.Така няма да има писмена следа за промяната.Казаното отлита,написаното остава.Може пък това да е най-добре? :thumb down:

В по-мек вариант,админа на форума може да въведе опция -Изтрий това мнение и всеки да може да маха старите ,непотребни и противоречащи на новите му идеи мнения. B)

Може,човек преди да реши изобщо да пише,добре да си помисли дали има някаква вероятност да промени на 180 градуса това си мнение в бъдеще.И ако забележи и най-малко съмнение в себе си,да се въздържи от писане.Както е казал народа 7 пъти мери,веднъж режи. :smarty:

А може като за всичко,което е минало -или хубаво или нищо.Все едно ,то е история. :rolleyes: Четящите ще си направят изводи,ако забележат промяната.Човекът ,който се е променил ,вече ще гледа на нещата по различен начин и едва ли ще се занимава със старите си мнения.Критиците ,единствено те, ще регистрират промяната и имат на разположение горните варианти,ако това не им харесва.

Никола ,нищо лично не влагам.Просто отговарям на твоите въпроси по принцип,защото и ти ги задаваш по принцип.Интересно ти какво правиш в подобна ситуация,ако твое мнение се е променило на 180 градуса и вече е публикувано.Добре е да споделиш,щом имаш вдъхновение да питаш.

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

В по-мек вариант,админа на форума може да въведе опция -Изтрий това мнение и всеки да може да маха старите ,непотребни и противоречащи на новите му идеи мнения

Дa, това е разумно.

Например, ако някой в изблик на емоции е написал нещо или по-остро, или неактуално, или пък твърде лично и интимно - то е добре да има опция

или да се редактира от написалия го (има го в други форуми)

или да се пише ЛС към модератор, за да се изтрие от него.

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

В този ред на мисли, преди време забелязах Кристиян да излезе публично и да заяви (цитирам по памет) - "съжалявам ако съм подвел някого с мненията си до този момент...Моята гледна точка и разбиране СЕГА са други..."

Това правилна постъпка ли е ? Необходимо ли е да се казва това ?

Вие как бихте постъпили, ако намерите голямо отклонение (180градуса!) или различия в публикувани мнения преди време и сега ?

Трябва ли да предприемем нещо ? Нужно ли е ? В каква степен ?

Споделете размисли и опит в тази насока...?

Ами, да ти кажа, забелязала съм, че навсякъде (не само в Интернет) има хора, които постоянно си менят мненията и позицията - даже може и самите те да не си дават сметка за това и да си вярват в ролята, която играят. В такива случаи, когато нещо не ми е ясно на мен или видя въпиющи противоречия - направо ги питам какво имат предвид. Ако ми отговорят открито - добре, но ако тръгнат на война - оттеглям се и ги оставям намира да се вживяват в ролята си. Някои го правят умишлено, а други даже не се усещат.

Има и случаи, когато хората осъзнават промяната си и открито я делегират - за да бъдат разбрани от околните. Намирам това за етично и уважително, спрямо другите.

Стремя се и аз да се самокоригирам, разчитам и на корекции от страна на околните тогава, когато се самозабравя. Защото искам да бъда разбрана, искам да разбирам правилно и останалите. И защото смятам, че нашата сила е в нашата честност и откритост.

Линк към коментар
Share on other sites

В по-мек вариант,админа на форума може да въведе опция -Изтрий това мнение и всеки да може да маха старите ,непотребни и противоречащи на новите му идеи мнения

Дa, това е разумно.

Например, ако някой в изблик на емоции е написал нещо или по-остро, или неактуално, или пък твърде лично и интимно - то е добре да има опция

или да се редактира от написалия го (има го в други форуми)

или да се пише ЛС към модератор, за да се изтрие от него.

Във форума на антропософите имаше възможност за триене на написаното в дадено мнение от всеки по всяко време. Един потребител се възползва от това и си изтри част от мненията, без да се интересува, че за изминалия период доста хора са го цитирали и са му отговаряли. Представяте си какво се получи. Може да се коригира мнение на което все още няма отговор или по което никой не е писал. Иначе става една... :D

Това е малко отклонение от темата на Никола - предполагам, че ще ме разбере. :unsure:

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки човек, който се спира на едно място в своите възгледи, е приел една философия, която не търпи нищо ново. Това значи, човек съзнателно да спре развитието си. Казвате, че ако човек приеме новите възгледи, постоянно ще греши. Ще греши, но същевременно ще еволюира. Човешката душа се развива и чрез погрешките.

Беседа-Господ му рече

Линк към коментар
Share on other sites

Чест прави на всички, които се стремят да се развиват и усъвършенстват.

Още по-достойно е човек да има сили да си признае евентуални заблуди, грешки и недоразумения.

Аз лично го правя. И уважавам хората, които са откровени и честни.

Линк към коментар
Share on other sites

Верността на формулираното утвърждение силно зависи от контекста.

Човек може да каже истината имайки пред вид познат контекст, а след това да разбере

че при други обстоятелства истината напълно резонно е различна на 180 градуса.

Има малки осъзнати истини, има и големи.

По малките истини мнението обикновено свободно се променя на ен градуса заедно с променящите се факти.

Никола, мисля че имаш прид вид големите истини? :D

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля, че е необходимо ако евентуално променим позицията си по даден въпрос, да правим някакво публично оповестяване. Просто ако сметнем за необходимо в подходящ момент и на подходящото място можем да изложим новата си позиция и да се аргументираме защо я поддържаме. Това, че сме променили позицията си, не прави новата позиция по-вярна от предходната, а означава единствено, че сме си променили позицията. Аз например когато пиша постове, излагам собственото си мнение и всеки е свободен да го приеме или да го отхвърли. Пишейки не давам никакви гаранции за вярност. Разбира се пак си нося отговорност за написаното, но не нося отговорността за това, че някой го е приел за истина.

Линк към коментар
Share on other sites

:hmmmmm: И как може да се разбере, че някой си е променил мнението на 180 градуса? Само като го декларира? Или ако някъде на друго място (или дори на същото) напише нещо, противоположно на старото? Ами аз лично не бих повярвала на думите.

Истинската промяна - това са делата, поне моят опит го показва досега. А ако Голямата промяна се прояви на дело, то какъв е смисълът тогава да го съобщаваме? Нали всеки, за когото ние представляваме интерес, може да го види и опита?

Друг въпрос - дали някой е длъжен да дава обяснения на друг защо, как и кога се е променил. Това е строго лична територия, според мен.

Колкото до мненията във форумите - ами нали затова има дата на публикуване.... И аз съм се смяла на свои стари мнения и сега не бих написала същото, но това съм била аз преди 5 години - т.е. това не съм аз-сега. На други стари мнения съм се замисляла сериозно - отваряли са ми очите - може би тогава съм го разсъждавала на теория, а едва сега съм попаднала в същата ситуация лично...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest НиколаДамянов

...

Никола ,нищо лично не влагам.Просто отговарям на твоите въпроси по принцип,защото и ти ги задаваш по принцип.Интересно ти какво правиш в подобна ситуация,ако твое мнение се е променило на 180 градуса и вече е публикувано.Добре е да споделиш,щом имаш вдъхновение да питаш.

Здравей Klaudia !

Казваш, че нищо лично не влагаш в отговора си, но с това "може така..." , "може...онова", възникват дадени съмнения в мен. :)

Няма значение...

Какво правя аз при смяна на позицията си на 180 градуса ? - много хора подцениха въпроса... Това не е просто смяна на позиция, а НА 180 ГРАДУСА - коренно противоположни мнения значи... Имаме полюснос! При това положение да казваш, че "който те чете - той да си носи отговорността" , "който чете, трябва да се научи да внимава", "не е задължително да се дават обяснения", "това е Интернет и всичко може...", или просто... "не е важно какво казваш - а е важно дали това е вярно" , за мен са просто оправдания, които с нищо не помагат на самият човек, нито на тези които са около него. Отделен е въпроса, че човек определено може и да си вреди по-този начин (друго тема!)

Лично за мен - нещата са много ясни и прости.

Ако забележа подобна промяна, аз бих информирал по адекватен начин за нея... Ако това се е случило публично във форум - правя го във форум, ако е на друго място - правя го там.

Ако в следствие на минали мои недомислици или действия, установя, че съм нанесъл на някой някакви щети или вреда (независимо в какъв план), с удоволствие бих си поел отговорността за последствията... Принципа ми е - по добре сега осъзнато,... от колкото след време да се лутам и да "чистя" хаотично и с догадки ... В този ред на мисли безпроблемно бих се извинил, но това е най-малкото нещо, което бих направил за някой !

Хората не осъзнават, че подобно поведение дава много по-голяма свобода и енергия. В противен случай ти непрекъснато трябва да обясняваш, оправдаваш и напасваш минали твои становища с несъвместими или разминаващи се сегашни тези... В оправданията може да се включи философстване около терминологии - "развитие", "зокономерности", "карма" и още редица бла-бла глупости и то за какво ? За да защитиш Егото си, което не може да си представи, че е сгрешило ?!? Глупав подход - хвърляне на хаус сили, средства и енергии, като може просто с малко смирение нещата да се решат по перфектен и лесен начин.

От друга гледна точка, когато си кажеш и заявиш промяната - олеква ти! Всъщност, само тогава не носиш ВЕЧЕ отговорност за последствия, възникнали след този момент, в резултат от минали твои мнения, мисли, теории...

Още малко в личен план - в настоящия момент за мен не е важно (актуално!) такова 180 градусово завъртане... Мисля, че и такова не може да стане, ако човек е на точното место, в точното време и е избран от истински Учител. Проблема по-скоро седи в това да следваш максимално по точно, ефективно и всеотдайно Пътя си, което е съвсем друга тема на разговор. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Вие как бихте постъпили, ако намерите голямо отклонение (180градуса!) или различия в публикувани мнения преди време и сега ?

Аз мисля първо, че ако намеря такова отклонение, нищичко не трябва да правя. Предишното мнение пак си е мое и пак си е интегрална част от мен.

Второ, обаче, извъртането на мнението на 180 градуса означава, че и преди съм бил краен и сега съм бил краен: 180 градуса са двата края на правата. Или, какво казват астролозите, да се лутам между Сънцето и Луната, без да видя, че и между тях има къде да се стъпи.

Та това е притеснително, скачането между крайности. А и всяко мнение си е свързнао със ситуацията. Тя и водата е мокра, ама не е приложимо при всички случаи.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че и в предходното си мнение споменах, но сега пак ще го повторя: каква е гаранцията, че новата, променена позиция е правилната, а старата позиция – погрешна? Това, че съм си променил мнението на 180 градуса не означава, че сега вече мнението ми е правилно. Божидар много точно, според мене, каза, че в такъв случай вероятно и двете мнения са крайни.

Линк към коментар
Share on other sites

За мен да промениш мнение или поведение на 180 градуса е нереално.Въпросът дали наистина си го направил и дали е трябвало да го правиш е достатъчен за да не бъде промяната на 180 градуса.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо пък нереално?

Ето давам пример - убежденията "Няма Бог", "Има Бог" са тъкмо на 180 градуса :)

Линк към коментар
Share on other sites

Ако съм променила съзнанието си, разбрала съм някоя грешка и се променя-какво лошо има? Нека е на 180, нека е и на 360 градуса даже.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо пък нереално?

Ето давам пример - убежденията "Няма Бог", "Има Бог" са тъкмо на 180 градуса :)

Е да де, ама между „няма Бог“ на будиста и „няма Бог“ на материалиста има голяма разлика. Между представите за Бог според различните религии и учения също. Самата фраза „няма Бог“ не означава почти нищо, извън смисъла който се влага от този, който я произнася.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако съм променила съзнанието си, разбрала съм някоя грешка и се променя-какво лошо има? Нека е на 180, нека е и на 360 градуса даже.

:) На 360 градуса означава да се върнеш там,откъдето си тръгнал.Та това е най-доброто което може да ти се случи!!! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

Неуместни са твърдения по темата, че "и предишното мнение си е мое, и коренно противоположното си е мое, защо да се разобличавам",... или "когато мненията са на 180 градуса значи сме в крайностите (?!?), което не е хубаво",... или "какво като сме се променили на 180 градуса, а това дали е правилно?". (тук и тук )

В предходното си мнение мисля, че отговорих за "ползите" от подобни оправдания, но всеки има право на мнение и избор.

Бих добавил само, че един завой на 180 градуса (говорим за хора които водят съзнателен живот!) не става за ден-два , или през няколко месеца... Това е процес на съзряване и дълбоко преосмисляне - факт, който също се подценява при взелите отношение по темата.

Още една вметка - нали тук пишат повечето хора със стремежи към духовно усъвършенстване и претендират, че имат някакво ниво на духовна зрялост? Къде тогава е отговорността в едни такива подобни процеси? Та нима отговорността не е мерило за духовна зрялост ? Може ли един духовен зрял човек да каже, ..."абе мен не ме интересува това, което съм говорил преди време ?!? Това си е проблем на този дето ме е слушал ?!?".

Искам да УТОЧНЯ, че горните думи не са критика към изложилите мнения съфорумци. Ни най-малко !!!

Сигурен съм обаче, че темата се подценява и просто се изпускат в пространството необмислени и емоционални мисли, а в дълбочина разсъжденията на тези хора са съвсем различни. Няма значение...

Мисълта ми беше друга... Ето едно хубаво мнение по темата, за което поздравявам Максим !

И още нещо: в основата на всички проблеми стои човешката МИСЪЛ. Човек може да влияе с мислите си на себе си и на околните.

Да и ти си си внушил, че това е наказание, че е грешно... Не приемаш себе си, такъв какъвто си и искаш да промениш нещо, което е напълно естествено. Не обичаш себе си напълно. И започваш да търсиш причина, и Станимир търси причина. Но ако такава няма? Въпреки че нещата, които казва като метод са общо взето правилни. Но за да започне с осъзнаването, първо трябва да се приеме на 100%. Тогава ще види нещата такива, каквито са. А ти Станимире да разбирам ли, че живееш отречен живот? Без жена и нямаш намерение да създаваш семейство? Щом човешката любов и секс са низши, а ние сме призвани за нещщо много по-висше... Ако е така, свалям ти шапка. Но колко човека го могат, колко човека могат целенасочено да вървят и никога да не се поддадат на желанията? И аз едно време се вдъхновявах от аскетизма, и аз говорех "сексът е за слабите, аз мога без него, аз съм над него..." и гледах с презрение на всички двойки... Дори имам тук безброй постинги с такава насоченост, отричах. Е, не бях щастлив. До нищо не ме доведе това. Само емоционалните желания се трупаха в ума едно след друго... Е, вече е различно. Слязох на земята. Сега се чувствам много по-нормален, отколкото преди. Аз съм просто човек...

Спомням си преди време, че с Максим сме спорили и не само по тази тема... Вчера му бях подготвил един голям антураж от негови предишни мнения, които той пламенно е защитавал и другата позиция,... НО при това положение мога ли да му кажа и дума дори?

Е за това говорих във предходното си мнение !

Той в момента е на друго мнение и няма значени дали е право или не... Той просто е извървял определен етап от пътя си... Отстоява ново разбиране (на 180 градуса), в което е намерил себе си...

Дори и след време, някой да се "запали" от щурите идеи на Макс за аскетизъм и следване на учители със много "шри-та" , рано или късно "запаленият" ще стигне до този пост и ще се "самоизгаси"! :)

Какво печели Макс ? - Много неща! - Чиста съвест, спокойно може да си защитава новите тези и убеждения, ...да не дава вече обяснения за минали си мнения, и най-вече - ще има комфорта да не отговаря на въпроси, касаещи миналите му убеждения.

Поздрави Макс.

Линк към коментар
Share on other sites

Никола, в началото на Пътя всички сме с много противоречия. Пона за мен беше така-дали е правилно, какво би било ако... В един момент спрях да мисля и просто започнах да слушам сърцето си... И сякаш тогава здравия разум се намеси. Защото ако нещо не е изпитано не можем да знаем какво ни носи-добро/лошо. Но и не бива, както казваш да се отричаме от думите си. Лично аз съм правила много грешки, но си ги признавам и винаги съм готова да се извиня. Ето и случай-ако някой е обиден за нещо моля да ми прости! Едва ли е било умишлено.

И смятам, че днес всичко се развива доста бързо и е нормално само за няколко месеца да се получи трансформация на 180 градуса.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

...

И смятам, че днес всичко се развива доста бързо и е нормално само за няколко месеца да се получи трансформация на 180 градуса.

Къде съм казал, че това не е нормално...? Просто не ми се искаше да разглеждаме това ниво на "камбанария", имайки предвид нивото на форумите и техните цели. А безпорно има и "ветропоказатели", но каква полза и смисъл да ги анализираме и влизаме в детайли ? Губене на време.

Нормалното за едни е невъзможно да се случи за други, ...тази идея защо я пропусна ? :)

И друго - не е проблема в "завъртането" на 180 , а какво е нужно и разумно да се прави в тези моменти ? Защо...?

В случая не ме изненадваш с неразбирането си, защото от около месец-два забелязвам, че изпитваш някакво задължение да отговаряш почти на всяко мнение, което се пише... Според мен така се измаряш и се получават много повърхностни разсъждения. Бих ти препоръчал приятелски да свалиш темпото малко, но...ти си прецени сама!

Редактирано от НиколаДамянов
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...