Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Позиция на 180 градуса...


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

...

Още една вметка - нали тук пишат повечето хора със стремежи към духовно усъвършенстване и претендират, че имат някакво ниво на духовна зрялост? Къде тогава е отговорността в едни такива подобни процеси? Та нима отговорността не е мерило за духовна зрялост ? Може ли един духовен зрял човек да каже, ..."абе мен не ме интересува това, което съм говорил преди време ?!? Това си е проблем на този дето ме е слушал ?!?".

...

Направи ми впечатление предпоследното изречение. Никой досега в темата не е писал подобно нещо. И друг път съм забелязвал, че имаш склонност да изкривяваш чуждите мнения и да им придаваш свой смисъл доста различен от вложения от автора им. Отговорността разбира се, че всеки си я носи. Въпросът е: докъде се простира тя? Специално за този форум мисля, че може да се приеме, че когато потребителите пишат мнения, те не го правят с намерението да заблудят някого, а пишат това, което според тях отговаря на истината. Както вече писах в първия си пост по темата, когато променят позицията си е добре да изложат новата си позиция и ако могат да се аргументират. Една аргументирана позиция, пък дори и да съдържа повече или по-малко грешки и неточности, е доста различна от една позиция целяща налагане на собствения светоглед върху другите. Срещат се и двата случая (и различни междинни варианти) и е добре да се прави разлика между тях, защото отговорността е различна. Освен това е добре да се прави разликата и между тези мнения, които изразяват нашата лична позиция (или позицията на някой друг потребител или авторитет) и това е ясно подсказано в тях, и тези мнения, които заявяваме като безусловно верни. В единия случай мненията ни целят не толкова да бъдат приети от четящите ги, колкото последните да разсъждават над тях и да ги разберат. В другия случай от значение е просто да наложим определена позиция, като това, дали ще бъдат разбрани, не ни интересува особено. Така нашата отговорност е съвсем различна и при евентуална промяна в позицията ни се получават различни ситуации. В първия случай, когато изказваме лично мнение, без да ангажираме никого с него, това мнение ще бъде прието от тези хора, които са настроени на същата вълна; които разсъждават по сходен на нашия начин. Дори и ние да сме допуснали грешка в мнението си, тези хора са склонни да допуснат същата грешка и затова приемат мнението ни за правилно. Просто подобно на нас не забелязват грешката. Проблемът се решава лесно, но първо някой трябва да я забележи, да разбере в какво се състои тя и да изложи новата си позиция аргументирано така, че и другите да имат възможност да я разберат (но без да им налага новата си позиция насилствено, защото както по-рано казах, тя също може да не е съвсем вярна). Да, някой може да се чувства виновен, че е заблудил други хора с погрешната си позиция, но такава вина може да се търси само в случаите когато сме се опитвали да наложим мнението си, а не в случаите, когато само го споделяме. Хората, които ще приемат мнението ни в двата случая са съвсем различни. В единия случай ще са тези, които мислят като нас (или поне по подобен начин), а в другия тези, които въобще избягват да мислят.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Но разбирам твоето безпокойство. То донякъде е и мое – какво влияние са оказали тези мнения на другите хора. Дали една наша погрешна стъпка не е тласнала и друг човек в същата посока

Ако едно прочетено мнение ми окаже влияние,значи то се е свързало с нещо в самата мен.И отговорността за следващата ми стъпка я нося аз,а не този който е написал мнение.Всеки има свободата да следва,вярва и опитва.

Линк към коментар
Share on other sites

...Дръжте старите си възгледи и не считайте, че те не са прави. Всеки стар възглед е или коренче, или лист, или цвят от цялото дърво. Той е точно на свояето място - без него дървото не може да живее. Обаче едно е важно: дървото не може да живее само с тия коренчета, листа, цветове. Нови коренчете, нови листа, нови цветове са нужни на това дърво, за да продължи да новия си живот. Тези са новите възгледи за живота. Питам: новите възгледи изключват ли старите? - Не ги изключват. Има ли противоречие между едните и другите? - Никакво противоречие няма. Всяко нещо е ценно на времето си и на мястото си. Благодарете на Бога за старите възгледи. Благодарете и за новите възгледи.

Някой казва: "Защо минах по този път?" - Благодари, че си минал именно по този път. - "Да, но не съм израснал достатъчно, не съм като другите хора." - Благодари, че не си като другите хора. - "Направих една голяма погрешка." - Благодари и за това. Ако не беше я направил, ти нямаше да знаеш, къде е слабото ти място.

...

Из Новите възгледи, Съборно слово, 07.08.1932

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...