Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как вегетарианците да устояват на напора на не-вегетарианците


Дъгата

Recommended Posts

Всеки има право на личен избор на здравословен начин на живот и хранене.

Но често не-вегетарианците са активни анти-вегетарианци и правят доста проблеми на вегетарианците, особено, ако са им деца.

Родителите си в грижата и поддържането на старите си схващания могат да създадат доста конфликти и неприятни емоции..... знаете как е....

Моля, нека съберем ценни идеи и опитности как сме се справяли с този проблем.

П.П.:Темата е пусната като отговор на едно ЛС.

Моля за вашата активност.

Всяка опитност е полезна.

Благодаря.

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Всеки има право на личен избор на здравословен начин на живот и хранене.

Но често не-вегетарианците са активни анти-вегетарианци и правят доста проблеми на вегетарианците, особено, ако са им деца.

Родителите си в грижата и поддържането на старите си схващания могат да създадат доста конфликти и неприятни емоции..... знаете как е....

Моля, нека съберем ценни идеи и опитности как сме се справяли с този проблем.

П.П.:Темата е пусната като отговор на едно ЛС.

Моля за вашата активност.

Всяка опитност е полезна.

Благодаря.

По мое време, преди около 30 години,деца вегетарианци,нямаха никакъв шанс да надвият над родители невегетарианци,особено ако родителите са авторитарен тип.

В днешно време картинката е малко по-различна,тъй като вегетарианството в обществото стана доста по-популярно.

Имам колежка,чиято дъщеря е вегетарианка от мъничка и знам,че това нейно хранително предпочитание изненада семейството,защото няма подобна традиция,но се прие без колизия.Това момиче вече е млада майка .В младото семейство всички следват нейния пример.Собствените и родители се съобразяват какво предлагат ,когато младите им идват на гости.Аз и дъщеря ми не ядем месо.Синът ми обаче обича месни храни.Приготвям му,но предлагам и от нашите.Забелязвам ,че когато е у дома и той яде безмесна храна,а веднъж дори направи с нас житен режим.Остана впечатлен от ефекта.В студентското си еженевие обаче се храни с всички възможни масови храни.Той вече е самостоятелен човек.Сам ще си направи избора.Има база за сравнение.Така,че няма рецепти-разни хора,различни варианти.

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

Много често ми излизат с номера - ама еди си кой(дядо, чичо...)яде и пи като бохем с по едно кило вино всеки ден и не почваше работа сутрин, докато не изяде две татарски кюфтета - и живя до 80 години.

Но от едно известно време ми хрумна една идея и им казвам: Добре де, бил е с необичайно здрав организъм. Една хубава качествена кола, например мерцедес, нали, ако по-малко я лашкаш в дупки и канавки, по-дълго време ще изкара? Така че дядо ти значи е можел да живее и повече години.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз специално не обявявам никъде, че съм вегетраианка, не убеждавам никого, просто ям каквото ми хареса. Ако ме попитат защо не ям мсо или ме поканят, само казвам, че не обичам това или че ми става тежко на стомаха от него. И наистина е така. Майка ми най-много настоява, но и тя спр, след като един ден я погледнах в очите и я попитах дали ще и стане по-добре ако хапна и после 3 часа ми се гади или ми се носи тежък дъх от стомаха и ми се разстрои целия ден. И наистина ли настоява да го види това с очите си - защото акоо много иска може да се жертвам и да и покажа, че не лъжа. Още използвам всяка възможност да похваля постното, което е пригтвила - тя много се радва. Нпример, отказвам рулото, защото просто не мога да устоя на тиквата и ям в колиество, което компенсира рулото. :)

Мисля, че основната тревога на ядящия месо е да не би вегетарианецът да започне да го убеждава колко е вредно месото :) и затова атакува пръв.

Колкото до родителите на вегетарианчетата - някои могат да създадат проблем на децата си, ако няма разумен човек до тях, който да защити детето и да обясни кротко на разярения родител, че детето по-добре си знае какво е полезно за него.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Да, мекият, с усмивка и без афиширане отказ е много по-ефикасен. Често хората започват да се интересуват сами от вегетарианството, дали пък няма далавера в тази работа :D Нужно е търпение и вяра.

И всеядните хора днес са много по-различни от каквито бяха едно време. Беше една религиозна-антирелигиозна решимост, с която дори се сипваха бульони в предлагани като постни лещи и др.

За щастие времената се менят. Сега същите хора забелязват че качват кръвно ако ядат свинско.

На запад доста хора днес преминават към вегетарианство заради факта че отглеждането на животни за храна създава повече емисии в атмосферата от консумацията на всички нефтопродукти. |Така че това също може да е аргумент за вегетарианството.

Но и какво толкова има да им се доказва? Месоядството е грозно.

Линк към коментар
Share on other sites

Eто малко идеи и от мен:

В миналото (преди 50 и повече години) Хората са възприемала месото за празнична храна. Заколва се животно или за Коледа, Гергьовден, курбан за здраве, рожден ден – все празници. Веселие....

А и тогава като се събере една голяма рода - на всеки се пада много малка индивидуална порция.

И се сещам как моите баби и дядовци така показваха уважение към гостите. Въобще най-старото поколение се е грижило за животни повече, отколкото ги е яло. Все пак кокошките, кравите, овцете, козите са по-ценни с млякото си всеки ден, отколкото с няколкото манджи, които може да се сготвят с тях.

Месото бе рекламирано силно от лекарите като високо протейнова храна. И оттогава се започна. Но смея да твърдя, че преди месото е било много по-качествено. А сега си е чист ужас. И това трябва да го разберат загрижените родители

В колбасите преобладават химически съставки, които са изкуствени и де факто доста вредни. Антибиотиците в месото са факт. Все повече деца имат алергия към тях и им се препоръчва да не ядат месо.

Е една детска градина в Сoфия въведоха вегетарианско меню, след като едно дете е получило алергичен шок от......кюфте!!!!

Eдва са го спасили в Пирогов.

Имаше нейде в темите един клип “мейтрикс” - много е интересен.

Оказва се, че кравите ги хранят основно с генно модифицирана царевица, която например има дoбив 2200 т/ха, а не някакви си там само 300-

400кг. Да, фуражът е евтин, но кравата не е царeвицо-ядно, а тревопасно животно. И храносмилането и жлезите за преживяне са за трева и сено.

И се започват едни болести, а с тях и антибиотиците. И то често – превантивно! А и хормони за растеж! Нали бизнеса трябва да печели!..

И така .. май скоро вместо човек да си купи антибиотик, ще му е по-евтино да си вземе кайма с неизвестен произход (Аржентина, че е най-евтино).

Ако човек погледне как безформено изглеждат американците, с това сврух тегло, метаболитни проблеми, високо кръвно, диабет...

Всичко това може да се възприеме като производно на огромното количество химикали, които пътешестват из телата ни...

Хваленето на витамините в плодовете и заленчуците, на постните гозби, намирането на вкусни вегетариански и суроводни рецепти създава много положителен ефект.

Все пак хората ядат месо с мисълта за здраве.

Трябва само малко да им се насочи вниманието към цялостното здраве.

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

Напоследък явно излъчвам здраве и добро самочувствие, затова не им хрумва да ме убеждават, че ще се разболея. :)

Близки и колеги вече са свикнали.

Що се отнася до непознати или бегли познати -

не държа да говоря за това, но и не бягам от темата, а ако някой събеседник задълбае неприятно в нея, сменям я с по-интересна.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Всеки има право на личен избор на здравословен начин на живот и хранене.

Но често не-вегетарианците са активни анти-вегетарианци и правят доста проблеми на вегетарианците, особено, ако са им деца.

Родителите си в грижата и поддържането на старите си схващания могат да създадат доста конфликти и неприятни емоции..... знаете как е....

Моля, нека съберем ценни идеи и опитности как сме се справяли с този проблем.

П.П.:Темата е пусната като отговор на едно ЛС.

Моля за вашата активност.

Всяка опитност е полезна.

Благодаря.

Според мен вегетарианството е много личен избор, не може да бъде осъществен от мода или да те насилват да се откажеш.Поне при мен стана на три етапа и съм осмислила за себе си, че близките, които ме отказваха си понесоха съответните последствия.От позицията на времето оценявам, че те и сега не осмислят това,просто няма осъзнаване у тях.Много са малко осъзнатите хора, на които попадам един или двама на хиляда.Но наистина е странно да те разберат, че си вегетарианец.Обикновено го свързвам със здравословен проблем, когато ме обстрелват с любопитство, не могат да го повярват.Какво да се учудвам на не близките хора, с които съм контактувала, най-близките  ми са като тях. :D

Линк към коментар
Share on other sites

Формулировката на тази тема звучи много бойно :)

Иначе аз не виждам това да е проблем за интелигентните хора. Била съм вегетарианка 13 години, никой не е напирал да ме поучава - нито родители, нито приятели; имало е коментари, но то пък за какво ли няма. Не са ме подразнили с нищо, по-скоро са ме разсмивали.

Както сега ме разсмиват вегетарианците, особено с доводите си :) Различни пътища.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

здравеите! :) може би малко кратка и ясна литература ще е от полза на който и да е не-вегетарианец.хората,които отричат вегетарианството го правят единствено заради липса информация.за това мисля,че ако се поговори с тях,поне мислите им ще поемат в тази посока...и кой по-бавно,кой по-бързо ще разберат.

аз съм вегетарианка от 12 години.дъщеря ми е на 5 и никога,още от утробата ми,не е вкусвала месо.сестра ми също реши да пробва и вече около 6 години също не яде месо.майка ми яде,но рядко.уважава избора ни.и доскоро се допитваше кое е добре да се яде и кое не-вече знае.

желая на всички,които имат проблеми с възприемането на жегетарианството от заобикалящите ги- успех.

колкото по-близо до вегетарианството по-добре!!!

ето два линка ,които биха могли да прочетат вашите близки:

http://vegetarianstvoto.hit.bg/health.html

http://vegetarianstvoto.hit.bg/children.html

желая на всички здраве и щастие!

Линк към коментар
Share on other sites

Когато дъщеря ми избра вегетарианския начин на хранене и аз я подкрепих,съпругът ми започна война.Напълни хладилника и фризера с всевъзможни меса и месни изделия.Мляко,извара,яйца и сирене(тях си ги консумираме разумно) или липсваха,или бяха от най-долнокачествените.И така повече от година.Подигравките и поученията бяха ежедневие.

Мисля,че извоювахме победа(дано не греша!).

Сега той си хапва месцето,а ние сме обявени за хамстери.:D

На мен ми е малко трудно-приготвям всеки ден месно и вегетарианско меню,но това е цената на избора ни.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Аз не устоявам .Направила съм осъзнат избор и няма храна във която да има части от животни и да може да ме искуши. Който не ме разбира няма да е лошо малко да се образова. И всъщност тук нестава въпрос за разбиране а по-скоро за умението да уважиш начина :3d_017:на живот на тези до теб.

Линк към коментар
Share on other sites

Това е дълга битка да наложиш свой начин на хранене и за мен като дете беше изгубена битка. За едно дете това е все едно като да наложи на родителите си своя начин на живот (нещо противоестествено). За възрастен човек, ако се отнася, смятам, че по-важно е да размишлява върху ситуацията, ако не е възможно направо да откаже месото поради околните,, отколкото да се опитва да се налага чрез стълкновения с тях. Ако живее с близките си и те се тревожат за здравето му когато отказва да се храни с месо, по-достойно е да уважи тревогата им и понякога да хапва, да не е твърде категоричен пред тях, повече пред себе си. Разочароващо, нали? Преживяла съм това грамадно разочарование да не мога да се храня според разбиранията си. Когаото си търпелив, убеден в избора си и истински имаш нужда да станеш вегетарианец сред месоядци (ама че смешно звучи!), след време успяваш. Това става постепенно. Такъв вид вегетарианство е изстрадано вегетарианство и е нещо уважително, защото си се борил (тихо и кротко) за него. Не смятам, че такъв човек е по-малко достоен, отколкото ако се беше родил дете на вегетарианци и не беше вкусвал никога месо - т.е. не е по-нечист от тях. Моята мисъл за успокоение е: Чистотата е предимно в мислите и намеренията.

Редактирано от krissi
Линк към коментар
Share on other sites

Аз не виждам битка. Естествено, че винаги има кой да коментира, но това е въпрос на личен избор, както и факта, че не ям месо. Дори и някой да упорства прекалено, няма сила, която да ме накара да го проям, освен ако сама не реша. "Напор" се появява обикновено, когато самия вегетарианец изглежда податлив. Аз съм дала ясно да се разбере, че това е окончателно решение на този етап и отдавна никой не ме закача.

Линк към коментар
Share on other sites

У нас днес ми направиха лека атака по повод вегетарианството. Аргументите бяха най - общо : " месото е незаменимо до 25 годишна възраст", "месото е по принцип незаменимо", "имало вещества дето ги нямало в други храни", " щял съм да се разболея и те да страдат покрай мен", "жена ми някой ден можело да ме остави заради вегетарианството ( щял съм да имам проблем при намирането на жена), "Бог бил благословил яденето на месо"," кой ми бил повлиял да не ям месо", "вегетарианците били здрави, защото имали запаси от вещества натрупани, когато са яли месо".Пак се стигна до споменаване на Къци Вапцаров : че бил дръглив и смахнат. Аз казвах, че не е така, че месото не е незаменима храна, че човек може и без месо да е здрав ( казах че има заместители на месото : изредих някои от тях и то не за първи път) и т.н.Изтъкнах аргументи, струва ми се по - състоятелни от техните. В крайна сметка ми казаха да съм правил каквото съм искал. Да си призная притесненията им за здравето и мен леко ме притесниха ( току виж ми навредили енергийно), но сега се поуспокоих. :) Нямам идеални условия за вегетарианство и не знам дали се храня по - добре от преди : условията ми за такова хранене засега мисля, че са на необходимия минимум, който ми е нужен. Вярвам че ще стават все по - добри. :)Мисля да им кажа, че не искам повече да ми повдигат този въпрос щом не спорят аргументирано и с конкретни факти и да им припомня отново, защо смятам че знам повече по въпроса от тях. Тази случка отново ми припомни, че е нужно да си припомня/обогатя знанията във връзка с храните, за да мога по - добре да се отстоявам. Искам все повече и повече да вярвам, че нещата ще се нареждат. :)

..........................................

П.п. Проведох разговор и се поразбрахме. :)

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Дали има опасност вегетарианството да навреди на един човек с отношенията на останалите хора. Или пък тези хора, които са най - подходящи за общуване с дадената личност ще бъдат покрай него въпреки евентуалните различия в храненето ? А пък тези, които са с прекалено ограничен мироглед, сигурно само те биха "отритнали" човека заради вегетарианството му ? :) Много досадно ми се струва цял живот човек да трябва да казва, че не яде месо и евентуално да влиза в спорове/да става обект на насмешка от "нормалните". Но явно това е цена, която трябва да се плати и трябва да се мине по този път ... Понякога ми се иска да съм напълно стандартен човек с напълно стандартно мислене,сигурно щеше да ми е много по - лесно. :)

Линк към коментар
Share on other sites

ох, Хрис.. твърде много мислиш и усложняваш нещата, приятелю! А те са много по-простички.

Сигурно наистина е досадно "цял живот човек да трябва да казва, че не яде месо и евентуално да влиза в спорове/да става обект на насмешка от "нормалните" (както казваш). Но, това е при условие, че намираш себе си за не-нормален и едва ли не изпитваш вина за това. Аз намирам себе си за "стандартна и нормална", според моите си възгледи - просто, защото за мен те са стандартни и нормални, а както и не мога да бъда друга.

Лично на мен, за двайсетте години, откакто съм суровоядно веге, не ми се е налагало на никого да обяснявам каквото и да е. Не, че не са ме питали или не са се опитвали да ме убеждават "колко незаменимо и животоспасавящо е месото, как ей-на-сега ще се гътна от прекомерно хрупане на плодове и зарзавати" :D Разбира се, че най-малкото от любопитство, хората са се опитвали да ми влияят по някакъв начин. И понеже, за мен са безсмислени подобни спорове, които така или иначе няма да променят нито моите убеждения, нито техните - тактиката, която съм възприела е: казвам "да, да, добре..", кимам умно като кон пред празни ясли :D .. и после си правя, каквото си знам. Защото, влезе ли човек в спорове - доникъде не се стига, освен до трупане на излишна горчилка.

Другото, което питаш "Дали има опасност вегетарианството да навреди на един човек с отношенията на останалите хора?", според мен може да се отнася за всеки, който се опитва силом да наложи възгледите си и навиците си на друг, независимо дали е веге или не. Насилието в налагането на убежденията (макар и превилни, според нас) - не е донесло нищо добро за никого.

Също така, "хора, които са най - подходящи за общуване с дадената личност ще бъдат покрай него въпреки евентуалните различия в храненето" .. Именно, защото не мисля, че чак толкова се определят от различията в храненето (това създава известни трудности само в съжителството с някого, само ако хората не се разберат да си дадат свобода един на друг да бъдат себе си).

Например, с теб общуваме свободно и пълноценно, даже и когато ти беше месоядец (виж, ако беше людоед - малко щях да се позамисля :D .. шегичка!). Както и има хора, които са веге като мен, но пък с тях може и да не общувам пълноценно.. Зависи от човека, все пак, нали така. Вярно е, че когато вегетарианството е следствие от някакви духовни убеждения, това предполага повече общи звена на интереси и разбирания с някого - но, пак не е гаранция.. Все пак, когато общувам с някого, аз не си обменям готварски рецепти, затова и чак толкова не се вглеждам в чинията на другите, а в душата им :harhar:

Линк към коментар
Share on other sites

Ирина, благодаря ти за изчерпателния отговор ! Права си за споровете и убежденията : дори и да прилагаш аргументи, другият може да не ги приеме. Убедих се в това. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

:3d_146: Мдааа преди време в тази тема споделих как отсотоявах избора си и как майка ми ме убеждаваше и ме плашеше да ми се обиди.

Днес е именния ден на баща ми - това е нещо като национален празник в нашата "държава". Представете си - майка ми специално за мен готви постни пълнени чушки :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Аз май се изложих при вегетата.Цяла година заобикалях месото,което не ме прави пълен вегетарианец,но тук като че ли повечето са полу.Както и да е-фактът е ,че отново налетях изкушен от едни пилешки шишчета.Естествено ми дойде спирането на месото и естествено си възвърнах влечението към него.Не съм се насилвал и за миг.Докато вегетирах всички около мен ми опяваха,че ще стана слаб и глупав,но аз не ги чувах много.Дори обратното-вече когато близките ми ме възприеха с новите ми хранителни навици аз пък реших да ги опровергая отново.Дали пък просто не съм си инат?! В последстви се оформих по-скоро като привърженик на рационалното хранене.Смея да твърдя,че начина на хранене се отразява пряко върху мисленето и съзнанието ни,така че хора които искат да променят нещо у себе си може би трябва да започнат оттам!

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки има право на личен избор на здравословен начин на живот и хранене.

Но често не-вегетарианците са активни анти-вегетарианци и правят доста проблеми на вегетарианците, особено, ако са им деца.

Родителите си в грижата и поддържането на старите си схващания могат да създадат доста конфликти и неприятни емоции..... знаете как е....

Моля, нека съберем ценни идеи и опитности как сме се справяли с този проблем.

Проблемът с вегетарианството и невегатрианството като цяло е натискът, т.е. насилието.

Ако някой те натиска да си вегетарианец, упражнява насилие.

Ако някой те натиска да не си вегетарианец, упражнява насилие.

Моето съседче например от малко упорито се противеше на яденето на месо. Но го караха, убеждаваха, манипулираха, може и да го изнудвали или наказвали, не знам. Сега е вече тинейджър и свикна да яде месо. :31:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Аз направо се чуствам щастливец ,след като прочетох през какво са минали останалите ,при мен родители и роднини много добре го приеха .А иначе с хумор излизам най лесно от трудна ситуация .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Не знам защо хората задават толкова много въпроси,свързани с доброволния избор на друг човек,при това пълнолетен,възрастен.На мене ми е писнало да ме питат:ама защо?ама как така?незнаеш ли че месото е полезно? и т.н. край нямат едни въпроси.Макар да избягвам да афиширам,че не ям месо,то рано или късно се разбира.Най-неприятни са ми сблъсъците на тази тема с майка ми,тя постоянно ми натяква,че ще се разболея от тоя мой акъл,а сама знае,че не обичам месо от край време и от години ми вика тревопасна.Но вече не го взимам толкова навътре,те си знаят тяхното,аз си знам моето.

Линк към коментар
Share on other sites

По принцип не го афиширам,но Когато ме провокират,просто казвам,че обичам животните и не желая да участвам в убийството им,както и че не ме влече да ям трупове и разлагаща се мърша.

Най-смешно е,когато ми кажат-ама ти още ли не ядеш месо,а това е вече15години!!!:rolleyes:

Никой не смее да каже ,че ще се разболея,защото изглеждам много по-добре от тях,да не говорим за здравето....:rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...