Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как вегетарианците да устояват на напора на не-вегетарианците


Дъгата

Recommended Posts

Вегетарианците сами програмират събитията, случките, взаимоотношенията, които им се стичат в обкръжението.Невегетарианците толерират всеки човешки избор,това е моето впечатление.Грешните мисловни модели в съзнанието създават подобни взаимоотношения, иначе ние всички сме хора.Да си истински вегетарианец, поне четири поколения в рода трябва да са били такива.Много е мъчно да приемаш безусловно всички с цялата палитра на недостатъците им.Да приемаш, света такъв какъвто е!Да се заставиш да не се храниш с месна храна се постига, приемайки и невегетарианеца като брат!:hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 39
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Не съм съвсем съгласна,моите наблюдения,в моята среда са други.Имам приятели,които се отнасят иронично,напр:Такива като тебе живеят по 150г; или нещо от този род. В семейството ми всички са активни месоядни,но аз никога не съм имала афинитет към месото,още от детските години.Означава ли това,че като четири поколения в рода не са били веге,аз трябва да се насилвам и да ям това,което не ми харесва,/а моралните задръжки,свързани с убийството на животните е също съществен въпрос,който на всеки действа по различен начин/.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм съвсем съгласна,моите наблюдения,в моята среда са други.Имам приятели,които се отнасят иронично,напр:Такива като тебе живеят по 150г; или нещо от този род.

Ами на месоядните също не им е приятно да ги смятат за "убийци", "лешояди", "престъпници" и "паднали духове". Може би затова има напрежение между двете групи. :feel happy:

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Всички хора, които са около мен ядат месо. Спрях да ям месо преди около една година, след много дълъг период на подготовка. Не съм се насилвала по никакъв начин. Спрях да готвя месо преди около 4 години. Не можех да го пипам и да го гледам.

Но, послушах съвет на много близък човек (баща ми). Той яде много малко месо и е напълно наясно с всички теории за месото.

Той ми каза, че вкъщи мога да ям каквото си искам, но когато съм отидела на гости и ми предлагат месо, да съм "хапвала". И така живях около 3-4 години. Хапвах си като ме каниха за да не обиждам хората.

Но, този съвет след време ми се стори странен. Може би е изиграл някаква роля по отношение на моето его, не знам. Но, в един момент се получаваше така, че поради моята прикритост, какво всъщност мисля, когато ходя по семейни тържества и ми сервират чиния пълна с месо, аз не ядях. Хората се притесняваха, че аз не ям, защото не ми харесва яденето. И разбрах, че не е това начинът. Трябваше открито да заявя, че това не е моят начин на живот.

Последваха няколко интересни сблъсъка. Всъщност никога не съм започвала да говоря затова първа.

Бях принудена с усмивка на уста, без никакво вътрешно напрежение, с пълен мир и любов към хората, които ме слушат, да им задам следния въпрос "Кой от вас е колил животно?", "Кой от вас би заколил животно?".

Обикновено се оказва, че на маса от 10 човека примерно само един го е правил.

След което им казвам, че ще изям нещо, чак след като се осмеля да го заколя.

След което си замълчавам, а и всички остават смълчани след моите мили и дружелюбни въпроси.

:feel happy:

Редактирано от helen
Линк към коментар
Share on other sites

Канел, аз мога да отговарям само за моите думи и действия,а те са,че никога не съм обиждала някого,заради негов избор,касаещ личният му живот.Всеки е свободен да постъпва,както му диктува вътрешната потребност,стига да не вреди другиму и да спазва установените закони.По въпроса за месоядните,мога да споделя,аз самата живея сред активни месоядни,на които готвя почти всеки ден месни ястия. Не се оплаквам,не се опитвам и да ги убеждавам в моите идеи,защото няма смисъл,то като не му дойде на човек отвътре,какъв е ефекта.Желателно е обаче с мен да постъпват по същия начин,а не да ме обиждат,иронизират и т.н. моя начин на живот не вреди никому,какъв им е проблема аз какво ще ям?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.Още от малък обичам да чета книги и даже се криех под завивката с една мъничка лампичка.Та прочетох книги от Пако Рабан преди 15-тина години и реших да се откажа от месоядството.Първо започнах да ям само пилешко и риба,но след известно време отказах и тях.Естествено,че и аз живеех сред месоядци,които се опитваха да ме върнат в правия път с доводите за здравето и т.н.По природа съм упорит (или инатлив :thumbsup2:) и успях да устоя на предложенията,подигравките и опасенията им.Съпругата ми го прие с резерва,но и тя се научи да ми готви постни ястия,от които и тя се хранеше.Когато се роди дъщеря ни,започнаха да ядат по-често месо.Когато се намирах сред чужди хора,бях обект на любопитството им,като разбереха,че не хапвам месце.Последният случай бе преди 2-3 седмици .И като почнаха да ме разпитват какво ям,как и защо ... Бе си чисто шоу за мен.Не ми е неприятно да ме питат и да обяснявам.

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки има право на личен избор на здравословен начин на живот и хранене..

Моля, нека съберем ценни идеи и опитности как сме се справяли с този проблем.

Когато ме питат защо не ядеш месо отговарям, НЕ OБИЧАМ ДА ЯМ МЕСO.

И следващия въпрос е, какво ядеш? Oбичам плодове. Това е.

Най- тудно ми беше да се откажа от кашкавали, сирена, извара, яйца.... По трудно отколкото от месото. Но човек трябва да стигне до край. Ако защитаваш правото на живота - защити го докрай. Никоя крава не дава мляко без да умре 1 теле, после и кравата отива след него - това е цената на млякото. Защо трябва да бъда причина за смърта на 1 крава, по добре да направя това усилие, пожелавам на всеки от вас да направи това усилие.

По принцип избягвам всякаква конфронтация с усмивка. Хората трудно разбират, това което не са опитали. Не може да се обясни. А доста често няма и смисъл. Ако някой, ще става веге, трябва да му дойде от вътре.

Моят съвет е: Дръжте дистанция, това е най-успешната политика. Не се разкривайте, обикновено ви разпитват, за да ви намерят слабото място. Разполагам с 19 годишен опит и още 5г в които 3 пъти ме провалиха.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Ей, като чета темата, се сетих как преди известно време ме поканиха на рожден ден. Леко и малко честване.

И... кюфтета с бира. Гледам аз и ... си мълча. По едно време почнах да пия от бирата, и ... успях да изпия към 100 мл - което е постижение за мене, защото аз бира не пия.

И те почват да ми доливат - и аз им викам: - Не се притеснявайте, бирата е достатъчно. И те - ама как, да има? - И аз им викам - ама аз не пия бира. И те - Как не пиеш бира? Нали току-що изпи половин чаша? И аз им отговарям - Ми щото съм вегетарианец, щеше да е прекалено да кажа, че и бира не пия... хахахаха

И те тогава подскочиха и казаха - ама ти и вегетарианец ли си бил?

хахаха

/не бях ял от кюфтетата, те си стояха послушно в чинийката ми/.

весело ми е да си спомням този епизод

Много често ми казват - ааа, вегетарианец? Е, ми ти можеш да се захраниш?

Оня ден сядам в един ресторант - супа боб - и ги питам - боб или и нещо друго? И ми казват - и наденица. Гледам - зелева супа - и пак ги питам - зеле или зеле и сланина? И те викат - има шунка. Гледам безмесни ястия - някои от тях бяха със сланина. Умрях си от смях. Да, сланината не е месо, така че става да е в категорията Безмесни ястия. хаха. Сладури. А преди това бях сядал на заведение, където лещата беше със салам. Хм. Бях виждал с шунка, но със салам не бях виждал.

Линк към коментар
Share on other sites

Мислех, че само аз имам трудности с роднините заради моя избор, но виждам, че сме много. Аз от малка не обичам месо, май така съм се родила. Месото ме отвращаваше, имаше ужасен вкус и дъх и се чудех как никой от родителите ми но го усещаха. Насила ме караха да си изяждам порцията месно ядене, понякога с часове се мъчех да преглътна отвратителната хапка. С ужас очаквах времето за обяд или вечеря. Разбира се много, много боледувах-гърло, сливици, компреса на гърлото ми беше нещо обикновено. Така отраснах. Като станах на 12 години започнах сама да си готвя. Но по силата на възпитанието ядях и месо-та нали било много полезно и ако искам да порасна и да се развия нормално трябва да го ям. Да, ама все боледувах, най-малкия полъх и аз вдигах 38 градуса. Гърлото ми непрекъснато беше покрито с гной. Така до 89 год, когато в книжарниците се появиха първите книги на духовна тематика, в които се разясняваше какво причиняваме на организма си, когато се храним с месо. И аз постепенно преминах на вегетарианска храна, първоначално спрях червените меса, после пилето и накрая рибата. И невероятно, вече не боледувах. Сега мога от хладилника да пия сок, вода, да ям сладолед колкото си искам и гърлото не ме боли! Но нито един лекар не се съгласи с мен, че промяната в хранителния ми режим е повлияла благоприятно на здравето ми, казваха че е съвпадение. А с родителите си имам проблем и до ден днешен, дори ми се струва че изпитват ненавист към мен заради моето различие. За щасттие синът ми и баща му уважават моя избор и с тях никога не съм имала неразбирателство по този въпрос. Дори много харесват моите вегетариански госби, но не са вегетарианци.

Колеги и приятели също ме разбират и когато ме канят на гости винаги се съобразяват с мен. Аз не обичам да казвам че съм вегетарианка, обикновено казвам че не ям месо, защото не го обичам.

Напоследък се замислям дали да не стана пълна вегетарианка, и да се откажа от млечните произведения и от яйцата, и без това няма гаранция какво точно ядем сирене ли, мляко ли или някакъв химически бъркоч. Ако в менюто ми има разнообразни плодове и зелечуци, ядки, бобови, семена ще подсигуравам всички хранителни вещества за организма си. Но всичко трябва да е постепенно и без никакво насилване. Ако така се чувствам добре, ще продължа.

Линк към коментар
Share on other sites

Не съм съвсем съгласна,моите наблюдения,в моята среда са други.Имам приятели,които се отнасят иронично,напр:Такива като тебе живеят по 150г; или нещо от този род.

Ами на месоядните също не им е приятно да ги смятат за "убийци", "лешояди", "престъпници" и "паднали духове". Може би затова има напрежение между двете групи. :feel happy:

Никога, на никого не съм критикувала начина на хранене. Смятам че всеки има право на избор. Единственото, което правя е да защитя позицията си като изброя какви хранителни вещества има в различните плодове, зеленчуци, ядки семена и как при подходящо съчетание си осигуряваме всички хранителни вещества необходими за организма.

Съгласна съм с Канел, че не трябва да обиждаме тези, които консумират месо, не са направили кой знае какъв грях в сравнение с тези като мен, които употребяват млечни продукти. Та нали благодарение на тях има мляко. По-скоро те вредят на себе си, задръствайки телата си с токсини и обременявайки се тежките енергии от агонията на нещастните животинчета..

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Аз май се изложих при вегетата.Цяла година заобикалях месото,което не ме прави пълен вегетарианец,но тук като че ли повечето са полу.Както и да е-фактът е ,че отново налетях изкушен от едни пилешки шишчета.Естествено ми дойде спирането на месото и естествено си възвърнах влечението към него.Не съм се насилвал и за миг.Докато вегетирах всички около мен ми опяваха,че ще стана слаб и глупав,но аз не ги чувах много.Дори обратното-вече когато близките ми ме възприеха с новите ми хранителни навици аз пък реших да ги опровергая отново.Дали пък просто не съм си инат?! В последстви се оформих по-скоро като привърженик на рационалното хранене.Смея да твърдя,че начина на хранене се отразява пряко върху мисленето и съзнанието ни,така че хора които искат да променят нещо у себе си може би трябва да започнат оттам!

Мдаа... познато.

Съвсем скоро един колега ме укори с "аргумента", че вегетарианството правило хората глупави. Че било "научно" доказано.

Да оставим факта, че изобщо не е логично, защото все пак плътта, която консумират месоядците е изградена благодарение на растителни и зърнени храни. Месоядните животни не стават за ядене.

(бааа.... представяте ли си това как би ни се отразило... ако ядяхме животни, които се хранят с други животни... и освен ако не се намери кой да изяде нас, би се получил кармичен гръмотряс върху главите ни :D )

Та, някъде измежду разговора, моя колега започна поучителната си реч, с която се опитваше да ме убеди как кравите и прасетата (и козите, явно) имат стомаси, по-висши от човешките, което им позволява да оцеляват само на расителна и зърнена храна. Кравата особено, защото има няколко стомаха. (така твърди той) :huh:

Абе, да им имам разсъдъка на тези хора. :sleeping:

Съвсем отделен е въпроса, че ако дадеш Сникерс на една крава (тоест, ако и го набуташ насила в устата... защото иначе няма да го изяде), и десет стомаха да има, пак ще получи диария, колики, ще повърне, или заболее.

Естествено, аз не открих много логика в думите на моя колега, но за съжаление той беше много словесно агресивен и не успях да го убедя. Пък и винаги съм смятала, че идеите на вегетарианството се възприемат най-трудно от хора, които не са имали животни, или не са били в близост до животни.

Според мен най-жестокия напор, който поразява всички вегетарианци идва преди всичко от липсата на толерантност в поведението на останалите. От множеството предразсъдъци, които всеки приема без да помисли дори за секунда.

Месото не ме изкушава, няма да го проям никога, колкото и вкусно да ми мирише. Това, което ми е най-неприятно е отношението... факта, че някои (повечето) от месоядците имат животните за буци месо, лишени от всякакви усещания и съзнателности.

Редактирано от Sybilla
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Мислите ли, че е коректно да се правят такива обобщения, като това на журналиста Карбовски :

Компрометираха се, щото бяха трезвеници и вегетарианци. Българите не обичат трезвеници и вегетарианци. Същата преварка бяха и хората на царя - сухари. Голяма надежда, голямо опиянение, обаче - не ставаха за пиене.

Целият материал : http://dartsnews.bg/News/11093

Толкова ли нетолерантни са огромната част от българите, та да НЕ обичат някого, защото е вегетарианец и трезвеник ? Имате ли наблюдения върху други народи - те дали са по - толерантни по отношение на тези неща ? В сайта има тема, в която пише, че 10% от германците не ядат месо - явно там вегетарианството е с по - добри позиции ( спомням си от книгите, че в някои западни държави е имало въздържателни дружества още от 19-ти век).

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм - не е коректно. Не е и истината при това. Не съм крила никога, че съм вегетарианец - заобиколена съм била от много хора на различни трапези - винаги са се отнасяли към мен с уважение. напоследък дори забелязах, че не съм сама - най-малко още един е като мен на масата, а няколко казват, че ядат месо рядко и в момента предпочитат нещо постно. Сигурно има среди, в които аз не попадам и които отговарят на дефиницията на Карбовски, но не съм съгласна, че тези среди са представителна извадка на българската народност. Време е да променим адекватно представите си за самите себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Сигурно има среди, в които аз не попадам и които отговарят на дефиницията на Карбовски,
Със сигурност има. Карбовски обаче и друг път е хиперболизирал и изкривявал...направо е говорил глупости (сякаш, за да се прави на интересен, а не толкова за да отрази обективно). Има афинитет към черногледото говорене и обобщенията (сякаш, за да се прави на интересен и в ощетение на това да изрази нещата обективно) . Интересно ми беше вие какво мислите, дали са ви такива наблюденията, понеже и на мен ми звучи много силно да се каже "българите", "не обичат".
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...