Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За Бодхидарма


Der_Meister

Recommended Posts

Имало едно време един индийски принц и лечител на име Бодхидарма. Баща му искал на всяка цена да го прави крал, но той търсел духовното и намерил учител, който да го посвети в тайните науки.

Бодхидарма веднъж като отишъл да лекува прокаженици и бил пребит, вероятно там се ражда и идеята за система на самозащита.

Учителят му го пратил в Китай и там той опитал да разпространи учението. Не става така и Бодхидарма отива в Шаолин. Там над манастира медитира 9 години в една пещера.

Един ден манастира бива нападнат, ограбен и опоражен. Няколко монаха биват убити. Бодхидарма като вижда ужаса,(а монасите тогава, въпреки че са били духовно силни са били дебели и отпуснати) и решава да научи монасите на самозащита (има различни мнения кога точно е създадено кунг-фу, но може и да е било след нападането на манастира, или след като са пребили Бодхидарма, или когато е медитирал 9 години, а според мен той през цялото това време го е мислил. Може би след като е постигнал прозрение и съвършената система за самозащита да му е била дадена отгоре, но със сигурност преди това е измислял работи и е тренирал здраво).

След около 6 години манастирът бива отново нападнат. За тези 6 години монасите са тренирали без да спират (кунг-фу е начин на живот, дори и почивките са част от тренировката). Като се пазели монасите и викали на учителя "Учителю позволи да ги убием" Бодхидарма е казвал "Не може, ами Буда", но след като размислил и казал "Убивайте, Буда ще ни прости" (сега да уточня, че тези които са щели да убиват са сган, която се състои от наемници на зъл император, който тероризира цял Китай тогава и дори убива жени, деца, монаси...) Легендата разказва, че 2000 души добре обучена и добре въоръжена армия за 5-6 часа бива покосена. Тоягите на монасите се въртели по-бързо от съвременните вентилаторни перки.

Друга легенда е, че Бодхидарма е бил мек като памук. Тоест, не боли като те бие Бодхидарма. Той заради статута си на лечител и владеенето на акупунктура дори стигнал такова майсторство, че да леува хората, с които се бие. От друга страна реши ли да убива му е нувен един удар. Или да парализира/да хвърли в безсъзнание за отрязък от време след което на човека нищо му няма.

Това са все легенди, но бих искал някой да каже нешо повече или дори да намери грешки в това което съм казал.

Линк към коментар
Share on other sites

Бодхидхарма ще да рече Свещена карма... Не се съвмества много с историята...

А иначе кунг-фу е само Западно име за Ушу, което от своя страна значи просто велик майстор...

Не си ли е " груба " тази легенда?

Линк към коментар
Share on other sites

Уф, че не ми се спори... Кунг-фу на китайски означава тежък труд. Който е тренирал истинското първично универсално кунг-фу знае, че е съвършено, но изисква невероятни усилия. Ушу е кунг-фу в олекотен вариант. Лечебна гимнастика, но истинското бойно изкуство е едно...ама наистина не ми се спори

за история, легенди и пр. ,защото нищо не може да се докаже. Просто съм гледал тренировки по Ушу и не е същото, което аз тренирам, а е точно гимнастика, в която движенията наподобяват бойни такива. По трениращите не тече пот като река, само повтарят, че е рано за по-големи натоварвания, после по-старите казват, че на тази възраст трябва по-леко. Просто не е така. Като почувстваш, че ти става лошо спираш, но не и когато просто се измориш.

Пътят към езотериката не е вяра без труд, а вяра и труд заедно.

Цигун се тренира може би най-тежко, а не съм видял в ушу да тренират наистина цигун.

Нали знаете, че като си помогнеш сам, ще ти помогне и господ, а на тези, които чакат само на Него и не вършат нищо...има да чакат.

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, приятели!Здравей, дер Майстор!

Благодаря за отличния сравнителен анализ по темата и за много верно направените изводи и заключения! Точно така е.

Уф, че не ми се спори... Кунг-фу на китайски означава тежък труд. Който е тренирал истинското първично универсално кунг-фу знае, че е съвършено, но изисква невероятни усилия. Ушу е кунг-фу в олекотен вариант. Лечебна гимнастика, но истинското бойно изкуство е едно...ама наистина не ми се спори

за история, легенди и пр. ,защото нищо не може да се докаже. Просто съм гледал тренировки по Ушу и не е същото, което аз тренирам, а е точно гимнастика, в която движенията наподобяват бойни такива. По трениращите не тече пот като река, само повтарят, че е рано за по-големи натоварвания, после по-старите казват, че на тази възраст трябва по-леко. Просто не е така. Като почувстваш, че ти става лошо спираш, но не и когато просто се измориш.

Пътят към езотериката не е вяра без труд, а вяра и труд заедно.

Цигун се тренира може би най-тежко, а не съм видял в ушу да тренират наистина цигун.

Нали знаете, че като си помогнеш сам, ще ти помогне и господ, а на тези, които чакат само на Него и не вършат нищо...има да чакат.

Уф - Фу...и аз не обичах да "споря", разбирам те! Обаче понякога е нужно! Сега влизам в разговорка и се опитвам да има добронамерено аргументиране...иначе важи правилото :"Не влизай в спор с глупав човек, защото другите няма да разберат разликата!" хе хе хе - ех ех ех!

В този форум обаче няма глупаци! Има задълбочено търсещи Истината + добронамерени личности/индивидуалности.И това си е благословение!Благодаря ви :smarty: приятели!

Всъщност т.н.спорене ни кара да разсъждаваме, да споделяме и да поумняваме!

Всички търсещи и любознателни започвахме първо с най - разпространите практики/учения , Йога + Карате+Джудо+ а и разбира се Кунг - Фу е сред тях!

Действително е тежък/но полезен ТРУД !( от труд- но!!! но става лесно...когато станеш Майстор!!!).

Когато ТРУДЪТ се трансформира в РАБОТА! защото зависимостта е : МЪЧЕНИЕ - ТРУД - РАБОТА!

Вяра+Работа+ добри постижения във всички добри направления!

:hypocrite: Любов + Светлина+ Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Der_Meister,

Тази легенда за създаването на Кунг-фу която разказваш не съм я чувал. Но затова пък съм чувал друга. Че Кунг-фу е произлезло от едно много старо индийско бойно изкуство , чието име не мога да го възпроизведа щото е дългичко и трудно за произнасяне от мене на езика санскрит . Майсторите ...Учителите на това индийско бойно изкуство ходели само с един гъвкав двоен меч , който се овива около кръста. Част от бойните техники били записани на папирос и един от последователите на това бойно изкуство ги пренася в Китай при вътрешни размирици и междуособици в Индия. Но не успява да възпроизведе всичко, а само част от техниките. Друга част създава сам както казваш след дълга медитация.

Това е което знам за произхода на Кунг-фу. Разбира се не споря и не твърдя, че информацията ми е достоверна. Пък и да е , китайците трудно ще си признаят индийския произход на запазената марка на Шао Лин. Само лично виждане е , че бойните изкуства възникнали върху базата на духовни практики вече напускат целите и стремежите на духовноста като божествена целеустременост. Според мене духовния човек има други наистина духовни средства за самозащита изключващи употребата на крайниците на физическото тяло, защото тази употреба носи лоша карма от упражняващият се ученик при реална употреба.

Разбира се прав си за многото труд и хвърлена пот по тренировките. Със всяко нещо е така. И не ти търся грешки. От далечинтата на вековете е много трудно човек да докаже истината . Един чул едно, друг - друго .....

Линк към коментар
Share on other sites

Аз подкрепям мнението, че има само едно бойно изкуство- универсално и съвършено. Всичко открито от човека е част от него, но има и грешни техники, които са измисляни от хора, които до никакви прозрения не са стигнали, ами са видели нещо и по памет са го възпроизвели. Даже Нинджа-цу е така, разбира се после е било доразвивано в определени насоки, но поради начинът му на прилагане е злините, които е причинило на света му е била отредена съдбата да изчезне и бъде забравено.

За универсалното бойно изкуство:

-достига се само от чисти духовно хора,отдадени на духа.

-в абсолютна цялост до него могат да се докоснат само хора, слели се с духа.

-след абсолютното му овладяване човека е неуязвим, защото е слят с духа, а духа е неуязвим, следователно се потвърждава първото.

-пътят към постигане на извисяване е трениране на тялото и волята, чрез определени упражнения- може би в Шаолин в до най-голяма степен се пазят нужните техники, но съдбата на човек е ако търси да намира, тоест- има пръснати из света пазители на тайните.

-Бодхидарма е с тези, които го търсят- неговият дух е с нас, защото неговата карма е свещена и докато има грешници, той ще е с тях да им помага. Важно е обаче хората да търсят и да се стремят.

-истина е обаче, че Йогата е задължителна за стремящия се, защото ако тялото не е разтегнато и в хармония с духа няма да има прогрес.

-пътят към съвършенството изисква да се доверяваш на духа в себе си и да следваш тласъка.

-лошият човек не може да достигне съвършенсво, защото търпението и вярата, които се изискват са неприсъщи за него

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: И аз подкрепям това мнение!Универсално+съвършено+единствено! И си е така! Духът е неуязвим! :yinyang:

:v: Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Може би това се отнася не само до бойното изкуство, но и до начина на живот като цяло. Има една истина, но тя е толкова дълбока и обхватна, че тя ще се разкрива пред нас парченце по парченце в течение на много време.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...