Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Интуиция и ясновидство


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Христос го е казал: „Блажени чистите по сърце, защото те ще видят Бога.” Това е (за мен) истинското ясновидство – да имаш необходимата светлина, виделина и яснина, за да виждаш Божествената същност навсякъде и във всичко. Другите неща са дрънкулки, залъгалки, с които (ако сме зрели в духовно отношение) не би трябвало да се задоволяваме. И няма никакви техники, методологии, чрез които по насилствен начин да можеш да развиеш ясновидска дарба! Техниките и методологиите, желанието да станеш ясновидец, са плод на егото, на личността, която е сянка на Божествената същност – индивидуалността, т.е. проявление на личното усилие, подхранвано от човешката гордост или мания за значимост, за величие. А ясновидството е Божа дарба, която се дава не поради ревностната практика и амбиция за себедоказване на даден човек, а по благодат. Но благодатта Божия оживява само в съкрушеното, смирено и пречистено в пламъка на Божествената любов сърце, което по този начин се е освободило от себелюбие, себичност, користолюбие. Тогава нещо се случва, но не защото си го търсил и желал! И то се случва не като някакво изключително, свръхестествено събитие, каращо те да се надуеш вътрешно и да се пукнеш от гордост, подобно на жабата от баснята, която искала да стане вол, а като естествена последица, като спонтанно просветление на чистотата – на сърцето, което откликва на чуждите нужди, без да иска или да задържа нещо за себе си, защото всичко е Божие, но и без да допуска някой да го обсеби, защото то принадлежи единствено на Бога, Който нашепва на човека: „Сине Мой, дай ми сърцето си!”

Абсолютно си прав,но тези,дето сме по-назад с материала от теб, имаме нужда да обменим малко опит с такива като теб,ако са благосклонни да ни помогнат.Не е въпрос на его и желание.Просто търсим помощ.Самият Щайнер казва,че е необходим такъв обмен,независимо, че тези неща се изживяват различно от всеки.И се търсим тук,защото не можем да се срещнем по улиците ,даже живеем в различни градове.

Дори не става дума за търсене,те нещата идват в определен момент...и са част от пътя.Няма нужда да обяснявам точно на теб...Извинявай за което. Сигурна бях,че ще се включиш в темата,за да ни окастриш.

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ще задам един въпрос,за който моля да ме извините ако не му е тук мястото!

Влия е ли начинът на хранене върху интуицията и ясновидството?

да. Но това е вторично. Човек вътрешно се насочва към определено хранене, за да намали тез неща.

А защо да ги намали причини мнооого.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще задам един въпрос,за който моля да ме извините ако не му е тук мястото!

Влия е ли начинът на хранене върху интуицията и ясновидството?

да. Но това е вторично. Човек вътрешно се насочва към определено хранене, за да намали тез неща.

А защо да ги намали причини мнооого.

:)Благодаря ти,точно това ме интересуваше!

Линк към коментар
Share on other sites

Техниките и методологиите, желанието да станеш ясновидец, са плод на егото, на личността, която е сянка на Божествената същност – индивидуалността, т.е. проявление на личното усилие, подхранвано от човешката гордост или мания за значимост, за величие.

...

И то се случва не като някакво изключително, свръхестествено събитие, каращо те да се надуеш вътрешно и да се пукнеш от гордост, подобно на жабата от баснята, която искала да стане вол, а като естествена последица, като спонтанно просветление на чистотата – на сърцето, което откликва на чуждите нужди, без да иска или да задържа нещо за себе си. .

:thumbsup2:

Когато човек види облаците "червени от гняв", знае, че денят ще бъде дъждовен, нали? Но, не може да каже със сигурност кога ще завали и силен ли ще е дъждът, въпреки предпоставките.

Същото е и с вътрешния свят на човека. Аз познавам неговите сезони, приливите и отливите. Познавам знаците и силите, които го управляват. Но, каква точно е целта на събитията, които се случват – не е моя работа. А дори и да знам, внимавам когато говоря за това – защото хората много често вършат тъкмо това, което не бива, в опитите си да избегнат сбъдването на някое пророчество.. или още по-лошо - да си внушат лековерно, че нечии думи са пророчество и така да объркат живота си.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще споделя само личен опит,имам развита интуиция-не знам точно колко,защото нямам с кой да я сравня.Само мога да кажа ,че нараства напоследък.При възникване на промени в живота ми,аз просто знам крайния резултат.Случва се в 1 миг.Няма обмисляне,няма умуване.Винаги е вярно.И още един вариант ми се случва в определени моменти-изпадам в пълна тишина/независимо от заобикалящия ме шумов фон/-фактите ми се подреждат и истината за ситуацията или човека лъсва в пълен вид.Грешки не съм имала.Някой с повече опитности може да го обясни-Ще ми бъде интересно.Не съм се опитвала да си обяснявам,даденост ми е ,с това съм дошла,имам спомени от бебе почти.:3d_073:

Малко допълнение,че вчера писах набързо.От това,което ми е попадало по темата съм останала с впечатлението,че интуицията е връзка с душата в някаква степен.Душата,идвайки в нова инкарнация знае всичко.Тук и сега в материята затъваме дотам,че губим връзка с нея.Нещата биха могли да се обяснят и със фините тела,които създаваме в процеса на съзнателна духовна работа,която извършваме евентуално.Тогава нещата се ускоряват.Ако няма такава, следват безкрайни инкарнации и бавно усвояване на уроците,съответно и бавно формиране на фините тела.

Мария-София, разкажи още:sorcerer: .

Казваш - фактите ми се подреждат; а ако нямаш на разположение факти? Извличаш ли и факти за ситуация или човека?

Казваш - лъсват в пълен вид - това значи ли, че получаваш информация за всичко, касаещо човека или ситуацията, вкл. неща, които не си искала?

Също - по какъв начин се свързваш с човека - в смисъл нужно ли е да го познаваш, или просто да го видиш, а може би само по снимка ...?

Те са усещания,които трудно се описват с думи,но ще опитам.Изпадам в някаква тишина и спокойствие,все едно,че съм в прозрачен балон.

Виждам всичко наоколо,но съм отделена.Шумовете са отдалечени.И тогава казаните фрази и действията на човека ми се подреждат и наслагват

като части от пъзел или

като поредни страници от книга и ми очертават истинската картина.Когато касае ситуация-виждам крайния резултат.подробности-не.

Когато се отнася за човек-виждам същността му.Обикновено след това, като чета Учителя, попадам на текст,който ми потвърждава това,

което ми се е дало да усетя.Тази част за мен е най-интересна, потвърждението по този начин.Аз не го търся,то просто се случва.

Вече по-късно идват и доказателствата от живота.

Обикновено ситуациите касаят мен или близките ми,а когато е за човек,познавам го или съм била с него 1 ден например.Имала съм разговор.

Не виждам тайни гадости в картини,ако това имаш в предвид.Но ако човека е гадняр или балон с въздух например получавам усещане за това,че е такъв.

На приятели съм казвала за изход от ситуации,но като съвет или коментар,не като тип"ясновидство"Аз си се държа съвсем нормално в общоприетия

смисъл.Нямам картини,имам усещания. Напоследък усещанията ми са по-интензивни-знам кой ще ми се обади или от кой ще получа мейл.

Когато ми възникне въпрос от езотерично естество много скоро ми идва информацията.

Ще задам един въпрос,за който моля да ме извините ако не му е тук мястото!

Влия е ли начинът на хранене върху интуицията и ясновидството?

При мен-определено,особено откакто почти спрях и млечните продукти.Месо не консумирам от години.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Те са усещания,които трудно се описват с думи,но ще опитам.Изпадам в някаква тишина и спокойствие,все едно,че съм в прозрачен балон.

Виждам всичко наоколо,но съм отделена.Шумовете са отдалечени.И тогава казаните фрази и действията на човека ми се подреждат и наслагват

като части от пъзел или

като поредни страници от книга и ми очертават истинската картина.Когато касае ситуация-виждам крайния резултат.подробности-не.

Когато се отнася за човек-виждам същността му.Обикновено след това, като чета Учителя, попадам на текст,който ми потвърждава това,

което ми се е дало да усетя.Тази част за мен е най-интересна, потвърждението по този начин.Аз не го търся,то просто се случва.

Вече по-късно идват и доказателствата от живота.

Обикновено ситуациите касаят мен или близките ми,а когато е за човек,познавам го или съм била с него 1 ден например.Имала съм разговор.

Не виждам тайни гадости в картини,ако това имаш в предвид.Но ако човека е гадняр или балон с въздух например получавам усещане за това,че е такъв.

На приятели съм казвала за изход от ситуации,но като съвет или коментар,не като тип"ясновидство"Аз си се държа съвсем нормално в общоприетия

смисъл.Нямам картини,имам усещания. Напоследък усещанията ми са по-интензивни-знам кой ще ми се обади или от кой ще получа мейл.

Когато ми възникне въпрос от езотерично естество много скоро ми идва информацията.

...

Да, това е интересно.

И ... защо пък непременно тайни гадости в картини :D ? Може тайни добродетели (в картини или като усещания ;) ).

Мога ... да ти предложа да опиташ да разбереш нещо за миналото - примерно не за близък, а за приятел, който познаваш от известно време и едва ли имаш пълна информация за миналото му; също така пробвай с непознат за теб човек, примерно някой задочно познат тук от портала, който е съгласен на такъв експеримент или приятел на твой приятел, който също е желателно да е бил уведомен и да е съгласен.

А иначе отговори/потвърждения могат да дойдат не само от беседи на Учителя, но и от други места (книги, нет-а), можеш да посегнеш към (уж) случайна книга на Щайнер или друг любим автор, или въобще към (уж) произволна книга в библиотеката си.

Линк към коментар
Share on other sites

...

...

Да, това е интересно.

И ... защо пък непременно тайни гадости в картини :D ? Може тайни добродетели (в картини или като усещания ;) ).

Мога ... да ти предложа да опиташ да разбереш нещо за миналото - примерно не за близък, а за приятел, който познаваш от известно време и едва ли имаш пълна информация за миналото му; също така пробвай с непознат за теб човек, примерно някой задочно познат тук от портала, който е съгласен на такъв експеримент или приятел на твой приятел, който също е желателно да е бил уведомен и да е съгласен.

А иначе отговори/потвърждения могат да дойдат не само от беседи на Учителя, но и от други места (книги, нет-а), можеш да посегнеш към (уж) случайна книга на Щайнер или друг любим автор, или въобще към (уж) произволна книга в библиотеката си.

Ами повечето хора крият такива неща.Това не значи,че са лоши,просто грешки по житейския път.

А тези другите -с добродетелите- те са като лампи пълни със светлина и другите им се лепят като пеперуди

Преди около месец се запознах с една такава млада жена,с ясновидство по рождение.

Много си допаднахме,но за съжаление не живеем в един град и не знам кога ще я видя отново.Бяхме заедно 5 дни

на семинар.Не ни стигна времето да се наговорим.Тя се чувстваше зле с дарбата си.

Каза,че вижда и научава всичко,дори и да не го иска.

Щайнер ми обяснява Учителя,и обратно.Те са двете страни на една монета.

Всъщност ясновиждането и ясночуването идват когато му дойде времето.

Разказах тук за интуицията си ,защото се надявам да има още споделен опит от форумци,

макар да знам,че ясновиждащите

няма да споделят нищо, а такива във форума има.

Линк към коментар
Share on other sites

Мария-София ,Съмнявам се че това момиче е било ясновидка ,по простият факт че се е чуствала зле от дарбата си .Не е изключено и да е ,но не ми се вярва ,пък и по рождение според мен е изключено да я има ,защото доколкото знам тази дарба се придобива в последствие .То в България всяка 5-та се изкарва или я изкарват за ясновидка и всяка втора за психоложка ,а животът им е пълна каша .А във форомът за съжаление няма човек за моменът точно с такова ниво на съзнание ,има няколко обаче които добре разбират нещата ,и са на едно добро ниво на усъвършенстване .

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Мария-София ,Съмнявам се че това момиче е било ясновидка ,по простият факт че се е чуствала зле от дарбата си .Не е изключено и да е ,но не ми се вярва ,пък и по рождение според мен е изключено да я има ,защото доколкото знам тази дарба се придобива в последствие .То в България всяка 5-та се изкарва или я изкарват за ясновидка и всяка втора за психоложка ,а животът им е пълна каша .А във форомът за съжаление няма човек за моменът точно с такова ниво на съзнание ,има няколко обаче които добре разбират нещата ,и са на едно добро ниво на усъвършенстване .

Защо си толкова сигурен в подчертаното?!:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Мария-София ,Съмнявам се че това момиче е било ясновидка ,по простият факт че се е чуствала зле от дарбата си .Не е изключено и да е ,но не ми се вярва ,пък и по рождение според мен е изключено да я има ,защото доколкото знам тази дарба се придобива в последствие .То в България всяка 5-та се изкарва или я изкарват за ясновидка и всяка втора за психоложка ,а животът им е пълна каша .А във форомът за съжаление няма човек за моменът точно с такова ниво на съзнание ,има няколко обаче които добре разбират нещата ,и са на едно добро ниво на усъвършенстване .

Защо си толкова сигурен в подчертаното?!:hmmmmm:

Убеден съм ,но това си е мое мнение ,а смятам така от отговорите които се побликуват по различните теми ,и си давам сметка кой на какъв етап се намира ,какво ниво на самосъзнание има .Няма лошо да мислим и че всички сме ясновидци ,но защо да се залъгваме като не е така .А иначе този който има таква дарба наистина се откроява от останалите ,по начин на исказване ,начин на поведение ,по един особен начин и т.н. ,трудно ми е да намеря точните думи ,може би поради фактът ,че е трудно да се изразят усещанията и чуствата с думи .

Ето даже току що попаднах случайно ,макар че няма случайности на цитат на П.Дънов :

Какво означава думата „миротворци“? Миротворство е едно отъ великитѣ качества. Само на кои? – На великитѣ души, на хората съ характеръ. Миротворството не е качество свойствено на проститѣ хора; то не е свойствено и на обикновенитѣ хора; то даже не е свойствено и на гениалнитѣ хора. То е свойствено само на ония човѣци, които иматъ разумни души. Човѣкъ трѣбва да придобие това качество. Той не се ражда съ него, но той го придобива, той го развива. Ако човѣкъ се раждаше съ това качество, то щѣше да бѫде едно пристрастие, отъ страна на Провидението. И въ това именно е похвалата на човѣка, че той може да го придобие.

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Веселине,

Има два типа ясновидство,условно наречени старо и ново.

По принцип всички имаме старото,но е било заключено в процеса на инволюция,за да можем да развием новото в процеса на еволюция-Чрез съзнателна работа,връщайки се към Бог и развивайки любовта...

Ванга и Слава Севрюкова са примери за стар тип ясновидство.Обикновено се отключва при инцидент -падания и удари в главата.Мой състудент,сега един от ясновидците по тв,го получи така-падна в банята и лежа с месеци с комоцио....При тях ясновиждането е в различна степен-един вижда до първия хълм,друг до втория...

Който се интересува от подробности да чете Р.Щайнер,обяснил е нещата прекрасно.

А колкото до форумци и писанията им-всеки вижда и разбира нещата от собственото хълмче,до което е стигнал.

То затова и пишем-да видим други гледни точки,по възможност нечии от по-висок връх,които да ни помогнат да минем някоя стъпка напред.Както е казано:Който има уши да слуша и очи да види... :3d_075:

:3d_073:

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Веселине,

Има два типа ясновидство,условно наречени старо и ново.

По принцип всички имаме старото,но е било заключено в процеса на инволюция,за да можем да развием новото в процеса на еволюция-Чрез съзнателна работа,връщайки се към Бог и развивайки любовта...

Ванга и Слава Севрюкова са примери за стар тип ясновидство.Обикновено се отключва при инцидент -падания и удари в главата.Мой състудент,сега един от ясновидците по тв,го получи така-падна в банята и лежа с месеци с комоцио....При тях ясновиждането е в различна степен-един вижда до първия хълм,друг до втория...

Който се интересува от подробности да чете Р.Щайнер,обяснил е нещата прекрасно.

А колкото до форумци и писанията им-всеки вижда и разбира нещата от собственото хълмче,до което е стигнал.

То затова и пишем-да видим други гледни точки,по възможност нечии от по-висок връх,които да ни помогнат да минем някоя стъпка напред.Както е казано:Който има уши да слуша и очи да види... :3d_075:

:3d_073:

Някак си включваш случайноста в този процес ,дкоата аз изключвам всякакъв вид случайности ,иначе към тези имена можем да прибавим и Вера Кочовска ,и тя след катастрофа е придобила тези способности ,кофтито е че е загубила доста години за да докаже способностите си ,но незнам тя какво ниво има спрямо примерно Ванга ,но е близко до е нея мисля ,а Ванга иначе споменава ,че преподобна Стойна била с 3 нива над нея ,тя дори можела да левитира във вуздуха .Което ми напомня за филмът "Матрицата" .

Линк към коментар
Share on other sites

според мен няма старо и ново ясновидство ,има просто ясновидство с различни нива ,най високото от което мисля заема Христос .

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_077:Случайности не съществуват.

Визирам това,че във форума има няколко човека изключително напред в посвещенията,което само по себе си означава,че са в контакт с фините светове,или имат т.нар.ясновиждане и ясночуване.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че няма старо и ново ясновидство. Ясновидството си е ясновидство! И мисля също, че истински ясновидци в България почти няма! Защото всеки, който е истински ясновидец е духовно напреднал човек и изпълнява задачите си без да се афишира и без да практикува ясновидството като занаят! То е просто съпътстваща го дарба в пътя му! Но има много хора с частично развито ясновидство, което понякога дори може да бъде опасно, подвеждащо... За да се развие истинско ясновидство трябва първо да се изгради духовното тяло! А това, че някои виждат малко по-далеч от другите, още не е ясновидство!

Лично съм се срещал с Вера Кочовска и определено мога да кажа, че е далеч от истинското ясновидство!

:3d_068:

Линк към коментар
Share on other sites

Ясновидството действително има степен на развитие и най- грубо може да се нарече ново и старо.

В темата за "Ясновидството" мисля че бях пуснала точните цитати на Щайнер, които обясняват от къде се заражда старото ясновидство и какво представлява.

Най- общо: Имаме материя, която трябва да изпълнява материалната част от нашето съществуване и дух, който трябва да изпълнява духовната част. Действайки заедно и в хармония, те правят човешкото същество здраво и пълноценно на Земята. Когато един от тези два елемента отстъпи мястото си на висши сили несъзнателно се получава дисбаланс. "Старото ясновидство" е отстъпване мястото на духа на други сили, които ползват материалното тяло. това обикновенно става несъзнателно. "Старият ясновидец" просто започва да вижда нещо и го казва, т.е. предоставя мястото на духа си на други сили. Днешният човек трябва да прекрати това предостъпване и да се стреми към съзнателно израстване, а това става чрез усъвършенстване и стремеж към висшето съзнание по друг начин, изискващ пълна хармония между духа и материята. Ето как го е описал на кратко Щайнер:

"В нашето време за този, който иска да тръгне по пътя на висшето познание, е особено необходимо да наблюдава нещата...........понеже ние живеем във време, когато човекът ще бъде призван от по- висшите сили да става все по- самостоятелен. Във времената, които са изминали до Мистерията на Голгота, беше така, че към човека прииждаха по известен начин ясновидски сили дори и без негова намеса, това беше един вид намеса от човешките правремена. Но от Мистерията на Голгота насам човекът живее така, че трябва да стане съзнателен за нещата. Затова е необходимо той да се научи да придобие точно онова настроение, което се постига чрез четирите добродетели, чрез четирите сили: удивление или учудване, почитане, чувство на хармония със световния процес и себеотдаване на световния процес, и точно чрез развиването на тези добродетели свободно да се отвори за онези влияния, които могат да се насочат към него от висшине Йерархии." Р.Щайнер

Към това ни водят и всички учения, включително и Християнството. Старото ясновидство на пророкувания и гадания вече е ненужно, то не учи на нищо нито този който го извършва, нито на този който го ползва. А останалите неща, като усещане на настроения, предположения за събития, усещане за определени действия или думи намерени по книгите, това не е ясновидство има си термини и определения за тях. Хора които усещат че "виждат" през времето и през пространството често не се чувстват добре, защото са започнали процеса на осъзнаване и отхвърляне на старото, затова и сами прекратяват тези си "дарби", за да може съзнанието да се насочи към по- висши идеали, за да помогне на Духа да се развива.

Линк към коментар
Share on other sites

Ясновидството действително има степен на развитие и най- грубо може да се нарече ново и старо.

В темата за "Ясновидството" мисля че бях пуснала точните цитати на Щайнер, които обясняват от къде се заражда старото ясновидство и какво представлява.

Най- общо: Имаме материя, която трябва да изпълнява материалната част от нашето съществуване и дух, който трябва да изпълнява духовната част. Действайки заедно и в хармония, те правят човешкото същество здраво и пълноценно на Земята. Когато един от тези два елемента отстъпи мястото си на висши сили несъзнателно се получава дисбаланс. "Старото ясновидство" е отстъпване мястото на духа на други сили, които ползват материалното тяло. това обикновенно става несъзнателно. "Старият ясновидец" просто започва да вижда нещо и го казва, т.е. предоставя мястото на духа си на други сили. Днешният човек трябва да прекрати това предостъпване и да се стреми към съзнателно израстване, а това става чрез усъвършенстване и стремеж към висшето съзнание по друг начин, изискващ пълна хармония между духа и материята. Ето как го е описал на кратко Щайнер:

"В нашето време за този, който иска да тръгне по пътя на висшето познание, е особено необходимо да наблюдава нещата...........понеже ние живеем във време, когато човекът ще бъде призван от по- висшите сили да става все по- самостоятелен. Във времената, които са изминали до Мистерията на Голгота, беше така, че към човека прииждаха по известен начин ясновидски сили дори и без негова намеса, това беше един вид намеса от човешките правремена. Но от Мистерията на Голгота насам човекът живее така, че трябва да стане съзнателен за нещата. Затова е необходимо той да се научи да придобие точно онова настроение, което се постига чрез четирите добродетели, чрез четирите сили: удивление или учудване, почитане, чувство на хармония със световния процес и себеотдаване на световния процес, и точно чрез развиването на тези добродетели свободно да се отвори за онези влияния, които могат да се насочат към него от висшине Йерархии." Р.Щайнер

Към това ни водят и всички учения, включително и Християнството. Старото ясновидство на пророкувания и гадания вече е ненужно, то не учи на нищо нито този който го извършва, нито на този който го ползва. А останалите неща, като усещане на настроения, предположения за събития, усещане за определени действия или думи намерени по книгите, това не е ясновидство има си термини и определения за тях. Хора които усещат че "виждат" през времето и през пространството често не се чувстват добре, защото са започнали процеса на осъзнаване и отхвърляне на старото, затова и сами прекратяват тези си "дарби", за да може съзнанието да се насочи към по- висши идеали, за да помогне на Духа да се развива.

didi_ts, благодаря за разяснението. В този смисъл на условно разделяне на старо и ново ясновидство, за да се разбере по-добре, го приемам!

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че няма старо и ново ясновидство. Ясновидството си е ясновидство! И мисля също, че истински ясновидци в България почти няма! Защото всеки, който е истински ясновидец е духовно напреднал човек и изпълнява задачите си без да се афишира и без да практикува ясновидството като занаят! То е просто съпътстваща го дарба в пътя му! Но има много хора с частично развито ясновидство, което понякога дори може да бъде опасно, подвеждащо... За да се развие истинско ясновидство трябва първо да се изгради духовното тяло! А това, че някои виждат малко по-далеч от другите, още не е ясновидство!

Лично съм се срещал с Вера Кочовска и определено мога да кажа, че е далеч от истинското ясновидство!

:3d_068:

Тесаракт,

аз мисля,че в този форум не подлежат на обсъждане занаятчийски "дарби" и това е изрично упоменато някъде в правилата.

Диди,

благодаря за цитата,нямах време да давам такива,затова дадох само извора.Който го интересува-да се образова сам.

"Път към висшите светове"Р.Щайнер и не само в тези му лекции. :3d_104::3d_002:

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Това което днес наричаме ясновидство или по- скоро гадателски умения, е явление с много неизвестни, защото силите, от които се черпи информацията са неясни и в много случаи употребяват материята на проводника, ето какво казва Щайнер по въпроса( и не само той между другото, но при него ми е най- пълно).

"За едно истинско проникване в духовните светове, в смисъла на нашето съвремие, е необходимо цялостно изпълване на душата с истинските морални намерения и цели. По- късно ще чуем, че е възможно да се достигне до ясновидски способности също и без тези основни изисквания, но да се постигнат ясновидски способности, без споменатите горе изисквания, винаги е нещо съмнително." - "Пътят на познанието и неговата връзка с моралната природана човека" -Цюрих 15.01.1912

"Изживявания в свръхсетивния свят"- Р. Щайнер

По много добър начин описва тези връзки и П. Дънов в книгата си за интуицията, ясновидството и третото око.

Там се разяснява, че силите които действат и се свързват с нас не са непременно чисти и светли, но не е в нашата компетенция да направим това разграничение.

Тези които са точно от човешките правремена, често се проявяват и чрез неживата материя, известни като гадателство- карти, топки, кости и всякакви подобни материи предоставяни от човека за връзка. В тях няма морална изява, няма развиване на добродетели, практически не се предоставя възможност за развитие на духа, това е употреба, но не от хората над силите (:rolleyes: както много от използващите си мислят), а от силите над хората. Често тези практики при продължителна употреба, водят до силна дисхармония при използващите ги, не рядко до морално изгубване и поредица от лични противоречия. Също може да се каже и то никак пресилено, че честата употреба на гадателството и посещенията при "ясновидци", говорят за един особен вид пристрастяване, съпътстван с изгубване и неспособност за вземане на решения. Тогава човешкият дух може лесно да бъде управляван от подобен род сили без той самият да осъзнава това.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

По много добър начин описва тези връзки и П. Дънов в книгата си за интуицията, ясновидството и третото око.

Там се разяснява, че силите които действат и се свързват с нас не са непременно чисти и светли, но не е в нашата компетенция да направим това разграничение.

Тези които са точно от човешките правремена, често се проявяват и чрез неживата материя, известни като гадателство- карти, топки, кости и всякакви подобни материи предоставяни от човека за връзка. В тях няма морална изява, няма развиване на добродетели, практически не се предоставя възможност за развитие на духа, това е употреба, но не от хората над силите (:rolleyes: както много от използващите си мислят), а от силите над хората. Често тези практики при продължителна употреба, водят до силна дисхармония при използващите ги, не рядко до морално изгубване и поредица от лични противоречия. Също може да се каже и то никак пресилено, че честата употреба на гадателството и посещенията при "ясновидци", говорят за един особен вид пристрастяване, съпътстван с изгубване и неспособност за вземане на решения. Тогава човешкият дух може лесно да бъде управляван от подобен род сили без той самият да осъзнава това.

Диди,

коя е книгата и това,което пишеш за гаданията от нея ли е?

Линк към коментар
Share on other sites

По много добър начин описва тези връзки и П. Дънов в книгата си за интуицията, ясновидството и третото око.

Там се разяснява, че силите които действат и се свързват с нас не са непременно чисти и светли, но не е в нашата компетенция да направим това разграничение.

Точно това проумях преди години и аз. С течение на времето все по-добре разпознаваш силите, с които се свързваш, но все пак...:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

...

...

Да, това е интересно.

И ... защо пък непременно тайни гадости в картини :D ? Може тайни добродетели (в картини или като усещания ;) ).

Мога ... да ти предложа да опиташ да разбереш нещо за миналото - примерно не за близък, а за приятел, който познаваш от известно време и едва ли имаш пълна информация за миналото му; също така пробвай с непознат за теб човек, примерно някой задочно познат тук от портала, който е съгласен на такъв експеримент или приятел на твой приятел, който също е желателно да е бил уведомен и да е съгласен.

А иначе отговори/потвърждения могат да дойдат не само от беседи на Учителя, но и от други места (книги, нет-а), можеш да посегнеш към (уж) случайна книга на Щайнер или друг любим автор, или въобще към (уж) произволна книга в библиотеката си.

Ами повечето хора крият такива неща.Това не значи,че са лоши,просто грешки по житейския път.

А тези другите -с добродетелите- те са като лампи пълни със светлина и другите им се лепят като пеперуди

Преди около месец се запознах с една такава млада   жена,с ясновидство по рождение.

Много си допаднахме,но за съжаление не живеем в един град  и не знам кога ще я видя отново.Бяхме заедно 5 дни

на семинар.Не ни стигна времето да се наговорим.Тя се чувстваше зле с  дарбата си.

Каза,че вижда и научава всичко,дори и да не го иска.

Щайнер ми обяснява Учителя,и обратно.Те са двете страни на една монета.

Всъщност ясновиждането и ясночуването идват когато му дойде времето.

Разказах тук за интуицията си ,защото се надявам да има още споделен опит от форумци,

макар да знам,че ясновиждащите

няма да споделят нищо, а такива във форума има.

Линк към коментар
Share on other sites

Хипноза, телепатия, ясновидство са потенциалните възможности на четвъртото тяло. Общуването един човек с друг без значение на време и пространство, способността да се четат мисли на други хора и да им се внушават други мисли. Без каквато и да е друга помощ можеш да посееш семето на определена мисъл, а оттам и на действие в нечия глава!Четвъртото тяло притежава огромни възможности, обикновенно ние не го развиваме, защото това е тясно свързано както с огромен риск за самите нас, така и възможността за злоупотреба върху друг човек, което съвсем не означава, че върху човечеството не се прилагат насилия и от този вид. 

Петото тяло е духовното. То е изпълнено с велико значение. Духовността не е нещо, с което се раждаш.Духовността трябва да се развие.

В петото тяло се разбиват всички ваши ОТЪЖДЕСТВЯВАНИЯ. Тогава за първи път ставате абсолютно спокойни и пусти по ваше желание. В това тяло за първи път можете реално да използвате собствената сила на мисълта. Правилно е да се каже, че до петото тяло мислите ви използват, а след петото тяло вие използвате мислите си. Преди това е неправилно да се казва “Аз мисля”. На петото ниво вие разбирате, че вашите мисли съвсем не са ваши – мислите на околните хора също проникват във вашия ум , но вие не осъзнавате, че тези мисли могат да принадлежат на някой друг. 

Мисленето, зародило се на нивото на петото тяло , може да се нарече мъдрост, просветление или разбиране. 

На това ниво се проявява собствената интуиция, собственото разбиране. Вие достигате своята същност– ставате самите себе си. Достигате истинското си Аз. 

Шестото,космическо тяло е космическата реалност на нашата същност. В нея няма насилие, няма мисли.Има само знание. При него “Аз”-ът изчезва и ти се превръщаш в едно с ВСИЧКО. 

В седмото НИРВАНИЧНО тяло не съществува дори и знание, защото няма знаещ, няма и познаваемо. Седмото ниво излиза извън пределите на всякакво знание и познание. На езика на съвременната физика това е последното ниво, нивото на Субстанцията, светът в най-широкия смисъл на думата: единство на свобода и закон, на необходимост и случайност, на определеност и неопределеност, на БИТИЕ и НЕБИТИЕ. Всичко, което е било, е, и ще бъде е продукт на Субстанцията 

Всичко е ЕДНО, всичко е СУБСТАНЦИЯ! Вие решете къде сте.)))))))))))))

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...