Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Интуиция и ясновидство


Guest НиколаДамянов

Recommended Posts

Другата страна засяга връзките на човешкото същество с духовния свят и практически съдържа в себе си достатъчно надеждни средства, за да възпре подобна намеса в душевния живот. Всеки човек е в състояние да проникне в духовния свят, ако в едно или друго от своите прераждания осъществи новите степени на свръхсетивното познание - Имагинация, Инспирация, Интуиция. Духовната същност, която е залегнала в основата на представите, "може да бъде изживяна единствено с помощта на ясновиждащото познание". Тази духовна същност се разкрива в Имагинациите. Духовната същност, която е залегнала в основата на чувствата, може да бъде изживяна с помощта на това, което Щайнер нарича "Инспирации". А волята? - За "ясновиждащото съзнание" тя нахлува от духовния свят благодарение на това, което Щайнер нарича "Интуиции".

Отношенията между човешкото същество и духовния свят представляват ядрото на Антропософията. Нека да се обърнем към "Как се постигат познания за висшите светове" (том № 10 от Събр. съч.). Там са посочени редица упражнения, чрез които човек може да се подготви за първата разновидност на свръхсетивното познание, Имагинацията. Тези упражнения са насочени към такова укрепване на мисленето, което би му позволило в определен момент да се освободи от материалните структури на тялото. Наред с това обаче, човек постига и един вид защита срещу всякакви посегателства, срещу всякакви произволни въздействия върху своето мислене. Днешното мислене вече предполага една висока степен на чистота. Пълната необвързаност и безкористност на научното мислене са само малка крачка към имагинативното познание. Тези процеси обаче трябва да се разпрострат и върху чувствата, и то преди да се проявят някои скрити опасности. Съответните упражнения ще открием лесно. Естествено, безкористието на чувствата е много по-трудно постижимо, макар че след съответна подготовка те също могат да се освободят от своя телесен субстрат. Последиците от подобно преобразяване на чувствата ни водят към следващата степен на свръхсетивното познание, Инспирацията. Вече самото име "Инспирация" загатва за определена връзка с дишането и в древните източни религии не случайно тъкмо чрез дихателни упражнения човек стигаше до "инспирация"*. /*Според Антропософията "инспирацията" на дребните се различава коренно от "вдъхновението" на съвременния човек, както и от "Инспирацията" като следваща степен в свръхсетивното познание. Причината за това е в непрекъснатата еволюция на човешкото съзнание, която не може да бъде уловена лесно с методите на съвременните научни дисциплини. Ето защо е крайно погрешно да считаме Антропософията за разновидност на източния окултизъм. Бележка на преводача/

Още по-трудно се постига безкористна воля. Нейната духовна същност, както вече казахме, "ясновиждащото познание" изживява благодарение на Интуицията. Тази област на душевния живот също подлежи на вътрешно обучение и укрепване, така че да елиминира всевъзможните влияния от страна на тялото. Накратко - грижливо опазваните и правилно развивани връзки на човека с духовния свят се превръщат в условия за неговата духовна свобода.

Днешният човек е едва в началото на тези душевни метаморфози, но вън от съмнение е, че той ги предусеща и че все повече и повече ще се стреми към съзнателно проникване в своя душевен живот. Съвременната материалистично настроена наука обаче го заплашва на всяка крачка, заплашва го с пълната - и фалшиво постулирана - зависимост на душевните качества от телесния организъм. Ето защо наред с всичко друго, Антропософията се явява и като един път на познание, които съвременният човек отдавна търси

Примерът с троичното устройство на човешкото същество позволява да вникнем в това, колко принципно важен е изследователският подход на Рудолф Щайнер и да открием пътя, по които обикновеното съзнание на днешния човек може да открие достъп до неговите свръхсетивни изследвания. Самият той винаги тръгва от степените на по-висшето познание, Имагинация, Инспирация, Интуиция и продължава до намирането на доказателства от сетивен порядък...

Карл Унгер

http://www.aobg.org/...php?ln=1&id=132

А Никола Дамянов,който инспирира тази тема дали я преглежда поне?Много бих искала да знам какво мисли той по тези въпроси:3d_165:

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Отговори 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Понякога като гледам футбол и ще се изпълнява дузпа, сякаш усещам, че дузпата няма да бъде вкарана - случвало ми се е да си помисля, че тази дузпа няма да бъде вкарана - било то заради някакво усещане, или заради наблюдението ми над мимиките на играча, или и заради двете неща...И не веднъж ми се е случвало да позная, че дузпата няма да бъде вкарана, както е и ставало в последствие. Обаче аз винаги си помислям,че дузпата може и да не бъде отбелязана, така че може и да не става дума за ясновиство/интуиция. :D Но понякога сякаш имам по - реално усещане, че няма да бъде вкарана и то и така става.

Линк към коментар
Share on other sites

Той днешният мач беше лесно предвидим, поне за мен. Знаех си, че каквото и да стане Байерн няма да спечели, дори и когато водеше в края на редовното време; дори и когато водеше при дузпите. Просто намесата в мача беше очевидна. Той и коментатора си го каза, че футболните богове са с Челси. Е, не са точно футболните богове, но е интересно да се наблюдава как закона за кармата налага своето.

Линк към коментар
Share on other sites

Бях за Байерн. :) Не че по принцип съм им фен.

Просто намесата в мача беше очевидна.
Като стана дума за намеса, сещам се за четвъртфинала Гана - Уругвай : там са едни от любимите ми футболни моменти.

http://www.beinsadou...&hl=драматизмът

Като видях Байерн да вкарват в 80 и някоя си минута си мислех, че ще бият. Същото си мислех и когато Нойер спаси, а после и вкара. :D Е, допусках че нещо може да се промени в полза на Челси.

Е, не са точно футболните богове, но е интересно да се наблюдава как закона за кармата налага своето.
Сигурно имаш предвид това, че в Челси са наливани много пари, много хора са искали Челси да станат първи, през годините е правен не един опит, сините са били ощетявани от съдиите и е било закономерно най - сетне да спечелят трофея след толкова целенасочени усилия и желание ?

А господарите на кармата (евентуално друго същности някакви), дали понякога правят така, че даден отбор да бъде порязан от съдиите ? :)

Абе аз нямам против "Левски" да станат вицеевропейски шампион. :D Може и да ми стане неприятно, че ще загубят финала (особено ако бъдат ощетени), но като цяло ще съм доволен. :D Ако ми предложи златната рибка "Левски" да станат вицеевропейски шампиони, като на финала да бъдат ощетени от Майкъл Райли (или друг някой съдия), бих приел, при положение, че рибката не би се навила на по - голяма помощ от това. :D

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

Сигурно имаш предвид това, че в Челси са наливани много пари, много хора са искали Челси да станат първи, през годините е правен не един опит, сините са били ощетявани от съдиите и е било закономерно най - сетне да спечелят трофея след толкова целенасочени усилия и желание ?

Не, това че са наливани пари няма никакво значение. Просто на самите играчи и на треньора индивидуално кармата е била да стъпят на върха. Футболният отбор едва ли има карма. Тук се сещам за Рафа Бенитес, който не успя да спечели шампионската лига с Валенсия и при първото си участие с Ливърпул спечели, въпреки че отборът беше доста по-слаб от останалите. Просто явно успехът не е бил предвиден за играчите на Валенсия, които предходните години бяха стигали до финала, а само за треньора им. Всъщност такива случаи могат да се проследят много.

А господарите на кармата (евентуално друго същности някакви), дали понякога правят така, че даден отбор да бъде порязан от съдиите ?

Да, възможно е да принудят съдията да сгреши. Но също е възможно да принудят и футболист да сгреши или просто да не действа на 100%. Възможно е например при катастрофа предварително да са въздействали върху будността и вниманието на единия водач, което да доведе до катастрофата. В този случай водачът разбира се няма да носи кармична вина за случилото се, въпреки че ще си понесе последствията от земното законодателство и тези върху психиката му. Но ако се върнем на мача Байерн – Челси, то сигурно е имало възможност и Байерн да спечелят, ако концентрацията им бе останала на макс и бяха проявили повече сила на волята, защото бъдещето все пак не е нещо строго-определено. Това нямаше да окаже никакво влияние върху закона за кармата. Той просто щеше да търси начин в бъдеще да „уравновеси везните“.

Линк към коментар
Share on other sites

Има групова карма, но това се отнася за нации например, а не за футболни отбори, чието съществуване в исторически план е нищожно.

Линк към коментар
Share on other sites

Може да посочите упражнения за развитие на интуицията.

Може ли да се развива чрез зарче, карти ? Тоест, концентрираш се и се опитваш за познаеш какво ще се падне, правиш много опити редовно и постепенно ти се увеличава познаваемостта, става ли така ?

Линк към коментар
Share on other sites

Не мисля. Опитай се да познаеш какво вече се е паднало. Например изтегляш карта обърната с лице към масата и тогава се опитваш да познаеш каква е тя, но не и преди да си я изтеглил. Бъдещето подлежи на промяна, но това, което вече е в миналото, няма как да се промени. Когато отгатваш се опитвай да отгатнеш вече отминали събития, които обаче още не са ти известни.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Днес след полунощ, докато гледах дузпите на мача Англия - Италия, успях при два от случаите да познаят, че играчите няма да си вкарат дузпите (при третата не познах : ако обаче бях по - концентриран можеше и да позная, но просто се радвах, че бях познал два пъти и не следях толкова внимателно играта, а и играчът може да е изглеждал по - спокоен). Не ми се случва за първи път. Гледах израженията на лицата им : за двама от тримата, които изпуснаха, забелязах, че са по - притеснени...Преди дузпата на Монтоливо, казах нещо от сорта на :"Тоя ме съмнява, че ще вкара...като му гледам уплашеното изражение". Преди дузпата на Йънг :"Тоя ме съмнява..." И след като познах и неговия пропуск казах :"Виж как познавах, ха-ха !" :D Но тук има повече логика, отколкото интуиция.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 years later...

Предполагам, че това дали ясновидецът А. ще види всичко, което си пожелае за лицето Б., зависи от силата на ясновидството на ясновидеца? А има ли случаи на намеса на висши сили, които да речем могат да не допуснат А. да види еди какво си от живота на Б.?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...