Jump to content
Порталът към съзнателен живот

FAQ - Често задавани въпроси за Хомеопатията


Alexander

Recommended Posts

Да кажа няколко думи и за Бах.Много известен хомеопат,създал и доказал серия хомеопатични лекаства,наречени Чревни НОЗОДИ. След като му писнало да се занимава с бактериите в червата на хората се ориентира към цветните есенции.
Винаги съм подхождал с необходимото уважение към коментарите ти и с удоволствие съм чел това, което си поствала тук като информация, но това което си написала не мога да адмирирам.

???Не съм казала нищо лошо,Бах е първо хомеопат и след това създава цветните есенции.Направил е голям принос в областта НА ХОМЕОПАТИЯТА.Извинявам се,ако е прозвучало недобре.

Ако следваме хронологията... д-р Бах първо завършва медицина и доста.. след това се запознава с трудовете на Ханеман и започва да се занимава с хомеопатия. Да... приносът му към хомеопатията е много голям....и това е отчетено от всички световно известни хомеопати...не е нужно да се извиняваш...но ме подразни това, че видиш ли...на него му било писнало да се занимава с бактериите в червата на хората, а това не е така....знаеш много добре какво е искал да създаде....това имах предвид :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

§ 11. Когато човек заболее именно тази духовна, действаща сама по себе си (автоматично) жизнена сила, представена навсякъде в организма, бива първично увредена от динамичното* въздействие върху нея на някой болестотворен, враждебен на живота агент; единствено жизнения принцип, доведен до такова ненормално състояние може да предизвика в организма неприятни усещания и да доведе до това нарушение на жизнедеятелността му, което ние наричаме болест. Тъй като жизнената сила е невидима сама по себе си и е познаваема единствено чрез своето действие върху организма, то нейните болестни увреждания се откриват единствено чрез проявленията на заболяването в усещанията и функциите на тези части на организма, които са достъпни за сетивата на наблюдателя и лекаря, тоест чрез болестни симптоми; тези болестни увреди не могат да бъдат опознати по никакъв друг начин.

Жизнената сила нито е невидима, нито е чак толкова духовна. Друго, което искам да кажа в тази връзка е, че хомеопатията наистина действа в една по-голяма дълбочина от официалната медицина (не казвам алопатичната), но съвсем не въздейства върху причините за заболяването. Върху причините за заболяването не може да въздейства никой освен самия човек. Изключенията са нищожно малко и няма да ги коментирам.

Моето мнение е, че всеки уважаващ се лекар или лечител не бива да се ограничава в даден метод на лечение и да отхвърля останалите. Хомеопатията не е по-добра от алопатията (тук ще включа лечение с билки, аромати и др. под), нито обратното. Елементът на психологическия контакт между лечителя и лекувания го има навсякъде, затова че това не е предимство на един или на друг метод.

Странно, но фактите говорят точно обратното на това което твърдиш.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Благодаря ви, че ме споменавате с топли чувства.

Задавам въпроси, опитвам се да изясня основни елементи в принципа на хомеопатията.

И заради това, че не приемам сляпо даден текст, вие решавате, че съм черна овца!?

...

За сакралната геометрия и нейното присъствие в ислямското изкуство, за символиката - има много писано.

Също така можете много да прочетете по въпроса за "живата геометрия" в заобикалящата ни природа.

Офтопик, но споменавам, че цветовете на генно-модифицираните растения на Монсанто нямат сакрална геометрия.

Така че аз се интересувам от това къде в природата срещаме принципите на хомеопатията, понеже всеки един математичен, физичен и химичен закон са взети от природата. За улеснение природните процеси са получили един математичен изказ. Но и едните, и другите реално съществуват.

Ролята на пациента, така, както е дадена от Мария-София важи и за всеки друг алтернативен метод - леене на куршум, восъколеене по рецепта на фараоните, екстрасенс, дишане на пърлен таралеж ...

..

У. очевидно не е искал да ни надува главите за хомеопатия, понеже ако искаше и мислеше, че това е бъдещето, щеше да ни дудне във всяка беседа...

Линк към коментар
Share on other sites

jul

...Предполагам е с нещо повече от това да вдигне чашата да си изпие хапчето...

Както по-горе споменах, като се напада хомеопатията, хубаво е да се започне от А, Б, В...

...хомеопатичните л-ва не се пият, хеле пък с чаша вода... :3d_146:

Александър,

с цялото ми уважение към Вашата дейност и придобитите положителни резултати - нека само уточня. Моите въпроси нямаха за цел да нападат нито Вас, нито хомеопатията. Изследвам себе си, различните лечебни методи и проявих живо любопитство по отношение на пациента, тъй като се запознах и с други системи, където няма прием на лекарство, нито "прилепване" към авторитета на лечителя това ме наведе на някои мисли, .

Пределно ясно ми е, че много хора не са готови за подобна крачка и Не Желаят промяна, че търсят помощ отвън. Но пак повтарям, с цялото ми уважение към споделените мнения по-горе от излекувани - аз забелязах едно съвършено положително решение на физическия проблем (за което поздравявам лекуващия), но освен цветните аурични стихове и картинки, не забелязах адекватен анализ на вътрешния проблем, довел до тези телесни сигнали. Малко ми напомня на онази "Молекула на духа" от Аяхуаска в съседна тема. Хората отиват в отчаянието си да намерят изход - естествено - но духът им е сринат и колко от тях откриват Силата в себе си?

Споделям мнението на Станимир, че не бива да поставям един метод над друг. Свидетели сме на една масова профаницазия на множество лечебни методи, във време обаче...което ще доведе до масово осъзнаване, че хората не са тези пихтиести бледи създания с угаснала искра.

Не си падам по компилациите с отрязани думи от Учителя, но по-горе сте цитирали следното:

"За да бъде човек здрав, трябва да разчита на себе си и на непосредствения контакт с природата. Природата ще му помогне повече, отколкото хората. Първото условие: упование в Бога, упование в природата, упование в себе си и най-после в ближните."

Е...на всички нас се е случвало да търсим изход по обратния ред.

С пожелания за всичко добро!

Редактирано от jul
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ви, че ме споменавате с топли чувства.

Задавам въпроси, опитвам се да изясня основни елементи в принципа на хомеопатията.

И заради това, че не приемам сляпо даден текст, вие решавате, че съм черна овца!?

...

За сакралната геометрия и нейното присъствие в ислямското изкуство, за символиката - има много писано.

Също така можете много да прочетете по въпроса за "живата геометрия" в заобикалящата ни природа.

Офтопик, но споменавам, че цветовете на генно-модифицираните растения на Монсанто нямат сакрална геометрия.

Така че аз се интересувам от това къде в природата срещаме принципите на хомеопатията, понеже всеки един математичен, физичен и химичен закон са взети от природата. За улеснение природните процеси са получили един математичен изказ. Но и едните, и другите реално съществуват.

Ролята на пациента, така, както е дадена от Мария-София важи и за всеки друг алтернативен метод - леене на куршум, восъколеене по рецепта на фараоните, екстрасенс, дишане на пърлен таралеж ...

..

У. очевидно не е искал да ни надува главите за хомеопатия, понеже ако искаше и мислеше, че това е бъдещето, щеше да ни дудне във всяка беседа...

Колега... от Льонеберя... животът е пред теб....когато прочетеш достатъчно от наследството, което ни е оставил Учителя, ще разбереш за какво или не ни е "надувал "главите...

Линк към коментар
Share on other sites

Всеки си намира лечение,което съответствува на собствената му енергия,Рецепти няма,важно е да отидеш там,където ти каже интуицията,или сърцето.

Хайде,със здраве! :3d_095: Отивам да пърля таралежите за пациентите ми утре. :3d_039:

Линк към коментар
Share on other sites

...

Отговорът ти Подобното лекува подобното не е отговор на въпроса Върху какъв природен принцип са основани методите на хомеопатията.

Защото това е закон в хомеопатията, но къде в природата се среща? Пример?

Методите на хомеопатията се основават върху принципа на подобието :)

Къде се среща? Ами навсякъде където имаме копиране, личен пример. Децата и при хората и при животните учейки се в голяма степен копират. Хомеопатията учи жизнената ни сила да действа по определен начин, използвайки чужд опит. И после жизнената ни сила се справя с болестта по алопатичен начин. Дори и чисто физически организмът отделя секреции за да се справи с болестта, които секреции отново действат алопатично. Подобието се отнася към симптомите или към цялостното състояние на болния, но самото справяне с болестта при всички случаи не се основава на подобието.

И

Как пациентът излиза от пасивната си роля в хомеопатията?

/което е и най-голямата прилика между хомеопатия и алопатия за мен/

Дали пациентът ще излезе от пасивната си роля зависи най-вече от самия пациент. Разбира се ролята на лечителя също е съществена и не искам да я омаловажавам, но поне в това отношение лечителят е зависим от пациента. Наистина при интервюто при хомеопат, пациентът участва активно при определяне на състоянието му, но дали ще вземе активно участие и в самото лечение си зависи от него. Това, което причинява болестта е обикновено някакъв емоционален проблем, по-рядко умствен или епидемологичен (последното може да се разглежда като следствие от груповата карма на хората). Т.е. самият проблем е на по-високо равнище от жизнената енергия. Затова писах, че единствено самият човек може да работи върху причините за проблема. Дори и да посещава психотерапевт, то отново върху проблема работи самият човек (психотерапевтът не може да направи нищо повече от това да насочи човека към подходящ метод да се справи сам с проблема си).

Линк към коментар
Share on other sites

§ 11. Когато човек заболее именно тази духовна, действаща сама по себе си (автоматично) жизнена сила, представена навсякъде в организма, бива първично увредена от динамичното* въздействие върху нея на някой болестотворен, враждебен на живота агент; единствено жизнения принцип, доведен до такова ненормално състояние може да предизвика в организма неприятни усещания и да доведе до това нарушение на жизнедеятелността му, което ние наричаме болест. Тъй като жизнената сила е невидима сама по себе си и е познаваема единствено чрез своето действие върху организма, то нейните болестни увреждания се откриват единствено чрез проявленията на заболяването в усещанията и функциите на тези части на организма, които са достъпни за сетивата на наблюдателя и лекаря, тоест чрез болестни симптоми; тези болестни увреди не могат да бъдат опознати по никакъв друг начин.

Жизнената сила нито е невидима, нито е чак толкова духовна. Друго, което искам да кажа в тази връзка е, че хомеопатията наистина действа в една по-голяма дълбочина от официалната медицина (не казвам алопатичната), но съвсем не въздейства върху причините за заболяването. Върху причините за заболяването не може да въздейства никой освен самия човек. Изключенията са нищожно малко и няма да ги коментирам.

Моето мнение е, че всеки уважаващ се лекар или лечител не бива да се ограничава в даден метод на лечение и да отхвърля останалите. Хомеопатията не е по-добра от алопатията (тук ще включа лечение с билки, аромати и др. под), нито обратното. Елементът на психологическия контакт между лечителя и лекувания го има навсякъде, затова че това не е предимство на един или на друг метод.

Станимир, винаги съм се възхищавал на твоите постове, но този, без първото изречение ... не мога да разбера.

Това което казваш е просто слагане всички методи в един кюп. Отдавам го на непознаване на тази специфична материя.

Затова ще се постарая да дефинирам някои хомеопатични понятия, какво е болест и здраве, как се стреми да лекува хомеопатията и т.н. и затова ще дам думата на Джеймс Т. Кент в неговия труд " Лекции по философия на хомеопатията" (1900г.) :

"Не от външни причини, не от бактерии се разболява човек, а от причини в самия него. Ако лекаря-хомеопат не вижда това, той не може да има правилно разбиране за болестта. Разстройването на жизнената сила е първичната причина за заболяването, което се проявява чрез външни признаци и симптоми на различни заболявания...

...в днешно време (1900г) в алопатичната медицина болестите се наименоват и класифицират, изхождайки от нейните външни прояви, като не се обръща внимание на същността на заболяването.

...Някои лекари с апломб заявяват, че след няколко години ще се появи лекарство срещу рака, имайки предвид само симптомите предизвикани от образуването на раково изродени тъкани, които, както знаем са следствие, но не причина за раковото заболяване... (писано е в 1900 година.)

...Но най-удивителното което можем да наблюдаваме, е координацията на всички органи и системи на организма, която се осъществява от жизнената сила. Материя която не притежава жизнена сила, е мъртва и не може да евоюлира във висша форма на съществуване. С помоща на жизнената сила божественият Творец дава възможност на всички одухотворени същества да осъществят своето най-велико предназначение.

...Мисля, че ви стана ясно, че в нашия свят нищо не съществува без причина и всички съзидателни процеси са насочени към изпълнение на Висшето предназначение.

...Много велики философи са се опитвали чрез изучаване тялото на човека да определят какво представлява душата. Основната им грешка е била в търсенето на специално място в човешкия организъм, където би могла да "обитава" душата. Знаем, че душата не може да бъде локализирана в някой определен орган или с-ма от органи.

... Жизнената сила намиаща се в организма е отражение на душата, а именно душата е първичната субстанция.

...Когато жизнената сила напусне тялото, установяваме, че останалите без контрол сили са разрушителни, деструктивни... и когато тези сили не се контролират от жизнената сила, организма веднага започва да се разрушава.

И така виждаме, че жизнената сила е конструктивна и съзидателна, а нейното отсъствие води до смърт и разрушение. (на организма)

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

jul

...Предполагам е с нещо повече от това да вдигне чашата да си изпие хапчето...

Както по-горе споменах, като се напада хомеопатията, хубаво е да се започне от А, Б, В...

...хомеопатичните л-ва не се пият, хеле пък с чаша вода... :3d_146:

Александър,

с цялото ми уважение към Вашата дейност и придобитите положителни резултати - нека само уточня. Моите въпроси нямаха за цел да нападат нито Вас, нито хомеопатията. Изследвам себе си, различните лечебни методи и проявих живо любопитство по отношение на пациента, тъй като се запознах и с други системи, където няма прием на лекарство, нито "прилепване" към авторитета на лечителя това ме наведе на някои мисли, .

Пределно ясно ми е, че много хора не са готови за подобна крачка и Не Желаят промяна, че търсят помощ отвън. Но пак повтарям, с цялото ми уважение към споделените мнения по-горе от излекувани - аз забелязах едно съвършено положително решение на физическия проблем (за което поздравявам лекуващия), но освен цветните аурични стихове и картинки, не забелязах адекватен анализ на вътрешния проблем, довел до тези телесни сигнали. Малко ми напомня на онази "Молекула на духа" от Аяхуаска в съседна тема. Хората отиват в отчаянието си да намерят изход - естествено - но духът им е сринат и колко от тях откриват Силата в себе си?

Споделям мнението на Станимир, че не бива да поставям един метод над друг. Свидетели сме на една масова профаницазия на множество лечебни методи, във време обаче...което ще доведе до масово осъзнаване, че хората не са тези пихтиести бледи създания с угаснала искра.

Не си падам по компилациите с отрязани думи от Учителя, но по-горе сте цитирали следното:

"За да бъде човек здрав, трябва да разчита на себе си и на непосредствения контакт с природата. Природата ще му помогне повече, отколкото хората. Първото условие: упование в Бога, упование в природата, упование в себе си и най-после в ближните."

Е...на всички нас се е случвало да търсим изход по обратния ред.

С пожелания за всичко добро!

Джул, интересно ми е къде "видя" този "мой" цитат?...

И къде съм поставял един метод върху друг? Да, изтъквам предимствата му, главното от които е индивидуалният и цялостен подход към всяко отделно човешко същество, и лекуване на причината, а не потискане на външни симтоми, на следствието.

А къде: "забелязах едно съвършено положително решение на физическия проблем (за което поздравявам лекуващия" ?... хайде да чeтeм по-задълбочено, нали? ако нещо не е ясно - питай, ще обясня спокойно, но виж за асоциации не отговарям. :)

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Да, разбира се. Цитатът е оттук, за което ти благодаря:

Никъде не визирам, че някой от пишещите тук поставя даден метод над друг. Уважавам избора на хората и съм ЗА толерантното приемане на многообразните аспекти в различни сфери на живота - та в този случай смятам за естествено и аз да изразя свободно своята позиция и мнение, без другите да го приемат като лична критика :)

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Александър,

Личат ти силните и слабите страни на зодията. Това е добре. Хубаво е, че имаш силни страни, а ние пък сме хубави хора и не се интересуваме от слабите ти страни.

За да не се налага влакът да те прескача, погледни темата, в която много хора ти благодарят за излекуването от заболяванията.

Това, което мен ме беше учудило, а виждам, че и Юл я е учудило, беше, че ... те всичките благодарят за приложената терапия /за което имаш моето уважение като добър терапевт и познавач на медицинското изкуство, явно имаш усет/, но от друга страна... никой от тях не започва хвалебствените си думи към теб с "благодаря за лекуването, понеже проумях еди кои си грешки в моя живот, поправих еди кое си... и т.н.

С други думи - ти си ги излекувал, но... те разбират ли от какво са боледували? Защо са боледували?

Аз ако съм Господ и някой ми излекува болния, дето с толкова Любов съм го разболял, за да проумее някой въпрос, ще го разболея още веднъж от нещо по-страшно, че да се замисли по-дълбоко. А може пък да съм го разболял, за да стои вързан и да не прави пакости.

Добре, че не съм Господ!

...

И извън шегата - истината е, че добрият лечител може да види в кои случаи трябва да се намеси и в кои случаи не трябва да се намеси.

...

За цитатите от Учителя по въпроса за хомеопатията - аз няма да се включвам -

Нека тези от нас, които са живяли на Изгрева и са контактували с ученици от времето на Учителя, да споделят за хомеопатичните практики, които са наблюдавали по негово време - извършвани от Учителя или по негово наставление.

...

Самият аз имам оформено лично отношение по въпроса за болниците - само като вляза в болница и мислите ми се канализират в една посока - да изляза максимално бързо. Нещо страшно е! Това е и причината да не желая да уча медицина, нито да кандидатствам.

...

Дне видях, че доктор Миркович е завършил в Медицинския университет в Монпелие - това за мен е учебното заведение, в което стартира моя осъзнат живот с кратък, но съдържателен курс. Вчера прочетох, че в този същия университет, който по някакъв начин ми е особено симпатичен, са преподавали медицина до ХVІІ век по учебниците на Авицена, както и днес научих, преподавали и хомеопатия.

Линк към коментар
Share on other sites

И извън шегата - истината е, че добрият лечител може да види в кои случаи трябва да се намеси и в кои случаи не трябва да се намеси.

Помощ не се отказва,когато ти поискат и потърсят,а ти можеш да я дадеш.

Отец знае на кой бива и на кой не бива да се помогне.Във всеки метод има т.нар. нелечими пациенти.

Линк към коментар
Share on other sites

С други думи - ти си ги излекувал, но... те разбират ли от какво са боледували? Защо са боледували?...

...И извън шегата - истината е, че добрият лечител може да види в кои случаи трябва да се намеси и в кои случаи не трябва да се намеси.

...Самият аз имам оформено лично отношение по въпроса за болниците - само като вляза в болница и мислите ми се канализират в една посока - да изляза максимално бързо. Нещо страшно е!

:thumbsup1:

Повечето, които са потърсили хомеопатия, отговарят напълно на последния цитат!

Наясно сме, че никое непотърсено добро - не остава ненаказано! Но щом някой моли за помощ, се предполага, че вече е "узрял" и не пропускаме да им подскажем, че никое страдание не идва случайно.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, разбира се. Цитатът е оттук, за което ти благодаря:

Никъде не визирам, че някой от пишещите тук поставя даден метод над друг. Уважавам избора на хората и съм ЗА толерантното приемане на многообразните аспекти в различни сфери на живота - та в този случай смятам за естествено и аз да изразя свободно своята позиция и мнение, без другите да го приемат като лична критика :)

Ееее, аз посочих само един линк, не конкретен цитат. :P

"забелязах едно съвършено положително решение на физическия проблем (за което поздравявам лекуващия"

Джул, за да сме коректни, в конкретния случай, след като момичето беше "опитало всичко"?!... за да лекува кожния си проблем (следствието) чрез разни мазила, чрез хомеопатия беше излекувана причината, която се оказа: психо - емоционална. :feel happy:

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Това с подсказването е хубаво.

Благодаря за отделеното време.

Като се появят пак въпроси, ще питам.

Лека вечер.

И аз благодаря, че накрая си изяснихме позициите и че помогнахте за раздвижването на Темата. :thumbsup: И дано сме били полезни на драгите четящи.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Q: Може ли да се самолекуваме с хомеопатия?

С две думи, хомеопатията може да помогне до там - до където патологията е обратима.

Лекува се Човека, а не болестта.

Лекува се причината, а не следствието.

Лекарствата се назначава индивидуално за всеки отделен човек, а не според медицински диагнози. Първото хомеопатично интервю трае два часа.

Самолечение с хомеопатични лекарства е допустимо, само като първа помощ при спешни състояния, в други случаи може да си навредите!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Трябва да е ясно, че  Класическата хомеопатия предписва върху 5 (пет) различни критерии, спазвайки принципа за най-близкото подобие:

  1.Конституционално, което обаче не е панацея за всичко!

  2. при ОСТРО състояние, което изисква съвсем друго хо л-во, различно от конституционалното.

  3. СИТУАЦИОННО например при загуба на любим човек (или домашен любимец), при любовно разочарование и др.под.

  4. при оказване на ПЪРВА помощ

  5. ОРГАННО - при лекуване на хронично болен орган, като сърце, бъбреци, бял дроб, стави, ухо, зъб и т.н. и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...