Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Приказките


Recommended Posts

Напоследък сънувам фрагменти от "Снежната кралица".Събуждам се премръзнала(в къщи е топло) и натъжена.

Чела съм книги на Пиер Дако,но ми е трудно сама да разтълкувам тези сънища.(Или просто не си вярвам!)

Би ли могъл някой да разтълкува сънищата ми свързани с тази приказка?

Линк към коментар
Share on other sites

granat1, моля конкретизирай какви точно фрагменти сънуваш - самата приказка или интерпретация?

Какво е участието ти в съня - наблюдател ли си, въплътена в някой от героите, можеш ли да контролираш това участие?

Как възприемаш останалите персонажи (ако има такива) и уподобяваш ли ги на някого?

Кое конкретно те натъжава?

Друго, което прецениш, че искаш да споделиш?

Линк към коментар
Share on other sites

Тази тема обикновено се учи в първи курс на славянските филологии, поне в СУ. Достатъчно литература има, особено при Поуп.

Специалистът по сънищата, приказките - така неречени е Юнг, нека не откриваме топлата вода :)

Както и всички останали антрополози и учени. И психолози.

Че напоследък с Юнг си измиваме ръцете всички неуспели тълкуватели, особено ясновидци.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Мона, винаги се радвам на добрите къчове, които мяташ :D

Но, нека не забравяме, че рамката е едно, а картината - друго. Тоест, колкото и общи символизми и тълкувания да има (дадени от колкото си щеш авторитети) по-важно е да се разграничи общото от частното и да се даде превес на второто - именно защото ключът винаги е в индивидуалното съно-преживяване и съно-усещане.

Линк към коментар
Share on other sites

Чебурашка, винаги се възхищавам на усмихнато-светло-нежното излъчване и спокойствие!

Съгласявам се с две ръце с написаното по-горе от теб. И очаквам отговора на точните ти въпроси.

тази приказка и аз съм я сънувала и е била много важна за мен във всяко отношение. Тя държи много ключове на заблуди и просветление, но не е лесно да се стигне до тях. Сънищата може би помагат.

Аз навсякъде бях Герда... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте. Бих искала да ви споделя един мой сън, който сънувах наскоро. Аз стоя пред един голям (огромен дори) екран и пред мен се разиграва някаква приказка, която аз следя с интерес. До мен са две огромни тонколони, от които се чува песен на български, която е много странна. Преплитат се мъжки и женски гласове и отначало пеят нещо, свързано с приказката, но впоследствие осъзнавам, че всъщност съдържанието на песента се отнася за живота ми в бъдеще...Беше уж хумористично, но честно казано направо тръпки ме побиха...Почти нищо не помня от самата песен, освен това, че беше адски СТРАННА! После се обърнах и си казах защо ли ми трябваше да гледам тази приказка.... Какво мислите за този сън?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте. Бих искала да ви споделя един мой сън, който сънувах наскоро. Аз стоя пред един голям (огромен дори) екран и пред мен се разиграва някаква приказка, която аз следя с интерес. До мен са две огромни тонколони, от които се чува песен на български, която е много странна. Преплитат се мъжки и женски гласове и отначало пеят нещо, свързано с приказката, но впоследствие осъзнавам, че всъщност съдържанието на песента се отнася за живота ми в бъдеще...Беше уж хумористично, но честно казано направо тръпки ме побиха...Почти нищо не помня от самата песен, освен това, че беше адски СТРАННА! После се обърнах и си казах защо ли ми трябваше да гледам тази приказка.... Какво мислите за този сън?

Здравей! За кой сън какво да мислим, след като ти нищо не разказваш, освен бегли щрихи на обстановката, в която си. Цялото ти емоционално споделяне се изчерпва с "това беше странно, онова беше странно..." Даже не каза кое му е странното в твоите очи, защото в очите на друг това което имаш предвид, може да изглежда съвсем нормално. :D

Моля, ако желаеш да получиш нашите предложения за тълкувание - разкажи ни повече. И най-вече самата приказка.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е участието ти в съня?

Как възприемаш останалите персонажи и уподобяваш ли ги на някого?

Аз пък тук по моите краища израснах с историите за муминтроли 46621161_26719213_moominstroll.gif

и често съм се сънувал като Снусмумрик снусмумрик.jpg и вършех велики дела... Ех....

И познай кой беше онова ку-ку полу-сестра ми Малката Мю mu.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте. Благодаря ви, че се опитвате да помогнете. Там е работата, че самата приказка не я помня, но действието се развиваше в една гора, имаше някаква сърничка, зайче, дървета :) Наистина, детска приказка, която гледам на огромен екран. Беше озвучена на български, както и се чуваше песен, както вече написах. (Представете си онези приказки от едно време, които слушахме на грамофонни плочи). В песента се пееше за мен, все едно и аз участвам в приказката, като герой. Наистина не помня съдържанието, но всичко беше в рима и като че ли хумористично. В един момент осъзнах, че в песента се пее за това какво предстои да направя за в бъдеще. Въобще целия живот, който ми предстои. За съжаление не помня съдържанието, но си спомням, че последното, което чух, не ми хареса. Обърнах се с гръб към екрана и си казах, защо ли ми трябваше да гледам тази приказка. Сега се сещам, че аз имах възможност предварително да реша дали искам да гледам или не какво ми предстои в бъдеще, разказано като приказка.

Бих искала да уточня, че моите сънища се делят на 2 категории-пророчески и такива, които нямат значение, т.е. безсмислени. Този обаче не мога да го класифицирам. Всъщност тази приказка беше втората част на сън-първата се сбъдна. Сънувах странна жена с пръстен с камък. После дойде приказката на екрана, вече в друго действие. Жената от първата част на съня я видях, когато отидох на едно интервю за работа, а на ръката й беше пръстенът от съня ми. Това мен не ме впечатлява, защото вече свикнах да виждам в реалността неща, които съм видяла преди на сън. Въпросът ми обаче е за втората част на съня-за приказката, която наблюдавах. Аз си обяснявам това, че наблюдавам на екран приказка на живота ми, все едно в момента не мога да променя нищо в живота си, а съм само наблюдател. (В момента съм без работа и като цяло не се чувствам добре...) Това е, бих се радвала да прочета какво мислите и се извинявам, че стана малко объркващо...

Линк към коментар
Share on other sites

Чебурашка, винаги се възхищавам на усмихнато-светло-нежното излъчване и спокойствие!

Съгласявам се с две ръце с написаното по-горе от теб. И очаквам отговора на точните ти въпроси.

тази приказка и аз съм я сънувала и е била много важна за мен във всяко отношение. Тя държи много ключове на заблуди и просветление, но не е лесно да се стигне до тях. Сънищата може би помагат.

Аз навсякъде бях Герда... :)

Здравейте.Помествам цитата на Донка преди това,което ще напиша,защото мисля,че най-добре хващам написаното от нея и сме в резонанс. :thumbsup:

Първо да ви кажа,че съм израснала с приказки,обичам ги и до днес.Вече аз ги разказвам.Днес разказвах на едно две годишно детенце ,което чакаше при дентиста с майка си и беше неспокойно, приказката за "Лъв без опашка".

Та,преди няколко години имах период ,в който не на сън, а на яве, си общувах с разни приказки.Как се случваше това.Имам някаква много силна житейска доминанта.Казус от моя си човешки живот.Съответно мисълта ми е все в него.Той няма нищо общо с приказките от детството ,но измореният ми ум,на който едни и същи мисли не даваха покой,а отговори не намираше, внезапно ме пращаше към някоя приказка.Регистрирах това и се изненандвах.За пръв път ми се случи точно с приказката за Кай и Герда или "Снежната кралица'.И тогава аз се питах.Как да разбирам това.Трябва ли да съм Герда?

На тоя принцип и до днес се улавям да правя такива приказни асоциации на събития от живота си,които всъщност са мъдростта на някоя приказка.Обикновено винаги след това стигам до решението,което търся.

Поздрави

Редактирано от Klaudia
Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление не помня съдържанието, но си спомням, че последното, което чух, не ми хареса. Обърнах се с гръб към екрана и си казах, защо ли ми трябваше да гледам тази приказка. Сега се сещам, че аз имах възможност предварително да реша дали искам да гледам или не какво ми предстои в бъдеще, разказано като приказка.

Аз си обяснявам това, че наблюдавам на екран приказка на живота ми, все едно в момента не мога да променя нищо в живота си, а съм само наблюдател.

Аз пък по друг начин си го обяснявам: Ако предположим, че сънят предвещава и предупреждава за реални промени в живота ти - не забравяй, че ти си имала избор дали да видиш какво те чака. Тоест, предупреден значи въоръжен :D

Бъди в будност към това, което ти се случва наяве и не вземай ролята на пасивен наблюдател, а на режисьор на събитията по оптимално добрият и щастлив за теб и другите начин.

Успех! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Klaudia, замисляла ли си се, че приказната ти асоциативност и любовта ти към децата могат да направят от теб един писател на вълшебни приказки? Дали това не е една от твоите заложби, които да осъществиш :3d_046:

Иначе, за мен в приказките винаги са се съдържали мощни алхимични формули, които ако прозрем и трансформираме в себе си - са един от пътищата на Познанието.

Ще разкажа по памет това, което съм чела:

Приказката за Снежанка, например.

"Снежанка" (сублимация) е крайният продукт от алхимическа операция. Как се извършва тя? Чрез Седемте джуджета (от джудже/гном – gnosis - `познание`). Тези "седем джуджета" представляват 7-те метала: олово (Сатурн), калий (Юпитер), желязо (Марс), мед (Венера), живак (Меркурий), сребро (Луна) и злато (Слънце), които от своя страна освен седемте планети – са свързани със седемте основни човешки характера, седемте сетива, седемте астрални полета и т.н.

Всяко алхимическо действие има за цел да подражава или да инсценира Сътворението на света: Горене, Гниене, Разтваряне, Дестилиране, Топене, Сублимация. Тези операции отговарят и на фазите, през които преминава човешката душа по пътя на безсмъртието си – достигайки сублимацията, даваща "златният прах".

Този прах е и прахът на магьосника Мерлин от легендата за Рицарите на Кръглата маса на крал Артур.

Алхимическата формула на познанието е V.I.T.R.I.O.L. (сярна киселина) Visista Interiora Terrae et Rectificando Invenies Occultum Lapidem (посети вътрешността на земята и като се поправиш, ще намериш скритият камък).

Дълго време се е смятало, че `ВИТРИОЛ` означава "този, който прави нещата прозрачни" и Църквата още от векове настръхва при думата "сяра" (познание).

В основата на тази формула е и легендата за посвещението на Орфей, който "слиза във вътрешността на земята, за да намери Евридика", тоест Любовта, за да стане съвършено същество.

В "Али Баба и 40-те разбойници", например – Али също иска да намери Познанието.

Той е пазителят на Сезам, отварящ вратите на пещерата. Всъщност, той подобно на Орфей, слиза в самия себе си, за да намери Съкровището, Централното Слънце, Свещенният Камък. Съкровището принадлежало на 40-те разбойници.. А, както знаем, 40 е числото на очакването и на изкушението. Иисус е подложен на изкушение в пустинята в продължение на 40 дни, Мойсей прекарва 40 дни на върха на Синай, Буда и Мохамед започват да проповядват на 40 години.. и т.н.

Редактирано от Чебурашка
Линк към коментар
Share on other sites

granat1, моля конкретизирай какви точно фрагменти сънуваш - самата приказка или интерпретация?

Какво е участието ти в съня - наблюдател ли си, въплътена в някой от героите, можеш ли да контролираш това участие?

Как възприемаш останалите персонажи (ако има такива) и уподобяваш ли ги на някого?

Кое конкретно те натъжава?

Друго, което прецениш, че искаш да споделиш?

Сънувам че съм сама в огромна зала и редя цветен пъзел.Остава ми само един елемент за да завърша пъзела,но не го откривам.Започвам да се оглеждам за помощ,но съм съвсем сама.Става ми студено и тъжно.Плача защото съм сама и съм затворена.

Линк към коментар
Share on other sites

Сънувам че съм сама в огромна зала и редя цветен пъзел.Остава ми само един елемент за да завърша пъзела,но не го откривам.Започвам да се оглеждам за помощ,но съм съвсем сама.Става ми студено и тъжно.Плача защото съм сама и съм затворена.

В приказката Снежната кралица иска да притежава Кай - заради парченцето от Огледалото в окото му. Неговият живот нея не я интересува и тя измерва стойността му само като "парченце от пъзела".

Посланието е: Да, понякога хората притежават това, от което се нуждаем. Ако, обаче, се затворим в Снежният замък (символизираш пленът на гордостта, страха, отчуждението, самотата, завистта...) - ще се самоунищожим. Ако, обаче, помолим за помощ - по неведоми пътища тя ще дойде рано или късно.

Ти не искаш да следваш пътя на Снежната кралица и търсиш помощ! И тя ще дойде - просто имай още малко търпение :3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Klaudia, замисляла ли си се, че приказната ти асоциативност и любовта ти към децата могат да направят от теб един писател на вълшебни приказки? Дали това не е една от твоите заложби, които да осъществиш :3d_046:

Иначе, за мен в приказките винаги са се съдържали мощни алхимични формули, които ако прозрем и трансформираме в себе си - са един от пътищата на Познанието.

Гласувам с две ръце за горното твърдение.

Чебурашка,на твоя въпрос,отговарям,че не съм се замисляла,защото знам отговора.Виждам се не като писател на приказки,а като разказвач.Понеже в живота боравя професионално с една друга ,доста суха и консервативна материя,мисля ,че асоциативното ми като цяло мислене е един бонус ,който ми помага в това битие.

С интерес прочетох продължението на горния ти цитат.В приказките е заключена голяма мъдрост.Само нея да прозрем и разберем,вече имаме посоката си.Ето днес в една друга тема тук,Иво ни е публикувал една притча.Благодаряна съм му.Тя казва толкова ясно в приказна форма ,важни за всички нас неща.

Линк към коментар
Share on other sites

Сънувам че съм сама в огромна зала и редя цветен пъзел.Остава ми само един елемент за да завърша пъзела,но не го откривам.Започвам да се оглеждам за помощ,но съм съвсем сама.Става ми студено и тъжно.Плача защото съм сама и съм затворена.

В приказката Снежната кралица иска да притежава Кай - заради парченцето от Огледалото в окото му. Неговият живот нея не я интересува и тя измерва стойността му само като "парченце от пъзела".

Посланието е: Да, понякога хората притежават това, от което се нуждаем. Ако, обаче, се затворим в Снежният замък (символизираш пленът на гордостта, страха, отчуждението, самотата, завистта...) - ще се самоунищожим. Ако, обаче, помолим за помощ - по неведоми пътища тя ще дойде рано или късно.

Ти не искаш да следваш пътя на Снежната кралица и търсиш помощ! И тя ще дойде - просто имай още малко търпение :3d_053:

Благодаря ти! :3d_053:

Аз си мисля че съм Кай!

Редактирано от granat1
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Скоро след съня,който споделих с вас започнаха студувете.Настинах и се разболях.:angry::)

Дали пък този сън не ме е предупредил за това?Може и да е някакво съвпадение.

Лошото на сънищата е това,че ако не са буквални са трудни за тълкуване(особено от мен!:D)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 years later...

Най - големите чудовища не са в приказките, а животът е по - чудна приказка отколкото мнозина предполагат. Приказките са бледо отражение на реалността.

Редактирано от Кон Круз
Линк към коментар
Share on other sites

В 15.01.2010 г. at 14:24, Ирина - Horus - Чебурашка каза:

Дълго време се е смятало, че `ВИТРИОЛ` означава "този, който прави нещата прозрачни" и Църквата още от векове настръхва при думата "сяра" (познание).

Нали сярата се свързва с ада...

Сяра - познание (Църквата не е долюбвала многознайковците) - инквизиция - ад.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...