Jump to content
Порталът към съзнателен живот
Orion

Произход на духовното име на Учителя

Recommended Posts

От известно време ме занимава мисълта за духовното име на Учителя - Беинса Дуно. Бих искал да разбера как учителя е получил това име. На какъв език е и какво означава името Беинса Дуно?

Сподели това мнение

Guest Дриада

Поне по памет си спомням в книгите четени за Учителя, че в точен превод Беинса Дуно означава Учителят на Любовта.

Сподели това мнение

Guest Антон_

Беинса Дуно на санскрит означава Миров Учител.

Това не е духовното име на Учителя.

Използвал го е да подписва различни неща с този "псевдоним",

защото полицията го е тормозела, а подписвайки се като Беинса Дуно, полицаите не са знаели кого да търсят.

Сподели това мнение

Здравейте, приятели + благодаря за темата и информацията за името Беинса Дуно. Темата за произхода + появата + популяризирането на името Беинса Дуно ме вълнува отдавна. Особено се активира след идването ми в Лондон. Казаха ми и за фишове за негово участие в радио София заедно с певицата Лиляна-Цветана Табакова, в които той е записан с имената "Беинса Дуно" и "Пиер Беинса Дуно". Действително за произхода на името няма еднозначна информация, но във всички случаи го е ползвал самият ни Учител да се разписва. Ползвал го е като псевдоним. Псевдонимът никак не е задължително да е и действителното най - дълбоко духовно име на Учителя Петър Дънов.Това е за търсачите на Истината.Нщкой може ли да провери кога и къде името 'Беинса Дуно" е цитирано за пръв път като духовно име на Учителя. Въпросът е принципен. И относително спешен. Когато произнасяш име - задвижваш енергии. Възможно лу е духовете от астрала да са подали грешен звънец? Въпрос на различаване.

Будни + Бодри + Смели + Благи ! Любов + Светлина + Мир + Радост!

Редактирано от Благост

Сподели това мнение

Според мен не е псевдоним, а духовно име. Има чиста вибрация и въздействие.

Може да е Петър, Пиер, Пьотр.... но за мен си е Учителя-Беинса Дуно!:sorcerer:

Сподели това мнение

Мисля че въпросът е важен, първо ето цитат о уикетпедиата;

Според тяхното гледище, след 1897 г. е по-правилно да се говори за Учителя Беинса Дуно, вместо за Петър Дънов, въпреки че псевдонимът Беинса Дуно започва да се употребява в публикации едва в началото на 30-те години на 20 век. Според някои източници етимологията на името „Беинса Дуно“ е със санскритски корени и според една от интерпретациите може да се преведе като Този, който носи доброто чрез слово. [4] Според други интерпретации на негови последователи, името е с корени в така наречения ватански език, който според Дънов е първичният протоезик на човечеството. Самите последователи на Дънов не са единни в тезата за произхода на името. Теологът Светослав Иванов твърди, че: Беинса Дуно е окултно име, отразяващо духовното и творческо взаимодействие между Господ, Учителя-Петър Дънов и учениците Му при съвместна работа върху Словото, музиката и Паневритмията. [5]

Някой знае ли кой е този теолог Светослав Иванов?

Аз мисля че Беинса Дуно трябва да има смисъл на български език, след като всичките беседи и публикации на Учителя са първо на български издавани и едва след това са превеждани на друг език. Също така не съм забелязал някъде Учителя да е споменавал нещо за чужди и далечни или древни езици. Забелязвам, че това е съкръщение на срички

Бе-ин-са Ду-но

Като Ду-но би трябвало да е ДУми НОви, а началната сричка "Бе-" на Беинса би трябвало да е Белият или Бел.

Сподели това мнение

Беинса Дуно - Дух-господар на Истината !

Петър Дънов - човек, в който на три етапа чрез вселяване се изявява и проявява на физически план същността на Великата Троица. 

Мир и Любов !

Сподели това мнение

Направете си регистрация или влезте в акаунта си, за да коментирате

Трябва да сте регистриран участник, за да можете да оставяте коментари

Направете регистрация

Регистрирайте се в Портала. Лесно е!

Нова Регистрация

Влизане

Вече имате регистрация? Влезте тук.

Влизане Сега