Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Произход на духовното име на Учителя


Orion

Recommended Posts

От известно време ме занимава мисълта за духовното име на Учителя - Беинса Дуно. Бих искал да разбера как учителя е получил това име. На какъв език е и какво означава името Беинса Дуно?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Беинса Дуно на санскрит означава Миров Учител.

Това не е духовното име на Учителя.

Използвал го е да подписва различни неща с този "псевдоним",

защото полицията го е тормозела, а подписвайки се като Беинса Дуно, полицаите не са знаели кого да търсят.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Здравейте, приятели + благодаря за темата и информацията за името Беинса Дуно. Темата за произхода + появата + популяризирането на името Беинса Дуно ме вълнува отдавна. Особено се активира след идването ми в Лондон. Казаха ми и за фишове за негово участие в радио София заедно с певицата Лиляна-Цветана Табакова, в които той е записан с имената "Беинса Дуно" и "Пиер Беинса Дуно". Действително за произхода на името няма еднозначна информация, но във всички случаи го е ползвал самият ни Учител да се разписва. Ползвал го е като псевдоним. Псевдонимът никак не е задължително да е и действителното най - дълбоко духовно име на Учителя Петър Дънов.Това е за търсачите на Истината.Нщкой може ли да провери кога и къде името 'Беинса Дуно" е цитирано за пръв път като духовно име на Учителя. Въпросът е принципен. И относително спешен. Когато произнасяш име - задвижваш енергии. Възможно лу е духовете от астрала да са подали грешен звънец? Въпрос на различаване.

Будни + Бодри + Смели + Благи ! Любов + Светлина + Мир + Радост!

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Според мен не е псевдоним, а духовно име. Има чиста вибрация и въздействие.

Може да е Петър, Пиер, Пьотр.... но за мен си е Учителя-Беинса Дуно!:sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Мисля че въпросът е важен, първо ето цитат о уикетпедиата;

Според тяхното гледище, след 1897 г. е по-правилно да се говори за Учителя Беинса Дуно, вместо за Петър Дънов, въпреки че псевдонимът Беинса Дуно започва да се употребява в публикации едва в началото на 30-те години на 20 век. Според някои източници етимологията на името „Беинса Дуно“ е със санскритски корени и според една от интерпретациите може да се преведе като Този, който носи доброто чрез слово. [4] Според други интерпретации на негови последователи, името е с корени в така наречения ватански език, който според Дънов е първичният протоезик на човечеството. Самите последователи на Дънов не са единни в тезата за произхода на името. Теологът Светослав Иванов твърди, че: Беинса Дуно е окултно име, отразяващо духовното и творческо взаимодействие между Господ, Учителя-Петър Дънов и учениците Му при съвместна работа върху Словото, музиката и Паневритмията. [5]

Някой знае ли кой е този теолог Светослав Иванов?

Аз мисля че Беинса Дуно трябва да има смисъл на български език, след като всичките беседи и публикации на Учителя са първо на български издавани и едва след това са превеждани на друг език. Също така не съм забелязал някъде Учителя да е споменавал нещо за чужди и далечни или древни езици. Забелязвам, че това е съкръщение на срички

Бе-ин-са Ду-но

Като Ду-но би трябвало да е ДУми НОви, а началната сричка "Бе-" на Беинса би трябвало да е Белият или Бел.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Беинса Дуно - Дух-господар на Истината !

Петър Дънов - човек, в който на три етапа чрез вселяване се изявява и проявява на физически план същността на Великата Троица. 

Мир и Любов !

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...