Jump to content
Порталът към съзнателен живот

С деца или без деца по пътя на духовното развитие?


B__

Recommended Posts

Някой будистки традиции твърдят, че посветилият се на духовно развитие не трябва да има деца.

Да има деца означавало да вкарва пак души в нашия свят и да ги обрича на мъки, докато целта на развитието било прекъсване на веригата прераждания.

И все едно като няма деца, планетата ще се обезлюди и хората няма да има нужда да се прераждат....

Какво мислите?

Линк към коментар
Share on other sites

Филмът Самсара май го описва много добре.. без деца мисля, че е малко егоистично, нали ще вървите заедно в духовното си развитие

А така или иначе все някъде деца ще се раждат, защо да не е при някой по-извисен човек, за да може да ги научи и помогне в пътяим към просветлението. А и има ли по-силна и чиста човешка любов от тази към детето??

Линк към коментар
Share on other sites

Време е вече да минете в нова гама: да се интересувате от обикновения живот, но същевременно и от духовния живот. Например, още първите християни са проповядвали против женитбата, не в обикновен смисъл на думата, но в духовен, широк смисъл. – Кой не трябва да се жени? – Светията. – Какво ще стане, ако всички хора се откажат от женитбата? – Тогава ще се измени естественият ред и порядък в живота. Ако хората не се женят, на земята ще останат само тези, които са родени вече. Какво ще стане тогава? Други проповядват, че всички хора трябва да се женят. Това е друга крайност.

Семейството, като социален въпрос, трябва да се изучава дълго време, както са го изучавали мистиците. Важна е вътрешната страна на въпроса. Всички души, дошли на земята да се усъвършенстват, са излезли от Бога. Обаче, пътят, по който душите идат на земята, не е един и същ. Те са идвали като растения, като риби, като птици и като млекопитаещи. Това е раждане. Обаче, има и друг начин за идване на душите. Раждането не е единственият път, по който една душа може да завърши своето развитие. Щом душата се въплъти в човешка форма, смъртта неизбежно иде. Човек трябва да се ражда и преражда, докато дойде до положението, за което Павел казва: „Да имаме едно тяло неръкотворено, дом, който не се разрушава.“ Колко време трябва да мине, докато човек дойде до истинското разбиране, до истинското познание?

Из Слабото и силното

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Децата се различават твърде много по между си . Наследствеността и качествата , с които идва в този живот са прекалено очевадни. Как едно дете интересувайки се единствено от хранене , спане и секс ще очаквате да върви с вас по духовния път?

Има смисъл , когато в семейството на двама родители отдадени на своите духовни търсения , се роди дете носител на по- издигнат дух , иначе е мъчение да отглеждат примитивни същества облечени в човешки форми .

Линк към коментар
Share on other sites

Еее, хайде сега, ако се роди дете, дето не е по-издинат дух от родителите си, то какво, да го изхвърлят ли? И да чакат при следващото "раздаване" да им се падне дете с по-издигнат дух?! :blink:

Както детето с по-издигнат дух може да помогне на своите родители, така и ако родителите са с по-издигнат дух могат да помогнат на детето си.

Линк към коментар
Share on other sites

.....Има смисъл , когато в семейството на двама родители отдадени на своите духовни търсения , се роди дете носител на по- издигнат дух , иначе е мъчение да отглеждат примитивни същества облечени в човешки форми .

.........

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

А кой е този човек,който има право да съди кой дух е издигнат и кой примитивен?!:blink:

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Визирам конкретни семейства от реалността .

Родителите , пример за подражание . Майката на въпросното дете-мъж я познавам лично . Изключителен човек , обичаща и безкористна . Синът - крадец , агресивен , интересува се от ядене , пиене и секс . Не възприема личен пример , всеки път , когато му дадат пари за шофьорски курс или друго обучение , ги харчи по дискотеки и барове . Водила го е на психологични консултации , намирала му е много пъти работа , която той винаги отхвърля , молила се е за неговото "пробуждане " , но в крайна сметка се оказва , че това е едно тежко бреме . Лично тя ми го е споделяла , че е така . Всяка вечер прибирайки се в къщи тя е в непрекъснат стрес от агресията на сина си . Късал и е снимки на Учителя , изхвърлял и е книги . Как с такова "дете " може да се върви по духовен път ? И как се помага на някой , които е дошъл само да разрушава ?

Въпрос с много неизвестни ?

Хората се различават най-вече по духовните си качества . Дори едно магаре може да се научи (с бой )да изпълнява заповеди , но няма ли осъзнаване за хората и ситуациите в живота , каквото и да се говори , е без ефект.

Линк към коментар
Share on other sites

Много тежка ситуация :(. Познавам подобни семейства и знам кооолко е трудно. Методът е молитви, формули непрекъснато и по- скоро мислено говорене и докато спи. Така съм чувала. Тежко изпитание, но с помощта на Учителя всичко ще се нареди, вярвам! Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

По повод заглавието на темата - "ЗА"със деца по пътя на духовността. Зависи на каква възраст са, когато родителите започнат да се занимават с това. Когато са малки е по-добре, защото имат модел, на който да подражават. Не е нужно насила да казват молитви или нещо подобно. Личният пример е незаменим.

По повод случая, цитиран от гост-3: не можеш да промениш другия насила.Можеш единствено да променишсебе си и твоето отношение към случващото се. Синът няма да се промени,ако майката му дава пари наготово, ако показва страха си от него, колкото и да е духовна. Трябва промяна от нейна страна, макар и да е трудно. Аз имам пример. Семейство с мъж-алкохолик, всяка вечер скандали, безпариччие, разправии....Жената се обърна към източните религии и стигна до извода да промени себе си. С вяра, молитви и отношение към съпруга от позицията на любовта.Така се реши проблема.

Линк към коментар
Share on other sites

дете-мъж

Ами това е проблемът и изпитанието. Включително по Пътя. Духовното развитие на един родител, както аз съм си го изживяла, е може би да осъзнае с всяка своя клетка, че "детето" е изпратено в семейството само за малко време - докато се изправи на крака. Иначе това не е дете. Това си е душа - свободна, дошла тук просто малко по-късно от нашата. Но какво означава времето...

Една стара заблуда е извор на толкова страдания - че за родителя детето винаги си остава дете. А би трябвало да е точно обратното - то от самото начало да ни бъде учител...

Линк към коментар
Share on other sites

Визирам конкретни семейства от реалността .

Родителите , пример за подражание . Майката на въпросното дете-мъж я познавам лично . Изключителен човек , обичаща и безкористна . Синът - крадец , агресивен , интересува се от ядене , пиене и секс . Не възприема личен пример , всеки път , когато му дадат пари за шофьорски курс или друго обучение , ги харчи по дискотеки и барове . Водила го е на психологични консултации , намирала му е много пъти работа , която той винаги отхвърля , молила се е за неговото "пробуждане " , но в крайна сметка се оказва , че това е едно тежко бреме . Лично тя ми го е споделяла , че е така . Всяка вечер прибирайки се в къщи тя е в непрекъснат стрес от агресията на сина си . Късал и е снимки на Учителя , изхвърлял и е книги . Как с такова "дете " може да се върви по духовен път ? И как се помага на някой , които е дошъл само да разрушава ?

Въпрос с много неизвестни ?

Хората се различават най-вече по духовните си качества . Дори едно магаре може да се научи (с бой )да изпълнява заповеди , но няма ли осъзнаване за хората и ситуациите в живота , каквото и да се говори , е без ефект.

Много е важно възпитанието ,и то качественото .Имам известни наблюдения ,и това което се е случило най вероятно е от прекалена доброта от страна на родителите ,получава се разглезено дете ,другата крйност е насилието над децата .Майката ако е била по силна ,отдавна е трябвало да се откаже от такъв син .

Линк към коментар
Share on other sites

Визирам конкретни семейства от реалността .

Родителите , пример за подражание . Майката на въпросното дете-мъж я познавам лично . Изключителен човек , обичаща и безкористна . Синът - крадец , агресивен , интересува се от ядене , пиене и секс . Не възприема личен пример , всеки път , когато му дадат пари за шофьорски курс или друго обучение , ги харчи по дискотеки и барове . Водила го е на психологични консултации , намирала му е много пъти работа , която той винаги отхвърля , молила се е за неговото "пробуждане " , но в крайна сметка се оказва , че това е едно тежко бреме . Лично тя ми го е споделяла , че е така . Всяка вечер прибирайки се в къщи тя е в непрекъснат стрес от агресията на сина си . Късал и е снимки на Учителя , изхвърлял и е книги . Как с такова "дете " може да се върви по духовен път ? И как се помага на някой , които е дошъл само да разрушава ?

....

Уважаема гостенке, ти си мислиш, че в този случай родителите имат проблем как духовно да помогнат на "примитивен" човек? Изпозлвам израза "примитивен човек", защото такова нещо като "примитивен дух" няма.

Не е така. Този "примитивен" човек е пратен да помогне на тези родители да осъзнаят греховете си. Греховете в злоупотребата с духовното, подгордяването въз основа на духовното, грешната мисъл, че са повече от другите и т.н. възможни неща.

И те могат да бъдат спасени единствено, ако имат такъв нищ син. Не случайно е казано "блажени са нищите духом". В случая той е обучаващият, а родителите са обучаемите.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Взаимно ще се учат и ще си помагат, щом провидението е решило така да стане, значи има много дълбоки причини за това. В крайна сметка ако исрено търсят и се стремят ще стигнат с Божия помощ до причините, за проблемите и за тяхното решаване/ освобождаване на тези души от тях. Щом майката е ученик сигурно ползва молитвеника на Учителя, там има много методи като този например:

"Господи, Ти Си Единият, Който можеш да оправиш всичко. Ти най-добре уреждаш нещата.

Амин."

изт

и т.н...Поздрави!

п.п. Всички знаем, че до най- дълбоките изводи и до най- добрите методи се стига едва тогава когато запретнем ръкави и се заловим, за работа :feel happy:

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Нямам деца, така че ще говоря само от опита си на дете. Моята майка винаги е показвала голяма любов към мен. Напоследък откакто започнах да си мисля по-често какво представлява безусловната Любов, започнах да осъзнавам, че майка ми и баща ми винаги са ми давали пълна свобода да бъда каквато съм, никога не са ми забранявали нещо, никога не са ме наказвали. Когато не съм успявала да се справя с нещо никога не са ми го натяквали.

Тоест мисля, че за определени хора това да бъдат родители е средство за да събудят безусловната Любов в себе си. Особено при майката това е още по-силно, защото нейната връзка с детето е по-силна.

И в един момент се получи така, че цялото ни семейство тръгна по пътя на себеопознаването, като разбира се баща ми беше пръв, но беше леко досаден и в началото ни изнервяше по-скоро. След това се пробудих и аз, а в последствие майка ми ми сподели, че аз съм я вдъхновила. И в момента може да се каже, че работим задружно :yinyang:

Но, сигурно има хора, които вече са извървели този път и в този живот не им е чак толкова необходимо да имат деца, могат и с деца, могат и без деца. Важното е децата да са дошли с Любов.

Редактирано от helen
Линк към коментар
Share on other sites

Всичко е изпит по Пътя ни. Да се научим да приемаме, разбираме, както себе си, така и другите.

А защо не се предположи, че може да са кармични връзки родител-дете, които точно с обич се разрешават. Лесно е да обичаме хубавото, чистото, разумното... :whistling: Но е предизвикателство да приемем противоположното.

Друго важно нещо е, че, колкото по-нагоре се изкачваме в духовния път, толкова по-сериозни изпити има. Например-да обикнем враговете си...:feel happy::yinyang:

Редактирано от Слънчева
Линк към коментар
Share on other sites

Много интересни неща сте споделили всички. :) Все пак нещо ме смути:

Не е така. Този "примитивен" човек е пратен да помогне на тези родители да осъзнаят греховете си. Греховете в злоупотребата с духовното, подгордяването въз основа на духовното, грешната мисъл, че са повече от другите.

И те могат да бъдат спасени единствено, ако имат такъв нищ син. Не случайно е казано "блажени са нищите духом". В случая той е обучаващият, а родителите са обучаемите.

Тази ли е само причината за раждането на такива души – „нищи”? Заложено ли е това наистина от невидимия свят, като възпитателна мярка за родителите или...има нещо друго?

Малко ми е трудно предопределението на една душа - да се роди като лош човек, престъпник. Може да изиграе ролята си на „възпитател” за други души, но какво става с нея? :( Нещо в мен се противопоставя на едно такова предопределение. Мисля, че няма родени лоши деца. Да не говорим за лош дух! Нещо е направило от детето – престъпник? Възпитанието може би? Или липсата на такова – при много добри, но вечно заети родители?

Иначе относно духовното израстване на децата – пример децата на първите ученици на учителя. Не всички са поели по пътя на родителите си. Има и такива. Това също ми е трудно да разбера – как хора, родени и отрасли в съвсем друга среда, посягат към учението, а такива, които са закърмени така да се каже с него, като станат самостоятелни, се отказват и тръгват по съвсем друг път.

Линк към коментар
Share on other sites

Да желаеш да се освободиш напълно, надмогвайки веригата на Самсара е едно от най-заробващите желания.

Много вярна мисъл...

Всеки изявен копнеж само заравя повече душата.

Просветление може да достигне някой който не го търси. Който с любов се грижи за децата, например. Ако няма деца - за каквото има, в този момент, с наличността в този момент. Защото просветление не означава трупане а освобождаване..

"То не е необходимо да дойде - То е.

То не се намира някъде в далечината;

То няма да дойде в бъдещето;"

То не съществува като избор...

Редактирано от не...
Линк към коментар
Share on other sites

Взаимно ще се учат и ще си помагат, щом провидението е решило така да стане, значи има много дълбоки причини за това. В крайна сметка ако исрено търсят и се стремят ще стигнат с Божия помощ до причините, за проблемите и за тяхното решаване/ освобождаване на тези души от тях. Щом майката е ученик сигурно ползва молитвеника на Учителя, там има много методи като този например:

"Господи, Ти Си Единият, Който можеш да оправиш всичко. Ти най-добре уреждаш нещата.

Амин."

изт

и т.н...Поздрави!

п.п. Всички знаем, че до най- дълбоките изводи и до най- добрите методи се стига едва тогава когато запретнем ръкави и се заловим, за работа :feel happy:

Елф ,мойте уважения но тука не споделям твойта гледна точка ,така ако се мисли резултатите няма да са добри .По тази логика ,ще взема по тежък пример - жена която периодично е подложена на домашно насилие ,и ако мислим по този начин значи тя трябва да продължи да търпи и да си чете молитвеника .Има важни моменти в които човек задължително трябва да претрпиеме действия ,а не да чака да се случи чудото .Някой си надробил една каша ,какво ли не сложил в нея ,вижда че е буламач и нестава за ядене и въпреки това се опитва да я яде ,казва си тя е от Господ значи така трябва да бъде ,а фактически само продуктите са негови .Ако човек чака задачата ,която му е дадена сама да се реши скоро явно няма да стане ,разбирасе неизключвам тука търпението ,но разумно да постъпва .

С това мисля отговарям и на въпросите на Ани

Редактирано от veselinvalchev1981
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...