Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За Любовта и нейните прояви


Иво

Recommended Posts

Любовта е като всички чувства-преходна,временна.Но когато си обзет от вихъра и,биваш разкъсан,разполян и заличен.Това което си приемал за Аз,за собствената си личност вече несъществува.Разтваряш се в другия и вече съществува едно по добро същество. :v:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Какво по-хубаво от това да си обсебен от Любовта? От такова обсебване не се бяга...

Линк към коментар
Share on other sites

Колкото е по-силна като чувство, толкова е по-обсебваща.

Нека първо определим какво се разбира под "обсебваща"!

Ако това значи...."къде ходиш...защо закъсняваш, аз мисля за теб....какви са тези разговори с приятели, аз те чакам....цял ден ли ще те чакам за..(без значение какво е това ЗА)", не говорим за никаква любов и никакво обсебване! Това е чиста проба ЕГОизъм и вампиризъм!

Ако ли пък се приема "обсебването" за трепетите, които имаме докато мислим, очакваме, желаем срещата с човека на сърцето...тогава ДА! Съгласен съм.

Но любов и "обсебване" все пак са доста несъвместими като чувства, защото винаги има вероятност да се стигно до "обсебването" от типа...."къде ходиш, нали знаеш, че те чакам"! А тук любовта свършва!

Любов значи щастие, спокойствие, удовлетвореност в душата, нежно очакване и мисъл за партньора, независимо къде е той в момента!

Всичко останало е насилие и "изнасилване"!

Линк към коментар
Share on other sites

Любовта е родена първа:

боговете не могат да я достигнат......

или духовете,иличовекът.....

Надалече,докъдето се простиратнебесата и земята,

надалече,докъдето отиват водите,

нависоко,където горят пламъците,

ти си по-велика,любо!

Вятърът на може да те достигне,

нито огънят,нито слънцето,нито луната.

Ти си по-велика от всички тях,любов!

Атхарва веда

Линк към коментар
Share on other sites

Но любов и "обсебване" все пак са доста несъвместими като чувства, защото винаги има вероятност да се стигно до "обсебването" от типа...."къде ходиш, нали знаеш, че те чакам"! А тук любовта свършва!

Любов значи щастие, спокойствие, удовлетвореност в душата, нежно очакване и мисъл за партньора, независимо къде е той в момента!

Всичко останало е насилие и "изнасилване"!

:thumbsup: Но има и още нещо, при някои хора влюбването е много чисто и предоставя свобода на отсрещния човек, а послве нещата деградират до "къде и защо ходиш"... Ето това е интересно и важно да се проследи защо и тези чувства деградират, то ония, които от самото начало са си били такива, са по-разбираеми! :hmmmmm:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

  ЛЮБОВТА

             

              Остави да дойде отведнъж,

              неочаквана и непозната,

              ..........................................

              Като вик от ада да е тя,

              като шепот ангелски от рая.

              Остави да дойде любовта,

                както тя от векове си знае .

                                                   

       

                              Е.Евтимов  ]

Никой до сега не е казал най -хубавите думи за любовта; Не е изпята най-хубавата песен за любовта; Не е нарисувана най-хубавата картина...За любовта трудно се говори.Тя се изживява!

Линк към коментар
Share on other sites

Не може да се изживее, тя самата е живот вечен, а ние можем само да имаме бегло понятие за това. Слънцето не залязва, само на нас така ни се чини, понеже ни пречи твърдта.

Линк към коментар
Share on other sites

Ех!

В тази тема се вижда добре кой какво търси и то, не по начина по който сам иска да го представи пред социума.

Изкушавам се да започна да анализирам наред, но със сигурност ще бъде възприето като озъбила се критичност, а не обичам тежката артилерия.

Обичам нежността, но нейните прояви в земните си форми не могат да ме впечатлят достатъчно. И какво, май ми отне се една възможност за осмисляне на човешкото съществуване, но ей, такъв тип човешко съществуване на мен отдавна ми тежи...

Да, за жалост липсва разграничителната линия в човешкото съзнание между силно изявените прояви на привързаност и едно друго, непознато нещо, наречено Любов.

Бил съм обсебен, до степен на физическа болка, до прегаряне на слънчевия ми сплит - ех, астрал проклет, заслепяващ и увреждащ. Малко над животното съм бил, поклон пред еволюцията. Малко имунизиран, но едва ли съвсем защитен и занапред...

Любов - живот. Живот - любов е вече само проява и бегла. Но Любовта е живота в неговата най-чиста форма, такъв, какъвто сме структурно и всякак непригодни да схванем... Хермес беше казал, че за да схванем Бог трябва да станем подобни нему. Ако знаехме, какво е Любовта, само тогава бихме могли да се доближим в подобност, само тогва бихме били образ и подобие, но не на някой деми-ург (полу-ворец), а на Бащата на всички неща, Изворът...

И говорейки за прояви, в земен план до любовта се доближава, но само доближава релативно, с изключително много резерви - единствено майчината любов към рожбата - плът и кръв от нейните.

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

В Новата Епоха... ключовият тон за прогреса на аспиранта ще бъде любовта към човечеството; това ще е знакът за събуждането на сърдечния център. В миналото и допреди няколко години ключовият тон бе служене, защото (ако е отдавано безкористно) то представлява техника, привеждаща автоматично сърдечния център в действие. Любовта към човечеството е основното липсващо качество в характера на много от последователите днес. Те обичат онези, с които са свързани, или обичат работата, свързана с груповите начинания, или обичат своята нация, може би обичат също една идея или теоретична постановка, ала всъщност не обичат човечеството като цяло. Способността им да обичат е ограничена и прехвърлянето на тези граници представлява техния основен проблем днес; те трябва да знаят, че човечеството зове за тяхната преданост, вярност и служене. Моля ви, всички вас, да размислите дълбоко над изложеното по-горе, защото то въплъщава и задачата, стояща пред вас, доколкото се стремите да се подготвите за първото или второто посвещение.

Последователите в новата епоха, т.1

Не се тревожете ненужно. Няма нито светлина, нито тъмнина за душата, а само съществуване и любов. Опрете се на това. Няма никакво разделение, а само отъждествяване със сърцето на цялата любов; колкото повече обичате, толкова повече любов може да достигне до другите чрез вас. Здравите връзки на любовта свързват света на хората със света на формите и образуват великата верига на Йерархията. Призовани сте да направите духовно усилие и по-точно да превърнете себе си в един вибриращ, мощен център на тази фундаментална универсална Любов.

Последователите в новата епоха, т.2

Давайте един другиму истинска любов в предстоящите времена, защото тя е спояващият и просветляващ елемент в живота на последователя. Нека любовта ви не остава теоретична, а отдавайте онова истинско разбиране, което не знае грешки, не признава бариери, отблъсква всякакви разделенчески мисли и ви обгръща един друг със закрилящата стена на любовта, отговаряща на всички възможни нужди - физически, емоционални и умствени.

Чрез чистата си любов един към друг вие можете да се доближите до мен и до учителите от невидимата страна на живота и да пристигнете по-бързо пред Портата, отваряща се към осветления Път. Вие имате възможността да демонстрирате един на друг научната стойност и силата на любовта, разглеждана като сила в природата. Направете тези демонстрации свой стремеж. Така ще освободите един за друг всичко необходимо за постигането на мощни, жизнени промени в моделите на живот и в целите на членовете от групата. Любовта не е чувство или емоция, не е желание или себичен мотив за правилни действия в ежедневието. Любовта е владеенето на силата, направляваща световете и водеща до интеграция, единство и инклузивност, силата, която тласка самото Божество към действие. Любовта е трудна за отглеждане - доколкото себелюбието е присъщо на човешката природа; тя е трудна за прилагане във всички условия на живота и нейното изразяване ще изисква от вас да дадете всичко, което можете, както и да излезете извън кръга на личните си себелюбиви дейности. Последователите в групата на Учителите трябва да се обичат един друг интелигентно и със стоическа сила и така да излъчват онези светлина и мощ, благодарение на които групата ще добие ефективна стойност в света.

Модераторска бележка: Моля давайте повече информация за източника на цитатите, автор, година на издаване и т.н.!

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен няма истинска любов, (доколкото истинска означава нещо), която да не е обсебваща. Колкото е по-силна като чувство, толкова е по-обсебваща. И ако е така наситена като преживявне и чувство, няма как да не те помете като стихия. Онези, които обичат тихо, спокойно и самовглъбено ги оприличавам на прегазени тръстики и повехнали ниви, които през последните 1000 години не са виждали дъждове и мрачни облаци. Няма смисъл да гледаш отстрани огньовете и да се топлиш само от светлината им. По-добре е да бъдеш много наранен, отколкото да имаш само спомени за несъстоялото се изгаряне.

Според мен Истинската Любов не е обсебваща, а преобразяваща. Човек може да бъде разтърсен до дълбочина, за която дори не подозира. Бог е Любов - "Ехие ашер Ехие", "Този, който е"...

:angel: друг е въпроса че Любовта има много форми..35000000

Линк към коментар
Share on other sites

Молитва за любов

Искам да стана кълбо , японско кълбо с две очи , едно черно и едно бяло , колкото се може по - скоро .

Моля, те Господи дай ми този космически шанс, направи ме човек от плът и кръв , но с двойно сърце .

Така ще дишам по - лесно цялата смърт, болка и нещастие на земята , и ще мога да побирам цялата радост , щастие и любов , ще мога да живея по- лесно в собствената си несъвършеност и човещина .

Амин

16 юни 2004 г.

Още за моята любов ...

По Оскар Уайлд

Копринена яснота има в очите ти моя любов .Отвори ги по широко и погледни болката на целия свят .

Ако продължаваш да бъдеш щастливия принц толкова за дълго , ще загубиш всичките си изумруди , а аз ще избода и последния живец от сърцето си , заради една червена роза .

2 юни 2004 г.

Линк към коментар
Share on other sites

"Любовта не познава свойта глъбина, додето не настъпи мигът на разлъка."
:thumbsup:

Точно тогава започва преобразяването, да запазиш чувството-стихия, въпреки раздялата, без да обсебваш.... Тогава тя прераства в Любов :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:D ахи, любовната разлъка както захвърля в глъбини , нищо друго не може да го направи . Любовта е наистина огън , някакси от всички сили , огнената , най - добре я рисува.

Изпепеляваща , пречистваща , помитаща , трансформираща .

Вятърничева, земна , водна , някакси не ми звучат добре . Макар , че при мен повечето неща започват с вятърничевост . Въздух съм до мозъка на костите си . И като пламне един ми ти огън , като духна , какви неща се случват ум да ти зайде.

Забърквам едни огнени ветрове , и аз не знам откъде и как са дошли .От нищото лумнали .

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Точно тогава започва преобразяването, да запазиш чувството-стихия, въпреки раздялата, без да обсебваш.... Тогава тя прераства в Любов
:thumbsup1: Хамелеона

Да, сигурно така се учим да Обичаме, истински - когато е необходимо се разделяме...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Точно тогава започва преобразяването, да запазиш чувството-стихия, въпреки раздялата, без да обсебваш.... Тогава тя прераства в Любов
:thumbsup1: Хамелеона

Да, сигурно така се учим да Обичаме, истински - когато е необходимо се разделяме...

Ние толкова много учим обичайки , че това е основния ни урок тук .

Да се учим да обичаме . :rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че по-скоро основното е да се научим "да сме".

ДА сме ?

Аз съм вече . Резултат от раждането ми на този свят . Обаче какъв е резултатът от моето съм ?

Редактирано от Инатари
Линк към коментар
Share on other sites

Ау как страшно звучи "истинското ти лице" .

Лицето ми е било със сигурност хубаво :), но без сегашния опит и преживявания и познания за света .

Линк към коментар
Share on other sites

"Когато се говори за реалност, трябва да знаете, че вън от любовта никаква реалност не съществува. Любовта е единствената реалност в света. Светлина без любов не е светлина, но сянка на светлината. Ето защо, когато се говори за светлината на ангелите, ние разбираме вътрешна светлина, която има за основа любовта. Обаче, когато се говори за любовта, разбираме прави мисли, прави чувства и прави постъпки. С други думи казано: любовта съдържа в себе си мисли с удължени линии, чувства с удължени и разширени линии и постъпки с линии, които имат дължина, широчина и височина. Следователно, ако мисълта не е удължена, не е права; ако чувството няма дължина и широчина, не е Божествено; ако постъпката не включва трите измерения, не е възвишена. Задача на всеки човек е да прилага любовта в живота си, като условие за преодоляване на всички мъчнотии, като стимул за повдигане и като сила за реализиране на всички желания. Без любов човек нищо не може да постигне. Любовта внася топлина в сърцето, светлина в ума и сила в тялото на човека и го прави мощен и велик. Човекът на любовта е разумен, добър, здрав и богат. "(Беинса Дуно)

Линк към коментар
Share on other sites

"Когато се говори за реалност, трябва да знаете, че вън от любовта никаква реалност не съществува. Любовта е единствената реалност в света. Светлина без любов не е светлина, но сянка на светлината.

Светлина е целия спектър от цветове.Любовта е цвят.Човекът е призма.Светът е дъга.

Линк към коментар
Share on other sites

"...вън от любовта никаква реалност не съществува. ...

Задача на всеки човек е да прилага любовта в живота си, като условие за преодоляване на всички мъчнотии, като стимул за повдигане и като сила за реализиране на всички желания. Без любов човек нищо не може да постигне. Любовта внася топлина в сърцето, светлина в ума и сила в тялото на човека и го прави мощен и велик. Човекът на любовта е разумен, добър, здрав и богат. "(Беинса Дуно)

:thumbsup: :thumbsup:

"Божията Любов разрешава всички проблеми" Учителят

icon12.gificon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...