Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да умреш, заради вярата си?


Guest Христо

Смърт заради вярата  

3 гласа

  1. 1. Има ли духовна полза от това да умреш заради вярата си ?

    • Да, със сигурност
      0
    • Не, няма
      2
    • Да, но зависи от ...
      0
    • Не, но зависи от ...
      0
    • Не знам
      1


Recommended Posts

Вчера попаднах на този клип :

http://www.vbox7.com/play:3501857c

" Отречи се от Исус Христос "

И преди съм се вълнувал от този въпрос. Има ли смисъл да умреш заради вярата си, независимо от това каква точно е тя? Ако се отречеш от Бог пред враговете си, само и само за да си спасиш живота, това грях ли е, трупа ли карма? Зависи ли дали се отричаш само на думи, или го правиш и в сърцето си? Ако не се отречеш и те убият, ще спечелиш ли нещо от това ? По - праведни ли стават тези, които умират за вярата си ? Понеже в християнството ги обявяват за светци.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

лесно е да умреш заради убеждения, по -трудно е да живееш ежедневно с тях ,и да си ги отстояваш.

любопитен съм да разбера, явно всеки има различни гледни точки , каква все пак е вашата гледна точка и вашата дефиниция за ВЯРА.

Линк към коментар
Share on other sites

Имах предвид, лошо ли ще е ако човек каже че не вярва в еди какво си и се отрече пред враговете си, само и само за да си запази живота ? И ако го убият, защото е устоял на натиска, ще има ли от това полза за душата на човека ?

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Имах предвид, лошо ли ще е ако човек каже че не вярва в еди какво си и се отрече пред враговете си, само и само за да си запази живота ? И ако го убият, защото е устоял на натиска, ще има ли от това полза за душата на човека ?

Въпрос на избор.Какъвто и да е изборът,ще е правилният за човека който го е направил.Тялото е тленно,душата вечна.

Линк към коментар
Share on other sites

Имах предвид, лошо ли ще е ако човек каже че не вярва в еди какво си и се отрече пред враговете си, само и само за да си запази  живота ? И ако го убият, защото е устоял на натиска,  ще има ли от това полза за душата на човека ?

никои от нас ,не се  е родил научен ,....тук сме за да се учим, ...понякога сме слаби ,...но всяка извървяна от нас стъпка увеличава ....нашата лична, вътрешна сила.     

 ГОСПОД товари всеки от нас,точно толкова ,колкото може да понесе,    ако допуснеш грешка и се вайкаш около нея, едва ли ще ти помогне, по- добре се стегни и положи усилия да я коригираш., защото това е в нашите възможности,

могат да унищожат тялото ти, но не и душата ти , 

все пак, мое лично лично мнение е, че има граници които не бива да бъдат пресичани, и гласът в нас ,които наи- добре знае това, е този които наричаме гласът на съвестта .

Линк към коментар
Share on other sites

Така е. Нашите предци са умирали заради вярата си, не толкова заради самата вяра, колкото заради това че са я приемали за синоним на българщина, пазител на българщината, нещо което ги отличава от завоевателя. Други пък сигурно са умирали заради вярата си, защото може да ги е било страх, че ще отидат в ада, ако се отрекат. В крайна сметка е по - важно какво е вътре, какво чувстваш, а не дали външно си казал че приемаш или отричаш нещо. Не знам дали корейката от клипа са я убилисамо заради вярата и. Но ако беше казала, че се отрича ( а вътрешно не се отрича), щеше да оцелее. Никой не може да знае вътре в себе си какво тя чувства и мисли, в какво вярва. :hmmmmm: И съм се чудил дали хората обявени за светци от църквата, наистина толкова са се възвисили духом с преживените физически страдания заради вярата си.

Линк към коментар
Share on other sites

лесно е да умреш заради убеждения, по -трудно е да живееш ежедневно с тях ,и да си ги отстояваш.

любопитен съм да разбера, явно всеки има различни гледни точки , каква все пак е вашата гледна точка и вашата дефиниция за ВЯРА.

В темата имам предвид случаи, като показания в клипа. Убиват корейка, защото не иска да се отрече от вярата си че Христос е Бог и Спасител.

"Сещам се за народната песен "Даваш ли,даваш,Балканджи Йово".

Може би част от отговора на въпроса на Хриско е в нея. "

Гранат, ясно че това е имало полза за съхраняването ни като нация. Имах предвид следното : Дали по принцип хората, които загиват неискайки поне външно да се отрекат от вярата си, се възвисяват духо чрез саможертвата си ? Понеже нали църквата обявява такива за светци.

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Когато говорим за обикновена вяра, аз бих казала, че това не е никаква Вяра.. а веро. biggrin.gif И подобни убеждения са нетрайни колкото сапунен мехур. В тези случаи човек лесно е готов да отрече всичко, заради физическото си оцеляване, задоволяване на някакви потребности... и прочее.

Говорейки, обаче за Истинска Вяра - тук отричането под каквато и да е форма е невъзможно, по простата причина, че подобна Вяра е над битието и човек, който я е придобил не се вълнува от земни ефимерни неща и временни благополучия на физическото си тяло, а гледа в перспектива към еволюцията на душата си.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз мисля, че за този, който го прави - не стои въпроса дали ще се издигне или не чрез постъпката си и той самият не гледа на себе си като на мъченик. Подобна суета следва да му е чужда, ако има Истинска Вяра. И именно опазването на тази Вяра е приоритет за него, а не "да бъде или да не бъде".

По този въпрос вероятно разсъждават само хора, които нямат Вяра, а мислят само кое би им донесло "червени точки" и се заставят да го правят, защото "така трябва" whistling.gif

Например, Левски надали се е питал "да бъде или да не бъде", "трябва или не трябва". Той просто Е имал Вяра - и друго не го е интересувало.

Обаче, виж, векове след него не-Вярващите разсъждават по въпроса - и това ни най-малко не ги приближава и на сантиметър до Вярата, която е имал Апостола.

Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът Е ! Мъченическата смърт, заради Отказ да се отречеш поне външно пред враговете си от това, в което вярваш ( без значение колко силно), Въздига или Не въздига душата ?! :hypocrite: Това Е въпросът - а не дали умрелите по подобен начин, са си го задавали или не този въпрос. Темата не е за Левски и за турското владичество. Темата е за това дали хората умрели мъченически заради вяра/убеждения са се въздигнали духовно от това ?Темата е по принцип за това, дали тази смърт възвисява ?! Или си зависи от мотивите, от които човек се води. Някой би могъл да НЕ отстъпи от убежденията си, само и само за да си запази достойнството, за да НЕ достави удоволствие на враговете, за да не го видят победен, заради страх от божие наказание. Но тези някои може да бъдат обявени за светци от църквата, светци на които после се кланят и им палят свещи. Достатъчно ли въздига духа една мъченическа смърт за да стане човек светия в истинския смисъл на думата, да има реално такова духовно ниво ?! Има ли значение дали се е съгласил да умре от егоистични подбуди ( тоест достойнство, правене напук на враговете) или го е направил от идеалистични подбуди ? Има ли значение за каква точно кауза се е мъчил ? Може да е умрял отказвайки да предаде нацисткия си идеал, например ?

Редактирано от hrisko_89
Линк към коментар
Share on other sites

Амчи, не знам, пък! Щом ги оСвещават после като мъченици - сигурно се въздигат.

Обаче, според мен май много повече ги въздига това, че хората започват да ги смятат за светци и така ги "захранват". Но, пък е и голяма отговорност да те титуловат земляните като светец - трупаш карма и други такива тежести.

Важното е Бог как те "титулова" - а това със сигурност само Той може да ти каже 60.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Вчера попаднах на този клип :

http://www.vbox7.com/play:3501857c

" Отречи се от Исус Христос "

И преди съм се вълнувал от този въпрос. Има ли смисъл да умреш заради вярата си, независимо от това каква точно е тя? Ако се отречеш от Бог пред враговете си, само и само за да си спасиш живота, това грях ли е, трупа ли карма? Зависи ли дали се отричаш само на думи, или го правиш и в сърцето си? Ако не се отречеш и те убият, ще спечелиш ли нещо от това ? По - праведни ли стават тези, които умират за вярата си ? Понеже в християнството ги обявяват за светци.

Както Чебурашка вече каза, човек не може да се отрече от вярата си. Може да каже, че се отрича, но вярата ще си остане в него – неизразена. Ако въпросът е за това, дали бих се отрекъл на думи от вярата си... може би. Зависи обаче, това отричане какви последствия ще има в конкретния случай – колко хора и как ще бъдат засегнати. Иначе, думите неподкрепени с мисъл нямат особена сила. Тук пак има един малък проблем, защото дори и аз да изрека определени думи, без да влагам мисъл в тях, този, който ги възприема, може да вложи. Това също трябва да се отчете.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Избирам Коперник и Галилей пред Джордано Бруно. Но може би си зависи от нагласата на човека....

Линк към коментар
Share on other sites

макар да уважвам подвигът на мъченическата смърт, не мисля че с този подвиг ,човек би усвоил всички уроци, които трЯбва да усвои в чистилището , а според мнозина чистилището е тук, на земята.   моето скромно мнение е, че това е своего рода тест.

не искам да коментирам такива героични постъпки , но смятам че не думите, а точно делата ни в ежедневието, са тези които доказват устоичивостта на убежденията ни,  но явно и този тест съществува 

но има и друга гледна точка- едва ли има по- ярко събитие от това, разиграло се преди 2000 години.

РАЗПЪВАНЕТО НА ХРИСТА, на кръст .      има разсъждения по темата, можел ли е ХРИСТА ДА ОТМИНЕ ТАЗИ ГОРЧИВА ЧАША ,

едва ли е било проблем за ангелските сили , сътворили от Содом и Гомор скали от сол , да смачкат досадниците и натрапниците. но не са го направили . защо???         .......явно е имало друг замисъл .

"и нека бъде не моята ,а твоята воля Отче". 

тук не мога да не цитирам, ...според някои автори -   "ХРИСТА , освен изпълнявайки основната си роля и мисия, на учител от Висшата духовна йерархия , отказваики се от своята воля е придобил и много повече в личностен аспект, като индивидуалност и  се е издигнал много по -нагоре в йерархията на СИЛИТЕ". -край на цитата.

"Всеки път, когато законът отслабва И беззаконието взима връх, Аз влизам в проявление. За спасение на праведните, за наказание на злодеите, за утвърждаване на Закона, се раждам Аз от век във век."

Бхагават Гита Книга IV, Сутри 7 и 8

Линк към коментар
Share on other sites

Случаите могат да бъдат различни. Някой може да умре за да даде пример за силна и непреклонна вяра, за да послужи за вдъхновение на останалите последователите. Всяка религия е имала такива хора в редиците си. Коперник и Галилей са отстоявали преди всичко истината.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

да си призная не съм гледал клипът , и едва ли ме привличат подобни гледки.

но е интересен въпросът -"да умреш заради вярата си" -дори и заради идеята си, която съдържа в себе си. 

според редица мъдри и високоразвити същества, всички религии като първоизточник , са проявления на една и съща същност , говорим за чистите неопорочени идеи, достигнали до нас ,от тези които са поели грижата за развитието на човечеството-Учителите.

колко войни и кръвопролития са били мотивирани или оправдавани, с противоречията на философски системи ,религии ,

а всички те  всъщност са си едно  в основата ,и зоват само към едно -ЗАКОНЪТ НА ЛЮБОВТА,НЕНАСИЛИЕТО ,СЕБЕПОЗНАНИЕТО,ОВЛАДЯВАНЕТО НА УМА

.... към това което са  проповядвали ХРИСТА ,БУДА, МОХАМЕД, КРИШНА.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...