Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Френология


Recommended Posts

Френологията и физиогномията разглеждат точно определени характеристики и отношения във формата на главата и чертите на лицето. Няма никакво значение дали човекът ни изглежда груб, глупав, престъпник, светия, красив или грозен. Това са наши лични оценки. Разбира се ние притежаваме и интуиция, но френологията не е интуиция, въпреки че интуицията може да бъде ползвана съвместно с френологията.

Линк към коментар
Share on other sites

Френологията и физиогномията разглеждат точно определени характеристики и отношения във формата на главата и чертите на лицето. Няма никакво значение дали човекът ни изглежда груб, глупав, престъпник, светия, красив или грозен. Това са наши лични оценки. Разбира се ние притежаваме и интуиция, но френологията не е интуиция, въпреки че интуицията може да бъде ползвана съвместно с френологията.

В допълнение да цитирам по памет, че според Учителя едни качество трябва да бъде повторено на 3 места, за да сме сигурни, че е активно у човека. Това ( ако не греша) са главата, лицето и дланите. Така че френология + физиогномика + хиромантия дават точната картина.

Родените притежатели на красота са като родените притежатели на наследствено богатство - на плещите им тегне голяма отговорност и е възможно да кривнат от предначертания път.

А понякога красотата е път за изкупуване на негативна карма.

Затова народът казва "Много хубаво не е на хубаво".

Колкото хора, толкова и варианти.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Имам въпрос, дано да се намери кой да отговори:

Какво значи, ако ушите са различни по форма и едното е по-щръкнало?

Всичко друго е видимо симертично.

Линк към коментар
Share on other sites

  Дано получиш настина компетентен отговор. Иначе според  това руско сборниче и по-специално Тимоти Мар "Четенето на лицето или изкуството на китайската физиогномия" лявото ухо определяло съдбата на детето във възрастта от 1 до 7 години, както и отразявало влиянието на бащата, а дясното - във възрастта от 8 до 14 години и влиянието на майката. Но как следва да се интерпретира това от тук нататък - нямам никаква представа.  

Линк към коментар
Share on other sites

Eто нещо за френологията, което прочетох от Учителя и ми направи много силно впечетление!:yinyang:

"В миналите лекции говорих за ухото. Когато се дойде до външната страна на ухото, спирам вниманието ви върху кривата линия. Тя може да се изправи. В такъв случай казваме, че човек се движи по линията на ума и по своите постъпки. Колкото по-права е тази линия, толкова по-груб е човек. Справедливият се движи по права линия. Ако няма любов в себе си, постъпките му са груби. Не влизай в стълкновение с възгледите на такъв човек. Ако можеш да проявиш любов към него, добре; ако не можеш, не го морализирай. Не му казвай как трябва да мисли и да чувства. Ако носът е дълъг 1–2 сантиметра, какъв нос е този? Друг е въпросът, ако е дълъг 4–5 сантиметра. С първия човек не можеш да се разбереш. Носът на някого е дълъг, но тази дължина е външна, механическа, а не органическа. Този нос е наследен от дядо му, не е още негов. Той трябва да работи върху себе си много, за да достигне носът му нужната дължина. Красив нос е онзи, в който линиите са подвижни. Това са линии на съзнанието. Как ще обичаш умрелия, в когото линиите са мъртви, неподвижни?"

"...И тъй, работете върху себе си, да се подмладите. Затова е нужно да обичате своите органи – нос, ухо, око, уста, като фирми, с които работите. Благодари на Бога, че имаш очи, с които можеш да виждаш. Срещнеш един човек – благодари, че си го видял. Виж поне една добра черта в него. Лошото всеки може да види; важно е да видиш доброто. Всеки има ум, сърце, воля, душа, дух – Божествени неща. Ако видиш и оцениш едно от тях, ти си видял и познал поне отчасти човека. Те може да не са проявени, както трябва, това нищо не значи. Един ден ще се проявят в своята пълнота. Челото също е Божествен дар. Измервайте челото си на дължина и широчина. У някои главата над челото е гола. Това дава вид, че челото е много високо. Всъщност не е така. Трябва да знаете как се мери височината и широчината на челото. Като измервате височината на ушите, ще видите, че едни са поставени над височината на носа, а други – под носа. По-добре е ушите да бъдат под височината на носа. Същото се отнася и до големия пръст – палеца. Колкото по-долу слиза, толкова по-морален е човек. Като разглеждате главата на човека, виждате, че у някои хора главата е ниска – едноетажна, у други средна – двуетажна, у трети висока – триетажна. Това отговаря на трите свята – физически, духовен и Божествен. Физическият свят е съграден вече в човека, духовният също е съграден. Божественият свят, обаче, сега се гради. Ако в Божествения свят мозъкът има височина само един сантиметър, трябва да израсте още, да дойде на височина 5–6 сантиметра, за да имаме напълно развит човек, с 3 пълни етажа. Долната част на главата представлява физическия свят, средната част представлява духовния свят, а най-горната – Божествения.

Работете върху себе си, без да се обезсърчавате, без да се спъвате. Че си жена, не се спъвай от положението, което заемаш в света; че си мъж, също не се спъвай. Не казвай, че от тебе нищо няма да излезе. Като жена, ти си дошла на земята да изучаваш закона на Любовта, а като мъж – да изучаваш закона на Мъдростта. И двамата заедно ще изпълнявате Божията воля. Бъдете доволни от службата, която ви е дадена. Ако сте верни в малкото, ще бъдете верни и в голямото. За предпочитане е да бъдеш слуга, да служиш на хората с любов, отколкото да бъдеш цар и да заповядваш. Всеки може да бъде цар и да заповядва на своите мисли, чувства и постъпки. Като кипнеш и се разгневиш, готов си да се биеш и караш. Кажи на този в тебе, който кипи: „Чакай, не бързай, помисли малко“. Нали си цар, мисли правиш. Не е лошо, че си кипнал, но сложи тази енергия на работа. И водата кипи, но тази вода е приятна за пиене. – „Човек не трябва да се гневи.“ – Не е лошо, че се гневи, но да впрегне енергията на гнева, да свърши някаква работа. – „Не искам да се гневя.“ – Не е така, можеш да се гневиш, но да използваш енергията на гнева за работа."

ООК от томчето "Работа на природата" 1933г., лекция "Полза от знанието"

Линк към коментар
Share on other sites

лявото ухо... отразявало влиянието на бащата, а дясното - ... влиянието на майката.

Има вярно.

В случая лявото ухо на човека е копие на ушите на бащата, а дясното - на ушите на дядото по майчина линия.

Благодаря за отговора и за заглавието на книгата.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Аз съм забелязала, че хората, на които външният ръб на ухото е много тънък или направо липсва са много избухливи личности, не могат да сдържат гнева си, може да се насъбира, насъбира и в някой момент става буря и то често и за дребни неща. А обратно хората на които ръбът е добре оформен и колкото по се приближава към по-вътрешната част на ухото, толкова по-контролирани са емоциите. Това е мое наблюдение.

А имам и един въпрос. Учителят на едно място е казал "Очи, които са скрити под горния клепач, не говорят добре за човека."

Някой знае ли какво означава, че не говорят добре за човека? Какво по-точно? Имате ли повече информация за "падналите клепачи"?

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Човек се натъква на три вида мисли, чувства и постъпки. За да не пакости първо на себе си, той трябва да се стреми към такива мисли, които дават възможност на главата да се развива едновременно в три посоки: на дължина, на широчина и на височина. Когато главата расте на дължина, човек става активен, като кавалерист; когато расте на широчина, той става издръжлив, лесно се справя с всички обсадни положения; когато расте на височина, той се развива в морално и духовно отношение. Изучавайте кои мисли удължават главата, кои я разширяват и кои помагат за растенето и на височина.

http://www.beinsadouno.com/old/lectures.php?id=2368

Линк към коментар
Share on other sites

При всяко изпитание, лицето на човека потъмнява. Страшно е, когато той се отдава на отрицателни чувства:завист, отмъщение, злоба. Тогава лицето му потъмнява и погрознява. Наблюдавайтесе да видите, какви промени стават с цвета на лицето ви. Ако цветът на лицето ви е тъмен, вземете мерки да се справите с отрицателните си мисли и чувства.

Вътрешна обхода

Линк към коментар
Share on other sites

За мен френологията не е псевдонаука.Покойната ми майка все повтаряше - пази се от хора с ниски чела и къси и дебели пръсти на ръцете.Общуването ми с такива хора ме убедиха в правотата и.:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

За мен френологията не е псевдонаука.Покойната ми майка все повтаряше - пази се от хора с ниски чела и къси и дебели пръсти на ръцете.Общуването ми с такива хора ме убедиха в правотата и.:feel happy:

Съгласен съм ,но мисля че нетрябва да се взимат само една ,две салби черти в човек ,а трябва да се вземат някакви изводи на базада и на излъчване ,и на повече особенности .Имам приятел точно със ниско чело ,с къси пръсти но не дебели и въпреки тези особенности той е много добър с прекрасно чуство за хумор ,има си и някой слаби страни в характера но са незначтелни .Така че спред мен трябва да се гледа и цялото излъчване на човекът ,както и делата му .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Какво издават лицето и ръцете

За физиогномиката - науката, която изучава връзката между външния вид на човека и вътрешния му свят, пише Мария Илчева за "Дойче веле"

Вярно ли е, че…? Умните хора имат малки уши, любопитковците - големи носове. ...

Цялата статия:

http://www.vesti.bg/...=40&oid=3166911

Все пак, ако човек иска коректно да си направи изводи за друг човек, трябват му много повече познания от една статия. Капка по капка ... :)

Oбаче някои твърдения ми се струват неточни, други - непълни. Може би защото са само извадки?

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Забелязвам, че основно се цитират пасажи на парче, това ме впечатли, какво мислите за еди какво си ... , и т.н., поради това ще се опитам да изложа и моето мнение по въпроса.Френологоята е една наука много стара, станала по-широко известна в по-нови времена благодарение труда на Гал и неговият последовател Шпрунцхаим от преди около 200 години. Получила голяма популярност в началото и средата на 19 в., след което почти напълно изчезнала от фокуса на съвременната наука, сега се ползва със статута на псевдонаука и е обект на много критики и заклеимявания не само от сега но и още от неиното си време средата на 19 в. За по сериозно заинтересуваните предлагам да влезнат в търсачката на Google books, да напишат в полето за търсене: Phrenology , и хоп ще излезнат много книги на тази тема, и което е хубаво тези от преди 1900г. (почти всичко по-важно по темата) напълно бесплатно, свободно могат да бъдат изтеглени, не толкова добрата новина е, че те почти всички са на английски, но за тези за които това не е голям проблем могат да си изтеглят всякакви книги и кратки по 40-50 стр. и подебелички по 200-300 стр. , пък има и още по дебели и подробни по 700-800 стр. Такива в полза на френологията, и такива критикуващия. Добре е поне една кратка книжка да се прочете, за да се добие в кратък и опростен вариант обща представа за това какво е френологията, с какво се занимава, как се занимава и какви са и възможностите, т.с. за какво става (това от книгите дето хвалят) и за какво не става(това от книгите дето критикуват).Успех на всички последвали предложението ми !!!

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ето един цитат, които "изрових" наскоро от интернет:

"I never knew I had an inventive talent until Phrenology told me so. I was a stranger to myself until then!"

Thomas Alva EDISON

Приблизителен превод:"Никога не съм знаел, че имам талант на изобретател, докато Френологията не ми го каза. До тогава аз бях като един непознат за себе си." Томас Алва Едисон

Редактирано от Буби
Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...