Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Добрият съвет струва повече от парите


Recommended Posts

Има ситуации в живота, когато човек се чувства объркан и не може да вземе решение.Един добър съвет(може да не е от близък или приятел) му помага да се измъкне от омагьосания кръг и да продължи по пътя си.Ако беше получил пари вместо съвет нещата нямаше да се променят.

Благодарна съм за добрите съвети които съм получавала от познати и непознати хора.Изборът си е бил мой,но поисканите съвети помагат.

Вярно ли е според вас,че един добър съвет струва повече от парите?

Можете ли да приведете примери?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Уж всичко се купувало с пари... но не и личния опит.

А и информацията (съвет, идея) винаги е била скъпа, че дори и скривана.

Ето пример - съвета на лекарката ни да пием "Осцилококцинум" (хомеопатично лекарство) се оказа по-полезен от купуването на антибиотици.

Веднъж заради една жена си направих труда и сметнах.

Ние сме дали 6 лв за хомеопатия и сме здрави цяла зима, а тя е дала 120лв. за антибиотици и детето й бе болно и после - болнаво 4-5 месеца.

Е, друг е въпросът дали всеки съвет е ценен, навреме даден, и то по подходящ начин,

както и дали човекът е готов да го чуе и проумее.

Линк към коментар
Share on other sites

Добрият ум вижда начините за правене на пари. Добрата амбиция, непримиримост пред "не"-тата конкретизира идеите. А добрата харизма ги реализира в социума.

Добрият съвет е по-ценен от готово дадения милион. както се казва: "Дай на някого риба и скоро пак ще бъде гладен. Дай му обаче въдица и го научи да лови риба, ще може да го прави цял живот!" . А още по-ценна от директния съвет е помощта в достигането на собствените ресурси, решения, мотивация и творческа идейност!

Линк към коментар
Share on other sites

Ако добрият ум ни стига само за правене на пари... горко ни, само с пари ще си останем. Все пак живота е толкова прекрасен. Да, хубаво е да имаме пари, но нали те са само средство за живот.

Ако човек преследва средствата и ги превърне в смисъл, то може да изпусне много красиви моменти в живота си. Неща като любов, приятелство, щастие... Е, всеки има право да преследва целите си. За един едно е важно, за друг-друго...

Да, приятелски съвет може да те възкреси, да ти даде криле /а от там и пари да спечелиш.../. Един добър, приложен съвет може и народ, култура да възкреси...

Минават хиляди години в минутата и виждам, кога са замислени тези събития и кога са взели това лошо направление. Следя и виждам, че преди 2000 години един български жрец е завъртял крана на живота в крива посока и на него днес се дължат тези последствия. Ето защо, днес всички проповедници, свещеници, управници в България мислят като този жрец и така действат. Ще кажете: "Кой е този жрец, за да го обесим?" Не, не го търсете да го обесите, но завъртете крана в обратна посока на тази, в която сега действа. Ако вие не сторите това, освен че няма да станете велики, но и ще изгубите много.

Затова съм аз в България - да завъртя крана на колелото на живота и след 2000 години ще ме търсите, ще искате да знаете, кой е сторил това нещо. Господ ме е изпратил в България да завъртя колелото на живота в обратна посока и аз ще го завъртя по всички правила на Божествения закон, за да опитате всички блага на живота.

Когато завъртя колелото в обратна посока, българите ще разберат, че може да изпълнят и този малък закон, ще се въдвори между тях отлична, възвишена култура и ще станат един велик народ, който ще принесе своята лепта. Няма да се гордеете. Колелото още не е завъртяно, нужни са много усилия, за да се завърти. Всички вие, ще вземете участие във въртенето на голямото колело, ще хванете по едно от малките колелца и ще въртите, не както сега, отдясно към ляво, а отляво към дясно.

Това е Христовото учение: да завъртите колелото на малкия закон. Ще ме запитате: "Какъв спомен ще ви оставя?” - Ще ви завъртя колелото отляво към дясно, тогава всички ангели, всички добри хора ще заработят и вие ще се повдигнете.

Малкият закон

:3d_046:

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Ако добрият ум ни стига само за правене на пари... горко ни, само с пари ще си останем. Все пак живота е толкова прекрасен. Да, хубаво е да имаме пари, но нали те са само средство за живот.

Ако човек преследва средствата и ги превърне в смисъл, то може да изпусне много красиви моменти в живота си. Неща като любов, приятелство, щастие... Е, всеки има право да преследва целите си. За един едно е важно, за друг-друго...

Да, приятелски съвет може да те възкреси, да ти даде криле /а от там и пари да спечелиш.../. Един добър, приложен съвет може и народ, култура да възкреси...

Право думаш Хамелиона, но половинката не е цялата истина. Ако сме на изолиран остров като Робинзон Крузо , това което казваш е абсолютната Истина. Там на изолираният остров даже нямаш нужда и от пари като средства за живот. Но в едно общество абсолютна Истина няма/по-скоро е далечен мираж за общественото съзнание/, но има множество взаимно-свързани относителни истини. Парите са само средство за живот за едни, но за други може да са и СА средство за изнудване. Защото ако нямаш средства за живот, може да се предположи, че ще настане тотално изнудване за идеи, мисли, и каквото се сетиш. Пък една идея / идеи като напусне/напуснат безконтролно създателя си ..... може би вече съществуването му , ще е известно неудобство за други. Особено ако тези идеи са лесна форма за контрол над ъъъ... средствата за живот.

Тук на земята живота е многовалентен, не е толкова простичко както ти се иска да е. И подходящият цитат си избрала даже ... Браво!!!

Има обаче и хора които са си "изгубили" живота. Те живеят чрез другите, като ги изнудват със средствата за живот /демек - дай живот, че моя го загубих, пък ще ти отпусна малко средства да живуркаш/. А Добрият Човек живее за и с другите. Надявам се, че съм успял да изкажа с думи разликата ? Пък ако не съм ...еее... здраве да има. Форум голям, идеи бол, идеолози опериращи с идеи бол, все някой ще даде точната идея, нали !?

Приятен ден!

Линк към коментар
Share on other sites

Вярно е, че добрия съвет струва повече от парите.В нашето забързано всекидневие не всеки е готов да даде съвет.При нас важи и друга мъдрост:"Не е важно на мен какво ми е , важното на Вуте  да му е зле".Може би дадения съвет е израз на човешкото, събудено в поучаващия.Хубаво е да те научат, а ти сам да намериш извора  на изобилието..Но ако ми се даде навременен и точен съвет в момент на вземане на трудно решение ще ми е по- хубаво на душата, отколкото да пилея  пари, време,нерви.Добър съвет дава изстрадал, препатил човек, готов да помага на другите, да ги повдигне. :v:  

Линк към коментар
Share on other sites

Именно - добър съвет! Иначе просто съвет/акъл всеки може да даде. Българинът в склонен да дава акъл - иде му отръки... Там е работата, че дори да е добър един съвет, е нужно да е желан, а и да бъде осъзнавана стойността му. Добрият съвет освен това не се дава директно с фуния през главата :) , а се помага на човека да организира приориетите си и психиката си, за да стигне сам до този съвет! Иначе ако е даден наготово, влиза през едното ухо и излиза през другото!

Линк към коментар
Share on other sites

Добрия съвет си има добра цена. От човек с празни джобове добър съвет едва ли можеш да получиш...освен ако не се пазари, та поне единия от джобовете му да се напълни- с пари естествено. Защото- който осъзнава че разполага с добър съвет, осъзнава, че той си има и добра цена...

Но най-опасни са онези, които ви дават добър съвет без да ви искат парите...Те вече са се прицелили в нещо, което има много по-голяма стойност от парите ви...

Един път ми дадоха добър съвет за това, как да се справя с едни мравки, които се появиха в кабинета ми на работа, но съвета беше толбкова добър, че и на мравката път взе та стори...:3d_146:

Редактирано от Кристиян
Линк към коментар
Share on other sites

Добрият съвет освен това не се дава директно с фуния през главата :) , а се помага на човека да организира приориетите си и психиката си, за да стигне сам до този съвет! Иначе ако е даден наготово, влиза през едното ухо и излиза през другото!

Много точно Орлин! :thumbsup: А и лошо за дадения път на мравката не виждам Кристиян:)

Ян, не е лошо ние да си имаме стремежа, вътрешно, пък то, че сме част от Цялото, така е. Доброто, като е вътре или искрен стремеж към него има и резултатите ще са налице. Нали точно с малки завъртания на колелцата ще се получи. То гаранции няма, но пък що да не опитаме? Всеки от своето си място...:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

! Иначе ако е даден наготово, влиза през едното ухо и излиза през другото!

Аха... даже после може да ти поискат и пари за съвета който си им дал наготово.

Хамелиона, я виж колко много идеолози има. Остава и идеите им да са функциониращи.

Ха късмет де .... ама в мравките на Кристиян има повече мъдрост. Щото мравките не слушат съвети, а Мъдростта на Духа, не на мъдростта на буквата. Книги не четат, а знаят. На училище не ходят, а знаят що е Мъдрост. И най-важнто знаят, че Майката-мравка е пазител на Живота. Видя ли какви готини идеи има Кристиян!? Става за идеолог , нали? thumbsup.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Идеите и Вярата ги има, но все още сме в мъжки, прагматичен свят и когато жена заговори е посрещана несериозно, но се надявам и това да се промени...:feel happy:

А съвети имам много, но не ми ги искат. Сама не мога да ги реализирам, поради горните причини. Или ако някой случайно попита-изпитва страх да ги реализира, та то в крайна сметка-нищо...;)

Виждам прекрасно бъдеще, изпълнено с Любов и разбирателство, но е май по-далечно...

Линк към коментар
Share on other sites

Вярно ли е според вас,че един добър съвет струва повече от парите?

Не!Съвета не може да те нахрани,не може да ти плати сметките.Не съм материалист ,но света в които живеем е така устроен!Плюс това от съвети ,добри или лоши малко се пазя.Това,което е добро за един може да е лошо за друг.

Линк към коментар
Share on other sites

Вярно ли е според вас,че един добър съвет струва повече от парите?

Не!Съвета не може да те нахрани,не може да ти плати сметките.Не съм материалист ,но света в които живеем е така устроен!Плюс това от съвети ,добри или лоши малко се пазя.Това,което е добро за един може да е лошо за друг.

А ако си беден и ти дадат добър съвет как да спечелиш пари и ти го реализираш?!

Аз се пазя когато ми дават акъл.За съвет сама моля,след това го обмислям и решавам дали да го приема или да го отхвърля.

Линк към коментар
Share on other sites

Добрият съвет е добър, когато е правилно разбран и е безценен, когато е правилно приложен. Това е нещо, което остава с нас завинаги.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

...

Вярно ли е според вас,че един добър съвет струва повече от парите?

Можете ли да приведете примери?

Разбира се! Ако наистина е добър съвета и, което е по-важно, ако е чут и разбран... обикновено е много по-полезен; и се изплаща (включително в пари) многократно.thumbup2.gif

А колкото и да сме платили за него, особено в нашата държава, общо взето в почти всички сфери цената на съветите е занижена.

Изключение правят някои гилдии (например адвокатите), които са в състояние да си издействат високи цени на съветите, буквално регламентирани от държавата със закон.

Парите ... Колкото и пари да му дадат на един човек, който и до момента не е бил в състояние да се сдобие с достатъчно пари, той ще ги профука за отрицателно време и после пак ще е в задънена улица. Ако обаче успее да чуе и приложи добрия съвет, няма да стане нужда да му се дават пари. А всички казват: "Акъл не ща, ти пари ми дай!" Каква ирония! Колкото и пари да му даваш на такъв, дето не ще акъл, те ще потъват като в черна дупка laugh.gif

Установила съм, че след секса, парите са следващата свръхчувствителна тема за обсъждане и коментар. И ... почти никой не иска и да чуе за други възможни гледни точки. Особено ако неговото собствено положение в съответната сфера е неудовлетворително или не дай Боже болезнено ...

Линк към коментар
Share on other sites

...

Аз се пазя когато ми дават акъл.За съвет сама моля,след това го обмислям и решавам дали да го приема или да го отхвърля.

А защо се пазиш? Нали след това обмисляш и сама решаваш?!

Аз обичам да изслушвам хората, нека да си кажат какво мислят, за мен, за това, което правя или се каня да правя или дори изобщо, по някоя тема - това е много ценно, уникално е; на мен би ми било много по-трудно, а понякога невъзможно да погледна нещата от тяхната позиция. А моята, колкото и да се опитвам да си разширя кръгозора, все пак сигурно е по-ограничена.

Линк към коментар
Share on other sites

...

Аз се пазя когато ми дават акъл.За съвет сама моля,след това го обмислям и решавам дали да го приема или да го отхвърля.

А защо се пазиш? Нали след това обмисляш и сама решаваш?!

Аз обичам да изслушвам хората, нека да си кажат какво мислят, за мен, за това, което правя или се каня да правя или дори изобщо, по някоя тема - това е много ценно, уникално е; на мен би ми било много по-трудно, а понякога невъзможно да погледна нещата от тяхната позиция. А моята, колкото и да се опитвам да си разширя кръгозора, все пак сигурно е по-ограничена.

Защо се пазя ли?Защото акълите които са ми давали са били смехотворни .Пък и не е етично да казваш на някого как да се облича или какво да яде(примерно!).Да не говорим за причината по която са ми го казвали.

От хора, чието негативно отношение усещам акъл не желая!Ако съм усещала доброжелателност съм се позамисляла върху "акълите".

Диана,ти си невероятно търпелив човек щом можеш във всяка ситуация да се поставяш на мястото на другия.И аз съм се опитвала,но разбрах че ми вреди.Не ми се ще повече да разширявам кръгозора си по този начин.

Линк към коментар
Share on other sites

А ако си беден и ти дадат добър съвет как да спечелиш пари и ти го реализираш?!

Ами ако след това ти дадат друг съвет как да удвоиш парите си, но всъщност губиш всичко и фалираш?

Разбираш ли... примери много и винаги може да говорим по принцип!

Линк към коментар
Share on other sites

А ако си беден и ти дадат добър съвет как да спечелиш пари и ти го реализираш?!

Ами ако след това ти дадат друг съвет как да удвоиш парите си, но всъщност губиш всичко и фалираш?

Разбираш ли... примери много и винаги може да говорим по принцип!

Изборът е твой.Лично аз,ако вече имам достатъчно средства за нормален живот(според моите разбирания) не бих ламтяла да ги удвоявам или утроявам.Опасно е човек да се пристрастява към каквото и да било,защото ще го загуби.:)

Линк към коментар
Share on other sites

И да и не. Според зависи. Всяко нещо си има няколко страни. В зависимост как го оценяваме за себе си може едното да е с по-голяма прибавена стойност за нас. Така че, ако св придържаме към максимата съвета струва повече от парите може да изтървем доста неща - като пари :). Като цяло съвета е хубаво нещо (ако имаме вътрешна информация). Ако се доверим на чуждото мнение за какво ни е тогава собствено :) Но ако се доверим и се прецакаме? :) "Струва ли си" за мен означава готови ли сме да рискуваме да спечелим като се доверим, или не...

Относно струването на парите повече от съвета.... разлика идва в това какво ни коства на нас за да предпочетем едното пред другото. Струването включва доста дейности :) от вложено време до получени резултати.Тогава обаче се питаме колко струва едно и колко другото, колко ще спечелим и колко загубим. Тогава решаваме дали съвет или пари :) В колко случай искаме да губим? Никога!В този ред на мисли ако разменим вътрешни си глас с чужд от вън то тогава този съвет е с придобита разменна стойност и има еквивалент на пари. В крайна сметка парите се тип разменно средство а съвета е дружелюбна (в повечето случаи) нагласа да помогнем. Всичко пак опира до изборите които правим. И както се казваше някъде изборите които правим говорят много за това какви сме. А колко струват парите....замислете се върху последния ви избор :)

Темата е обширна и многопластова - браво на автора. Парите сами по себе си не струват, обаче времето и енергията вложени в придобиването им струва нещо на човек. Тогава те придобиват някаква стойност. Често за да си спестим усилия и излишен разход на енергия предпочитаме да ПОЛЗВАМЕ пари вместо съвет. Ключовата дума е ползване според мен и това е в резултат на направения избор. Като заключение: добрия съвет може да е обвързан с пари може и да не е, важното е да сме на + :) Парите като съпоставка на съвета (в контекста на въпроса от темата) могат да са от полза и да са за предпочитане ако съвета не е добър...За мен темата е върху оценката на крайния резултат от нашия избор, а не кое е по-добро съвета или парите. Бих задал темата по други начини в зависимост какви аспекти от правенето на избор и мотивацията на хората ме интересува....

Много гледни точки, много избори....

Линк към коментар
Share on other sites

...

Парите като съпоставка на съвета (в контекста на въпроса от темата) могат да са от полза и да са за предпочитане ако съвета не е добър...За мен темата е върху оценката на крайния резултат от нашия избор, а не кое е по-добро съвета или парите. Бих задал темата по други начини в зависимост какви аспекти от правенето на избор и мотивацията на хората ме интересува....

Много гледни точки, много избори....

Извини ме, но май нещо не си разбрал.

В темата още отначало изрично беше казано: добър съвет.

А резултатът ... ами по принцип човек е способен да оплеска и най-хубавото нещо, така че резултатът е мноооого относителна работа; т.е независимо от съвета.

Сега откъде сме сигурни, че съвета е добър, как да разберем, че е добър - това са съвсем други (и интересни!) въпроси smile.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Добрият съвет, сам по себе си е нищо, това са думи наслагани в пространството, които някой определя като съвет, друг чува като упрек(случвало ми се е), трети приема като обида, а някой просто го пропуска край ушите си с думите"О, това е страхотно", други го пребръщат по такъв начин, че съветващият не може да повярва какво е казал.

Бях го прочела някъде: "Съветът е безценен, защото не можеш да си го купиш."

Всичко останало се нарича бизнес.

А парите.... те са си пари със съвет или без него, те отиват там от където идват.

Добрият съвет не "струва", ако бъде и чут, става безценен.

А парите колкото са повече, толкова по неподатливи са на съвети.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Извини ме, но май нещо не си разбрал.

В темата още отначало изрично беше казано: добър съвет.

А резултатът ... ами по принцип човек е способен да оплеска и най-хубавото нещо, така че резултатът е мноооого относителна работа; т.е независимо от съвета.

Сега откъде сме сигурни, че съвета е добър, как да разберем, че е добър - това са съвсем други (и интересни!) въпроси smile.gif

:3d_146: Може да ти е сложен текста :) Под съвет съм имал предвид добър но не съм го писал - все пак това е контекста на темата и не сметнах за нужно да пиша натрапливо.

Тука има тема по която всеки има право да си изкаже мнението. Няма нищо обяснено за да се разбира по точно определен начин. Освен това как си разбрала какво искал да каже автора на темата? И какво е искал да разберем? Ако въобще има такова нещо. Красотата на форума е, че всеки намира и вижда различни гледни точки пречупени през личния опит които споделя.

Редактирано от Георги
Линк към коментар
Share on other sites

...

Парите като съпоставка на съвета (в контекста на въпроса от темата) могат да са от полза и да са за предпочитане ако съвета не е добър...За мен темата е върху оценката на крайния резултат от нашия избор, а не кое е по-добро съвета или парите. Бих задал темата по други начини в зависимост какви аспекти от правенето на избор и мотивацията на хората ме интересува....

Много гледни точки, много избори....

Извини ме, но май нещо не си разбрал.

В темата още отначало изрично беше казано: добър съвет.

А резултатът ... ами по принцип човек е способен да оплеска и най-хубавото нещо, така че резултатът е мноооого относителна работа; т.е независимо от съвета.

Сега откъде сме сигурни, че съвета е добър, как да разберем, че е добър - това са съвсем други (и интересни!) въпроси smile.gif

Добре, Георги, сега ще подчертая в твоя текст това, което ти си написал и на което аз отговорих по-нагоре така thumbsup.gif .

Щото "ако съвета не е добър" и аз предпочитам парите biggrin.gif , дори съвсем твърдо ги предпочитам пред лош съвет и не "могат", ами със сигурност ще са от полза!

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да разбера нуждата ти да опонираш :) Както писах по-горе това се е мое мнение и както си искам така ще си го тълкувам. Ако някой иска да научи повече какво има предвид пита процес на обратна връзка а не да си изкривява спрямо неговите нагласи, ценности и други. Става нещо от сорта аз говоря за КОМПютри а те разбират КОМПопоти, защото това им е доминанта и е актуално състояние. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...