Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Народите - мястото им, функцията им, зодиите им, отношенията им


Розалина

Recommended Posts

Всъщност понеже става дума за германците и евреите, а темата силно ме вълнува. Най-основният проблем е в липсата на промяна на дълбочинно ниво. Платени са и се плащат безумни пари, репарации за пострадалите от Холокоста. Истината е обаче - съвсем встрани от разни икономически интереси, които се вихрят около това - че липсва истинско покаяние за стореното. Липсва искрено разбиране, от сърце, на това, което се е случило с тези хора. Плащането е нещо като откуп, нещо като да се опиташ да си купиш чиста съвест, но не е любов. Любов е да се поставиш на мястото на другия, да протегнеш ръка към него. Това немците не са го направили, не го усещам поне сред масата от тях - и тук не става дума само за евреите! Въпросът е принципен, изобщо за отношението към ближния. Има самообвинения, има самокритика, но няма разбиране от сърцето. Дълбоко в себе си хората са си подобни на това, което са били. Болестите на тази култура, които са довели до жестокостите на войната, не са се излекували.

Е, има проблеми и от другата страна. Желание за отмъщение. На всяка синагога тук пише: "Никога не забравяйте". Нещо като масова щампа - да не се прощава в никакъв случай. Мои познати евреи са ми разказвали как родителите им са ги учили да не говорят никога немски, освен ако не е наложително - и това се предава от поколение на поколение. Има го и това, и то също пречи.

И има и едно минимално количество хора и от двете страни, които имат желание да работят за помирение, но това не става с лозунги, разбира се. Това са хора, които със сърцата си са разбрали за какво става дума. Не хвърчащи идеалисти.

Всъщност голямата "омраза" между германците и евреите е голяма любов. За повечето бивши австроунгарски евреи (с които случайно съм имала нещо общо) - в Унгария, Чехия, Полша, омразата на немците към евреите е била шок. Тези евреи са били толкова германизирани, говорели са преобладаващо немски (и до ден днешен по-възрастните хора в Унгария и Чехия ще ви говорят на немски, не на английски, ако отидете там като турист), били са възпитани с немската литература, философия, изкуство. Всъщност това е била една голяма любов, мен ако питате. И точно там е разковничето на проблема. Защото едно е да те удари някой от улицата, друго е да го направи някой, за който даваш мило и драго, който дълбоко уважаш, с който си се чувствал свързан. За да се поправят последиците на едно такова деяние, подобно на братоубийство, е нужно много време. Нужно е разбиране. Нужно е и двете страни да направят определени стъпки. Това не става така - с една разходка в парка. Такива съм правила много, но проблемите си стоят.

И когато моята съквартирантка си стоя в стаята, докато аз виех от болки, това пак ми беше някак като дежа ву. Млад човек, не е от онова поколение. Но подобно на много други хора в Германия, които са се правили, че не виждат и не чуват, когато съседите им биват откарвани нанякъде си, ето тази лицемерна слепота и безхаберие за другия - ето това при много хора тук е все още така. Факт. Вероятно не при всички, но при много. Тоест се връщам към първоначалното си изказване - на ниво сърце Германия още не се е отворила за грешките си, за болката, която е причинила, за стойностите, които е потъпкала, за любовта, която е престъпила. На ниво сърце една голяма част от Германия все още е там, където е била преди 60 години и този проблем няма да се разреши със самообвинения и репарации. Ще се разреши, когато хората отворят сърцата си и видят, наистина пожелаят да видят какво става при съседа.

Само със затворено сърце можеш безчувствено да убиваш и поругаваш стойностите, на които се гради животът. И затова и много хора така си стоят, със затворени сърца. Така им е добре. Защото ако за един миг отвориш сърце и си позволиш да почувстваш, ще те обземе ВСИЧКАТА болка, която си причинил, а ВСИЧКИ замесени хора. И може да те убие даже тази болка, като ти се изсипе всичката наведнъж. И затова хората не отварят сърцата си. И плащат и се самокритикуват, но не чувстват. И така от поколение на поколение.

Ето това не е дала Германия на евреите и на всички останали, които е преследвала - не им е дала сърцето си. А дали точно сърцето не си е ампутирала като ги е преследвала? Този въпрос ще оставя на вас. Но дотук бях с темата.

Евреите изкупиха съдбата си, която създадоха преди 2000 години с разпването на Христа чак през Втората световна война, когато насила бяха отведени в лагерите на смъртта и унищожавани. Според някои оценки по време на Холокоста (от гръцкото ὁλόκαυστον — ὁλόν „напълно“ и καυστον „изгаряне“), са избити приблизително 6 милиона евреи от хитлеристка Германия като резултат от водената от нацистите политика, наречена – “окончателното решение на еврейския въпрос“ („Die Endlösung der Judenfrage“). Германският народ по това време представя въплътените римляни и Римската империя, които физически разпнаха Христа, които сега от своя страна предадоха на огъня подбудителите за това престъпление. От своя страна пострада и цяла Германия и немския народ с милиони загинали жертви.Едва след тази драматична развръзка, след ликвидиране на националната карма, евреите получиха своя държава и това стана през 1948 г. – 3 години след завършване на световната война с резолюция на ООН. И в момента тази тяхна държава е крайно неустойчива и е раздирана от много противоречия и противодействия от страна на арабския елемент в нея. Причината за това е, че евреите все още не са приели Христа и продължават да действат с принципа на насилието, който е изключен в Новата епоха.

Невидимият свят е крайно строг към тези, които посегнаха на Сина Божи. За подобни прегрешения на българите - прогонването на богомилите, България изчезна за 5 века.

Bethedi

Редактирано от Bethedi
Линк към коментар
Share on other sites

азбуки 3d_053.gif

п.п. Има го обаче и другото, отвъд фасадата.. Много истини вече излизат наяве и лъсват "белите петна" и "хвърленият пясък" в историята. Като например разкритията, че операцията на Холокоста е спонсорирана именно.. от евреи. И както казваха покойните Хайтов и Семов - там, където има чета - има и предатели.. и трябва да ги търсим имено в нашата чета..

Не всичко е оправдателна карма и астрогеография.. Обикновено става въпрос за прозаична и нелицеприятно-обективна народопсихология 60.gif

Аз говоря за обикновените хора, за масата, за човешките измерения на проблема. Не ме вълнуват планиращите. Кретени сред властимащите има навсякъде. Израел не прави изключения. Това е друга тема.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност понеже става дума за германците и евреите, а темата силно ме вълнува. Най-основният проблем е в липсата на промяна на дълбочинно ниво. Платени са и се плащат безумни пари, репарации за пострадалите от Холокоста. Истината е обаче - съвсем встрани от разни икономически интереси, които се вихрят около това - че липсва истинско покаяние за стореното. Липсва искрено разбиране, от сърце, на това, което се е случило с тези хора. Плащането е нещо като откуп, нещо като да се опиташ да си купиш чиста съвест, но не е любов. Любов е да се поставиш на мястото на другия, да протегнеш ръка към него. Това немците не са го направили, не го усещам поне сред масата от тях - и тук не става дума само за евреите! Въпросът е принципен, изобщо за отношението към ближния. Има самообвинения, има самокритика, но няма разбиране от сърцето. Дълбоко в себе си хората са си подобни на това, което са били. Болестите на тази култура, които са довели до жестокостите на войната, не са се излекували.

Е, има проблеми и от другата страна. Желание за отмъщение. На всяка синагога тук пише: "Никога не забравяйте". Нещо като масова щампа - да не се прощава в никакъв случай. Мои познати евреи са ми разказвали как родителите им са ги учили да не говорят никога немски, освен ако не е наложително - и това се предава от поколение на поколение. Има го и това, и то също пречи.

И има и едно минимално количество хора и от двете страни, които имат желание да работят за помирение, но това не става с лозунги, разбира се. Това са хора, които със сърцата си са разбрали за какво става дума. Не хвърчащи идеалисти.

Всъщност голямата "омраза" между германците и евреите е голяма любов. За повечето бивши австроунгарски евреи (с които случайно съм имала нещо общо) - в Унгария, Чехия, Полша, омразата на немците към евреите е била шок. Тези евреи са били толкова германизирани, говорели са преобладаващо немски (и до ден днешен по-възрастните хора в Унгария и Чехия ще ви говорят на немски, не на английски, ако отидете там като турист), били са възпитани с немската литература, философия, изкуство. Всъщност това е била една голяма любов, мен ако питате. И точно там е разковничето на проблема. Защото едно е да те удари някой от улицата, друго е да го направи някой, за който даваш мило и драго, който дълбоко уважаш, с който си се чувствал свързан. За да се поправят последиците на едно такова деяние, подобно на братоубийство, е нужно много време. Нужно е разбиране. Нужно е и двете страни да направят определени стъпки. Това не става така - с една разходка в парка. Такива съм правила много, но проблемите си стоят.

И когато моята съквартирантка си стоя в стаята, докато аз виех от болки, това пак ми беше някак като дежа ву. Млад човек, не е от онова поколение. Но подобно на много други хора в Германия, които са се правили, че не виждат и не чуват, когато съседите им биват откарвани нанякъде си, ето тази лицемерна слепота и безхаберие за другия - ето това при много хора тук е все още така. Факт. Вероятно не при всички, но при много. Тоест се връщам към първоначалното си изказване - на ниво сърце Германия още не се е отворила за грешките си, за болката, която е причинила, за стойностите, които е потъпкала, за любовта, която е престъпила. На ниво сърце една голяма част от Германия все още е там, където е била преди 60 години и този проблем няма да се разреши със самообвинения и репарации. Ще се разреши, когато хората отворят сърцата си и видят, наистина пожелаят да видят какво става при съседа.

Само със затворено сърце можеш безчувствено да убиваш и поругаваш стойностите, на които се гради животът. И затова и много хора така си стоят, със затворени сърца. Така им е добре. Защото ако за един миг отвориш сърце и си позволиш да почувстваш, ще те обземе ВСИЧКАТА болка, която си причинил, а ВСИЧКИ замесени хора. И може да те убие даже тази болка, като ти се изсипе всичката наведнъж. И затова хората не отварят сърцата си. И плащат и се самокритикуват, но не чувстват. И така от поколение на поколение.

Ето това не е дала Германия на евреите и на всички останали, които е преследвала - не им е дала сърцето си. А дали точно сърцето не си е ампутирала като ги е преследвала? Този въпрос ще оставя на вас. Но дотук бях с темата.

Евреите изкупиха съдбата си, която създадоха преди 2000 години с разпването на Христа чак през Втората световна война, когато насила бяха отведени в лагерите на смъртта и унищожавани. Според някои оценки по време на Холокоста (от гръцкото ὁλόκαυστον — ὁλόν „напълно“ и καυστον „изгаряне“), са избити приблизително 6 милиона евреи от хитлеристка Германия като резултат

от водената от нацистите политика, наречена – “окончателното решение на еврейския въпрос“ („Die Endlösung der Judenfrage“). Германският народ по това време представя въплътените римляни и Римската империя, които физически разпнаха Христа, които сега от своя страна предадоха на огъня подбудителите за това престъпление. От своя страна пострада и цяла Германия и немския народ с милиони загинали жертви.Едва след тази драматична развръзка, след ликвидиране на националната карма, евреите получиха своя държава и това стана през 1948 г. – 3 години след завършване на световната война с резолюция на ООН. И в момента тази тяхна държава е крайно неустойчива и е раздирана от много противоречия и противодействия от страна на арабския елемент в нея. Причината за това е, че евреите все още не са приели Христа и продължават да действат с принципа на насилието, който е изключен в Новата епоха.

Невидимият свят е крайно строг към тези, които посегнаха на Сина Божи. За подобни прегрешения на българите - прогонването на богомилите, България изчезна за 5 века.

Bethedi

Айде почна се... На чужд гръб...

И всъщност за твоето широко пробудено човешко сърце, Bethedi, има ли значение дали са 6 милиона или 1 милион? Само питам.

Всъщност хрумна ми и друго, на фона на обичайните разсъждения за това кой каква карма бил изкупвал. Ми да, евреите си изкупвали кармата заради Христа (добре че нашта църква не е повярвала в това, иначе в Германия са освещавали оръжия в църквата, за да ходят да трепят гадни евреи с тях), сега пък Германия заради това че е карала евреите да си изкупват кармата, и тя си има карма, която кой знае как ще изкупва и така... до безкрай. А уж искаме да излизаме от тоя кръг - нъл тъй?

Ето това е извратеният начин на мислене, който пречи да се излекува каквото и да е в нашия свят. Едните не вярват, защото са прекалено сити, за да вярват че има глад. Другите не вярват, щото имало там някои от жертвите, които били замесени в планирането (и това комай отрича случилото се с милиони, пък и стотици хиляди да са, нищо неподозиращи невинни прости хорица). Трети "никога няма да простят" и ще си отмъщават до дупка. Четвърти нямат намерение да се вживяват в проблема на еди кой си, плащат си лицемерно и не мислят.

Ето ТАКА се решават проблеми! Така ще обединим света. Добре дошли в темата. Така стоят нещата реално.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Аз говоря за обикновените хора, за масата, за човешките измерения на проблема. Не ме вълнуват планиращите. Кретени сред властимащите има навсякъде. Израел не прави изключения. Това е друга тема.

Точно това имам предвид и аз и може би не се изразих правилно. Искам да кажа, че човек не може да се оправдава с кармата на народа, в който се е родил или с народопсихологията и генът, който му влияят. Винаги имаме избор да излезем от калъпа им.

Да, сигурно "обикновените хора" е удобно да бъдат жертва на болните мозъци на лидерите си, на кармата на народа си, на влиянието на планетите си.. Но, до кога!?

Мисля, че точно това искаше да каже и Хамелеона - да излезем от негативната визия, да я игнорираме.. Защото тях винаги ще ги има в колективното несъзнавано. Но, ние имаме и самосъзнание - и имено то е определящо за модела и света, в който ще живеем.

От векове светът се влачи в старата схема и все някой някому плаща - я карма, а дългове, я друго.. И докато желаем това плащане, докато се чувстваме жертви - ще сме в плен на затвора им.

Но, ако променим визията си, нагласата си.. - няма ли и света да се промени!? Аз мисля, че ДА!

Линк към коментар
Share on other sites

От никого не искам нищо да ми плаща. Това са пълни глупости. Нямам негативна визия за Германия, но не си правя илюзии за това, което виждам. Не само хубави неща. И някъде другаде бях написала, че с козметика проблеми не се решават. Да се нахилиш и да кажеш "всичко е прекрасно" не стига. Има нужда от едно движение и от двете страни една към друга. Ако не се срещнат някъде посредата, никакви козметики няма да отстранят проблема.

Не става дума за оправдания. И това е доста повърхностно изказване. Човекът, който има рана и го боли и споделя това, не се оправдава. Той е просто искрен.

Един мой приятел имаше спомени, че е бил нацист, и с него си говорехме понякога, обменяхме опит. Той ми разказа как, когато е видял за първи път кой е бил и какво е правил, се е разревал. Дни наред не е знаел къде се намира. После е усетил силно желание да посети гробовете на хора, които са умрели заради него. И е говорил с душите им. Каза ми, че са му били много благодарни, защото е отишъл при тях и е пожелал да ги чуе, защото много малко от тези като него го правели изобщо. Каза също, че това и на тях, и на него е дало много мир. Душата на единия го благословила. Впрочем докато го разказваше на мен, цялата изтръпнах и също чух глас, който каза: "Бъди благословен."

Та не е оправданието, а възстановяването на сърдечната връзка след такъв разрив, което не става с козметика. Нужна е готовност и откритост и от двете страни. И каквото и да ми говорите за "оправдания" и лесни решения, знам, че това е дълъг път и тежка задача. Лесно се руши хармонията, трудно се гради отново. Това е моят опит. Не изпитвам нужда да ви убеждавам. Който е готов и има нужда да го разбере, ще разбере.

П.П. Впрочем за да бъдем напълно честни на тема кой бил забъркан в какво и кое нещо на какво се основавало, трябва и едно нещо да се каже за немската медицина - която на някои от нас големи добрини е сторила. Голяма част от нея се основава на разкрития, които са направени при човешки експерименти в лагерите. И всъщност тук е бил сериозен моралният дебат дали тези разкрития могат да бъдат използвани в съвремието. Звучи може би тъпо, но всъщност да, разкрития направени с цената на огромни жестокости, макар и може би да са полезни. Сложен въпрос.

Аз впрочем тук хич не обичам да ходя на лекар. Сигурно и това е "модел". Но ето пък, лекувам се с природни методи, ако има нужда. Всяко зло за добро. А от тукашните лекари много изчистват също стара карма. Душите се привличат от обстоятелства и обкръжение, които ще им дадат възможност да поправят грешките си. И аз защо ли работя точно с молекулярни биолози, касапи и подобни? Сигурно и това е "случайно". Едно време са ми отнели живота, сега ми дават хляба. Има едни такива особени зависимости в света. При целия си престой в Германия, дори и когато нямах статут като сегашния, никога не съм се притеснявала за визи и т.н. Знам, че хора като мен трябва да са тук. И докато не се изчистят нещата, Германия и да иска, няма да ни изхвърли. Винаги съм знаела, че от тази държава ще получа всичко, което ми е нужно, и че на едно ниво за нея е важно да го даде, както на мен, така и на други като мен. И е важно и ние да го приемем. Това второто не винаги е лесна работа, както установих.

Има едни такива закони, които управляват нещата. За тях предпочитам често да не говоря.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Има нужда от едно движение и от двете страни една към друга. Ако не се срещнат някъде по средата, никакви козметики няма да отстранят проблема.

Та не е оправданието, а възстановяването на сърдечната връзка след такъв разрив, което не става с козметика. Нужна е готовност и откритост и от двете страни.

Това е! Иска се смелост човек да приеме истината и да я трансформира - но, ако процесът не е двустранен, наистина не става. Психоемоционалната нагласа само помага, но са нужни конкретни действия на практика и от двете страни.

Не случайно те питах за твоите спомени, защото моите са като тези на приятеля ти.. И си права - не помага самозалъгването или шаблонната усмивка на уста. Нито бягството в оправданията за неизбежността на кармата. От страни е лесно да се каже, но да - има рани, които не минават с козметични вълшебни думички.

Линк към коментар
Share on other sites

Една от най-добрите ми приятелки в Берлин, полякиня, някога ме е "понакълцала" в лагерите. Мдам, нещо в гениталната област, спестени са ми подробностите. Знам го, но никога не й го казах. Защото тя е човекът, който в този живот, когато на моменти едва драпам вече, изниква отнякъде "ме носи на гърба си". Когато лежах в болница и не можех да се сгъна от болки, а нямах грам роднина наоколо, дойде и ми изми краката. Като в евангелието... онази жена измила краката на Исус. И той какво й казал: Стани, греховете ти са простени, защото толкова много си обичала.

Единственото, което казвам, е, че в Германия все още ми липсва "движението от другата страна". Има блокаж - твърде много и все още. През последните седмици това пак ми се доведе до съзнанието от разни обстоятелства. И да, почувствах се изморена от това драпане, но пък, както казах, има някакво раздвижване на пластовете.

В България преди Коледа чупих орехи. Майка ми има навика така да си "гледа". А аз пък винаги съм казвала, че Германия е костелив орех. И спомням си, последния орех, който се опитвах да счупя - един твърд, не става и не става. Заболяха ме ръцете вече. И рекох - еййй, това е сигурно Германия, не мога и не мога да я строша, не се дава. И се канех да му тегля една майна и без тоя орех да си правя щрудела. Ама се запънах и рекох, бе я пак да опитам. И "напънах като за последно", чак ми изпукаха кокалите, бях се предала почти и... счупи се. Разбира се, счупи се много лошо. После не знам колко време му събирах парчетиите. Но да, много реалистично беше гледането. Това са моите отношения с Германия. И това Е Германия - запъва се до последно. Но както се вижда, и на тоя орех му намерих цаката и го набутах в щрудела.

Линк към коментар
Share on other sites

Германците работят и мислят бавно, но качествено. Инженерните решения са сложни.

Не се стремят да се афишират. Добри сътрудници и колеги.

Руснаците мислят бавно, но и без да бързат стигат по-далеч от "бързите".

Стремят се към дълбоко разбиране и максимална простота на решенията.

В Америка сега има около 2 милиона инженери от бившия СССР.

Много и заслужено са уважавани.

Американците мислят бързо и действат бързо. Ако същността е направена,

правят периферията по-бързо от горните 2. С качеството не са перфектни.

Японските инженери и работници са известни с маниакалното си качество на работа.

По време на години разработка на една Тойота например, усъвършенстват всеки

възел и детайл до все по-голяма здравина, износоустойчивост, удобство при

експлоатация и ремонт, безопасност и др.

Японските учени са като другите учени, смели и не особено дисциплинирани, но пред себе

си са дисциплинирани.

Българите имат енергия. Способни са да учат много и с ентусиазъм.

Добрите български инженери са наистина добри и са оценени където и да работят.

Когато са работили в школата на големите страни, те придобиват

стила и методите на учените и инженерите в тези страни.

Линк към коментар
Share on other sites

Айде почна се... На чужд гръб...

И всъщност за твоето широко пробудено човешко сърце, Bethedi, има ли значение дали са 6 милиона или 1 милион? Само питам.

Всъщност хрумна ми и друго, на фона на обичайните разсъждения за това кой каква карма бил изкупвал. Ми да, евреите си изкупвали кармата заради Христа (добре че нашта църква не е повярвала в това, иначе в Германия са освещавали оръжия в църквата, за да ходят да трепят гадни евреи с тях), сега пък Германия заради това че е карала евреите да си изкупват кармата, и тя си има карма, която кой знае как ще изкупва и така... до безкрай. А уж искаме да излизаме от тоя кръг - нъл тъй?

Ето това е извратеният начин на мислене, който пречи да се излекува каквото и да е в нашия свят. Едните не вярват, защото са прекалено сити, за да вярват че има глад. Другите не вярват, щото имало там някои от жертвите, които били замесени в планирането (и това комай отрича случилото се с милиони, пък и стотици хиляди да са, нищо неподозиращи невинни прости хорица). Трети "никога няма да простят" и ще си отмъщават до дупка. Четвърти нямат намерение да се вживяват в проблема на еди кой си, плащат си лицемерно и не мислят.

Ето ТАКА се решават проблеми! Така ще обединим света. Добре дошли в темата. Така стоят нещата реално.

azbuki,

1.Колко широко е сърцето ми, ти никога няма да разбереш, или поне докато аз не пожелая.

2.Вместо тази тирада, която си изопнала тук, по-добре да беше обвинила направо Бог, за това, че е допуснал да измрат като скакалци 6 милиона евреи през Втората световна война. Интересно ми е каква друга причина би предложила за логиката на тази историческа драма? Как така изведнъж 80 милиона германци полудяват и се връзват на брътвежите на един психичноболен австриец и на манията му да унищожи половината свят и най-вече на маниакалната му омраза към евреите?

3. В същия ред на мисли, може би и Бог ти е виновен, че съществува Закон за причините и следствията и че съществува Закон за кармата. Може би според теб, не трябва да да има такива?

4. По реда на по-горната логика, след като не ти харесват реда и правилата тук, защо не вземеш да се провъзгласиш за божество и да си създадеш собствена вселена със собствени правила, така както ти харесва?

5. Що за извратен ум може въобще да си помисли, че Бог трябва да остави безмозъчни човеци и население без последствия да се гаврят с едно от най-възвишените същества във Вселената и със самият Него?

Помисли хубаво върху тези въпроси, защото и на мен ми омръзна да слушам в този форум хленчове, плачове и медни приказки за свободна воля, любо"ф" и други думички с изхабено отдавна от българина съдържание. Когато стане въпрос за разплащане на дълговете обаче, всички се покриват и роптаят, за какво била тая карма, докога сме щели да мислим така. Докога ли? Карма ще има, докато престанете с дивотиите си - индивидуални, родови, национални и расови. Докато спрете да престъпвате Божия закон. Дотогава.

Bethedi

Линк към коментар
Share on other sites

Bethedi, думата "виновен" не се среща нито веднъж във всичките ми постове, доколкото си спомням. Поправи ме, ако греша. Тази дума си е изцяло твоя, както и светогледа, свързан с нея, изразен в писанието ти. Надявам се разбираш, че не виждам какво да кажа по повод всичките проекции, които си направил в поста си. Нямат много връзка с мен.

И честно казано, ако форумът ти пречи по някаква причина и ти е "писнало", и тук не мога да помогна. Просто не чети.

И между другото, кои сме "ние" дето престъпваме Божия закон? Само от любопитство питам.

П.П. Само едно нещо да кажа още за немците и евреите. Думите на една моя приятелка, която е споделила мойта съдба във въпросното минало, ми отекват сега в мислите. Голямо късо съединение е била всъщност тази война. Това не е бил Божественият план, разбира се, и е безумие да се мисли, че Бог може да измисли такова нещо. "Нещото" си е човешко дело. Божественият план, ако можем ние хората да го схванем в неговата цялост, според интуитивното усещане на тази моя приятелка, е бил немците и евреите да работят заедно. Те и са го правели - доказателство за това е бумът в науката в Германия непосредствено преди войната. Моят университет има над 40 нобелови лауреати преди войната, нула такива след. И това не е просто "ционистки заговор". С преследването на евреите Германия си е отрязала цялата творческа мисъл. И до ден днешен страда от липса на такава. И точно в това са ги допълвали евреите - евреинът знае какво, немецът знае как. Евреите са творчески, но неорганизирани. Немците са прецизни и изпълнителни. Гениална комбинация, но... за съжаление хората не винаги прочитаме Божествените намерения. Имаме свободен избор - и той понякога е самоубийствен.

Е, и това е учене. The hard way.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Bethedi, съгласна съм с теб. Има неща, които са били допуснати, за да са урок. Дано да е вече научен от човечеството, защото сме склонни да повтаряме грешките си. Ние, хората. Но в личен план е нужна промяната. Нужно е смирение, покаяние, прошка...:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

В тази тема се извъдиха много богове вече.

Всъщност не знам кое е това качество, което не ми позволява да коментирам, когато става дума за човешки жертви, примерно деца!, кой какво си бил заслужил и какво му било за урок. Също толкова ми е жал за децата на евреите през войната, колкото и за децата на палестинците (пък и не само за децата им), и за децата в Ливан, в Ирак, и за децата в Афганистан и за хората, които страдат където и да е по света. Съчувствам им, съзнавам човешките грешки, довели до тази трагедия, но не коментирам как Господ с това ги "наказал". Намирам това за гавра с живота на ближните ми - от моя страна, не от страна на Господ, за мен става дума тук. Гавра е да правя такива изказвания. И честно казано, не мисля, че Господ наказва. Всички грешки на този свят са си продукт на собствената ни глупост. Не са били задължителен път, но сами сме си го избрали. И Господ и Божия закон пак е това, което използваме за оправдание или за да можем някой да обвиним, а да не потърсим причините в себе си. В липсата ни на състрадание към ближните, в липсата ни на любов.

И да, сигурно сте прави, може би точно чрез това съм си научила "урока". Не ходя да разправям кой къде трябва да мре и какви му били уроците. И да има такива, не е моя работа да ги обсъждам.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Днес Бог ни гледа, какво правим,. и се чуди на умовете ни. Сегашните християни мислят да влязат в Царството Божие по лесния път. Няма лесен път за Царството Божие. Който иска да влезе там трябва да бъде готов да мине по пътя на Христа. Той дойде в света, донесе Божията Любов, пожертвува се за човечеството, заради което Го разпнаха. Цяла нощ римските войници се гавриха с Него, но Той понесе всичко с любов и велико самообладание. Той знаеше, че един ден тези удари ще се сипят върху техните гърбове.

Римските войници определиха броя на ударите, които бъдещото човечество трябваше да понесе.

Днес всички се интересуват, кой ще победи в сегашната война.

Като се свърши войната, ще видите, кой ще победи.

Казвам: Блажен е този народ, който пръв приложи Божията Любов, Божията Правда, Божията Мъдрост и Истина. Старото трябва да се заличи, да дойде новото, което носи условия за победа. Истинската победа ще дойде чрез любовта, която изключва всякакво безправие.

Светът се нуждае от нов ред и порядък, от разумност и справедливост. Безправието трябва да изчезне от всеки дом и от всяка държава и да се замести с порядъка на правдата и любовта.

На зазоряване

(Съборни Беседи, 16.08.1942 10:00 Неделя, София)

Линк към коментар
Share on other sites

Питате: Защо става сегашната война? Нужна ли е тя? Тая война е предсказана отдавна. Чрез нея Бог изправя света. Войната иде като резултат на отклоняването на хората от правия път. Никой народ не е служил на Бога, както трябва – и българите, и руснаците, и англичаните, и германците.

– Кой ще победи в тая война?

– Ще победи оня, който носи любовта, мъдростта и истината. Ще победи оня, който носи живота, знанието и свободата. Ще победи оня, който носи движението, учението и работата. Това трябва да се разбере от всички!

Вън от тия условия, никаква победа не може да се очаква. Днес се бият в домовете всички синове – и големи, и малки. Кой от тях е най-обичан от родителите? – Който изпълнява тяхната воля. Всеки син, който не изпълнява волята на баща си, не е обичен син. – Кои ученици обича учителят? – Които учат, които свирят добре. Ако не учат добре и не свирят добре, той не ги обича. Ще кажете, че някой ученик има добро сърце. – Добър е, добро е сърцето му, но не учи. Човек, който не мисли правилно, не чувства правилно и не постъпва правилно, не е умен, не е добър, не е справедлив. Добрият човек трябва да е умен, трябва да е справедлив. Без вътрешна просвета, човек не може да бъде добър. Добрият носи в себе си светлина, топлина и сила. Казано е в Писанието: „Страхливият не може да влезе в Царството Божие.“ – Защо? – Защото, като се страхува, той не може да прояви нито светлината, нито топлината, нито силата си.

Родени от Бога

(Общ Окултен Клас, 05.01.1944 06:00 Сряда, София)

Линк към коментар
Share on other sites

Едно ще знаете: Само земните жители се бият. Съществата, които живеят на Слънцето, на Луната, на Венера, на Меркурий, на Юпитер, живеят в мир и съгласие. Единственото място, дето хората се бият, е земята.

– Коя е причината, че се бият?

– Малко било яденето им. Те се бият, за да си осигурят повече хляб, повече храна. Също така те се бият за земя, всеки иска да придобие повече блага. Значи, причината за войната е икономическа. От невидимия свят са решили да вземат от ония, които имат повече, и да дадат на ония, които имат малко. Така ще ги заставят да живеят братски. Какво ще правите с излишното? Може ли да го носите със себе си? Лесно се носи една раница до хижата, колкото и да е тежка. Но как ще носиш цялата покъщнина със себе си? Ако речеш да я носиш, скоро ще се откажеш от нея.

Ново разбиране

(Общ Окултен Клас, 24.11.1943 06:00 Сряда, София)

Христос казва: „Дето са двама или трима, събрани в мое име, там съм и аз". Събират се животни на едно място, събират се и хора, и ангели, и архангели, все в името на любовта. В резултат на тези събирания се твори нещо велико, което ще се види в бъдеще.

В работата на любовта се явяват големи или малки облаци, които имат за цел да й препятствуват. Ето, едно малко облаче закри тази сутрин слънцето, и не можахме да го видим. Какво представя облачето? – Сегашната война, в която се бият християнски народи. Ще кажете, че войната е противоречие в живота. Колкото е противоречие облачето за слънцето, толкова е противоречие и войната за хората.

Природата допуща войната като естествено последствие на лошия и изопачен човешки живот. Чрез нея ще изтече злото, което се е натрупало в човешките сърца от векове. Ще изтече злото, и слънцето ще се издигне над облаците, ще светне отново и ще изпрати светлината и топлината си по целия свят.

Тогава противоречията ще изчезнат, и хората ще разберат, че и без война може. Животът на безлюбието създава войната. Животът на хармонията и на любовта изключва войната.

Днес хората се бият за материални работи, кой повече земя да владее, кой да има господството в света. Един ден, когато любовта се прояви в своята пълнота, всички същества – хора, животни и растения ще се ползуват от нейното изобилие. Онези, които са под нивото на човека, ще се ползуват от неговата любов. Човек пък ще се ползува от любовта на онези, които са над него. Любовта е неизчерпаем извор на. сили и на блага.

Опорни точки на живота

(Съборни Беседи, 21.06.1942 05:00 Неделя, Езерата)

Линк към коментар
Share on other sites

Божествената любов представя плодове на дървото на живота. От корените на майчината любов, от клонете на братската и на сестринската любов произлизат плодовете на Божествената любов. От тези плодове, именно, бъдещите хора ще се хранят и ще придобият безсмъртие.

Тези плодове ще бъдат носители на новия живот. Дето да отидете по света, навсякъде ще срещнете хора на новия живот. Тези хора се отличават по меката и приятна светлина, която излиза от очите им. Ние наричаме новите хора „братя и сестри на човечеството", носители на Божественото начало в себе си.

Христос е от новите хора. Той казва: „Не дойдох да изпълня своята воля, но волята на Онзи, Който ме е изпратил. Аз дойдох да донеса мир на света". До идването на Христа, еврейският народ се придържаше в буквата на Мойсеевия закон. До това време евреите колеха агнета, овце, волове и принасяха жертва на Бога. С идването на Христа, обаче, животът им коренно се измени. С един замах Христос унищожи стария живот. Те дойдоха до съзнание, че истинската жертва се заключава в добри мисли, чувства и постъпки.

Време е вече всички хора да се обединят по ум, по сърце и по воля, да работят заедно за въдворяване на мира. Всички хора, вярващи и светски, трябва да се проникнат от тази идея. Казано е в Писанието: „Който изтърпи докрай, той спасен ще бъде". С други думи казано: „Който спечели войната за мира, той спасен ще бъде".

Сегашните вярващи говорят за любовта, но не я прилагат. Който има любовта в себе си, той трябва да вдига и сваля температурата си, доколкото градуса иска и когато пожелае. Кой може да се противи на човек с десет хиляди градуса? Каквото препятствие срещне на пътя си, той моментално ще го отстрани. По този начин той ще покаже на хората, какво представя Божията Любов. Дето мине, пътят му ще бъде отворен. Човекът на любовта може да увеличи не само топлината, но и светлината си, да стане хиляда пъти по-силна от слънчевата. Тази светлина е в състояние да ослепи и най-многобройната и силна армия.

Човек не може да си представи светлина, която е хиляда пъти по-силна от слънчевата. С тази светлина всичко може да се постигне. Всеки, който има топлина, равна на десет хиляди градуса, и светлина, хиляда пъти по-силна от слънчевата, той може да стопи касите на всички банкери, да стопли всички замръзнали сърца, да махне всички прегради, които човешкият егоизъм е поставил на пътя си.

Желаният мир

(Съборни Беседи, 28.08.1938 10:00 Неделя, София)

Линк към коментар
Share on other sites

От войната до днес все слушам да се говори, какво ще стане с България. Мнозина се плашат повече, отколкото трябва. България не е единствената величина, има и други величини. Кажете ми, имаше ли българи, сърби, французи, германци, англичани, когато Господ създаваше света? - Нямаше ги, те след това сами дойдоха. Може да ми възразите, но аз питам: майката ражда ли децата си като професори, учители, свещеници, съдии и др.? Тя ражда деца, които след това стават учени, генерали, доктори, инженери и др. подобни по служба. Службите, които изпълняваме в живота, са разните роли, които играем на сцената. Докато сме на сцената, ние сме облечени във форми, актьори сме; слезем ли от сцената, ние сме вече братя. Като отидем на Небето, ще се посмеем на тази борба, като си припомним разните случаи от живота си на земята. С един пример ще ви изясня положението, в което се намирате. Един индуски бог, като се наситил на хубавия си живот на Небето, пожелал да му се позволи да слезе на земята, да си поживее. Позволили му и той си избрал формата на свиня и затова се въплътил в едно младо прасенце. Започнал да живее като всички прасета, ровил се из нечистотиите, излежавал се на сянка и тлъстеел. По едно време се оженил, родили му се дечица около 10-15; живеел си мирно и щастливо. Почакали го на Небето година, две, три, десет, той не се връща. Повикали го оттам, но той не искал да се върне. "Мен ми е тук много добре", казвал. Решили да му вземат прасенцата, така да го принудят да се върне, но и при това нещастие, пак не искал да се върне. Взели после и жена му, но пак не успели, той започнал да си търси друга жена. Решили най-после да поразят него самия и затова му изпратили тежка болест, която го и върнала на Небето. Като се събудил на Небето, започнал да се смее на живота си който прекарал на земята. Много съвременни хора имат опитността на този бог, но не знаят, какво са били по-рано.

Изгряващото слънце

Неделни Беседи, 04.05.1919 Неделя, София

Редактирано от lokator
Линк към коментар
Share on other sites

На физическия свят българинът се нуждае от една хомеопатическа доза надежда; в духовния свят той се нуждае от хомеопатическа доза вяра, а в Божествения свят – от любов. Щом има надежда, той ще бъде здрав, ще се бори геройски с всички болести. Ще хване една болест, ще я тупне на земята и ще й каже: Знаеш ли, кой съм аз? Българин съм! Като има вяра, той ще се справи с всички противоречия в духовния свят, ще ги стъпче на земята и ще каже: Знаеш ли, кой съм аз? Българин съм!

... Вярвайте в онова, което Бог е вложил във вас. Досега вие сте излизали от душата си, но като българи, трябва да влезете вече в душата си, да не въздишате повече. Душата е раят на човека. Всеки, който е вън от душата си и въздиша, той е и вън от рая.

Всеки човек, бил той германец, французин, англичанин, който се справя със своите мъчнотии, е българин. Ако не може да се справя с мъчнотиите си, не е българин. Какво представя българинът на физическия свят, не е важно. Ние разглеждаме елементите на българина в духовния свят. ...

...Аз взимам думата „българин" в смисъл на човек, роден от любовта. Всички европейски народи трябва да се родят от любовта. Моето почитание към всички народи, но те трябва да повярват в онова, което Бог е вложил в тях. Само тогава може да стане истинско опознаване на народите. Това не е за насърчение, но истина, която един ден ще проверите. Запример, думата „любов" не е еднаква във всички народи, но идеята, която любовта преследва, е навсякъде една и съща. С каквото име да кръщавате любовта, тя носи навсякъде едни и същи елементи. Същото можем да кажем и за вярата. Тя не е еднаква във всички народи, но елементите, които носи, навсякъде са едни и същи.

Съвременните народи могат да се кръстят с едно общо име – Божествен народ.И при това положение, пак ще има един български Божествен народ, турски Божествен народ, руски Божествен народ, френски Божествен народ, английски, италиянски и т. н.

Едно е важно: в бъдеще всички народи трябва да принадлежат към един нов народ, който ще обедини всички народи в себе си.

Израил и българин

(Съборни Беседи, 08.09.1940 10:00 Неделя, София)

Линк към коментар
Share on other sites

Някога Наполеон направил едно шеговито предсказание. Той казал, че англичаните са силни по вода, французите – по суша, а германците – във въздуха. Какво всъщност представят водата, сушата и въздухът? – Водата представя човешкото сърце, сушата – волята, а въздухът – ума. Досега хората са воювали по вода и по суша, но отсега нататък ще воюват във въздуха, т.е. с ума. Човек трябва да решава въпросите си с ума, т.е. с мисълта си. Няма защо повече да търсите вината в този или в онзи, да казвате, че хората са лоши и неразбрани, но трябва да мислите, да решавате правилно задачите си.

Сега ние говорим за новите хора, за новото човечество. Нов човек е онзи, който служи на Бог по любов. Той познава Бог вътрешно, не иска да му Го доказват по външен начин. Той не иска да му проповядват за Бог от времето на Адам. Той търси Бог в ума си и там Го намира. Понякога Го търси в сърцето си и там Го намира. Понякога Го намира и в тялото си, проявен чрез неговата воля.

В Божественото училище

(Съборни Беседи, 22.09.1940 10:00 Неделя, София)

Днес и България минава през големи изпитания. Тя е потопена в голямото Божествено корито, дето я перат пет народа – англичани, французи, италианци, гърци и сърби – петте слуги, които бащата е изпратил, за да я окъпят и облекат в нова премяна. Не правят ли същото и с момата, която ще се венчава? Преди сватбата я завеждат на баня да се окъпе, да стане чиста. Невестата, наречена България, е доста изцапана, затова я турят в Божественото корито, да се изчисти. Какво ще стане после с нея? Ще я облекат в нова, чиста премяна. Тя ще излезе вън и ще каже: “Разбрах вече смисъла на Живота.”

В какво се заключава смисълът на Живота? В Братството и Сестринството, в съзнанието на хората, че са братя и сестри. Българите ще кажат, че са братя и сестри, понеже са един народ. Германците са братя и сестри, като германци, англичаните – като англичани и т.н. Идеята за Братството е още по-широка: братя и сестри са всички хора. На какви качества трябва да отговаря българинът? Той трябва да бъде честен, добър, умен и справедлив. Желая да срещам такива българи и да имам с тях отношения. Който няма тези качества, ще го турят в Божественото корито. Не ритайте срещу това корито, за да не дойде смъртта и да ви задигне. След това близките ви ще плачат за вас. Защо плачат за покойника? За да го измият със сълзите си. Измият ли го веднъж, повече не трябва да плачат. Сега не остава нищо друго, освен да го облекат в бяла, сватбарска дреха и да се радват, че се е върнал при Баща си. Може ли да върнете отново булката в банята? Не може. Щом е така, не плачете постоянно за заминалите.

И рече баща му

(Неделни Беседи, 15.12.1918 Неделя, София)

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност не знам кое е това качество, което не ми позволява да коментирам, когато става дума за човешки жертви, примерно деца!, кой какво си бил заслужил и какво му било за урок. Също толкова ми е жал за децата на евреите през войната, колкото и за децата на палестинците (пък и не само за децата им), и за децата в Ливан, в Ирак, и за децата в Афганистан и за хората, които страдат където и да е по света. Съчувствам им, съзнавам човешките грешки, довели до тази трагедия, но не коментирам как Господ с това ги "наказал". ... Всички грешки на този свят са си продукт на собствената ни глупост. Не са били задължителен път, но сами сме си го избрали. ... да не потърсим причините в себе си. В липсата ни на състрадание към ближните, в липсата ни на любов.

И аз мисля така.

В какво се заключава смисълът на Живота? В Братството и Сестринството, в съзнанието на хората, че са братя и сестри.

Viki3

:feel happy::3d_060:

В случай, че Европа не приеме доброволно Царството Божие, и че промените, които ще настанат в света, са резултат от изчерпването на съвременната цивилизация, която само механично е напреднала, а духовно е изостанала.

Учителят Беинса Дуно, 1912 година, Мировият Учител във Велико Търново

Европейските народи от края на 19 - началото на 20 век са продължавали линията на научно-техническия прогрес гледан като несвързан с моралните качества и любовта между хората. Насилието се е допускало като нещо нормално, а би трябвало да е недопустимо за християните и християнските народи. По време на двете войни, които са една и съща война, моралът и обичта между хората бяха осакатени. След това повечето народи стигнаха до краен материализъм и безверие.

Идването на тъмни същества като Сталин и Хитл(ер на власт е следствие от култа към силата и на желанието за военно надмощие над други страни. Тези масови процеси логично изтласкаха хитлеристите посредством легални избори до ръководството на Германия.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...