Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Регресивна хипноза


Recommended Posts

Сони, благодаря за цитата от Лиана Антонова. Много е важно да сме Готови, защото ума ни, който произвежда страхове, укори и се старае всячески да ни върне към егото е изобретателен и можем да си докараме доста бели.

Мисля, че Учителя ни е казал да имаме вяра и да сме безстрашни, останалото като му дойде времето, за това има кой да се погрижи-повярвайте :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Отговори 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте .Бих искал да споделя моето мнение за хипнозата и регресията . Имам преки наблюдения защото от 15г години заборя Ериkоснова хипноза – малко по различен метод от класическата ,по-късно ще го обясня .

Хипнозата е метод който наистина в България не се практикува широко ,но това е защото преди 10 ноември психотерапията по принцип си беше забранена – смяташе се че хората могат да бъдат настроени чрез нея против властта.За това преди да ви споделя моят опит с регресията ще отделя няколко минути за хипнозата ,така ще можете да ме разберете по-добре .

Определението за хипнозата е ,че тя е състояние на свръх концентрация на вниманието .Човека в хипноза не спи ,не е в безсъзнание ,напротив съзнанието му е много бодро ,но концентрирано в една точка или един проблем

Когато в такова свръх концентрирано състояние човек изпадне сам говорим за самохипноза – това поне няколко пъти на ден ни се случва и то за доста време .Например, когато четем книга или гледаме филм и не виждаме или не чуваме, какво става около нас .Когато сме влюбени и мислите са ни само в любимия , когато сме се съсредоточили в проблема който решаваме.

Когато този процес на свръх съсредоточаване стане с помощта на терапевт говорим за хипноза .Така ,че хипнозата е нещо много естествено за човека и в нея няма нищо свръх естествено или небикновено.Тук няма понятия като горе и долу , напротив аз и клиента ми сме равни иначе той не би ми се доверил да го хипнотизирам.Не мога и да му внуша нещо което е в негова вреда , той много ясно ,дори много ,много по ясно отколкото в обикновено състояние осъзнава какво става с него Така ,че едно внушение ,което противоречи на това което той иска и на неговите принципи, би се игнорирало и породило недоверие между нас.А и в Ериксоновата хипноза не се работи с преки внушения .Например, ако при мен дойде човек ,който иска да откаже цигарите, аз няма да му внушавам ,че не му се пуши или ,че те са отвратителни .Напротив в състояние на свръх концентрация бих му обяснил ,че пушенето определено играе някаква положителна роля в неговият живот и явно задоволява дадена потребност Бих го помолил да открие каква е тя .След това ще го накарам да помоли мозъка си да му даде поне три нови форми на поведени, които да задоволяват същата потребност, но да не са толкова вредни за него.

Или ,ако дойде човек и каже че има проблем за решаване ,който не му дава спокойствие , аз няма да го питам какъв е проблема ,а в състояние на хипноза ще помоля творчеката част на неговото подсъзнание да му даде поне три решения на проблема .След това ще го помоля да ги изгледа на един екран и избере това което му изглежда най- приемливо Ако никое не е ,ще повтарям тези стъпки докато го намери .И клиента ми ще излезе от кабинета ми намерил решението, без аз дори да знам за какво става дума .Така няма опасност да му внуша нещо, което би могло да е моя истина но не и негова.

Ще добавя че по- голяма част от хората които идват при мен са в състояние на автохипноза и то с негативно влияние .Например скоро дойде ученик, който се беше самохипнотизирал и непрекъснато наблюдаваше изговарянето на няколко букви В действителност беше ходил на двама логопеди и никой не беше открил говорен дефект ,но за него истината беше друга и го беше довела до една доброволна изолация и отчаяние ,че е отхвърлен от другите защото не говори нормално .Друг след съкращение се беше самохипнотизирал и повече от година повтаряше като мантри две- три изречения „Леле какво ще стане сега “”Как ще се справим “” и това ,че нещата в семейството му съвсем не вървяха зле благодарение на мобилизацията на жена му и децата изобщо не достигаше до съзнанието му Така че ролята на ми в повечето случаи е да дехипнотизирам хора ,които вече са се самохипнотизирали И ако има нещо, което да е истинско опасно това е ОТРИЦАТЕЛНАТА САМОХИПНОЗА 80 процента от работата ми не е да хипнотизирам хората, а да ги дехипнотизирам и извадя от състоянието в което сами са се довели сами

А сега за регресията –по принцип до преди 7- 8 години бях много скептичен към всякакви паранормални явления -–трябва да ме разберете ,аз съм психиатър и работата ми беше да общувам с хора които казват, че говорят с извънземни ,с умрели ,че ги облъчват и т.н. Но след като пиеха съответното лекарство всичките тези неща отшумяваха и ми беше ясно, че те са плод на болният им мозък .Когато започнах да се занимавам с хипноза видях че мозъка на човека има ,,страшни “ възможности –например премахването на болка - имаше хора които се научиха в хипнотично състояние да се обезболяват ,така ,че да им се вадят зъби без упойка или жени да раждат без болка .Много силно впечатление ми направи и засиленото предаване на мисли в хипноза ,например молих един хипнотизиран пациент да предава мисловни картини на друг също в хипноза и съвпаденията бяха направо невероятни .

Един ден при мен дойде клиент и ми каза че е нещастен ,че не му се живее ,че е един неудачник който мрази всички ,а и те го мразят .Практиката ми е да започна хипнозата като релаксирам клиента си карайки го или да си представи една хубава картина или да си спомни епизод от живота си когато е бил щастлив .След като младежа създаде образа на природната картина и влезе в лек транс аз го помолих да се върне назад в миналото си и си спомни един момент в който се е чувствал истински обичан –сами разбирате ,че след като казва ,че никой не го обича ,ако си спомни един такъв момент цялата му система ще рухне и ще си спомни още много такива моменти .Казах му назад в миналото, като имах в предвид детството , а не преди раждането – тогава не съм и допускал че това е възможно . След малко разбрах ,че е готов - лицето му се промени , сълзи потекоха по очите му и ми беше ясно че спомена е дошъл Може би десет , петнадесет минути беше в спомена си ,след което отвори очи .Тъй като клиента не е длъжен да ми сподели какво е видял и ли преживял аз им предлагам ,ако искат да споделят с мен какво са видели и по –важното, какво са научили когато са били ,,там”.Младежа обаче ме попита ,,А може ли да не ви отговоря “ Аз му казах ,че това е негово право и не е важно за мен .Изразих мнение, че то обаче по някакъв начин ще доведе до промяна в неговият живот И след като продължихме още малко да си говорим и той си отиде Разбрахме се, че ако иска може да дойде и продължим работата си ако ли не не .След седмица отново се върна и ми каза че е по- добре и иска пак да се върне назад във времето ,което и направихме .Пак си отиде без да сподели нищо Третият път дойде след няколко месеца , видимо беше много променен .И тогава направо започна да ми разправя .Отказа се,, че като съм му казал да се върне назад във времето когато е би истински обичан той се е пренесъл в картина от друг живот .Било е някъде около 1800 г във Венеция Бил е най- малкият син в семейство с няколко деца и е бил обожаван от по – големите си сестри и братя както и майка си .Нещата които видял и преживял били толкова неочаквани за него ,че от страх да не го помисля за лъжец не посмял да ми ги каже .Поради известно съмнение ,че това може да е само фантазия, вторият път също не споделил това с мен но по време на хипнозата си е поставил за цел да уточни някои подробности по които днес да може да провери , виденията плод на фантазията му ли са или истина След това се беше записал в екскурзия и посетил Венеция Там на самото място се беше уверил че къщите ,каналите и изобщо обстановката си е почти същата която е видял по време на хипнозата .Уверен бил че е открил и къщата в която е роден .Дори се опитал да търси и някакви потомци от фамилията си но краткият срок на екскурзията и незнанието на езика му попречили .Не му вярвах напълно , но за мен беше по важно това, че след две сесии с хипноза човека се беше променил и постигнал това което иска .

След него обаче когато насочвах някого да се върне назад във времето търсейки дадено хубаво или лошо събитие добавях ,,И не е задължително с помена да е от този живот “ После замених това изречение с друго по неутрално и започнах да наблюдавам какво ще стане Резултата беше че всеки десети се спираше на ключово за него събитие лежащо извън този му живот.И тъй като не ми се проверяваше дали това е истина за всеки по отделно реших според мен нещата кардинално – помолих колега да ме хипнотизира и върне в миналото .Направихме го няколко пъти ,како всеки път проверявах по всички възможни начини получените сведения и сам се убедих ,че прераждането е факт. Получих възможност и да се срещна с някои от най – близките ми починали роднини като ги питах неща ,които лесно мога да проверя, дали са истина или плод на фантазията ми –например имената на техните баби и дядовци , които аз никога не съм знаел ,за професиите им и много други подробности които бяха много лесни за проверка .Интересното беше че 2 –3 от нещата които те ми казаха касаеха моето бъдеще в смисъл предупредиха ме за лоши неща ,които ще ми се случат и които бих могъл да променя или ми казаха конкретно, кой би ми помогнал за разрешението им .Така ,че сега когато някой от клиентите ми говори за събития от минали животи ,това не ме учудва или притеснява –принципа на работа е същият ,като ако то е от този живот .

Ще ви разкажа друг случаи –Дойде жена на 50 години ,която живееше с мъж ,който е недорасъл ,непрекъснато се сърди ,нищо не му харесва , вдига и скандали за щяло и не щяло ,и т. н. Клиентката ми беше чула за регресивната хипноза и това че хората се прераждат едва ли не групово Искаше да разбере какви са били взаимоотношенията и със съпруга и в предните животи .След хипнозата ,каза, че се върнала в живот в който мъжът и е бил нейно дете .Не знаех,как това прозрение ще и помогне нито тя го проумя Плати и си и си замина .След 6 месеца я видях и попитах какво е станало след хипнозата ,,Ами приех ,че той си ми е моето детенце и си го гледам и глезя без толкова да се ядосвам .Явно това е съдбата ми – да му бъда майка ,а може би след време той ще бъде моя .””

Искам да добавя , че практически няма разлика за мен дали клиента ми се е върнал 10 години назад или 1000. Принципите на поведение са едни и същи .

Как помага връщането в минали животи и по ефективно ли е от обикновената хипноза ?

Принципа на действие е един и същ

1 помага да се открие травмиращо събитие от миналото

2 помага да се намери решение на даден проблем или да се избере най –подходящото от няколко решения

Реинкарнационната хипноза допълнително действа като убеждава човека ,че душата му е безсмъртна и не всичко свършва със смъртта Тя придава спокойствие .Но в никакъв случай не е духовна практика .

Днес ако дойде клиент и иска регресивна хипноза винаги го питам какъв проблем иска да реши , ако ми каже че няма проблем му отказвам Ако обаче ми каже че има проблем му обещавам че ще се опитаме да го решим дори и ако трябва да се върнем в други негови животи .Обикновено се оказва е проблемите са си от този живот .

Общо взето това е картината с регресионната хипноза ,поне от моята практика..

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, всички!

Да... интересна тема се е разгоряла тук и това много ме радва!

Аз съм психолог, член на Българска Асоциация по Хипноза и ми се ще да споделя мнението си тук.

Относно Хипнозата. Съпричастен съм към изложеното непосредствено преди мен. Намирам го за много точно. Аз също използвам понякога Ериксонианска хипноза. Тук няма място за насилие и за подчинени позиции... Регресията с хипноза е основно два вида - в настоящ и в минал живот. Има и други начини за да се достигне до минали животи, освен хипнозата. Не мога да кажа дали има минали животи или няма, но обикновено се преживяват от хипнотизирания, дори по-живо отколкото в будно състояние. Което си е принципна характеристика на хипнозата. Дали има доказателства за това... не знам. Как може да се докаже кацането на Луната? Или устройството на атома? Каква е гаранцията, че е минал живот, ане колективно несъзнавано дадена фактология? А има ли доказателства ПРОТИВ съществуването на минали животи? Струва ми, се че е по-вероятно да има, отколкото да няма. :-) И ако е факт, че човекът, който иска да му се направи регресивна хипноза се чувства добре от това, често пъти олеква товара или напрежението, с което е дошъл и си тръгва освежен и в добро настроение. Не е етично да се прави регресивна хипноза на човек, който не е пожелал това.

За отбелязване е може би, че в Англия от няколко десетки години функционира Асоциация приемаща научно реинкарнацията... САЩ няколко години по-късно започват да следват примера им...

Относно това, кое било остаряла методика и кое - не, мисля че е доста смело някой да дава подобни квалификации.. Освен това дори да е "стара" (което очевдино е субективно - кое е старо и кое ново и къде е границата помежду им), смятам, че е по-стара примерно психоанализата на Фройд, но никой не може да отрече Фройд или някой от учениците му.

Дали в България има специалисти, които да се заниамват с регресивна хипноза - да, има. Аз лично познавам няколко. Не мога да кажа, че от сутрин до вечер само това правят, но си я ползват и то сериозно, по начин не по-лош отколкото навън. Бил съм няколко пъти навън и съм виждал как се използва хипнозата в Европа, не е по-различно отколкото при нас. Само където при нас битува остарялото схващане, че хипнозата е насилие, манипулация и какво ли не. Е.. посочете ми например медицинска интервенция, която да не е манипулация или психотерапевтична такава, при която на психотерапевта му е все едно как го възприема човекът отсреща и дали няма значение какви мисли се обменят и какви думи в това пространство.

А пък приложението на хипнозата в медицинската практика - за обезболяване е неоспоримо. В стоматологията, акушерството и къде ли не...

Поздрави на всички! Много се радвам, че има подобна тема тук...

:-)          :thumbsup::thumbsup:  

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не съм легитимен психолог, но се интересувам от психология! Доколкото знам, психологията съвсем не се свежда до кривите и често безплодни лабиринти на психоанализата - макар че и тя е нещо чудесно, преди да се прревърне в голяма машина за пари...

Регресивната хипноза е нужна на всеки, койт оняма лудостта и безумието да плаща на някой кратунко с голяма диплома за 10 години психоанализа, през които да си вербализира несъзнаваното. С регресивната хипноза това осъзнаване става за няколко сеанса, а рамките и на обхват, ако въобще има рамки (а не безграничност), действително стигат до предни животи, до базовите перинатални матрици и т.н. Както са споменали професионалистите по-горе, няма размътване, а максимално фокусиране на съзнанието! Всъщност размътено е съзнанието, което е прекомерно интелектуализиращо, но нищо неразбиращо ... Ккато казва един мой приятел, който няма нищо общо с психологията формално, но е добър житейски психолог: "Не е важно много да знаеш, но много да разбираш! "

Линк към коментар
Share on other sites

Замислих се много над казаното от hipnotizator ,за автохипнозата и самохипнотизиране (несъзнателно),на което явно са способни хората.

Не знам дали ще се приемат добре следващите ми расъждения ,но мисля че съм права.

Какво всъщност са "формулите",които са ни дадени от Учителя например!? :) Ами вид самохипноза.

Продължително и настойчиво повтаряне или концентриране върху една мисъл съвсем съзнателно е точно това.

Съществата свише са ни помогнали да се настроим положително без да го съзнаваме ,точно по този елементарен начин.

Дори Дънов го казва: по памет"....не е нужно да разбираш смисъла,знанието ще дойде постепенно..."

Т.е. имайки тази способност ни се помага да я насочим правилно.

А положителното или отрицателното ни отношение към живота или щастието ни и нещастието ни са илюзорни състояния предизвикани от самите нас под действието или отсъствието на това автохипнотизиране.

Линк към коментар
Share on other sites

Хипнозата и самохипнозата наистина са всекидневие за хората. Могат да се използват в плюс или в минус на съответния индивид и задачата на добрия психолог е да прави първото, а не второто. Него достатъчно го правят в обществото... Някои духовни практики се основават също на повитивното внушение или самовнушение и в това няма нищо нередно.

И все пак, някои от по-висшите духовни практики според мене не са нито хипноза, нито самохипноза, а по-скоро дехипноза, разхипнотизиране от привичното раздробено осъзнаване, от което изчистване на съзнанието спонтанно избликва по-автентичното осъзнаване на Единството :feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Мисля че има много съществена разлика между духовните формули и личностно насочената терапия. Духовните формули работят с принципни понятия, които имат нужната всеобхватност за да включат всяка жизнена задача без да я конкретизират излишно и без да ограничават начина на решаването й. Ако на тази основа се подходи към личностна терапия се постига добър резултат, това е всъщност реализация на принципа "от общото към частното".

Обратно, ако се тръгне от личноста терапия неминуемо се прави опит за решаването й според получената информация и колкото е възможно по-бързо и лесно. Тогава нещата тръгват зле и следователно е по-добре въобще да не се тръгва по този път, съгласен съм за това с Мона. Регресивната хипноза е само един съвременен термин, а всъщност става дума за получаване на конкретна личностна информация, преди това бе правено със спиритуализма, астрологията, ясновидството и т.н. Проблема е, че без правилно разбиране на сцената на която играе една личност, самата игра се разбира много обвързано и само като лично негова, а то съвсем не е така. Например да вземем един краен пример с децата тип "Маугли", които инцидентно са отгледани от животни. Ако те се научат да ходят на два крака, пак е постижение, за реч въобще не може да се говори. Какво става с душата им, духът им и т.н., защо те не ги научат относно тяхната висша природа? Работата е там, че това учение трябва да се изрази чрез наличните изразни средства, каквито средства има, толкова може да се изрази.

В този смисъл информацията даже и да е надеждна е само една пример на учение на дадени принципи и добродетели според наличните форми в момента, нищо повече. Азът който я е манифестирал отдавна не съществува, той е само една илюзорност по терминологията на Буда. Затова според мен е по-добре да се следва духовната терапия, а някои философи също приемат философията за терапия, наистина не много, но големи философи като Сократ и Витгенщайн. Ако можете използвайте и философията за терапия. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Когато преди години широко се заговори за този метод, се замислих дали, ако ми се наложи, бих се подложила на него. И веднага отхвърлих мисълта, като неприемлива за мен. Надничането зад завесата на времето е като вид подсказване, като отваряне на последната страница с решенията на ребусите. Не е етично някак си. Идентично е и на надникване в бъдещето. А обичам да уча уроците си тук и сега. И макар често да се случва без усилия да предвиждам събитията с няколко хода напред, не ми е интересно, ако зная как ще свърши четивото, което съм захванала. След като съм затворила една страница, защо да се връщам на нея отново? Тогава ролята ми е била друга. А животи, животи минали колкото щеш. В никой един от тях никой не е бил безгрешен. И ако нещо, което има да се доизправя, недоучено от минали реинкарнации, в настоящата винаги ти се дава най-благоприятната възможност за това, стига да имаш достатъчно съзнателност.

Имам приятел, който преди години се занимаваше с регресивна хипноза и въпреки единствено положителните резултати, които се получаваха с този метод в практиката му, той се отказа сам от него. Което аз безмълвно приветствах.

Регресията, в който и смисъл да бъде взета думата, е регресия. Нека вървим към прогреса! А той се основава само и единствено на съзнателността.

Добро утро и приятен ден!

Линк към коментар
Share on other sites

В психиката регрес и прогрес са независими от времево - пространственото ни разбиране. Психиката е субатомна реалност и време и пространство в нея не съществуват! Прогресът в психиката минава през осъзнаване на ранните фиксации именно чрез съзнателен регрес, който всъщност се явява прогрес - вече според конвенционалните разбирания! "Бъдете като децата" не означава бъдете глупави и егоисти, ккавито са децата, но съзнателно се изчистете от несъзнаваните си комплекси и се върнете, регресирайте (тоест прогресирайте) до чистото радостно жизнено осъзнаване на Реалността!

Линк към коментар
Share on other sites

Да, всичко може да се използва за прогрес - както в психотерапията, така и в духовното обучение. Но има по-универсални методи - например молитва, медитация, паневритмия, подходяща диета и т.н., както и методи, при които трябва повече да се внимава, а не както сега на много места ги препоръчват като панацеи. Между последните е и регресивната хипноза, а също холотропното дишане например. Без детайлно открояване на точния метод, точния човек, точния момент и възможните нежелателни ефекти, даже от най-елементарна медицинска гледна точка не е оправдано да се сипят суперлативи... :3d_149:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Да, има - но темата е за хипнозата все пак! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

...регрес и прогрес са независими от времево - пространственото ни разбиране. Психиката е субатомна реалност и време и пространство в нея не съществуват!

..."Бъдете като децата" ... чистото радостно жизнено осъзнаване на Реалността!

:thumbsup2::feel happy:

Висшата реалност, така е.

Духовните ... работят с принципни понятия...Какво става с душата им, духът им ... тяхната висша природа? ... каквито средства има, толкова може да се изрази.

... пример на учение на дадени принципи и добродетели според наличните форми в момента, нищо повече. Азът който я е манифестирал отдавна не съществува, той е само една илюзорност icon12.gif ...

[Буда] ... следва духовната терапия

:thumbsup2::thumbsup:icon12.gif
Линк към коментар
Share on other sites

Много буквално си разбрал смисъла на това, което написах, Орлин.

Този метод е неприемлив за мен, не поради време-пространствено връщане (важи и за поглеждане напред), а поради НАДНИЧАНЕТО.

Обичам да се сещам навреме и сама, та затова.

Поздрави!

Линк към коментар
Share on other sites

Азът който я е манифестирал отдавна не съществува, той е само една илюзорност по терминологията на Буда.

Така ли? Съществува ли или не? Буда не е говорил за Аза, но това не означава, че той не съществува. Като не е говорил, хората тълкуват, че значи не съществува. Той просто е мълчал по тази тема. Какво можеш да кажеш пред Аза, освен да се потопиш в тишина. :hypocrite:

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

Едва ли ще забравя преподавателя си по хипноза в университета. Ние, будни и любопитни студенти, го попитахме дали използва регресивна хипноза. Той отговори:

"Абе, идват разни богаташки дето се чудят какво да си правят парите и времето, скучно им и ми казват че искат да разберат какви са били в предишен живот. Аз ги хипнотизирам и връщам уж назад, че даже си и спомнят! Ама какво си спомнят, кой ги знае!" :D

Оставям настрана хората, които не вярват в прераждането. От останалите има една част, които са склонни да се подложат на регресивна хипноза , а други -не. Аз съм от вторите. Не съм сигурна, че ще опозная себе си по-добре, нито че спомените от предишни животи ще са именно тези, които са важни. Ами естествено че ще си спомня най-наситените емоционално моменти, а може и да ги определя като най-важни, но дали наистина това са нещата, които ще ми помогнат да разбера по-добре реакциите си в настоящето, проблемите, повторенията? Сигурна съм и в още нещо /впоследствие това се потвърди и от хороскопа ми/ - това не е моят метод. Стигат ми спомените, които имам без хипноза.

Не отричам че методът може да има практическа полза за други хора. Не искам да разделям методите на висши и нисши. Кармичната астрология ми импонира най-много, а за друг преломните моменти може да са настъпили чрез регресивна хипноза. Но въпреки тази моя толерантност смятам, че РХ е добре да се използва в краен случай, когато възможностите на човек да достигне до важни изводи за себе си, да види грешките си, да осъзнае към какво се стреми, не са помогнали.

Линк към коментар
Share on other sites

Едва ли ще забравя преподавателя си по хипноза в университета. Ние, будни и любопитни студенти, го попитахме дали използва регресивна хипноза. Той отговори:

"Абе, идват разни богаташки дето се чудят какво да си правят парите и времето, скучно им и ми казват че искат да разберат какви са били в предишен живот. Аз ги хипнотизирам и връщам уж назад, че даже си и спомнят! Ама какво си спомнят, кой ги знае!" :D

Оставям настрана хората, които не вярват в прераждането. От останалите има една част, които са склонни да се подложат на регресивна хипноза , а други -не. Аз съм от вторите. Не съм сигурна, че ще опозная себе си по-добре, нито че спомените от предишни животи ще са именно тези, които са важни. Ами естествено че ще си спомня най-наситените емоционално моменти, а може и да ги определя като най-важни, но дали наистина това са нещата, които ще ми помогнат да разбера по-добре реакциите си в настоящето, проблемите, повторенията? Сигурна съм и в още нещо /впоследствие това се потвърди и от хороскопа ми/ - това не е моят метод. Стигат ми спомените, които имам без хипноза.

Не отричам че методът може да има практическа полза за други хора. Не искам да разделям методите на висши и нисши. Кармичната астрология ми импонира най-много, а за друг преломните моменти може да са настъпили чрез регресивна хипноза. Но въпреки тази моя толерантност смятам, че РХ е добре да се използва в краен случай, когато възможностите на човек да достигне до важни изводи за себе си, да види грешките си, да осъзнае към какво се стреми, не са помогнали.

Зара... ако преподавателят ти по хипноза в Университета е бил Милен Николов, само да кажа, че той почина преди няколко месеца... Сигурно е бил той...

Линк към коментар
Share on other sites

Уважаеми колеги,

В темата за бременността и пренаталното възпитание попитах дали е възможно чрез регресия на майката да се въздейства върху вече родено и дори пораснало дете.

По този повод Иво даде предложение да отворя тема за регресията - като определение; метод ; литература и хора в България, които се занимават с този род дейност.

За мен би било много интересно и поучително ако някой от вас е преминал през този процес на регресия и има възможност и желание да сподели преживяното.

Моля да имате предвид, че аз лично нямам подобен опит.

С най-добри чувства

Дрона

:)

Можеш ако промениш себе променяш своята  и на детето съдба . Но е много трудно .

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявам се, че леко ще се отклоня от темата, но какво в хороскопа е индикатор, че за човека, не е подходящо да се подложи на РХ? Ако не е прекалено лично, разбира се.

Линк към коментар
Share on other sites

Зара... ако преподавателят ти по хипноза в Университета е бил Милен Николов, само да кажа, че той почина преди няколко месеца... Сигурно е бил той...

Не знаех. Какво се случи?

Между другото не знам защо бях убедена че ще почине млад - имаше такова излъчване.

Линк към коментар
Share on other sites

Кому е нужна регресивната хипноза?

И фактите, "извлечени" от упоеното съзнание за какво са доказателство?

:-) Мона...

Как определи какво е упоено съзнание? :-) Ти, като човек на перото не смяташ ли, че медиите упояват съзнанието? Не го ли настройват към това, че ислямистите са терористи, че дезодорант "Фа" е най-великият, както и Американската нация? ;-)

Доказателство? Ти какви доказателства търсиш по принцип? Това да не е метод за разследване в досъдебното или съдебното производство, наред с обиска, следствения експеримент, свидетелските показания и т.н... :-)

Регресивната хипноза е нужна на тези, които я считат за необходима или за една от възможностите, които са свързани с отреагиране на емоции, получаване на рационално обяснение за нещо, или за вентилиране на емоции...

Кому е нужна позитивната терапия на Песешкян, където само се разказват приказки или арт-терапията, където се рисува...

Психотерапиите са много и различни, над 200 вида са. Всичко, което е полезно и помага, защо да не се ползва...

Зара... ако преподавателят ти по хипноза в Университета е бил Милен Николов, само да кажа, че той почина преди няколко месеца... Сигурно е бил той...

Не знаех. Какво се случи?

Между другото не знам защо бях убедена че ще почине млад - имаше такова излъчване.

Еее... какво излъчване? Понякога ми липсва. Той ме е учил на хипноза, бяхме близки.

Води се грип - внезапен, с утожнение от цироза на черния дроб...

:(

Линк към коментар
Share on other sites

Не искам да разделям методите на висши и нисши.

Методите по-скоро следва да се разделят на масово приложими и специални. Злоупотребата с вторите - най-често комерсиална и без необходимите знания и опит - е особено опасна. Лесно си говорим тук на теория, но има доста увредени хора, на които, за да ги склонят към някои от вторите методи, са им сваляли всякакви звезди и комети от небесата, а после като се ие получил фалът, са ги оставяли да се оправят сами! :thumb down:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

ЗДРАВЕЙТЕ .Опита ме е научил че подсъзнанието е мъдро и си знае работата Ако трябва да пренесе клиента ми 10 години ,то го прави .Ако трябва 1000 г пак го прави .Но ,ако има нещо което човек не трябва да знае и вчера да е станало , пак няма да го върне в този момент .

Просто трябва да вярвате в мъдростта на собственото си подсъзнание То най -добре знае какво да прави и как да се грижи за вас .А хипнотизатора само дава насоки и предложения с които то може да се съгласи или пък не. Всъщност това е моята работа, да осъществя контакт с подсъзнанието на клиента си и бъда креативен предлагайки му различни неща , които то свободно избира, да прави или не .

За това когато някой ми каже,, Искам регресия, за да разбера какъв съм бил в минали животи ,, му отговарям „Това не зависи от мен , ако подсъзнанието ти прецени ,че е безопасно и нужно, ще стане ,ако ли не няма””

Но, когато съм работил няколко пъти с клиента и сме изследвали сегашният му живот и това не води до промяна ,без всякакви уговорки бих предложил на подсъзнанието му да се върне 100 , 200 или повече години То ,обаче съвсем не е задължено да го прави или ако го направи, може да го върне в момент от живот , който няма нищо общо с решаването на проблема му

Ще подчертая пак ---ЗА ПОД СЪЗНАНИЕТО НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ ДАЛИ СЕ ВРЪЩА 10 , 100 ИЛИ 1000 ГОДИНИ НА ЗАД .МНОГО ПО- ВАЖНИ СА МОМЕНТИТЕ В КОИТО СЕ ВРЪЩА

А иначе и аз не предполагах че толкова хора ще пишат по темата и то неща които са правилни.

Ми не мога да ти опиша излъчването, но някои хора го имат. Той беше голям образ и типичен представител на слънчев знак Риби :)
Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм преди всичко за опитно установените индикации и контраиндикации. Ако твоят метод е показал, че изключва вторите, толкова по-добре. Но как да попадне тогава човек на такива като теб, а не на шарлатани, които няма да му кажат, че резултатът зависи от неговото подсъзнание, а ще настояват, че се дължи на тяхната собствена свръхестествена сила - и които прилагат може би не толкова безопасни като принципи и техника похвати?! :3d_140:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...