Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Регресивна хипноза


Recommended Posts

А не смятате ли, че подсъзнанието дава доста на брой и красноречиви сигнали, за да могат те да достигнат до съзнанието? Това успешно може да стане ако човек се стреми последователно към по-голяма осъзнатост. Ако има постоянство, е неминуемо установяването на една доста по-добра връзка подсъзнание-съзнание.

На мен ми е интересно друго - след регресивна хипноза, оценена като успешна, какво следва? След многократно връщане във важните моменти, как продължава работата?

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

здравейте ,

А не смятате ли, че подсъзнанието дава доста на брой и красноречиви сигнали, за да могат те да достигнат до съзнанието? Това успешно може да стане ако човек се стреми последователно към по-голяма осъзнатост. Ако има постоянство, е неминуемо установяването на една доста по-добра връзка подсъзнание-съзнание.

ДА 100 пр. си права ,но не забравяй ,е при мен идват хора ,които са в някакъв вид криза и страдат Те не могат да излязат сами от нея Аз само им предлагам средство ,как да го направят , а след това може да започнат ,това което ти пишеш

Към Добромир- не мисля че в хипнозата, регресивна или не в България има некоректи хора Или поне не са много Просто метода не е популярен много .А и по заплащането можеш да разберещ - в 80 процента от случаите аз а и много колеги от чужбина работиме за свършена работа ,тоест ти ще ми платиш целият хонорар ,само ако сме постигнали разрешаване на проблема ти ,наприме фобия , ако ли не ,аз не получавам нищо .А аз какъв метод ше използвам за да ти помогна си е моя работа -.Сам разбираш че при тези условия аз ще се стремя да дам най- доброто от себе си и работя най- бързо ,все пак парите не са ми излишни.

.Имам малко време и ще ви разкажа един случай ,който ми направи впечатление –истината е ,че почти всеки човек ме изненадва с нещо ., но да започна : Преди години ми доведоха девойка на 19 години, от около месец се оплакавала от липса на апетит и болки в стомаха .Интерниста нищо не беше открил и видели се в чудо родителите стигнали до мен .Тъй като момичето се оплакваше преди всичко от стягане и болки в стомаха бях решил в лек транс да я науча да го релаксира и обезболява – рентгена не беше откри нищо тоест болката беше психогенна -, разчитайки че апетита ще дойде когато корема стане спокоен. С лед като влезе в лек транс напълно интуитивно и предложих нещо подобно :

,,А сега, ако искаш можеш да предложиш на своето подсъзнание да те върне назад във времето и няма значение дали е 1 ,2, 3, или повече години назад ,няма значение дали е в добър или лош за теб момента ,дали е приятен или неприятен той Важното е там, да научиш нещо много, много важно за теб Нещо, което ще те учуди , удиви и приятно изненада и когато научиш това което трябва да научиш може да се върнеш при мен ,, ,, Както виждате инструкцията е доста обща и изобщо не е свързана с проблема Тук разчитам на това ,че подсъзнанието си знае работата и ще я върне назад в момент който наистина е свързан със състоянието и Но дори и да не е така ,при тази молба тя наистина ще научи нещо важно ,а аз ще продължа с плана си за релаксация и обезболяване след това .

Момичето видимо влезе в по- дълбок транс и след около 12-13 минути отвори очи По лицето и бях прочел, че чувствата които преживя бяха доста интензивни ,но в момента тя беше наистина удивена и то приятно .Когато започна да ми разказва къде се е върнала и аз се изненадах ,оказа се ,че подсъзнанието и беше я върнало в средновековен френски манастир в който тя 19 годишна е умирала отровена изпитвайки адски болки в корема Интересното е ,че това беше станало около датата на прегледа . След доста продължително обсъждане тя си отиде ,а аз не знаех дали съм помогнал или не Обади ми се след седмица за да ми каже ,че апетита и се е върнал.Това е ,но обяснение и аз нямам

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявам се, че леко ще се отклоня от темата, но какво в хороскопа е индикатор, че за човека, не е подходящо да се подложи на РХ? Ако не е прекалено лично, разбира се.

Дияна, пропуснала съм ти въпроса без да искам. Той обаче е твърде общ и сложен,за да мога да ти отговоря просто ей така. Има индикации във всяка натална карта за всяка една област от живота, включително за начините за учене - както в обикновен житейски план , така и в духовен.

Линк към коментар
Share on other sites

Азът който я е манифестирал отдавна не съществува, той е само една илюзорност по терминологията на Буда.

Така ли? Съществува ли или не? Буда не е говорил за Аза, но това не означава, че той не съществува. Като не е говорил, хората тълкуват, че значи не съществува. Той просто е мълчал по тази тема. Какво можеш да кажеш пред Аза, освен да се потопиш в тишина. :hypocrite:

Малко се отколняваме от темата, но нека видим и мнението на Буда от "The Gospel of Buddha" от http://www.mountainman.com.au/buddha/carus_09.htm

The Bodhisatta found no satisfaction in these teachings.

He replied: "People are in bondage,

because they have not yet removed the idea of the ego. [4]

"The thing and its quality are different in our thought, but not in reality.

Heat is different from fire in our thought,

but you cannot remove heat from fire in reality.

You say that you can remove the qualities and leave the thing,

but if you think your theory to the end,

you will find that this is not so. [5]

"Is not man an organism of many aggregates?

Are we not composed of various attributes?

Man consists of the material form, of sensation,

of thought, of dispositions, and, lastly, of understanding.

That which men call the ego when they say 'I am'

is not an entity behind the attributes;

it originates by their co-operation.

There is mind; there is sensation and thought,

and there is truth;

and truth is mind when it walks in the path of righteousness.

But there is no separate ego-soul outside of behind the thought of man.

He who believes that the ego is a distinct being has no correct conception of things.

The very search for the atman is wrong;

it is a wrong start and it will lead you in a false direction. [6]

"How much confusion of thought comes from our interest in self,

and from our vanity when thinking 'I am so great,'

or 'I have done this wonderful deed?'

The thought of thine ego stands between thy rational nature and truth;

banish it, and then wilt thou see things as they are.

He who thinks correctly will rid himself of ignorance and acquire wisdom.

The ideas 'I am' and 'I shall be' or 'I shall not be'

do not occur to a clear thinker. [7]

"Moreover, if our ego remains, how can we attain true deliverance?

If the ego is to be reborn in any of the three worlds,

be it in hell, upon earth, or be it in heaven,

we shall meet again and again the same inevitable doom of sorrow.

We shall remain chained to the wheel of individuality

and shall be implicated in egotism and wrong. [8]

"All combinations is subject to separation,

and we cannot escape birth, disease, old age, and death.

Is this a final escape?" [9]

Said Uddaka: "Consider the unity of things.

Things are not their parts, yet they exist.

The members and organs of thy body are not thine ego,

but thine ego possesses all these parts.

What, for instance, is the Ganges?

Is the sand the Ganges?

Is the water the Ganges?

Is the hither bank the Ganges?

Is the farther bank the Ganges?

The Ganges is a mighty river and it possesses all these several qualities.

Exactly so is our ego." [10]

But the Bodhisatta replied: "Not so, sir!

If we except the water, the sand, the hither bank and the farther bank,

where can we find any Ganges?

In the same way I observe the activities of man in their harmonious union,

but there is no ground for an ego outside it parts." [11]

The Brahman sage, however, insisted on the existence of the ego, saying:

"The ego is the doer of our deeds.

How can there be karma without a self as its performer?

Do we not see around us the effects of karma?

What makes men different in character, station, possessions, and fate?

It is their karma, and karma includes merit and demerit.

The transmigration of the soul is subject to its karma.

We inherit from former existences the evil effects of our evil deeds

and the good effects of our good deeds.

If that were not so, how could we be different?" [12]

The Tathagata meditated deeply on the problems of transmigration and karma,

and found the truth that lies in them. [13]

"The doctrine of karma," he said, "is undeniable,

but thy theory of the ego has no foundation. [14]

"Like everything else in nature,

the life of man is subject to the law of cause and effect.

The present reaps what the past has sown,

and the future is the product of the present.

But there is no evidence of the existence of an immutable ego-being,

of a self which remains the same and migrates from body to body.

There is rebirth but no transmigration. [15]

"Is not this individuality of mine a combination, material as well as mental?

Is it not made up of qualities that sprang into being by a gradual evolution?

The five roots of sense-perception in this organism

have come from ancestors who performed these functions.

The ideas which I think, came to me partly from others who thought them,

and partly they rise from combinations of the ideas in my mind.

Those who have used the same sense-organs, and have thought the same ideas

before I was composed into this individuality of mine are my previous existences;

they are my ancestors as much as the I of yesterday is the father of the I of to-day,

and the karma of my past deeds conditions the fate of my present existence. [16]

"Supposing that were an atman that performs the actions of the senses,

then if the door of sight were torn down and the eye plucked out,

that atman would be able to peep through the larger aperture

and see the forms of its surroundings better and more clearly than before.

it would be able to hear sounds better if the ears were torn away;

smell better if the nose were cut off;

taste better if the tongue were pulled out;

and feel better if the body were destroyed. [17]

"I observe the preservation and transmission of character;

I perceive the truth of karma,

but see no atman whom your doctrine makes the doer of your deeds.

There is rebirth without the transmigration of a self.

For this atman, this self, this ego in the 'I say' and in the 'I will' is an illusion.

If this self were a reality, how could there be an escape from selfhood?

The terror of hell would be infinite, and no release could be granted.

The evils of existence would not be due to our ignorance and wrong-doing,

but would constitute the very nature of our being." [18]

Редактирано от Диан Георгиев
Линк към коментар
Share on other sites

Радвам се, че се включиха професионалсити, макар и зад никове, което не уважавам...но..все пак се радвам! :)

Относно Анатман хипотезатза на Сидхарта, Елена Рьорих казва следното - перифразирам: "Буда е прав по отношение на низшите носители - там Аз няма - има натрупвания - скандхи. По отношение на Реалността., на действителната ни същност обаче, по-релевантно становище има адвейта веданта - тя приема съществуването на Аз-а, на безсмъртната ни индивидуалност!"

...

За смъртта на Милен научих от Роси Георгиева - тя е дългогодишен психотерапевт от школата на Роджърс. Преди това си бях разменил няколко мейла с Милен и се чудех дали да се включа в асоциацията... не мисля, е станалото с него е грип. По-скоро е чиста проба енергетично въздействие ли обратен удар. Хипнозата е доста опасна и ако наистина си добър, е често намесване във фини кармични структури. А той, доколкото знам, е бил наистина прекрасен хипнотизатор - но и много точен човек, с чудесно излъчване. Защо точно е станало, само мога да гадая обаче. . . Но - грипът е бил само видимият резултат, със сигурност. Светлина на душата му - прекрасен човек помогнал на много хора!!!

...

Мисля си, че истинската хипноза е действително изместване на аза на пациента. Аз който заспива, а терапевта изцяло добива достъп до подсъзнанието. Това се случва обаче рядко. Първо защото не всеки пациент е податлив на такова влияние, второ, защото за да е някой действително хипнотизатор от такава класа, трябва да е не просто дипломиран, а да следва неотклона дисциплина на живот, която поставя силата на съзнанието му на съвсем друга честота и мощ! Такива хипнотизатори на запад са малцина!!

Това, което тук с епрактикува като хипноза, е до голяма степен водена релаксация, водена визуализация и медитация, при която съзнанието на пациента остава будно и налично. Това не е лошо - напротив! Но така достъпът до подсъзнанието и на двамата е по-слаб, така се работи по-плитко! но пък по-безопасно и за двамата! Няма го силнот окармично обвързване, трансферът е по-слаб... макар че го има.

Доколкото до съзнателното навлизане в несъзнаваното, с присъствието на аза, това изисква дълги години медитация - иначе азът се губи. При силен хипнотизатор именно при тази загуба на контрола на аза, неговата воля се намесва много по-дълбоко в психиката на лекувания!

Аз си мисля, че хипноза се практикува във вьсички психотерапевтични школи. В дълбокия смисъл на действието обаче. В юнгианската школа има методи за водена визуализация, релаксация - което много лесно в дадени случаи прераства в хипноза. Така е и в другите школи. Дори класическата вербална терапия - при процеса на пренос и контра пренос всъщност се осъществява този прожес на взаимно влияние, който е характерен за хипнозата - макар и по-опосредствено!

...

Интересен е въпросът за астрологическите показатели. Прието е, че скорпионите са най-силни хипнотизатори, а рибите са най-лесни за повлияване. Аз имам луна в риби - попивам всичко като гъба - и доброто и лошото. Тоест съм силн очувствителен - това е добро, но е болезнено в този груб живот... Обаче слънцето ми е в козирог, което въпреки емоц. ми чувствителност ме прави неподатлив на дълбоко натрапване на внушения... Според мен целият хороскоп е кармичен и не само главата и опашката н адракона са показатели! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Относно Анатман хипотезатза на Сидхарта, Елена Рьорих казва следното - перифразирам: "Буда е прав по отношение на низшите носители - там Аз няма - има натрупвания - скандхи. По отношение на Реалността., на действителната ни същност обаче, по-релевантно становище има адвейта веданта - тя приема съществуването на Аз-а, на безсмъртната ни индивидуалност!"

:thumbsup: Всъщност, много школи на будизма приемат някакъв висш Аз или поне заемат неутрално положение - и "има" и "няма" са неточности според тях. Но дали Върховното ще бъде кръстено "нещо" или "нищо" не е съществено, доколкото то е непознаваемо за интелекта. Има обаче значение за духовните практики - по-лесно е да се вглъбиш вПразнотата, ако смяташ, че "азът" е илюзия. От друга страна е по-лесно да медтираш върху вселенското разширяване на съзнанието, ако вяравш в Атман. Хипнозата според мен е на ниво далече под тези термини и висши техники. но след като малко хора истински ги разбират и практикуват, налага се да се търсят по-достъпни заместители... :rolleyes::sleeping:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

Темата за будизма е голяма, но според мен всичко зависи всеки доколко високо се цели и колко силно може да опъне лъка. Едното без другото е извор на страдание. Затова да се целим като Купидон, с любов :3d_048:

Линк към коментар
Share on other sites

Буда е говорил за "нищото". Азът е това "нищо", доколкото е безмълвие и безранично пространство. Няма противоречие. :thumbsup: Това "нищо" е тълкувано от когото както му хрумне и напълно буквално. Азът е пространство, а пространството спокойно би минало за "нищо", обаче дали е нищо...:) или е "всичко"!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей , Мона

Пациент или клиент Изобщо един терапевт няма избор тук . Днес нямам време ,но по – късно ако има интерес ще засегна темата , тя е възлова .Във всеки случай искам да помислиш върху казуса ---

Представи си че имаш Паническо разстройство или какъвто и да друго невротично разстройство или епсихологичен проблем . Ходила си при 2- 3 ма специалисти- горе долу това е статистика от прегледите ми.- и те са те лекували ,но нещата не са мръднали много . Идваш при мен за помощ Предлагам ти да избереш един от двата варианта на мое поведение :

Здравейте ,аз съм психотерапевт и ще ви лекувам .Както сама разбирате заболяването ви не се лекува лесно, но аз ще направя всичко възможно да ви излекувам Един преглед или сесия струват 20 лева ,като предварително не мога да ви кажа колко сесии ще са нужни за лечението ви .Разбира се не ви гарантирам и пълно излекуване но ще направя всичко което е по силите ми

втори вариант

Здравейте Аз съм психотерапевт и съм специалист по работа на човешкият мозък и тъй като мозъка управлява вашето тяло и емоции , то аз ще ви науча да го управлявате по нов начин, така, че да не си предизвиквате този наистина ужасен страх . Не знам за колко време ще стане това, но не бива да ви притеснява, защото аз работя така ,както работят всички майстори ,вземам парите само ,тогава когато свърша работата си и клиента е доволен. Срока да се разбере дали нещата ще станат е около един месец ,но броя на срещите през това време е неограничен . Предварително вземам 20 процента от сумата, просто за да се уверя че сте сериозна ,разбира се ,че ако няма резултат до месец парите ще ви бъдат върнати Дори ще ви се извиня за загубеното време . Ако сте съгласна да бъдете мой клиент, да си стиснем ръцете че работа ни чака .Разбира се може и да помислите в къщи и ми се обадите по-късно, но аз така работя .

ЧАО

Бих помолила професионалистите да не наричат пациентите си клиенти.
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Орлине ,харесва ми това което си писал за хипнозата , вярно е с малки изключения .Това означава ,че си гледал как някой работи или дори си ходил на курс . Не вярвам обаче да я практикуваш ,въпреки че според мен си готов .Проблема е ,че много усложняваш нещата .

Хипнозата по определението на Павлов, а и на много по нови учени не е нещо повече от свръх концентрация на съзнанието Тя никога не си е поставяла за цел га работи Аза или го игнорира или потиска .Тя е това което е ,средство за решаване на проблеми .Нищо повече .

Ти казваш

Аз си мисля, че хипноза се практикува във вьсички психотерапевтични школи. В дълбокия смисъл на действието обаче. В юнгианската школа има методи за водена визуализация, релаксация - което много лесно в дадени случаи прераства в хипноза. Така е и в другите школи. Дори класическата вербална терапия - при процеса на пренос и контра пренос всъщност се осъществява този прожес на взаимно влияние, който е характерен за хипнозата - макар и по-опосредствено!

Разбира се че всички школи използват хипнозата но никой не иска да го признае и са готови да спорят до смърт за това .

...Емпирично е установено че дълбочината на хипноза няма значение за терапевтичното влияние , дори обратното понякога дълбоката хипноза пречи ,това е така защото нещата постигнати в транса не могат да достигнат до съзнанието и се интегрират с него . Така не се стига до промяна .Ще ти дам пример – 9 месеца работих с младеж с ъс страхотно заекване и тикове .Парадокса бе, че той влизаше в много дълбок транс и тогава тиковете изчезваха и речта му беше гладка ,но уви в ясно съзнание всичко се връщаше Така и не успяхме да постигнем никакъв резултат .В хипнозата състоянието на дълбока хипноза ,се разглежда като вид съпротива точно защото пречи на лечението .

Медитацията е нещо много по различно , според мен тя винаги е свързана с търсенето на нещо духовно , дали ще е бог , някаква енергия или друго нещо няма значение важното е че е духовно търсене а хипнозата не Съвета ми е раздели двете неща едно от друго и ще можеш да правиш спокойно това което наричаш

Това, което тук с епрактикува като хипноза, е до голяма степен водена релаксация, водена визуализация и медитация, при която съзнанието на пациента остава будно и налично.

Това не е лошо - напротив!ЧАО

Модераторска бележка: Разговорите за заекването може да продължите тук.

Линк към коментар
Share on other sites

"Тя е това което е ,средство за решаване на проблеми . "Така е.Според мен също.Преди две години чух"Анорексията е много по-страшна от карцином"на момента включих запомненото от някъде,че анорексията не е само хранително разстройство,в същността си тя е отказ от живот.Т.е. карцинома е проява на анорексията.Предполагам,по това че сте професионалист,няма как да не знаете теории за раждането като травма с последици.Някак не се разбра ,че хипнозата е метод,но преди да се приложи според мен трябва да има вербална реконструкция на модела на самопрограмиране,защото в него е затворено много неосъзнато,което би водило индивида към самоунищожение.Аз лично не съм убедена,че оставен да избира,когато не и да са еднакви по тежест,подложеният на хипноза/преди да е намерен източника,за пагубно поведение/ ще избере пътя,който го води към пълноценен живот.Мое мнение,е че хипнозата не преодолява наложеното отвън мислене/морал/.И като пример ще ви дам -жена влюбена в хипнотерапевта и смятаща това влюбване за престъпление от морално естество.В този случай хипнозата /ако не е променено мисленето й/може и да накара тази жена,да направи поредица от погрешни себеунищожителни действия, за да няма как да има основания за контакт с терапевта.Желанието ще бъде преустановено, с това и терзанията,изобщо проблема "пренос" се решава,но за чия сметка?!Още фройд описва случай на дама,в чийто живот започнали поредица от травми защото на малко повече от" жизненото поприще",тя решава да наваксва пропуснатото.Ясна съм ви.Нали?!;)

Линк към коментар
Share on other sites

Mоже би ,не се изразявам правилно, но хипнозата ,както и всеки друг метод не е панацея и не може винаги да води до решаване на проблемите .Но съм съгласен с Орлин че няма психотерапевтичен метод който да не използва променено състояние на съзнанието с изключение може би на фамилната терапия

А за регресията, в момента работя с клиент който е с фобия от тъмно .Към 25 годишен е ,спи на светло ,не излиза сам вечер и т.н..На трета сесия се върна спонтанно в минал живот в който е бил рицар .Живота му се даде като три отрязъка –седем ,осем годишно дете , около 30 годишен мъж- кръстоносец и 45 годишен, когато умира пронизан от копието на мюсюлманин . ,,Буквално ме вдигна на копието си „”- бяха думите му При обсъждането аз изразих мнение ,че това връщане няма нищо общо със страха му ,защото беше светло’, а него го е страх от тъмнината ,,.Не то беше много важно за мен, защото от много години имам периодични болки в корема Лекарите не ми откриват нищо но мен ме боли .””-каза клиента ми ,, сега разбирам от какво са .”” Това стана преди 5 дни .Днес се чухме за да ми каже, че е като нов .Болките вече ги няма , страхът все още го има, но самият той е сигурен ,че и той след още някое връщане ще изчезне .Аз също съм оптимист за това Но случая го давам за пример, че подсъзнанието си знае най –добре какво да прави за нас, в случая клиента ми изобщо не е допускал че болките в корема могат да се повлияят с хипноза и то регресивна .А аз пък изобщо не знаех че има такива болки .

Линк към коментар
Share on other sites

А интересно, ти какви други обяснения си срещал, освен прераждането, на именно такива случаи? Аз съм чел някакви мъгляви предположеиня за колективното несъзнателно, ама то си е просто едно клише, което нищо не обяснява. Хем има памет за миналото, хем тя е в някакъв общ кюп и само понякога някой вади нещо като на лотария... Не се връзва с удивителната точност и даже изящество на материалните закони - нима в сферата на психиката не би следвало също да има такива причинно-следствени връзки?! :sorcerer:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

След като стана дума дали хипнозата е полезна или не, нека и аз да кажа какво знам. По време на курс по йога на въпрос относно хипнозата, учителят, който водеше йога-курса каза следното: "Никога не съм се подлагал на хипноза и няма да го направя. Не го правете. Да, хипнозата може да помогне при някои клинични случаи. Но ако нямате много сериозна причина, не прибягвайте към нея. Защото там не сте под контрола на Аза и може да се допусне грешка. Докато по време на медитация Азът взима нещата в свои ръце, при нея грешка не може да се получи, а следователно и вреда." Това е човек с дългогодишен стаж като лекар-хирург, с докторска степен, а и медитира от 30 години.

Не вземам страна, просто разказвам какво съм чул.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля,че аз съм,която се изразявам неправилно и причината за това е нееднаквото влагане на смисъл в понятията,с които боравят посветените.

Паметта е ,което от край време ме интересува.Още откак забелязах,че има разлика в запомнянето на едно и също събитие от двама ,например.Не само в подробностите,но е възможно и преиначаването на истинността/?!/ на събитието.

Преди няколко месеца,когато гледах "Мистерията на живота"огромно впечатление ми направи храм ,чиито стени отвътре бяха инкрустирани с огледалца.Съпоставяйки онова,което знам от биологията,че филогенезата е кратко повторение на онтогенезата си мисля,че паметта на индивида прилича на този храм.Във всяко огледалце се отразяват всички останали,но се чудя дали е възможно едновеременен поглед.Сякаш всеки един момент/?!/ ,"ние"/?!/ се вглеждаме в едно от тях.Картината ,която ни се разкрива/Ето тук се питам, какво по дяволите може да е между две огледала,ако те са поставени едно срещу друго без разстояние помежду им?!! :)Теоретично разбира се./e в "някакво"/?!/време.

Та, като си спомних,как веднъж твърдях,че тялото няма как да ни "съобщи",което "знае",защото не ползва думи,се замислих за образа.От там за символа.Неведнъж съм се вглеждала както и в образа като възприятие,така и в думата като образ.На няколко пъти съм се улавяла в съвършенно друго послание,на казаното от мен.Дали туй е натъкмяване и аз се чудя,но е факт ,че буди любопитството ми.

Сега ви питам,дали тези спомени от предишни животи,които разказват клиентите/пациентите/ ви,не са символичният образ на случилото се в индивидуалният живот на човека,но във времето когато той още не е могъл да използва думата?От друга страна,съм си мислила за живота на жените и мъжете до мен/предците ми/ и за тази непрекъснала се нишка,която е, та да мога днес да пиша тук и на това място и след мъничко,някой друг да прочете от друго място написаното от мен.

Не знам,как това възпроизвеждане на автентичния ?!?/приемам за такъв онова,което се случва по време на сеансите /спомен, би помогнало на мислещата личност,но съм сигурна:)?!в едно,човек запомня често накриво случилото се.

Моля ви,простете ми вандалското нахлуване в светинята знание,но повярввайте ми,аз съм обикновен човек,който иска да разбере.

Съгласна съм,че подсъзнанието си знае "работата"защото напоследък е достатъчно да ми стане любопитен някой и след кратко време да се срещна с него например.Ненужно е в момента да изнамирам и други такива отклонявания,които са ме "водили"към резултатност,т.е решаване на някакъв проблем в моя полза.

Знам,че има боязън за подлагане на такава интервенция от мен/ не знам как е при другите/,защото присъства недоверието.И двете страни могат да си "мислят",че са добронамерени,но аз не съм убедена,точно в туй мислене.Т.е. няма ефект-резултат,който да съвпадне с очаквания.Вие сам посочвате,че са изчезнали болките в корема.Т.е. това пренареждане никога не би могло да съвпадне с планиран резултат.Тъй мисля:)аз,излишно е да повтарям.Разглеждам "спомнянията"като фантазми./Предполагам,че в момента се хващате за главата от потресаващото разместване на понятийния смисъл:)./А фантазмите както и сънищата съм оглеждала/Ето пак накъм огледалото ме върти:)/ не малко.Все се чудя,от къде по дяволите идват.Т.е. може ли да бъде измислено нещо,което не същестува.И все давам пример-нареждаме кубчета по безброй начини,но от къде са се взели?Те. дори и във фантазмите присъства вече чуто, видяно.Интересно ми е .Личи ми.:)Дори и този спонтанен поток на точно тези думи ,ми е страшно/?! ;)/любопитен и се питам/понякога като да успявам да открия друго послание/,какво всъщност казвам.

Твърде накъсано и неподредено изглежда писмото ми,но да го оставя в този вид,в който се получи за мен е важно,защото след туй, когато го преровя,може и да намеря другостта.:)

И като край,на шега или наистина:)Любопитна история,ама не ща да съм рибката в мрежата.Но пък последното може и да означава:Уф,дали вече не съм в нея?!:))

Редактирано от shelter
Линк към коментар
Share on other sites

Добромире здравей, Завърших медицина преди 20 години .Ако ,отвориш учебниците ни ще видиш ,че поне петдесет процента от нещата за етиологията и лечението на болестите които учехме днес са отхвърлени .В психологията съм прочел много повече книги отколкото в медицината Това което разбрах е ,че няма един модел ,който да може да обясни всичко, което става около мен . Както се казваше в една книга, всичко е субективно ,а щом всичко е субективно, то не е реално за другите ,значи света в който живеем е един нереален свят .В интерс на истината, за обяснението на психологичните феномени ползвам някол ко модела – един не е достатъчен .Може би ,това момче изобщо не се е пренесло в друг живот , но тъй като съзнателно си е мислило, че например тази болка е признак на да кажем рак и е бил неспокоен , то подсъзнанието му му е дало това изживяване, просто за да го успокои и му мине .И тъй като той пак ще идва ще мога да провера тази хипотеза .

На Максиб бих казал за един цитат от книга там когато героят каза че няма бог един го попита <<А ти колко години го търси една , пет или повече и къде го търси .Как може да кажеш че няма бог като не си го търсил""Съшото е и с хипнозата какможе да кажеш че е опасна като никога не си се подлагал на нея или хипнотизирал .Това че си капацитет в дадена област не те прави компетентен и в хипнозата за да да говориш положителни или лоши неща за нея .Аз лично призовавам всеки КОЙТО СЕ Е ПОДЛАГАЛ НА ХИПНОЗА И В НЕГО СА НАСТЪПИЛИ НЯКАКВИ КАКВИТО И ДА Е ОТРИЦАТЕЛНИ ПРОЯВИ НЕКА ПИШЕ ТУК и с няколко думи раскаже какво е станало .

Здравй shelter ти си си в самохипноза така, че незнам какво да ти кажа .Бъди шастлива

Линк към коментар
Share on other sites

Моля,дайте определение на състоянието на самохипноза и посочете признаците,които съм показала за да твърдите ,че съм в него.За пожеланието,благодаря.Имам нужда от щастие.Чудя се дали да споделя наблюдението си,че човек най-често желае на друг,което е нужно и на него самия.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Радвам се ,че я има тази тема и искам да споделя своята опитност като последовател на Учителя и терапевт.

От години исках да се занимавам с Регресивна терапия и четях всичко което излизаше на книжния пазар по темата , а то не е много. Запознах се с Иво и Милен и ходех на семинарите по Хипноза без да се включвам в курсовете, защото не исках да бъда хипнотизирана, но исках да се науча ако някой мой клиент изпадне в дълбока хипноза какво трябва да правя. Исках да постигна това връщане назад само с релаксация за да изпълня съвета на Учителя да не се подлагаме на хипноза.

Един ден с Иво решихме да направим сеанс -той работеше с мой пациент ,които заекваше и имаше много добро развитие на случая. Аз го помолих да ми направи релаксация и да мога да вляза в състояние на предишно съществуване. Той е много добър терапевт и за него това беше елементарно, но аз не знаех дали ще може да ме остави в това състояние което аз си представях и тук започнаха моите лични страхове.

Вечерта като се прибрах в къщи отворих на случайно место беседа в която Учителя казва да не се подлагаме на хипноза и изпаднах в ситуация на голямо неудобство-хем искам да се занимавам с това , да го преживея лично, но пък и някой да направи това точно което искам и да не прави друго което не желая.

На другия ден беше сеанса- Иво дойде специално от провинцията , а аз му казвам ,че не искам защото

така съм прочела в беседа. Той е широко скроен човек и дано ми е простил и разбрал, защо постъпвам така.

Но аз не спрях и продължих да търся моя метод.

Вече три години се занимавам с регресивна терапия само с релаксация. Резултатите са наистина добри. Но за да се прилага е необходимо ДОВЕРИЕ .

Линк към коментар
Share on other sites

Маруся, за кой Иво става дума? :rolleyes:

И аз се радвам за темата! Привърженик съм на хипнозата! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

На Максим бих казал за един цитат от книга там когато героят каза че няма бог един го попита <<А ти колко години го търси една , пет или повече и къде го търси .Как може да кажеш че няма бог като не си го търсил""Съшото е и с хипнозата какможе да кажеш че е опасна като никога не си се подлагал на нея или хипнотизирал .Това че си капацитет в дадена област не те прави компетентен и в хипнозата за да да говориш положителни или лоши неща за нея.

Съвсем коректно посочих, че не вземам страна, т. е. не се ангажирам с лично мнение, а само преразказвам мнение на йога-учител. За да бъде той учител, означава че носи отговорност за всяка своя дума изречена пред курсисти. За да го каже, сигурно има основания. Освен това той подчертава хипнозата може да бъде полезна в някои клинични случаи. Т. е. той не отрича цялостно нейната полезност. Но пак повтарям, че аз нямам опит, не разбирам от тези работи и не се ангажирам с никакво мнение.

Линк към коментар
Share on other sites

Чувал съм от много хора, че Светла Балтова е много добра в регресивната хипноза!

А за в София съм увал за д-р Д. Тренчев (или Тенчев) - той освен хипноза, прилага и ребъртинг дишане.

Наистина се радвам, че се включиха добри специалисти - споделете повече! Благодаря! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Преди писах и ви помолих - не наричайте пациентите кленти. Мисля, че е ясно защо.

Нито един уважаващ себе си психотерапевт (или който и да е лекар) няма да нерече пациентите си клиенти.

Врачките имат клиенти, не пихолозите.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Zdrawejte , От 20 години съм психиатър .От 15 работя като психотерапевт – което означава че от 1000 клиенти на най –много на 10 предписвам лекарства ., ако преценя че някой се нуждае от медикаменти го съветвам да отиде при съответния психиатър ,като отказвам да взема пари за прегледа .Имало е дни когато повече от 10 човека чакат пред кабинета ми и искат помощ и аз трябва да им я дам, иначе просто не мога да си тръгна . Хипнозата се оказа страхотен метод за това . Не съм го изобрети аз ,винаги е съществувал Но през годините е изменил част от приомите си .Днес не се прави внушение .То почти е забранено,защото не върши работа . Ако прочетете постовите ми ще видите ,че винаги предлагам нещо н а клиентите си и те избират да го правят или не . Пиша това за да кажа на Маруся, че аз също съм против хипнозата, която работи с внушения , те рано или късно отпадат ,ако противореча т на основните убеждения на личността .

В този смисъл регресивната хипноза е един от най – недирективните методи .Аз нищо не внушавам ,просто казвам ,,Върни се някъде в миналото когато си имал същите усещания –става дума за усещанията от които той иска да се избави – а къде ще се върне си е негова работа ,аз си нямам понятие . „

Шелтер ,ако прочетете отново това, което сте написал ,ще разберете ,че когато сте го писал сте били в състояние на максимално свръх съсредоточаване на вниманието - то звучи просто страхотно. А точно това е хипнозата по определение, и тъй като сте достигнал до това състояние сам ,то тогава се касае за самохипноза .

Остана само проблема за клиент – пациент. Тук нещата са много сложни – как да кажа на един здрав човек,, пациент „. Ясно ми е ,че хората които пишете тук сте доста навътре с психологията .Предлагам някой от вас да разработи темата -защо е клиент ,а не терапевт , защото аз искам да напиша един подробен пост в рубриката НЛП ,a nqmam wreme .Там Добромир ми е задал един въпрос ,който е безкрайно интересен - защо един бърз и ефективен психотерапевтичен метод не се популяризира в Б- я .

П. П. Маруся смятам ,че когато Учителя се е изказал против хипнозата е имал в предвид внушенията Но днес това не се прави.

Мисля ,че и хируга е имал в предвид това и за това се е изказал против нея .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...