Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Христос, Христовият Дух


Орлин Баев

Recommended Posts

Може в един аспект на разбиране на темата това присъствие на Отца в нас да се разбира просто като присъствие на Генома му - на Гена му в нас! Това не отрича езотеричното схващане за въпроса, само го обогатява, въплътява до наш план!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:v:В това отношение сигурно е възможно и е реално! Етерния Христос !

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Знаеш ли защо говорим за Христов Дух? Сигурно защото Христовият е Дух, а?! И в Духа е Христос, там ще го придобиеш и познаеш, другото е плява ( както някой се изразява ), само дето е къде-къде по-опасна...

Линк към коментар
Share on other sites

E, eтера се проявява в ДНК впоследствие, нали - всичко си има мястото ! Венци - Духът емпирично доказуем ли е - научно твърдение ли е това? Както и целият езотеризъм, да не говорим за религията...! Остава ни да вярваме или не в това което говорят доктрините - но помислете си - колко от нас имат истински лични опитности ? С невидимите светове, излизане извън тялото си, общуване със същества от йерархията на светината? Колцина? Мисля че вярата е доста евтина и подвеждаща стока, поне докато е в нещо неопределено! А когато наистина човек пипне и види - с фините си сетива - да, тогава такава вяра е нещо друго! Личният опит е най-важен! Разбира се - градим го на базата на думите на същества в които вярваме - но тях сме ги виждали и дори фотографирали - в Учителите вярвам - безрезервно - за всичко останало - ако кажа че вярвам, значи да кажа че съм кукла на конци, която вярва в каквото и кажат. Искам да проверя лично, не ми стига да знам за Ангелите, за тънките светове - пет пари не струва такова знание и вяра...!

Линк към коментар
Share on other sites

Остава ни да вярваме или не в това което говорят доктрините - но помислете си - колко от нас имат истински лични опитности ? С невидимите светове, излизане извън тялото си, общуване със същества от йерархията на светината? Колцина? .... Личният опит е най-важен!

:thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2:

Да и аз мисля, че вярата е необходима дотолкова доколкото да се превърне в знание, в опит, в плът и кръв. Иначе ще приличаме на онези хора от притчата Мъдрецът, царската дъщеря и дървото на живота, които по цял ден разнасяли семката без да се сетят да я посадят.

Да вземем един друг пример. Някой е болен, да кажем боли го глава. Идва един негов приятел и започва да му обеснява, че може да се лекува с мисъл, обеснява му въпроса от всички гледни точки. Казва му, че трябва да вярва и ще се излекува, но този философ сам нищо не може да направи. Идва втори приятел на болния. Той нищо не обеснява, не философства, не говори много, не убеждава. Само поставя ръце на главата на болния, затваря очи, стои така няколко минутки и болния оздравява. Кой има по-силна вяра? И при кой от двамата приятели, които идват да помагат, вярата се е превърната в знание? Явно, че вторият приятел не просто вярва, а Знае и Може. А сега нека някой отиде и го убеждава, че лекуването с мисъл е невъзможно. Ще му повярва ли този адепт? Не той ще каже: кажи ми какво те боли да поставя ръце на теб... Това ще каже.

Затова колкото и да философства човек, ако не види Христа, т.е. докато не стане проводник на Космичните Закони - Любов, Мъдрост, Истина, докато няма личен опит, ще прилича на онези фарисеи и митари, които се питали: това Божият Син ли е или не...? Да му вярваме ли или не? И вече 2000 г хората все това се питат....

"Аз обаче поддържам, че ако човек не види Христа, нищо не може да стане от него. Ала за да може да види човек Христа, той трябва да има ум, сърце, душа и дух като Неговите. Всички, на които Христос се е явявал, преди да достигнат това състояние, са падали с лице към земята. А какво може да види един паднал човек?" - казва мъдрецът. (източник)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ето какво слушах днес на лекцията ни по психоанализа. Преподавателят, млад изискан и силно интелигентен мъж, надарен със личен чар и обаяние, с дар слово на хипнотизатор, учил в Оксфорд Психология и Лингвистика, направи бегла психоаналиа на един пациент - историческа личност... на Исус Христос. Ето накратко думите му: "Имаме семейната двойка на Мария и Йосиф - оказва се че Мария е бременна...най-вероятно от някой римски войник, което разбира се стига до нас във вида на гълъба на светия дух. Йосиф решава да остане с жената и да приеме детето, но явно случаят с изнасилването на Мария е бил известен и семейството е трябвало да емигрира е Египет, поради силнат анеприязън на общественото мнение, дори заплаха от линчуване. Така че, какво представлява всъщност Исус - Исус е копеле - тоест дете без баща! Йосиф е само заместник. Бидейки дете от поробен народ, плюс чувството на вина за емиграцията на майка му и настойника му, Исус расте в състояние на психотизъм и невроза, плюс липсата на истински баща и вероятните постоянни "напомняния", меко казано, на настойника му за произхода му на копеле и изнасилена майка - всичко това довежда до защита на детето от целият тежък комплекс от невроза чрез чрезмерно развитие на въображението му и търсене на Бащата закрилник - Небесният Баща, тоест истинският баща, който го е зарязал(както и Небесният - ред.) ... "

Такива ми ти работи - ето какво се учи в учебните заведения в България :) !

Преодавателят, предложил тезата е заклет Нео Фройдист от школата на Мелани Клайн, така че, моля да бъде извинен! Както и да е - науката не търпи богобоязливост, а е смело търсене... и най-малкото, не обръща внимание на детинското говорене в притчи, а иска отношение като към зрял човек ... в такъв смисъл не съдя преподавателят, макар и да знам че думите му са фалш.

Линк към коментар
Share on other sites

Орлине, а когато стигнете до юнгианската психоанализа например, помоли този твой ерудиран преподавател да направи психопортрет на Исус Христос - само че вече от гледната точка на Юнг. Дори да не споделя подобна "трактовка" на образа, трябва да е безпристрастен, точно защото /или АКО /е начетен. Отдавна е минало времето, в което боговете и техните въплъщения са служели единствено за сплашване и управляване на невежите. А това, че вярва в Духа, никого не прави по-малко учен. Може би само малко по-знаещ... или поне по-близо до Знанието... :smarty: Вярата не се учи, нито се преподава.

Линк към коментар
Share on other sites

Права си - Фройд е материалистичен и последователите му - също. За съжаление те точно отразяват схващанията и изискванията на съвременната наука! Юнг още не съм го чел, но само съм разтваряк някои от книгите му - той , струва ми се, съчетава научният подход с езотеричният - говори за чакрите като нива на съзнанието, за алхимията в светлината на психологията, трактова ведите през погледа на съвременната психоанализа... мисля че наистин амного ще ми допадне. Засега се спирам да не го чета, за да могая да попопрочета мъничко отФройд - все пак той се явява фундамент! А горният ми постинг просто отразява реалността в съвременната уважавана(от науката) психоанализа - такава каквато е - за която дават дипломи и която ценят профаните... Е,ние не сме от тях, нали?

Линк към коментар
Share on other sites

Христос е Дух! Христовият Дух се настанява в тялото на Иисус от Назарет в трийстата година от рождението му, но със сигурност не от каприз, а защото тялото и душата са били подготвени. Със сигурност не по алтернативния начин на Фройдиста ( което не е същото като психоаналитик, или психолог ). Някъде из историята може и да има и влияния свързани със Заратустра и Буда, но те не са близки приятели на Зигмунд.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,господа и дами.Ето и моето мнение: ТОЙ е сатворил първо света.

после е сътворил живите същесва,но преди всичко е направил така че ТОЙ самия да може до се проявява.ТОЙ има две ръце ,с лявата милва,а с дясната наказва.Лявата-положителната енергия.Дясната отрицателната.Всички знаем кой е първородния син на Бог.За да разбере Бог,човек тряво на се сблъска с болката,страданието-всичко отрицателно,эа да ги разграничи от доброто,положителното.Първият Божи син е предизвиквател Той е неизменна и много важна част от Божия механизъм.Втория е начина,тои е пътя към ТВОРЕЦА.Синхрона между двете енергии се пада на БОГ-мъдроста.

Сега човек се учи да ОБИЧА,тои вече се е научил до мрази и неневижда,да убива,да наранява. Минал е през уроците на първородния син и ще минава ,ще се учи с тях до края на живота си,но вече силно тарси да учи и от втория и като се научи и от него през вековете,ще се учи и двамата за да достикне до мъдроста.Защото и двамата са нищо повече от Божии проявления.

И ЗАПОМНЕТЕ:НИЩО НЕ СТАВА ПРЕКО ВОЛЯТА НА ВСЕСИЛНИЯ ВСЕМОЖЕЩИЯ ВСЕЛЮБЯЩИЯ БОГ!Дали сме в тъмнина или сме огряни от светлината-това е нашия път,съдба и воля Божия.БОГ знае за всеки един от нас!

Линк към коментар
Share on other sites

Преди време участвах в един такъв форум за изкарване на пари от интернет. Там това беше целта, тука друга. Но на практика се оказва, че важното е самото ни общуване. Когато има истинско общуване, "целите" се забравят и остава Истината. Както там никой не спечели нищо от интернет, така и тук никой нищо няма да спечели освен още приятели - сега.

Линк към коментар
Share on other sites

Би трябвало и друго да печелим тук.

По темата - приятелство с Христовия Дух, което е и приятелство със Света, но и обявяване на война на Света...

Линк към коментар
Share on other sites

:):angel:

Петьо, благодаря ти за чудесната картичка и за пожеланието, което тя излъчва.

Ще се радвам, ако през Новата година Христовият Дух работи в нас и всички се почувстваме свободни и радостни като деца. :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Като гледам картичката по-горе, неволно ми идват следните асоциации. Представям си същият всеобхватен и мощен дух, но возещ се в софийският автобус номер 11, в посока да речем Овча Купел към Младост 1. Човекът е облечен с дънки и яке тип грейка - избръснат е, косата му е ниско подстригана в тип fighter. Пиша това, защото като видя този стилизиран образ, изобразяващ представите на стадата невежи фанатици, и чувствам фалшивостта му. Мислите ли че Исус не може да бъде днес, всред нас? Аз съм не само сигурен че може, но съм сигурен че Е тук, всред нас. Учителят Беинса Дуно често е отбелязвал на учениците си като са се разминавали с наглед обикновени хора - туристи, овчари, просто привично изглеждащи хора - че това са всъщност адепти от Хималайската обител, дошли по работа всред смъртните... Дали когато видим такъв адепт ще го познаем - ако сме се приближилидо вибрацията му поне малко - може би... но най-често няма да му обърнем никакво внимание! Светът е велика мистерия!!!

Линк към коментар
Share on other sites

:)

"Пиша това, защото като видя този стилизиран образ, изобразяващ представите на стадата невежи фанатици, и чувствам фалшивостта му. Мислите ли че Исус не може да бъде днес, всред нас? Аз съм не само сигурен че може, но съм сигурен че Е тук, всред нас. "

Познавам човек, който ми отвори очите да виждам във всеки човек един Христос. Беше толкова въодушевен, че наистина в него видях Христос. Отогава се старая да Го усетя и у себе си и във всички около мен.

Линк към коментар
Share on other sites

Той наистина е у всички хора, но лошото е, че спи! Дано по-скоро се освободим от това лошо, а събуденият Христос може да събужда Себе си и в обкръжението...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Духа на свободата, Утешител, понеже показва пътя към Новия, Вечен живот... За неговото "изливане" обаче е нужна структурна промяна на човека и поведението му, понеже както многократно споменахме " Плът и кръв не могат да наследят царството небесно "! И структурната промяна трябва да е фундаментална, а не като Анания и Сапфира, защото и тяхния край ще достигнем ако неотрекли се от плътската природа се опитаме да излъжем Духа, а той седморнияя си има и седем критерия, с които много добре ни претегля. Тъй че Иисус каза: " Продай всичко и ме следвай ", ако мислиш че закона вече си кръвно изпълнил...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Време е да направим едно неподозирано обединение на теми: "Христос, Христовият Дух"+"Повдигнете жената и тя ще спаси света"+"Децата на новта раса"!

Споменато бе, че Новите деца са децата на Новите родители. Революционна идея за някои, за други - натурална! Да, както ние сме деца на Вехтия Адам, така чакаме децата на Новия Адам! Христос! Христос е процес и принцип! Доста сме теоретизирали по повода и истини са казвани, но нещо може и да е пропуснато! Да, принцип е! Да, присъщ на човека! Да, свързващ го с Отца! Да, непроявен обаче! Защо??? Ами, Принцип бе, ама не ни ли казват Писанията на няколко места, че е Младоженец - Мъжки принцип. И ще се Новородим от Вода и Дух, а на Духа семето у всеки е, но Водата липсва! Липсва ни Майката на Новораждането, понеже Христос не се крие! И тъй: " Повдигнете жената и тя ще спаси света ", жената у себе си! Няма да преразказваме притчата за сеяча, но познаваме и Женския принцип! Него чрез Христа ще развием, за да активираме Христос в нас! Трябва да създадем почвата у нас, тъй изправяме пътеките на Господа! Христовият Дух спи от хилядолетия у всяка душа, понеже ги няма условията за неговото развитие, и поради това света ще спаси жената, жената у нас, която ще е достойна за младоженеца! Ние трябва да създадем утробата на нашата Божествена искра! И естесвеното продължение е Новораждането на Детето на Новата раса!

Линк към коментар
Share on other sites

:feel happy::thumbsup2::feel happy:

ОТЕЦ на СВЕТЛИНИТЕ

Христос е Сияние на Неговата Слава и Образ на Неговото Същество, и държи всичко съ Силата на своето Слово. Евр.1:3

Който прави ангелите си духове и слугите си - пламък огнен" Евр. 1:7

От " ЗАВЕТА на ЦВЕТНИТЕ ЛЪЧИ НА СВЕТЛИНАТА"

За това, че Христос е принцип :D ми то каквото и да кажем...Христос е навсякъде като вибрация, живеем Го в будно и спящо състочние - един е Пътят - други няма...и всеки според дишането и възприемането на пинеалиса си и изобщо - може и да е принцип, ама по сигурното е, че не е :sleeping: принципът мисля си че е от друг порядък :thumbsup: или има други идеи

Божественият План/ Промисъл и Христос = Пътят + Истината + Животът Вечен! Аз и Отца ми Едно сме - единението/ обединението/ сливането/ си е дадено мнооого отдавна, ние само може да се опитваме да го осъзнаваме и прилагаме за Славата Божия и благото на нашите души . Да не би да имаш конкретен план за реализиране и добри плодове/ резултати - Успех! Новите Еви/ деца - родители си ги е имало винаги, но сега вече нараства "критичната" им маса ! Не се гаси туй, що не гасне! Винаги има изход / ПАСХА и достойни.

Е винаги е имало и доста лъжеучители + лъжеучения и лъжепророци. Сега вече намаляват - щото хората/ душите вече различават. Душата ми винаги знае, но не винаги действа :rolleyes: Един от критериите за различаване на Новите пророците е, че те не само пророкуват/ прогнозират/ предвиждат, но и дейно работят/участват за случването на пророчеството и то дават добри плодове! Веднага! Говори и се случва! останалото си е на принципа - разделяй и владей.

беседата Светило на тялото е окото“.

Отче наш. песен „Бог е любов“.Ще прочета няколко стиха от 11 глава от евангелието на Лука, от 33 стих.„Светило на тялото е окото.“ /34 ст./. песен „Духът Божи“.

В цитирания стих не се говори за две очи, но се говори за едно око. Външните, физическите очи са създадени по образ на това око. Сега вие не трябва да разбирате, че енергията произтича от окото. То е като пособие. Както имате лампа, с която осветлявате нощта, такова нещо е и окото. Разни са съмненията върху това око. Ясновидците имат това око, което наричат интуиция. Това око се намира някъде в мозъка. Някои определят неговото място, някъде в тъй наречения „пенозовия възел“. Можете да изучавате анатомията и физиологията, но там не се споменава за това око. В старите времена научно са изучавали човека, и сега го изучават, но човек не е така просто създаден, както външно изглежда. Той няма само едно тяло, както го виждате. Той има три основни Божествени тела, с които живее. Освен тези три, човек има и четвърто тяло. От развитието на тези тела зависи неговата еволюция.

беседата Настана денят

Отче наш , песента „Ще се развеселя“.Ще прочета няколко стиха – от първия до деветия стих.песента „Духът Божи“.

Ако човек би бил лишен от своите сетива и имаше само едно сетиво, как щеше да му бъде представен светът? – У човека всички сетива не са събудени, той има пет сетива събудени, а има още седем, които трябва да се събудят. И половината още не са събудени. Трябва да се събуди още едно сетиво, за да бъдат половината пробудени. Сегашните хора от всичката наука, като се разгледат, мязат на деца от първо отделение, което изучило азбуката, всичките букви не ги знае. Ако вземеш и разгледаш аналите на природата, какво мислят напредналите същества, то е просто смешно сегашното схващане на хората. Казва: Той е учен човек, той всичко знае. Право е, всичко знае, каквото е писано в букваря, но какво е писано в читанката, не го знае. Този, който всичко знае в читанката, не знае какво е написано в граматиката, но знае само какво е писано в читанката. Право е, че всичко знае, каквото е писано в читанката.

Затуй се общува и споделя, за да растем и служим заедно и да си помагаме, защото всички сме по Пътя.Туй за читанката и граматиката - ми харесва!

Така си е - Само събудените + просветените+ осъзнати Нови родители ще могат да обгрижват истински Новите деца, иначе "поглъщането" на смъртта ще се пооотложи за пореден път . Туй за революционната идея/ рицарската :D а за "натуралната" идея ( да не е от nature - природна ) и във връзка с природно - диалектичния порядък.

Старите - Новите, мъжете да погребват бързо Анания, а жените - Сапфира :v:

Вариант за разсъждение - едните са иНоватори/ рискуващи / експериментатори/ осъзнаващи се/ зрящи/ ясночуващи/ слушащи/ ясноразбиращи/ яснознаещи , а другите са консерватори/ кристализирали/ втвърдени/ слепи/ глухи/ невежи ...ЗАСЕГА все още , но все пак - материалисти и "заблудени" хуманисти. Проблемът си е техен. Не ги мисля отдавна! - вторите де! Казано е, на неразумен в ушите( дълго) не говори - словата твои не ще разбере, даже ще ги презре.Битката при човеците е за въжето и излизането от кладенеца. :thumbsup2: Винаги ни се помага след това! То и от кладениеца пак ни дърпат, дааа - веселба!

По принцип - всичко си имаме, всичко ни е дадено - нищо не ни липсва - имаме - разбиране на Божията Воля и стремеж и диамантена Воля за да я вършим :v: във всеки от съпорталците има възможности, които се проявяват и условия , които ни се дават! Стремежът и методът са отвътре, условията и средствата се дават отвън - това е положението! Работа се иска, за да има Резултата. Това и правим тук задружно - растем + развиваме се + реализираме се :v: И сме БУДНИ + ДОВОЛНИ/ благодарни+ Устремени ( в правата посока), умнички сме - очеизвадно е :blink: но не сме самодоволни -несправедливи - неучтиви...силно мързеливи :v: радвам се, че сме заедно :sleeping:

Доста са готовите души, които могат да работят много добре - даже отлично! без страх и без тъмнина! С Будност +Обич+ Виделина ! И всичките са по вертикалата / държим заръката на Учителя за перпендикуляра.

И е лесно, и е интересно.Има една чудесна беседа от Учителя "Ананий и Сапфира" ( дадена 20 ноември 1921 год., Братя и сестри на Христа )

:v: Туй за създаването на "утробата" на нашата Божествен искра :v: ми кат си ентусиазирано навит - пробвай - създавай я - има си време + метод + етапи за всяка отделна душа и за всички заедно! Духът на Истината ще ни научи! Не живи човеци и школи - те са си от времепространствения порядък! И туй за плътта и С човеците може да общуваме, а с душите и Духа сме в общение! Добро утро и усмихнат ден!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...