Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Христос, Христовият Дух


Орлин Баев

Recommended Posts

Евангелие от Матея, глава 16, 13:"А когато дойде в страната на Кесария Филипова, Иисус питаше учениците си и казваше: За кого ме човеците мислят - Мене, Сина Човечески?"

Странно звучи този въпрос. Не му бях обръщала внимание, но в книгата си "Синапеното зърно" Ошо обръща внимание, че в Евангелието на Тома това изречение добива съвсем друга формулиравка и смисъл. Там то звучи така:

"14.Иисус каза на учениците си: Уподобете ме, на кого приличам." Всеки ученик започва да го сравнява- Симон Петър: "Ти си като праведен ангел!", Матей казал "Ти приличаш на философ!" , Тома казал: "Господи, устата ми не могат да изрекат на кого приличаш!"

Ошо обръща внимание, че това е един ключов въпрос за всеки Учител. Той не би могло да се интересува какво говорят хората за него, но ако зададе на учениците си въпросът, който е записан в Евангелието на Тома, това значи, че Учителят иска да разбере какво търсят учениците в него. Защото каквото търсят, това ще получат от него. Ошо цитира подобна история за Бодхидхарма.

Той счита, че един от учениците му е отговорил по единствения начин, показващ доближаването до Истината: той не отговорил нищо. Дори не казал като Тома, че не може да изрече това... Замълчал, защото какво е Учителят- не може да се изрече с човешки думи!!!

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Според мен голямо значени е за тълкованието на текста трябва да има страната - Кесария Филипова...

Лично, виждам тук нещо като тест - за тежестта на егото, доколко е започнало да намалява. Той иска от учениците си отговор мисловен, според личността им, но Петър му дава отговор от сърцето, което удовлетворява Иисус. Той показва фундаменталното значение на Вярата ( Петър ) в началните етапи на пътя на Търсещия...

Линк към коментар
Share on other sites

E, нещата подлежат на тълкуване, но в евантелието на Тома продължението е друго:

"Иисус каза: „Аз не съм ваш учител. Понеже сте пили сте се опиянили от кипящия извор, за който се грижех."

И той го взе (Тома - бел. ред.), и се оттегли, и каза му три притчи.

Щом Тома се върна при другарите си, те го запитаха: „Какво ти каза Иисус?"

Тома им отвърна: „Ако ви разкажа една от притчите, която той ми каза, ще вземете камъни и ще ме смажете, а от камъните ще изригне огън и ще ви погълне."

Линк към коментар
Share on other sites

Е как да не пише!

Не случайно те насичих да прочетеш следващите строфи от евангелието.

Ама хората наистина са много слепи, че дори да им се казва Истината, те просто не я виждат, не я чуват... :D

Линк към коментар
Share on other sites

Хаха..

Ей Сънчо, голяма си работа!

Много тънък психологизъм имаш. Това просто не е истина,ами си е направо като сън,бе Сънчо. Имаш право за казаното по-горе.... :)

Но аз умирам от любопитство как го ще изтълкуваш .

За това ли си говорите?

.....

Тома им отвърна: „Ако ви разкажа една от притчите, която той ми каза, ще вземете камъни и ще ме смажете, а от камъните ще изригне огън и ще ви погълне."

14 Иисус им каза: „Ако постите, ще си навлечете грях, ако се молите, ще бъдете осъдени, ако давате милостиня, духа си ще увредите.

......

Много тънък психолог си Сънчо, ама хайде разтълкувай ми това. Може и да имам някакви прозрения,но искам да ти видя разсъжденията ако може .

Може ли ? :hypocrite:

:smarty::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Ей Сънчо, ще те провокирам още мъничко.

Евангелие от Матия глава 17 /20-23

[17:20]  А Иисус им рече: поради вашето неверие; защото, истина ви казвам, ако имате вяра колкото синапово зърно, ще речете на тая планина: премести се от тука там, и тя ще се премести; и нищо няма да бъде за вас невъзможно.

[17:21]  Тоя пък род не излиза, освен с молитва и пост.

[17:22]  А когато се намираха в Галилея, Иисус им рече: Син Човеческий ще бъде предаден в човешки ръце,

[17:23]  и ще Го убият, и на третия ден ще възкръсне. И те се нажалиха твърде много.

Някой друг освен симпатичната Сънчо, може ли да го свърже горното цитатче с тук по-долното цитатче

  Тома им отвърна: „Ако ви разкажа една от притчите, която той ми каза, ще вземете камъни и ще ме смажете, а от камъните ще изригне огън и ще ви погълне."

      14 Иисус им каза: „Ако постите, ще си навлечете грях, ако се молите, ще бъдете осъдени, ако давате милостиня, духа си ще увредите.

Лелеееее....голяма противоречие , нали ? :whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Ей Сънчо, ще те провокирам още мъничко.

Евангелие от Матия глава 17 /20-23

Някой друг освен симпатичната Сънчо, може ли да го свърже горното цитатче с тук по-долното цитатче

Лелеееее....голяма противоречие , нали ?  :whistling:

Евангелие от Тома

БЕЛЕЖКИ

6    „постим... молим... даваме милостиня... храна...": Това са въпроси и отговори, засягащи иудейското или иудео-християнското съблюдаване правилата на личното благочестие; сравни Матей 6:1-18; Дидахиа  8:1-3. Притча 14 предлага по-пряк отговор на тези специфични въпроси. Тук Иисус сякаш игнорира въпросите относно външната изява на благочестие и вместо това насочва вниманието към вътрешната нагласа на индивида.

Линк към коментар
Share on other sites

Хмм...

Пък аз си мислех, че друг не го е забелядъл.

Ми браво на ясното и синьо небе наречено за по-кратко - Синева!

:thumbsup:

Макар,че има още нещо недоизказано в този цитат от Ев. на Тома.

Много явно Христос е казвал различни части от Истината на различните Апостолил Отгоре на всичко ап. Тома носи и прозвището Тома- Неверни. Сиреч Христос е казвал на Тома по- ясно видимите неща от Учението Си.

:thumbsup:

Някой да знае нещо за Евангелието на Юда ????

Линк към коментар
Share on other sites

Ако постите, ще си навлечете грях, ако се молите, ще бъдете осъдени, ако давате милостиня, духа си ще увредите
мъдрост като за Тома

човек който обръща много внимание на външното, ще има вреда и от трите

но влезте във вътрешната си стаичка, никой да не знае че се молите
Линк към коментар
Share on other sites

Евангелие на Тома

...

77    Иисус каза: „Аз съм светлината, която е над всичко. Аз съм всичко: от мен всичко е дошло, и към мен всичко се връща.Разцепи дървото - аз съм в дървото. Вдигни камък - и там ще ме намериш."

87  Иисус каза: „Колко злочесто е тялото, което зависи от тяло, колко злочеста е душата, която зависи от тези двете."

110  Иисус каза: „Нека намерилият света и сдобилият се с богатство се отрече от света."

111 Иисус каза: „Небето и земята ще изчезнат пред вас и онзи, който живее чрез живия не ще види смърт."

Не каза ли Иисус: „За онзи, който е намерил себе си, светът не е достоен"?

112 Иисус каза: „Горко на плътта, зависима от душата. Горко на душата, зависима от плътта

...

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

:) Мислела съм си , когато казваме Иисус Христос....всеки от нас би трябвало да преживява нещо...дълбоко + силно + истинно...Не мога да напиша гръцкото изписване на името...IX0YE и знакът , който означава "риба".

За древните християни тези 5 букви са значели всичко...те са били за тях Спасителния Път към Вечен Живот :

Иисус Христос Божи Син Спасител

I=Иисус X=Христос 0=Божи Y=Син E = Спасител.

Едно много интересно мнение тук от друга тема, но като че ли повече за тази.

Ийсус Христос е Евхаристия.

И въпрос към Виктор ...би ли споделил как да разбираме Евхаристията...какво представлява всъщност Евхаристията ?

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Докато чакаме Виктор, между другото ще вметна. Евхаристията е древен ритуал идващ далеч от преди Християнството. Изразява се в жертване на човек, ритуално убийство в дар на боговете, след което изяждането на органите му и частите на тялото му представлявало съпричастност с тези богове... ! Впоследствие човекоприношението било заменено с животноприношение, а още по-късно, с вътрешно жертвоприношение, където в жертва на Божеството в човека - висшият ми Аз, биват принасяни вътрешните му животни и вътрешната му личност, животинската душа! Както и да звучи, такова е положението на произхода на меко казано страните думи на Палестинския мъдрец: "Яжте плътта ми и пийте кръвта ми!" Когато ги е казвал, всички слушатели са били запознати твърде добре с въпросния езиески ритуал(сигурно под друго име, разбира се). Сега обаче дължим това знание на непредубедените теолози, смело отхвърлящи нарцистичната инфантилна и невежа претенция на християнството за превъзходство над другите системи за развитие и гнозис. Всъщност християнството изцяло се базира на т.н. езически религии. В това лошо няма, защото те са езическ исамо в изопачените умове на по-късните християни. Християнството произлиза от юдеизма, а той от египетските, халдейските ииндийските системи за себепознание. А в тях езичество, разбирано както го разбират изкривените умове на псевдохристияните - няма! Христовият принцип е велик и миродавен, Исус е Велик Посветен! Но - рядко може да се срещне по-манипулираща и мозъкоизмиваща система за масов контрол, за поддържане на невежеството - от екзотеричното християнство! Просто факти! Разбира се, езотеричното християнство е не по-малко работещо и изпълняващо предназначението си от езотеричния будизъм или даоизъм, хиндуизъм или ислям!

Линк към коментар
Share on other sites

:) благодаря за вметката :) интересно нещо е това нещо Евхаристията :sleeping: засега само събирам информация :king: от тук и от тук :sleeping: задълбочено търся Истината :1eye: нали Истината ще ни направи свободни :angel:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Дам :hmmmmm:

Всъщност християнството изцяло се базира на т.н. езически религии. В това лошо няма, защото те са езическр само в изопачените умове на по-късните християни. Християнството произлиза от юдеизма, а той от египетските, халдейските ииндийските системи за себепознание. А в тях езичество, разбирано както го разбират изкривените умове на псевдохристияните - няма! Христовият принцип е велик и миродавен, Исус е Велик Посветен! Но - рядко може да се срещне по-манипулираща и мозъкоизмиваща система за масов контрол, за поддържане на невежеството - от екзотеричното християнство! Просто факти! Разбира се, езотеричното християнство е не по-малко работещо и изпълняващо предназначението си от езотеричния будизъм или даоизъм, хиндуизъм или ислям!

:thumbsup:

Религиите/вярванията се преливат и допълват. Когато човешкият ум го осмисли и си даде сметка за глупостта и невинно пролятата кръв в името на Бога, ще дойде вечен Мир и Любов :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

"Всъщност християнството е краят на религийте. Нещо като изход-спасение."

Гуру Виктор Ринпоче :D

Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

EXITUS ІІ с участието на Иисус, като Христос....от Режисьора на "Битие", EXITUS (с участието на Моше, който така и не стъпи в "залата" на "славата", за да си получи наградата от "мед и масло", оскъден пустинен бюджет, и 40 години време за "пустинен екшън").... :D

Изходът е ясен отдавна, не беше ясно изходът само изход ли е, или се явява и вход в същото време...и ако е така- къде....Затова в новозаветната продукция от 40 години, пустинята се намали на 40 дни, и главния герой подхвърля ключовата реплика "По-скоро камила ще мине през иглени уши, нежели богаташ да влезе в Царството Небесно"...и така общата продукция от "старозаветна драма" придобива характер на психотрилър в който хем има убийство, предателство и прочие, така всъщност се оказва, че няма труп, нито улики...иди че разбери....изход ли е, вход ли е....

Е, изхода за всимчки е ясен, входа все още е свободен, така че...всеки може да присъства на своята лична премиера...а дали това ще е спасение...

Сигурнро си заслужава продукцията, поне доколкото първите рецензии, известни като "послания" дават отзиви за нея...с тази забележка, че "Апокалипсиса" трябва да се приема не като "програма с кратко описание на действията", а като "сценарий"....защото всъщност, от зрител на старозаветни драми, човекът има възможност да стане главен герой в своя житейски екшън "Терминатор"...и тук известата реплика "I`ll be back", произнесена от кръста е на място.... :)

Линк към коментар
Share on other sites

Браво, Кристияне - един кратък, но много добър превод, резюме на библията на съвременен език. :1eye::1eye::1eye:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря....носете си пуканки от вкъщи....а ентусиастите- очила за 3D ефекти...пък току виж, някой открил 25 кадър, скрит в някое евангелие, или в рекламните послания на апостол Павел...в крайна сметка, благодарение на него цяла римска империя отиде на "кино"...ама това пък е друга тема...за силата на рекламата....знам само,че всяка реклама е включена в цената на "продукта"...така че- който ще плаче, да плаче, който ще се радва да се радва, който ще се смее, нека да се смее...важното е това, да се изпроводи стария човек с едно "Асталависта, бейби..", а идващия Нов човек няма да ни каже "Брат`чед, аз са върнах..."...и изобщо, както Людмил Станевм беше написал в една негова книга някъде.... че не било Уди Алън...ами било "айде холън"...разгеле някой разбере... :) а накрая всеки да си пази билетчето, защого ще има томбола с две предметни награди- игла и камила... :)

Не знам защо, но понякога сякаш е необходимо за да разберем Христос, да се смеем на себе си като на стар виц, който сме си припомнили...защото, ако всеки се приема сериозно, тогава няма да се задави с пуканките, но пък няма да разбере правилно живота...Христовия дух е понякога смях от сърце, защото животът наистина е една "Божествена комедия"... :D

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина религиозната вяра, така както се предлага от външната страна на религията е толкова out of date, изтъркана и неподходяща за съвременния РАЗУМЕН човек, че тези, които имат искрен стремеж към знание за себе си и Вселената бързо надрастват тази т.н. вяря - защото е делюзия... Езикът на старите книги е тотално одрипавял и непригоден за съзнанието на съвременника, което иска да ЗНАЕ, емпирично да преживее Истините! Когато чета или чувам религиозни приказки за бог и тем подобни, се чувствам като в съприкосновение с някаква блудкава лепкава каша, пелена на илюзията!

И в същото време всъщите кошмарно манипулиращи и заслепяващи реалното познание на търсещия човек религии, се крие знание - знание, което когато е давано умишлено е маскирано зад пелени от заблуда, за да могат да го достигнат само искрените и чисти по сърце!

Разбира се, познанието никога не е губено, но е давано само на достойните!

В горния линк се разглежда религията от позицията на науката - изводът е че всичко свързано с нея е сапунен мехур. Това, разбира се, е прекалено! Науката, от друга страна, не признава нищо, което излиза извън обхвата на тясното иблатисто тресавище, в което все още тъне и което нарича научен подход и познание!

Истината е, че има една вътрешна наука, която включва всички външни науки, включва и цялата есенция на религията и познанието скрито в нея - това е Посвещенческата Наука!

Успех, приятели!

Един е Мохамед и Аллах е неговото извинение ... Just kiddin', folks! :harhar::whistling::ph34r:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...