Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Известни личности за вегетарианството


Слънчева

Recommended Posts

"Състраданието към животните е тъй свързано с характера на човека, щото може да се каже, че който е жесток към животните не може да бъде добродетелен към хората." - Шопенхауер

"Не убивай, се отнася не само за човека, но и за всичко живо. И тазизаповед е била записана в сърцето на човека, преди да е била чута при Синай." - Толстой

"Чисто вегетарианският режим на хранене може да бъде напълно пригоден за физиологическите нужди на храненето" - проф. д-р. А. Златаров

"Не между тия, които се хранят с проста и растителна храна ще срещнем убийците, тираните и крадците." - Порфириус

"Още на млади години се отрекох от яденето на месо и ще дойде времето, когато хората, като мен ще гледат на убийците на животни със същите очи, както сега гледат на човекоубийците" -Леонардо да Винчи

"Големият и морален напредък на една нация, може да се измери по това, как тя се отнася към животните." - Махатма Ганди

"Чрез естественото си въздействие върху човешкия темперамент, вегетарианския начин на живот би могъл да повлияе извънредно благоприятно на съдбата на човечеството." - Айнщайн

"Какво да очакваме от една религия, ако ние не включваме съчувствие към животните?..." - Рихард Вагнер

"Аз се учудвам що за чувство, ум и разум е бил обхванал първия човек, който първи е замърсил устата си с кървав труп и е позволил на устните си да се докоснат до месото на убитото същество." - Плутарх

"Месото на овцата не е нищо друго, освен консервирана трева, приготвена по особено фабричен начин. Но животинските клетки носят смъртта в себе си. Понеже, като ги ядете, всяка животинска клетка си има черва, стомах, нечистотии, които вие поглъщате. В свинското месо, в овчето месо клетките са пълни с извержения, които учените наричат токсини. Когато се препоръчва растителна храна, то е защото най-малко токсини има в растителната храна и плодовете." - Петър Дънов

Линк към коментар
Share on other sites

“Ако човек не иска да потъпче своите хуманни чувства, той трябва да проявява доброта към животните, понеже този, който е жесток към тях, става такъв и в отношенията си с хората. Ние може да съдим за сърцето на човека според отношението му към животните.” - Emannuel Kant

"Разумът започва още в кухнята. Пълната липса на разум в кухнята задълго спира развитието на човека и го ограничава по най-лошия начин. Аз вярвам, че предписанията на вегетарианците да се яде по-малко и по-просто, са дали много повече ползи, отколкото всички съвременни морални системи." - Фридрих Ницше

"Наистина човекът е цар на всички животни, защото неговата жестокост превишава многократно тяхната. Ние живеем от смъртта на другите. Ние сме движещи се гробници!" - Леонардо да Винчи

"Ако смятате да твърдите, че природата е предвидила тази храна за вас, тогава сами убивайте това, което смятате да ядете - но със средствата на природата, а не с помощта на касапски ножове, боздугани или секири." - Плутарх

"Праведни Боже! От какви дълги часове на страдание човекът споява една-единствена минута удоволствие за небцето си!" - Жан Пол

"Нека го кажем направо: хората са дяволите на тази Земя, а животните са душите, които измъчват." - Артур Шопенхауер

"Ако кланниците имаха стъклени стени, всички хора щяха да станат вегетарианци" - Пол Макартни

“Да станеш вегетарианец, е като да стъпиш в поток, който води към нирвана.” БУДА

“Помнете: бъдещето на човека се определя от храната, която употребява. Колкото по-чиста и по-здравословна храна употребява, толкова по-велико и светло бъдеще си приготвя той.”

“При сегашните условия на живота, за предпочитане е човек да бъде вегетарианец. Месната храна внася в организма на човека отрицателни елементи, с които той мъчно се справя. Те се отразяват вредно върху физическия и психическия му живот.”

“За низшите животни месната храна е необходима, но за един по-висок живот, какъвто е човешкия, месната храна е вредна. Тя спъва човека в процеса на неговата еволюция. С каквато храна се храни човек, такива елементи внася в кръвта си. Нечисто е месото на сегашните млекопитаещи, с което човек се храни. Като знае това, той трябва да пази чистотата на своята кръв, защото от нея зависи здравето, от нея зависи и психическото му състояние.”

“Месоядството води към страдания, нещастия и болести. За да се излекува от тях, препоръчват на човека вегетарианска храна. Следователно вегетарианството не е нищо друго, освен метод за лекуване.”

“У някои хора се явява известно стълкновение в стомаха и те казват: не ни понася нещо вегетарианството. Човек трябва да бъде вегетарианец по убеждение. Тогава той ще може да асимилира правилно храната, която приема.”

“Има хора, които не ядат месо от рождение. Никой не ги е убеждавал. Те носят това убеждение вътре в себе си.”

“Едно от големите противоречия в човешкия живот се дължи на храненето. Месната храна оказва влияние не само върху организма на човека, но и върху неговия психически живот.”

“Де е Бог? Аз съм го виждал във вола, който пъшка и тегли ралото, в кокошката, в мухата, на която отрязвате главата, и съм се разговарял с Бога в тях. Какво ще стане с нас, ако не колим агнетата и кокошките? Светът ще се оправи. Вие можете да ядете жито, зеленчуци, плодове. Може да ядете и месо, но ще знаете, че Бог не е с вас. Той не може да ни обича, когато отнемаме живота на по-малките от нас. Страданието на едно животно е страдание на Бога. Само така ще разберете Христа.”

“Аз говоря по въпроса за храненето от принципиално гледище, а не от вегетарианско гледище. Смешно е да ме наричат хората вегетарианец. Никакъв вегетарианец не съм. Аз мисля върху първичната храна, която Господ ни е дал за новия човек.”

“Аз отричам месната храна, защото зная, че всички престъпления се дължат само на нея. Тази е причината, за да не се яде месо. Месото носи всички престъпления в себе си. Който яде месо, непременно ще пострада. С докосването си до месото, ти вече възприемаш лошото в него.”

“Не може животинската или човешката кръв, пролята насилствено, да не донесе лоши последствия за човека. Това е строг, неумолим закон на природата.”

“Месната храна е внесла такива отрови във вашия организъм, че днес той представлява сбор от нечистотии. Ако бихте имали непокварено обоняние, вие бихте странели далеч един от друг – такава смрад се носи от ония, които ядат месо. Като ми каже някой, че боледува, първото условие за подобрение е да промени храната си.”

“Човек трябва да употребява такава храна, която доставя необходимите елементи за организма, която продължава живота и го прави приятен и която помага за развитието на неговите добродетели.”

“Ако обърнете погледа си към природата, ще видите, че хранителните елементи, които се съдържат в месото на млекопитаещите, се срещат в зеленчуците и плодовете, даже в по-голямо количество, в по-чисто състояние. Човек трябва да знае как да използва енергията на природата, да я приема от нейния първичен източник, а не от животните. Днес животните възприемат първичната енергия от природата, а хората от тях. Друго щеше да бъде здравословното състояние на човека, ако той по един разумен и съзнателен начин сам би използвал енергията на природата.”

“Засега най-чистата и хигиенична храна е растителната.”

“Хлябът съдържа в себе си всички хранителни материали. Човек може прекрасно да живее само с хляб, плодове и вода. Важно е да се дъвче много добре и да се яде с любов, благодарност и разположение. Хората направо се осакатяват, като си угаждат в яденето и като набързо се нагълтат, без да дъвчат. Да ядат не знаят, да спят не знаят, да гледат не знаят, да дишат не знаят, а искат да са здрави.”

“Сега всички от вас, които са вегетарианци, нека ме разберат добре, да не стават фанатици. Някои от вас мислят, че и мляко не трябва да ядем. Не, можем да ядем и мляко.”

“Под “вегетарианска храна” аз не разбирам непременно чисто растителна или строго плодоядна храна, но вегетарианска храна бих нарекъл храната на съпоставянето, храната на разумния живот. Вегетарианска храна наричам онази, чиито трептения напълно съответстват с трептенията на нашите мускули, т. е. на органическата материя.”

“Човек може да развие в себе си таланта да познава кои храни са най-добри. Всеки организъм се нуждае от специфична храна, която ако човек познава, може да помогне за развитието си, не само физически, но и умствено, сърдечно и духовно. Това показва, че не е достатъчно човек само да яде, за да задоволи глада си, но от голямо значение за него е каква храна да употребява.”

“Някои мислят, че може и без храна или поне с по-малко храна, и то безразлично каква. Не, ще храните и тялото, и ума, и сърцето си, и то с първокачествена храна. Не ги ли храните, те ще се откажат да ви служат.”

“Злото не седи в яденето, но в лакомията на човека – много да яде. Когато ядете, пазете следното правило: сладко яжте, но никога не преяждайте. Винаги оставайте по малко гладни. По-добре да станете от трапезата недояли, отколкото преситени. ...”

“Яжте само това, което обичате и което подхожда на вашето естество.”

“Не сте ли разположени, не яжте. Не обичате ли една храна, не я яжте. (...) Когато възприемате всичко с любов, внасяте живот в себе си.”

“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.”

“Вие трябва да разрешите въпроса с физическата храна, а после и с духовната. Физическата храна трябва да бъде разнообразна, но и природосъобразна. При това, колкото по-високо стои човек в развитието си, толкова по-чиста храна трябва да употребява. Също така, човек трябва да обръща внимание и на духовната храна, която се изразява в неговите мисли, чувства, желания и вярвания.” - Петър Дънов

Редактирано от Mindfield
Линк към коментар
Share on other sites

"Ако човек се стреми към праведен живот,първата стъпка е въздържание от нараняване на животни." Толстой

"Изглежда аз съм забележителна личност,когато ме сравняват с други писатели,журналисти и драматурзи; аз съм напълно доволен да го обясня със своето въздържание от месо.Това е проста и скромна основа,върху която всеки би могъл да базира своята безмесна диета." Д.Б.Шоу

"Основен дълг на човечеството е уважение не само към зверовете,но и към дърветата и растенията." Монтен

"Жалък и беден е умът който смята че животните са създания лишени от разбиране и чувства." Волтер

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

"Докато човек коли животни, хората ще се избиват едни други. Наистина, този, който посява семената на убийство и болка, не може да пожъне радост и любов."Питагор, древно-гръцки математик и философ

“Докато има кланици, ще има и бойни полета. Вегетарианското хранене е тест за хуманност.” Лев Толстой

“Следвайте неотменно вегетарианството и се пазете да не отнемате живот.”Конфуций, древнокитайски просветител, философ и педагог

"Докато човек коли животни, хората ще се избиват едни други. Наистина, този, който посява семената на убийство и болка, не може да пожъне радост и любов."Питагор, древно-гръцки математик и философ

“Ако някой истински и сериозно иска да направи живота си по-добър, първото нещо, от което той би се отказал, ще бъде употребата на плътта на животните за храна, понеже това е неморално и включва извършването на действие - убийство, което е несъвместимо с моралното чувство.”Лев Толстой, руски писател и драматик

Редактирано от Мария-София
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...