Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е Богатство?


Иво

Recommended Posts

За мен това определение важи за тази дума, ако тя е с малки букви. А Любовта е неизменна (равна на плюс безкрайност) и е винаги споделена с всичко съществуващо. Нашето осъзнаване е това, което може да зърне Любовта, както и да потъне под нивото Й. но и във втория случай Тя си остава същата и ако трябва да я оценяваме, си е еднакво ценна постоянно... :feel happy:

Редактирано от Добромир
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:thumbsup: :thumbsup: Добромир!

Любовта става богатство тогава, когато не зависи от това дали някой друг я споделя или не - тя просто си извира от нас!

Всеки човек носи в себе си някакво богатство, според мен - и дръзкия, и спокойния и предпазливия... На някои хора Бог им е дал ум, на други ръце, на трети нещо друго, за да сме различно полезни един на друг и на света. Богатството, мисля, се изразява точно в разнообразието (до противоположности!).

Сега се сещам за едно изречение на Учителя, което ми направи много силно впечатление на времето - човек носи богатство тогава, когато е извор, а не щерна (резервоар). :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Да, прав е Добромир, Любовта с главно Л наистина е винаги споделена с всичко съществуващо.

Сега се сещам за едно изречение на Учителя, което ми направи много силно впечатление на времето - човек носи богатство тогава, когато е извор, а не щерна (резервоар).

О, това е наистина чудесно казано!!! Прекрасна мисъл!

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: :thumbsup: Добромир!

Любовта става богатство тогава, когато не зависи от това дали някой друг я споделя или не - тя просто си извира от нас!

Сега се сещам за едно изречение на Учителя,

човек носи богатство тогава, когато е извор, а не щерна (резервоар). :thumbsup:

да, когато се проявява активна добродетел, когато истината се казва или пише, когато любовта осветява отвътре всичките ни емоции и мотиви

Това е Духът Божий Който въпреки че активно поддържа всяка форма и сила във Вселената, Е Трансцедентен и Се намира в блажената несътворена пустота зад пределите на света на вибрационните проявления. Тези които достигнаха самопознание на земята, водят същото двойно съществуване. Съзнателно изпълнявайки работата си тук, те са потопени във вътрешно блаженство. Господ сътвори всички души от безграничната радост на Своето Съществуване. Макар и те да са мъчително стеснени от тялото, Бог знае че душите сътворени по Негово подобие, в края ще се издигнат над всички сетивни отъждествявания и отново ще се съединят с Него.

Шри Юктешвар Гири, Автобиография на един йога от Йогананда

Линк към коментар
Share on other sites

Моят източен учител постоянно повтаря, че сме дошли на този свят само за да даваме, не да вземаме. Да даваме на света от каквото има нужда, като коледната елха-пълна с дарове, във време когато всички други дървета са голи. И само когато даваме, ще ни се даде. Това е истинското богатство. В точно същия дух е краткия цитат от Беинса Дуно, който Донка даде. Много голям урок е това, за цял живот, но който е успял да го приложи, сигурно е намерил пълното щастие, не съм успял засега да го разбера напълно и приложа.

Линк към коментар
Share on other sites

Моят източен учител постоянно повтаря, че сме дошли на този свят само за да даваме, не да вземаме. Да даваме на света от каквото има нужда, като коледната елха-пълна с дарове... когато даваме, ще ни се даде. Това е истинското богатство. В точно същия дух [като Божият]...

Да :feel happy::thumbsup2: !

Много голям урок е това, за цял живот, но който е успял да го приложи, сигурно е намерил пълното щастие
защото тогава сме с Бога, Едно с Бога, вършим Волята Му.

"И Виделината свети в тъмнината, и тъмнината я не обзе" от Йоана Евангелие

не съм успял засега да го разбера напълно и приложа
Ще бъде по-лесно когато "не вземаш" боклука който "ти дават". Гледай Виделината :), давай виделината. :angel:

Боклукът е пасивен и не може да върви срещу течението :lol:

Линк към коментар
Share on other sites

Много голям урок е това, за цял живот, но който е успял да го приложи, сигурно е намерил пълното щастие, не съм успял засега да го разбера напълно и приложа.

Максим! :thumbsup:

Думите на Максим ме накараха да се замисля доста сериозно... Както и думите на Учителя преди години.

Наистина изглежда доста трудно и дори невъзможно да се превърнем в извор и това да смятаме за богатството си, след като от първите си години детето непрекъснато "натрупва" - ние непрекъснато му внушаваме,ч е това е смисъла на живота му. Натрупва знания и умения, приятели, вещи, добри оценки, впечатления.... А дали му даваме възможност да "извира", да дава? Дали му го показваме? Дали поощряваме "даването" или по-скоро "събирането"?... :hmmmmm:

И как един ден пораснали вече изведнъж да преобърнем смисъла на понятието "богатство" от "натрупване" в "раздаване"?

Как изведнъж от резервоар да се превърнем в извор? А и дори и да започнем да "раздаваме натрупаното" нали все ще чакаме раздаденото да се възвърне, за да не се изпразним?

Изглежда е нужно да помислим как да предадем на децата си понятието "богатство = раздаване, извор" на дело, не на теория ... Имате ли идеи, опит? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина изглежда доста трудно и дори невъзможно да се превърнем в извор

Точно така, когато стъпих на духовния път отидох с нагласата за себепознание, за усвояване на техники, за постигане на някакви вътрешни състояния, т.е. бях с нагласата да получавам. Но учителят тотално разби тези ми представи-никакви вътрешни състояния, никакви ефекти, никакви вътрешни облаги, а само служене, сева и пак сева. Недоволствах, че вместо да ни се даде по-дълбоко знание, ни пращаха да организираме основни курсове за нови хора, мислех си "какво ще ми даде това? аз вече го знам, искам нещо повече като знание". Мръщех се, че по време на курсове, вместо да си медитираме в комфорт (и това го има де), но покрай него ни възлагаха и да чистим пода с прахосмукачка, двора, да мием чиниите и т.н., изобщо измисляха ни работа. Обаче имаше ефект-като се върнеш спонтанно правиш неща, които никога не си правил-вкъщи миеш чиниите, излизаш пред блока да събереш боклуците...

Добре, че естеството на професията ми е да давам, иначе с тази дълбоко вкоренена нагласа да получавам, трудно щеше да е :) Ето, утре втора събота подред вместо да почивам-отивам да изпитвам, макар че не трябва аз да го правя, и никой няма да ми плати за това, че и две дисциплини даже едновременно, поради заетост на титуляря. И във всичкото това има някакво удовлетворение, че си тук за да спасиш положението, да запълниш дупка, която по стечение на обстоятелствата се е отворила. Струва си! :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Моят източен учител постоянно повтаря, че сме дошли на този свят само за да даваме, не да вземаме. Да даваме на света от каквото има нужда, като коледната елха-пълна с дарове, във време когато всички други дървета са голи. И само когато даваме, ще ни се даде. Това е истинското богатство.

Аз лично всяка минута вземам и давам; вдишвам и издишвам; взимам за мен и давам за растенията, а и за другите, но това е друга тема. Старая се да взимам с благодарност и да давам с Любов. Иначе ставам престъпник и богохулник.

Линк към коментар
Share on other sites

...да взимам с благодарност и да давам с Любов. Иначе ставам престъпник и богохулник

Така е. В някои култури неблагодарността се смята за най-големият грях.

как да предадем на децата си понятието "богатство = раздаване, извор" на дело, не на теория ... Имате ли идеи, опит?
Да- просто й казах, давай и ще си щастлива. Дъщеря ми ме послуша и сега много обича да дава.

Това и стана като рефлекс. Сега е на 9 години. Отвреме на време я обземат съмнения при противоположно

поведение от приятелките и. Обясняваме защо тя трябва да им е благодарна за уроците.

Както Яворов пише в:

Стъклена стена - отвред съм обграден.

...

Който приближи - стовари труп студен

Да воскреснет Бог! И да расточатся враги его!

из Кръстова молитва

"Моли се и се прекланяй вътрешно пред грешниците. Ако те не бъркаха, как щеше да се научиш?"

Шри Шри Рави Шанкар

Линк към коментар
Share on other sites

ЛЕДЕНА СТЕНА

Ледена стена - под нея съм роден.

Стъклена стена - отвред съм обграден.

Хладната стена - замръзва моя дих.

Вечната стена - с глава я не разбих.

Който приближи - стовари черен труп,

кой не приближи! - и мъртъвци са куп.

Който приближи, затули лъч една,

кой не приближи! - и чезна в тъмнина.

Има и отговор на въпроса ЩО Е БОГАТСТВО:

И ето аз ви думам: има ад и мъка--

и в мъката любов!

Поклон пред богатството на Поета!

Линк към коментар
Share on other sites

Богатство е това което е непреходно! Неподвластното на времето, материята и пространството е богатство! Любовта е богатство, защото създава живот и прощава. Мъдростта е богатство, защото чрез нея получаваш отговор на всеки въпрос. Свободата е богатство, защото ти дава правото на избор.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Хм...едно е да раздаваш добре звучащи мъдрости, но съвсем друго е да се храниш от тях.

Даже не искам да си представя колко хора умират от глад, преди да са разбрали колко духовно богати са можели да станат...

Линк към коментар
Share on other sites

Независимо какви са условията, човек трябва да мисли, че е богат, а не беден. Иначе, човек минава през всичко, от различните условия научава различни неща.

Линк към коментар
Share on other sites

Хубаво пожелание какво трябва да мисли човек , но се съмнявам на гладния да му идват такива мисли .

''Сития на гладния не вярва'' бих казал и обратното. <_<

Линк към коментар
Share on other sites

Да, разбирам, но в това е най-голямата беда, защото съзнанието, че е беден, все още на никой не е помогнало да забогатее - нито материално, нито в някакъв друг план.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, разбирам...

Думата ми беше ,че когато пред бедния стои на дневен ред въпроса за оцеляване

вообще няма да му до духовно богатсво , щото ако тялото на човек умре от гладна смърт

за духовна няма да има време .

Линк към коментар
Share on other sites

Ами щом се чувства беден, тя духовната смърт вече е настъпила.

А аз по-горе затова и на първо място споменах за материалното богатство... Ако човек е гладен и само това си мисли: колко е гладен, и как винаги или поне често е гладен, и как не вижда никаква перспектива и му се струва, че все ще е гладен .... е, на такъв човек и една планина от хляб да му струпам, така ще се извъртят нещата, че след невероятно кратък срок пак ще е гладен ...

Линк към коментар
Share on other sites

Що е богатство?

Тълковния речник в първите три значения го определя като: 1. Голямо количество материални блага и пари, които някой притежава 2. Материални блага, нещо, което някой притежава 3. Природни блага, условия, гори, рудни залежи и др. ....

Но дали богатството е само свързано с материалната природа?

Дали е случайно, че думата на бъгларски се пише като Бог-атство?

За някои хора и властта е богатство. Не е напразна поговорката "Дай му на чавека власт за да го видиш колко струва."

Линк към коментар
Share on other sites

...когато пред бедния стои на дневен ред въпроса за оцеляване ...ако тялото на човек умре от гладна смърт за духовна няма да има време

Ти самият заплашен ли си от гладна смърт?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...