Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е Богатство?


Иво

Recommended Posts

"И пак ли ще звучи невероятно

за някой, ако някой пак твърди,

ЧЕ ИМАМ НАЙ-ГОЛЯМОТО БОГАТСТВО -

ЕДИН ПРОЗОРЕЦ И БЕЗБРОЙ ЗВЕЗДИ..."

:D

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"И пак ли ще звучи невероятно

за някой, ако някой пак твърди,

ЧЕ ИМАМ НАЙ-ГОЛЯМОТО БОГАТСТВО -

ЕДИН ПРОЗОРЕЦ И БЕЗБРОЙ ЗВЕЗДИ..."

:D

Дали хазяйката ще идва с виенска кифла и каничка в ръка,ще се усмихне "Е-хей" Спахте ли добре ? :)

Линк към коментар
Share on other sites

В Библията е казано: "Търсете първом царството Божие и неговата Правда и всичко друго (което ви е необходимо - моя бел.) ще ви се прибави." Винаги съм действал на този принцип и никога не съм превръщал богатството в цел. Още повече - ако проследим произхода на думата БОГатство, ще видим, че тя произлиза от думата БОГ, т. е. истинското богатство произтича от Бога - това са душевните добродетели и духовните дарби. И когато са ми били необходими средства за нещо, по един или по друг начин - те са идвали. Когато работим за Бога, Той не може да ни остави. Забелязал съм - към материално богатство се устремяват хора, които са бедни вътрешно. Това е един компесаторен процес. Но колкото и пари да придобият, ще продължават да се чувстват бедняци и винаги ще живеят в страх, че може да ги загубят. В действителност Любовта, която е другото наименование на Бог, прави живота ни пълноценен. И точно вътрешното усещане за пълнота, а не притежанието на пари, на движима и на недвижима собственост, е критерият доколко е богат един човек.

Линк към коментар
Share on other sites

Един ученик оставил всичките си вещи, но Учителя продължавал да го упреква за собствеността му. Друг си останал обкръжен от вещи, но не заслужил упрек.

"Чувството за собственост се измерва не с вещите, а с мислите... Може да имаш вещи и да не си собственик.Учителя умее да различи тези, които са освободили съзнанието си."

:feel happy:

Ще ви разкажа единъ старъ анекдотъ, който е побългаренъ отъ българитѣ. Разказватъ, че едно врѣме Господь и свети Петъръ, обичали да обикалятъ изъ града и да гледатъ какъ живѣятъ хората. Отишли въ едно бѣдно семейство, гдѣто ги нахранили много добрѣ, оставили ги да прѣнощуватъ. „Господи, какъ хубаво ни приеха, казалъ свети Петъръ, не може ли да измѣнимъ живота на този бѣденъ човѣкъ, да облекчимъ положението имъ?“ Господь удовлетворилъ молбата на свети Петъръ и далъ голѣмо богатство на това семейство, хубави кѫщи. Отъ това богатство обаче, бѣдниятъ човѣкъ се вдалъ въ голѣмъ развратъ, пиянство и като тъй онещастливилъ и себе си, и семейството си. Слѣдъ нѣколко години, при обиколкитѣ си, свети Петъръ и Господь отишли пакъ при сѫщото това семейство, да видятъ какъ сега живѣятъ. Жената ги приела, нахранила, оставила ги да прѣнощуватъ, но ги прѣдупрѣдила да се не безпокоятъ отъ това, че мѫжътъ ѝ ще дига гюрултия, когато се върне, защото се връща обикновено пиянъ. Като си легнали да спятъ, Господь легналъ по-навѫтрѣ, а Свети Петъръ до вратата. Идва мѫжътъ срѣдъ нощь пиянъ, сърдитъ защо приела жената тѣзи гости. Ядосалъ се и набилъ добрѣ съ едно дърво Свети Петъръ, който му се падналъ по-наблизо. Свети Петъръ приелъ своята заплата. Мѫжътъ продължавалъ да буйствува, да вика. Свети Петъръ казалъ на Господа: „Господи, ела Ти на моето мѣсто.“ Промѣнили си мѣстата, Господь дошълъ до вратата. Като ги зърналъ мѫжътъ гоститѣ, рекълъ: „Чакай този да набия, азъ бихъ крайния, сега да набия добрѣ този, който е отъ вѫтрѣ.“ Набива пакъ Свети Петъръ. Става слѣдъ това Свети Петъръ и казва на Господа: „Какво да правимъ? Сега той пакъ ще бие.“ Дига се Господь, измива си очитѣ и като си изтрилъ очитѣ съ кърпата, маха съ нея и кѫщата се запалва и изгаря. Така Свети Петъръ се освободи да не бѫде битъ и трети пѫть.

Спасението

:)

За това остави човека сам да проумее защо е беден!Той ще бъде беден до тогава до къто не проумее пипето му.Или просто казано на сила можеш да вземеш но не и да дадеш.
Линк към коментар
Share on other sites

ЩО Е БОГАТСТВО?

Да си вземем сбогом със онази любов,

без която никак не можем

не е лесно, не е лесно

у дома да се връщаш, да се връщаш бездомен.

Спи булевардът след дългия ден,

спят уморени тротоарите пусти,

през града аз вървя с подранилата зима

и събирам своите чувства.

И все по-далече, и все по-назад,

стъпки остават, остават във мене.

И ОТ ПРОСЯК ПО-БЕДЕН И ОТ КРАЛ ПО-БОГАТ

аз вървя и раздавам надежда.

И събирам, раздавам, дори не броя

своите срещи в града милионен.

Аз вървя, за да търся в теб любовта,

ЛЮБОВТА, БЕЗ КОЯТО НЕ МОЖЕМ.

Без която не можем!

Чочо Владовски

...................................................................

Що е богатство?

У Дома да се върнеш - в Любовта, без която не можем...

....................................................................

Линк към коментар
Share on other sites

ЩО Е БОГАТСТВО?

Да си вземем сбогом със онази любов,

без която никак не можем

не е лесно, не е лесно

у дома да се връщаш, да се връщаш бездомен.

Спи булевардът след дългия ден,

спят уморени тротоарите пусти,

през града аз вървя с подранилата зима

и събирам своите чувства.

И все по-далече, и все по-назад,

стъпки остават, остават във мене.

И ОТ ПРОСЯК ПО-БЕДЕН И ОТ КРАЛ ПО-БОГАТ

аз вървя и раздавам надежда.

И събирам, раздавам, дори не броя

своите срещи в града милионен.

Аз вървя, за да търся в теб любовта,

ЛЮБОВТА, БЕЗ КОЯТО НЕ МОЖЕМ.

Без която не можем!

Чочо Владовски

...................................................................

Що е богатство?

У Дома да се върнеш - в Любовта, без която не можем...

....................................................................

Здравей,Силвия песента е много хубава през 1981 година когато бях ученик я свирех на китарата просто ми навява много спомени и то хубави.Нека всички да я знаят в нея има голяма тоза истина нека всеки я проумеи и най важното да я запей.Всичко добро на теб и на всички хора по земята нека постояно ви обсипва БОЖИЯТА ЛЮБОВ.С уважение към всички.

"Аз искам да бъда добродетелен!

Аз искам да бъда справедлив!

Аз искам да бъда мъдър!

Господи, изпълни душата ми с Любов!"

Тези богатства искам аз.

Едно е човек да иска,друго е да бъде,друго е да го изпълни така,че нещата са много и навързани.Бог дава на всеки но в кошара не вкарва.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Много неща са богатство, зависи кой как си ги разбира, но със сигурно най-големите са вярата, любовта и здравето. А децата, а усмивките? А майчината ласка, а знанието? А Учението на Дънов? Ами този прекрасен сайт? Ами слънцето? Ами ти и аз? Боже, колко сме богати!!! Благодаря ти! :3d_047:

Редактирано от adelaida
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Христос дава пример за онзи, богатия, който имал много жито, че напълнил житниците си и казал на душата си: Сега имаш много да ядеш и да пиеш. Ще се радвам и ще се веселя. Но Бог му казал: Глупако, тази вечер ще взема душата ти. На кого ще оставиш всичко това? Не мисли, че ако имаш пари в банката, че си осигурен. Твоят живот е къс. Ти не уповавай само на парите си. Ако имаш 100 милиона, те могат да бъдат като един лев. И не трябва да се обезсърчаваш. Без пет пари да си, пак да си богат, ти трябва да се чувствуваш над условията. И при сто милиона да имаш, пак да се чувствуваш, като че нищо нямаш. И при двете условия ти трябва да не се забравяш. Разумният човек разполага с всичко онова, което има в природата. Ти не можеш да уповаваш на банките. Банките не са образувани от разумни хора. Те са едно възпитателно средство. Тази система, при която сега живеем, е образувана за децата да се възпитават."

източник: Бъдете прочее разумни!, НБ, 17.02.1935

Линк към коментар
Share on other sites

Анни Безант определя парите и като цяло материалните блага като играчки за младите души.Като такива тя ги намира за полезни, защото играейки си с тях те се учат.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest НиколаДамянов

Що е Богатство?, как го разбирате?

Днес в банята /преди около 2-ва часа/ ми се изясни въпроса "какво значи да си богат?" :)

/то отговори на човек могат да се дават навсякъде,не е смешно!/

ОК! Значи тук много хубаво е писано /и правилно/ за нетленното богатство,за преходното материално богатство,

но аз искам да "приземя" малко нещата т.е.по практичен вид да придам...

Имаме двама човека единият в няколко милиона,който работи по 12-16 часа на ден и един човек на заплата или с малък бизнес,който покрива разходите си и задоволява напълно материалните си потребности с ежедневен труд от порядъка на 2-4 часа!

Е в този случай кой е по богат?- За мен вторият човек,нищо че той има стотици пъти по-малко пари. :)

Следователно /чисто в материален и прагматичен аспект/ богатството можем да го мерим и в свободно време,при определени условия...!

Извод: Много е важно /особено за търсещи работа/ да си направят "сметката" не само за възнаграждението,което ще вземат,НО и за свободното време,което ще имат...Трябва да се постигне един баланс,който е много труден,защото по принцип с нарастването на възнаграждението нарастват и "потребностите" на хората,но това е друга тема на разговор! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Какво значи свободно време? - Аз го приемам като време, което може да употребим според желанието си. Ако дейността с която се занимаваме за да изкарваме прехраната си съвпада с нашите желания, това също е свободно време. Почивката е необходима, но много често тя преминава в мързелуване. Богат е човек който може да използва времето си според своите желания. Говоря за външно богатство и свобода. Вътрешното богатство и свобода разбира се зависят от качествата и добродетелите които човекът е успял да развие в себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

Всички знаете - едно от блаженствата е: "Блажени бедните духом, защото тяхно е Царството небесно."

Моля за вашите интерпретации, интересно ще ми бъде да ги чуя.

Благодарско на който се включи!

Линк към коментар
Share on other sites

Всички знаете - едно от блаженствата е: "Блажени бедните духом, защото тяхно е Царството небесно."

Моля за вашите интерпретации, интересно ще ми бъде да ги чуя.

Благодарско на който се включи!

"Бедни духом" - които не считат това което притежават за своя собственост, т.е. не са привързани към притежанията си. Те може да притежават материални богатства, но в Духа си не ги считат за такива. Те знаят, че притежават единствено себе си (и вероятно осъзнават, че в това "себе си" се съдържа всичко), а материалните блага са само средство, което използват разумно, според необходимостта си.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: :thumbsup2: Станимир!

Като да допълня не само за материалните богатства, а и за духовните според мен важи същото - ще си позволя да заместя думите само:

не считат това което притежават за своя собственост, т.е. не са привързани към притежанията си. Те може да притежават духовни богатства, но в Духа си не ги считат за такива. Те знаят, че притежават единствено себе си (и вероятно осъзнават, че в това "себе си" се съдържа всичко), а духовните блага са само средство, което използват разумно, според необходимостта си.
Линк към коментар
Share on other sites

Всички знаете - едно от блаженствата е: "Блажени бедните духом, защото тяхно е Царството небесно."

Моля за вашите интерпретации, интересно ще ми бъде да ги чуя.

Благодарско на който се включи!

"Бедните духом". това са хората, който не си правят илюзии, не правят кумири от това , което е на небето и това , което е на земята, живеят простичко и скромно , задоволяват се с малко и благодарят на БОГ за всичко. Хора , който нямат претенций , че знаят всичко, смирени са и имат благородни души.

Линк към коментар
Share on other sites

Богатството е състояние, при което си докоснат от бога, в единение с него, БОГат е този, който носи бог в себе си. А това означава, че богат е този, който раздава, с каквото е дарен - обич, красота, радост, знение, здраве или просто пари. Който не дава, е беден,т.е. горък, нещастен, беда е това и никому не го желая.

Най-добрия отговор!!!!!!!!!!!!!!!!!! БРАВО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Линк към коментар
Share on other sites

Понякога, спохождат ме - красиви мисли. И друга дума нямам, наистина красиви. И с тях съм най-богат. А другото - овещественото - е просто обстановка, обстоятелство, което позволява да отсееш стойността на други ценности. Защото добитото от човека, като него е преходно. А подаръка свише - е дар незаслужен, ... а чувствуваш, как с любов, от сърце ти е даден... .

... и аз, от сърце благодарен.

... на Красотата бях на гости, ... и бях щастлив, ... а като си тръгнах, ... малко по-добър.

...пожелавам Ви го ,................................................................. нищо, пак!

Редактирано от бяса
Линк към коментар
Share on other sites

Човек богат не може да бъде, ако няма музика. За да бъдеш богат, ти трябва да бъдеш умен, трябва да бъдеш добър и трябва да бъдеш справедлив. То е основата на богатството. Богатството е един резултат. Не книжно богатство, но злато да имаш, скъпоценни камъни да имаш. Богатството ти да има някаква цена в себе си.

Възпитание на чувствата - МОК 17.12.1937 г.

Понякога, спохождат ме - красиви мисли. И друга дума нямам, наистина красиви. И с тях съм най-богат.

...

... на Красотата бях на гости, ... и бях щастлив, ... а като си тръгнах, ... малко по-добър.

icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...