Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е Богатство?


Иво

Recommended Posts

:thumbsup:

"Човек е богат, когато е свободен и е свободен, когато е богат."

Ще продължа моите лични разсъждения - богатството - свобода носи със себе си отговорността как се оползотворява.

Не случайно е Бог-атство. Бог е дал някаква свобода да вземем решения. В рамките на тази свобода сме богати, но и отговорни доколко изпълняваме волята на Този, който ние оставил богатството-свобода, за да го направим...

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:thumbsup:

"Човек е богат, когато е свободен и е свободен, когато е богат."

Ще продължа моите лични разсъждения - богатството - свобода носи със себе си отговорността как се оползотворява.

Не случайно е Бог-атство. Бог е дал някаква свобода да вземем решения. В рамките на тази свобода сме богати, но и отговорни доколко изпълняваме волята на Този, който ние оставил богатството-свобода, за да го направим...

Уважавам твоите убеждения за Бог, който е дал свободата ...

На мен господ не ми е дал нищо, всичко си идва от мене и няма от кого друг да идва, освен пак от мене ...

П.С. Все пак да уточня, че не вярвам в господ бог.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря :) И аз уважавам различните от моите схващания...

Имам въпрос Ако богатството и свободата идват от "мене", "мене" откъде е дошло?

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Уважавам твоите убеждения за Бог, който е дал свободата ...

На мен господ не ми е дал нищо, всичко си идва от мене и няма от кого друг да идва, освен пак от мене ...

П.С. Все пак да уточня, че не вярвам в господ бог.

Хубавото е, че вярваш в нещо. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Да, човек е свободен от грижи за насъщния когато е материално богат и обратното.

Но може да е несвободен от гравитацията, избора на родителите си, от съвестта си и т.н.

Да следваш себе си е богатство

Да, богатството е на много нива както и свободата. Нещо повече, богатството с духовни блага

може да измести по значение материалната свобода.

На изток казват:

'Няма по беден от човека който има само пари.'

Бог е дал някаква свобода да вземем решения. В рамките на тази свобода сме богати, но и отговорни

icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

"Човек е богат, когато е свободен и е свободен, когато е богат."

Ще продължа моите лични разсъждения - богатството - свобода носи със себе си отговорността как се оползотворява.

Не случайно е Бог-атство. Бог е дал някаква свобода да вземем решения. В рамките на тази свобода сме богати, но и отговорни доколко изпълняваме волята на Този, който ние оставил богатството-свобода, за да го направим...

Уважавам твоите убеждения за Бог, който е дал свободата ...

На мен господ не ми е дал нищо, всичко си идва от мене и няма от кого друг да идва, освен пак от мене ...

П.С. Все пак да уточня, че не вярвам в господ бог.

Ако позволиш един личен въпрос: Щастлива ли си? Имаш ли удовлетворение в живота?

Линк към коментар
Share on other sites

На всички пишещи тук единствено на Донка смятам да отговоря. Другите имат късат памет, все едно откъде и защо ....

Мене, идва от мене - аз нося отговорност за себе си, не Господ, не някоя неведома сила или влияние; аз страдам, когато съм зле, не господ, аз търпя лишения, не господ ...

Аз определям моята съдба, отново не господ; тук господ не пее в хора, казано фолклорно; той няма участие, когато боледувам или когато някой друг умира. Господ, бих казала е невежа, що се касае до човешките съдби - милиони вярват в него, уповават се, после се смиряват, защото не господ побеждава, а животът ...

Така е и с богатството - кои са богати? Не говоря за нашите богати хора. В света е пълно с богати хора, които са никому неизвестни, но те са добре, усвоили са един прост урок - не се занимават с парите на другите. Те просто ги правят. Това са просто умни мъже.

Умни жени, които правят пари няма :)

Е с изключение на Опра Уинфри :) Все пак говрим за сериозен бизнес ....

Ако позволиш един личен въпрос: Щастлива ли си? Имаш ли удовлетворение в живота?

Не зная, браман-е какво значи щастлив, ако някой ми го обясни, ще е добре. Не мога да ти отговоря.

Не мисля, че някой ще ти отговори на този имагинерен въпрос първо. Не зная, Аз мога да ти кажа, че следвам себе си, а дали тов е щастливо или не е - не зная :)

Все пак говорим за богатство, което не е без значение, нали :-)

Линк към коментар
Share on other sites

Мене, идва от мене - аз нося отговорност за себе си, не Господ, не някоя неведома сила или влияние; аз страдам, когато съм зле, не господ, аз търпя лишения, не господ ...

Аз определям моята съдба, отново не господ; тук господ не пее в хора, казано фолклорно; той няма участие, когато боледувам или когато някой друг умира. Господ, бих казала е невежа, що се касае до човешките съдби - милиони вярват в него, уповават се, после се смиряват, защото не господ побеждава, а животът ...

Така е и с богатството - кои са богати? Не говоря за нашите богати хора. В света е пълно с богати хора, които са никому неизвестни, но те са добре, усвоили са един прост урок - не се занимават с парите на другите. Те просто ги правят. Това са просто умни мъже.

Умни жени, които правят пари няма :)

Е с изключение на Опра Уинфри :) Все пак говрим за сериозен бизнес ....

Да, разбирам - съгласна съм. Богатството на "мене" е осъзнаването на свободата му, на самостоятелмостта му, на отговорността, които те носят със себе си - включително и поемането на страданията като следствие от свободата и самостоятелността. Оттам "мене" определя съдбата си, естествено - нали то се разпорежда с богатството си - и материално, и духовно, всякакво.

Това, че мнозина уповават на Господ за Богатство вместо да ползват това, което е вложено вече в тяхното "мене", Господ ли е невежата?

Добре, материално богатство - всички до един са го придобили благодарение на това, че са се потрудили да реализират с усилията на своето "мене" това, което се намира в тяхното "мене". Опра Уинфри има своето богатство, защото носи таланта и волята на своето "мене" да ги оползотвори... Не парите и са сериозният бизнес, според мен, а повече самостоятелните усилия и воля в хармония с вложеното в нея.

Това, обаче, е настрани от отговора на въпроса: А Кой е създал, програмирал и вложил нещо изобщо в "мене"? Защо във всяко мене са сложени различни неща, но така, че заедно образуват едно хармонично цяло? Така, че богатството на всяко мене като парченца на пъзел образува Богатството на Картината?

Линк към коментар
Share on other sites

Беше много дълъг поста, че да го копирам.

Ако ти държиш на господ, че е е създател на благата - ок.

Аз ще кажа - не е така.

Това, което имам предвид е плод на усилие.

Интересното е, че около нас избилства от хора, които се радват на чуждо изобилие. За което господ няма никаква намеса.

Защото всеки си мисли, че благодарността има къса памет.

И така, до края на света.

Така е и с богатството - имаш, ако можеш да го понесеш.

В този смисъл, аз нямам къса памет и помня, че тепърва ще има хора, които ще имат нужда от богатство. Което други сметнаха за призвание.

Обаче не е така - всяка тревичка се бори за място, един човек не определя правилата.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

„Човек е богат, когато е свободен...“ Кога човек е свободен? Човек, който притежава, е нарамил огромен чувал на гърба си и така здраво се е вкопчил в него, създал е толкова здрави взаимовръзки и зависимости, че е приел чувала като част от себе си. Такъв човек не може да бъде свободен, а следователно не може да бъде и богат. За да е свободен, богатият човек нищо не трябва да притежава. Той може да разполага с нещата, но не и да ги притежава. Дори и духовните качества ако считаме за наши, то ние не сме свободни. Дори и самият живот не е наш. Ние си служим с тях, проявяваме ги и в това е богатството и свободата ни, а не в тяхното притежание. Кой ги притежава? Бог? А нима Бог не е свободен? И защо задължително някой трябва да притежава нещо, пък бил той и Бог? Всичко съществуващо е за всички.

Линк към коментар
Share on other sites

печалбата в материалния свят винаги е за сметка на някой друг.

А този който създава с работа реални ценности нужни на хората? И получава справедлива награда за това?

Ами да, но човек не може да създаде достатъчно материални ценности за всички хора. Можем да обичаме всички, да сме справедливи към всички, да сме добронамерени към всички... С духовните ценности нещата са възможни, но с материалните... Едни ще се възползват от произведеното от нас, други няма да могат. То и с духовните ценности е така, но там от самия човек зависи дали ще може да приеме примерно любовта ни. При материалните ценности, които създаваме, нещата не стоят точно така.

Линк към коментар
Share on other sites

Стан :thumbsup:

Наскоро една сестра ми каза-"Нямам нищо, всичко е Божие." Това значи според мен, да не си зависим от парите, богатствата, както и от духовните такива, за да не расте его-то. Това е като да кажем-Да бъде Волята Ти, не моята, а Твоята!

Да сме щастливи от това, което имаме. И да знаем, че Бог никога няма да ни натовари прекомерно или да ни вземе всичко... Та той ни е дал всичко... И аз съм щастлив човек. :)

Представям си, че като се събудиш утре сутринта, първата ти мисъл ще бъде да благодариш за слънцето, за птичките и за шанса да си тук!

И когато излезеш на улицата, с ведра усмивка ще кажеш „добро утро” на някой непознат, който е чакал знак за нещо важно в живота си и твоят поздрав ще бъде този знак!

Защото „неведоми са пътищата Господни!”

И именно това му е хубавото на този живот!

Че ние сме средства в ръцете на Бога и същевременно сътворци, че Той твори чрез нас и ние творим чрез Него!

Затова сега знам, че днес творя своето утре така, както вчера сътворих своето днес!

В онзи вчерашен ден, когато бях смазана, болна, нещастна и самотна, избрах да направя нещо за някого и нещастните да станат с един по-малко. Избрах да дам това, което не получих, за да може поне един друг човек да извърви този път с радост, вместо със страдание!

Седмата посока-Жанет Орфану

Редактирано от xameleona
Линк към коментар
Share on other sites

Ако ти държиш на господ, че е е създател на благата - ок.

Аз ще кажа - не е така.

Това, което имам предвид е плод на усилие.

:thumbsup: И аз мисля по същия начин. Плод на човешки съзнателни усилия е всяко благо, всяко богатство ( с малка буква). Никъде не съм споменала, че Бог е създател на благата, защото не мисля така. Това, което човек нарича блага - той си ги създава сам. Крушата на дървото е просто обвивка за семената му и средство за размножаването му докато човекът не се качи и не го откъсне или не си направи труда да се наведе и да го вдигне, за да го изяде.

Другото Богатство - това, което е от Бог - това според мен е заложеното в човека "мене" - всичкото това "мене", което е способно да създаде блага, богатства - всякакви, материални, духовни... или да осъзнае нещо в своя свят като благо, като богатство.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Донка, така е - права си.

Исках да кажа, че богатство без усилие няма, а резултатите идват след време, ако изобщо идват. Но, и богатството, и нищетата са по-скоро морални или емоционални категории.

Богатството задължава, наричам го щедрост.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Съгласявам се с всичко, но в същото време си спомням, за една хубава поговорка - " И човек може и конче може, но ако Господ не поможе нищо не може!" ;) Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Guest НиколаДамянов

....

Мене, идва от мене - аз нося отговорност за себе си, не Господ, не някоя неведома сила или влияние; аз страдам, когато съм зле, не господ, аз търпя лишения, не господ ...

Аз определям моята съдба, отново не господ; тук господ не пее в хора, казано фолклорно; той няма участие, когато боледувам или когато някой друг умира. Господ, бих казала е невежа, що се касае до човешките съдби - милиони вярват в него, уповават се, после се смиряват, защото не господ побеждава, а животът ...

...

Здравей Мона!

Накара ме да се размисля за тези ти твърдения и анализи,...които прочетени повърхностно са истини и правдиви...

Действително отговорността е персонална... Често Господ се явява като страничен "наблюдател", но нима това е достатъчно и ...нима това означава, че човек прави всичко сам и всичко зависи само от него ?

Представи си, че нямаш благоприятни условия за реализация в журналистиката например... Ти смяташ ли, че би постигнала някаква кариера, развитие ?

Трудолюбие, отдаденост... ОК! Това е важно, но знаеш ли, че ако нямаш Път определен "от Горе" - НИЩО няма да постигнеш ?

Сега примери мога да ти дам много - но не искам да изпадаме в излишни спорове...

По-скоро ми се иска да споменем какво печели вярващият, в сравнение с този който доказва себе си пред Егото (отново себе си!), че всичко зависи от ... "мене си" както казваш? Каква е разликата в Пътя на тези два типажа ? - Никаква!

И вярващият (в Бог) и невярващият ще си извървят ТОЧНО Пътищата, които са им определени. Нито повече - нито по малко! Всички ще си научат определените уроци.

Каква е разликата тогава ? - Единият ще извърви Пътя си в хармония и разположение, като ще знае какво прави, а другият - ще извърви Пътя си със страданието, под действието на "остена", който ще му е помощник за вземане на правилни решения! Е,...всеки сам си избира, защото всичко и позволено,...въпросът е обаче дали е разумно ?!? В крайна сметка ВСЕКИ ще извърви Пътя си.

Накрая - интересно ми стана твърдението "защото не господ побеждава, а животът ..." А нима ЖИВОТА не е от Господ ? Има ли наивник който да смята обратното ?

Вземи самото раждане и най-големият акушер-гинеколог или какъвто искаш доктор, учен или професор... Има ли на някой, който да му е ясно какво става ? Това е най голямата енигма, която някой наивници чакат да се разреши от науката... Колко ли живота трябва да чакат ?!? А гаранцията е голяма, че нищо няма да дочакат ! :)

Поздрави.

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да попитам "вярващите в бог", как успяват въобще да вярват, след като избягват дори отговорността на носенето на собствения кръст...

Аз, тъй го уважавах бог, значи, пък той се бил занимавал да спуска разни пътища "от Горе" - та, падна ми в очите... Въпреки че, като се замисля, доста ще му е тежичко, след като явно е пропуснал да ни даде Път, да рецептира по един за всяко болно (разбирай - човешко) гърло.

Аз, вярно, съм кривоглед, та сигурно не е чак толкова ненормално, че грам вяра не виждам във вярващите, а в обявения тук атеизъм виждам нишки от божията промисъл...

И вече още по-малко знам "що е богатство".

Ама съм спокоен, понеже знам, че не го имам. И знам, че не го нямам.

Линк към коментар
Share on other sites

Тече една много хубава реклама на кафе в момента, единствената толкова позитивна и смислена.

Тя завършва с думите :"Живота е богат"

Лек цитат:

"Дядо ми е корабен магнат, той прави кораби, а аз ги пускам(кораби от вестник).

Баща ми има най-красивата вила, сам я построи(дървена къщичка на дървото).

Всеки ден даваме приеми в къщи(приятели на кафе). и т.н.Разказано през погледа на едно дете-живота е богат."

Линк към коментар
Share on other sites

Накрая - интересно ми стана твърдението "защото не господ побеждава, а животът ..." А нима ЖИВОТА не е от Господ ? Има ли наивник който да смята обратното ?

Вземи самото раждане и най-големият акушер-гинеколог или какъвто искаш доктор, учен или професор... Има ли на някой, който да му е ясно какво става ? Това е най голямата енигма, която някой наивници чакат да се разреши от науката... Колко ли живота трябва да чакат ?!? А гаранцията е голяма, че нищо няма да дочакат ! :)

Поздрави.

Тук гранично се разминаваме.

Значи съм наивник, който смята обратното.

За мен да родиш не е нито енигма, нито нищо подобно. Всички млекопитаещи раждат. Естествени неща, затова сме хора.

От богатсвото стигнахме отново до Бог - това е диагноза. Диагноза на оправданието, на страха.

Линк към коментар
Share on other sites

От друга гледна точка, богатият би трябвало да притежава богатство.

Видове богатство са например:

1. пари, злато, произведения на изкуството, банкови облигации, акции

2. авторски права, патенти, лицензи, движими и недвижими имоти

3. фабрики, машини и съоръжения, дружества, агенции, бюра, средства за транспорт и за масова информация

4. право за добив на полезни изкопаеми, за експлоатация на всичко досега, хотели и т.н.

е, има и не-толкова-ликвидни видове богатство, например здраве, приятели, добро възпитание, стабилно образование, научен, производствен, управленски, обществен и всякакъв друг положитилен опит,

вкус, стил, чувство за справедливост и за собствено достойнство, добър характер, обич и съчувствие към близките и хората изобщо, хуманизъм, трудолюбие и ученолюбие ... много са.

Всъщност, тези ценности, някои от които спадат към общочовешките ценности, на запад са директен положителен фактор за получаване на работа, кредит, за доверието и поддръжката на инвеститори.

Виждал съм последните 2 неща в милиони долари в зависимост от ... ценностите.

Но това е на Запад. Дано да стигне пък и до България.

Накрая, йогите и духовните търсещи оценяват като най голямо и важно духовното богатство, в това колко е близко човек до Бог, бог, боГ , бОГ, БОГ, аллах, аллаХ, буддха, Кришна и др, ... пермутациите са много.

Други са далеч от бог, така че това им се вижда дрън дрън.

Има поети, поклонници на неуловима истина

За мен отдавна хората говорят,

че вечно съм без пукната пара,

но аз със всеки съм готов да споря

дали това е най-важно на света?!

Живея на последния етаж

в една мансарда точно под звездите,

прозорецът е моята врата

и аз вървя към тях и ги разпитвам.

Дали след време тука под звездите

в прозореца ще има светлина?

Дали тогава пак ще слушат "Битълс"

и вечните поети ще четат?

Дали хазайката ще идва рано

с виенска кифла, с каничка кафе

и вместо да попита тя за наема

ще се усмихне: "Спахте ли добре?"

И пак ли ще звучи невероятно

за някой, ако някой пак твърди,

че имам най-голямото богатство

един прозорец и безброй звезди.

Тангра

Други хващат друга истина

"Money, money, money,

always sunny

in the rich men's world."

Но това пък напомня силно на молитва към "Муни" (източен мъдрец).

-

It is in the eye of the beholder.

Линк към коментар
Share on other sites

Тече една много хубава реклама на кафе в момента, единствената толкова позитивна и смислена.

Тя завършва с думите :"Живота е богат"

Лек цитат:

"Дядо ми е корабен магнат, той прави кораби, а аз ги пускам(кораби от вестник).

Баща ми има най-красивата вила, сам я построи(дървена къщичка на дървото).

Всеки ден даваме приеми в къщи(приятели на кафе). и т.н.Разказано през погледа на едно дете-живота е богат."

Благодаря ти за този цитат! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Тече една много хубава реклама на кафе в момента, единствената толкова позитивна и смислена.

Тя завършва с думите :"Живота е богат"

Лек цитат:

"Дядо ми е корабен магнат, той прави кораби, а аз ги пускам(кораби от вестник).

Баща ми има най-красивата вила, сам я построи(дървена къщичка на дървото).

Всеки ден даваме приеми в къщи(приятели на кафе). и т.н.Разказано през погледа на едно дете-живота е богат."

Благодаря ти за този цитат! :feel happy:

:thumbsup: И аз харесвам тази реклама. Мога да добавя само - Животът е богат в своята целокупност и затова се прекланям пред Първопричината която е по- дълбока от всичко ...

Мога да се изразя и по друг начин - Животът е преизобилен и затова благоговея пред Извора!

По безброй начини човек би могъл да се изрази... Изискването е само едно според мен, а именно, да направи жива, съзнателна връзка със скрития, чист, съкровен извор/център в себе си и тогава изобилието ще започне да протича напълно безпрепятствено през него... :hmmmmm: Да, безбройни са начините за изразяване, но същественото е в Абсолютното единство :) .

good-morning.jpg

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Тече една много хубава реклама на кафе в момента, единствената толкова позитивна и смислена.

Тя завършва с думите :"Живота е богат"

Лек цитат:

"Дядо ми е корабен магнат, той прави кораби, а аз ги пускам(кораби от вестник).

Баща ми има най-красивата вила, сам я построи(дървена къщичка на дървото).

Всеки ден даваме приеми в къщи(приятели на кафе). и т.н.Разказано през погледа на едно дете-живота е богат."

Много приятно... :wub:

Четох една притча наскоро...

Един човек се отправил в града при един знаменит мъдрец. Оказало се, че мъдрецът живее в скромна колиба в покрайнините на града. В жилището нямало нищо освен овехтял креват и затрупана с книги маса, за която стоял старец потънал в четене. Удивеният гост се обърнал към него с въпроса:

- Къде живее мъдрецът.

- Вие търсите мен – му обяснил старецът – кое ви учуди така.

- Аз не мога да разбера – вие сте велик мъдрец, имате много последователи. Името ви е известно в цялата страна. Би трябвало да живеете в дворец.

- А къде живеете вие попитал старецът?

- Аз живея в собствено имение в голяма и богата къща.

- А как си изкарвате прехраната.

Гостът разказал на стареца че е бизнесмен и два пъти в годината отива до големия град за стоки, които след това продава на местните купувачи. Старецът го слушал внимателно и се поинтересувал къде отсяда в чуждия град.

- Наемам стая в една малък хан – съобщил бизнесменът.

- Ами ако някой ви посети в тази скромна стая, той би могъл да попита – „Защо вие такъв състоятелен човек, живеете в такава малка стаичка.” и вие вероятно бихте му отговорили – „Аз съм тук по-работа и не задълго. Тук имам всичко което ми е нужно. Елате в моя истински дом и ще видите, че той е съвсем различен.” Всичко това се отнася и за моето състояние. Аз съм тук само преминаващ. Този материален свят за мен е само един път. В моя истински дом всичко изглежда много по различно, елате в моето духовно жилище и ще се убедите, че живея във дворец.

:king:

Линк към коментар
Share on other sites

Инфинити, тази притча резонира с езика на сърцето и душата... :3d_090:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...