Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Що е Богатство?


Иво

Recommended Posts

...когато пред бедния стои на дневен ред въпроса за оцеляване ...ако тялото на човек умре от гладна смърт за духовна няма да има време

Ти самият заплашен ли си от гладна смърт?

Има много които са .

И тук съм напълно съгласен с този пост ->

Цитат(Nessuno @ Aug 7 2007, 01:07) post_snapback.gifХм...едно е да раздаваш добре звучащи мъдрости, но съвсем друго е да се храниш от тях.

Даже не искам да си представя колко хора умират от глад, преди да са разбрали колко духовно богати са можели да станат...

Редактирано от bee_bg
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"...едно е да раздаваш добре звучащи мъдрости, но съвсем друго е да се храниш от тях"

Да, можеш! дори буквално по метода на Хирам Манек

Ти самият заплашен ли си от гладна смърт?

Има много които са .

Тоест ти си загрижен за гладните хора.

Дотолкова, че би пренебрегнал самоусъвършенстването си?

Тогава как би помогнал?

Резултата от воденето на слепците от слепци практически се показа от краха на соц. система и настоящите и предстоящи големи кризи на световната икономика и политика.

Причината се корени в следното. Намирайки се под внушенията на първия закон за самосъхранение, който има предвид изключително живота и щастието на отделния индивид, човек неправилно е изтълкувал постановленията на природата. Той останал с впечатлението, че неговият личен живот и щастие са най-важното, най-същественото в света, и че всички други същества, каквито и да са те, трябва да служат на неговия живот, на неговото лично щастие. Човек схванал това щастие в най-материалния му израз – да яде, да пие и да се весели, да се чувства охолен и да има свободата да върши всичко, каквото му хрумне. Разбира се, че за едно същество с подобни схващания по-добър живот на земята не може да има. Но общочовешкият опит показва, че подобна слободия струва живота на много други същества. Ако човечеството би приело този егоистичен принцип за основа на своя живот, целият свят тутакси би изпаднал в невъобразима анархия, която ще помете от земята всички цивилизовани общества. Самосъхранението по силата на своята природа е родило себелюбието – майка на всички пороци. Себелюбието от своя страна, подчинявайки се на вътрешните пориви и влечения на своето естество, е създало такива неща, които историята на човечеството е нарисувала с най-черни краски. Паметниците на себелюбието се издигат като свидетели на всичко, което се вършило в миналото. Те стоят като свидетели на онова, което и днес се върши под влиянието на този, така наречен, свещен егоизъм. Себелюбието е покварило душата, поробило разума, потъпкало правдата, потушило съвестта, създало робството във всичките му видове, произвело войните, изгонило истината и заточило добродетелта. Всички тия дела и днес се ширят по света

Два велики закона за развитие

??

Линк към коментар
Share on other sites

Тоест ти си загрижен за гладните хора.

Дотолкова, че би пренебрегнал самоусъвършенстването си?

Тогава как би помогнал?

Ами какво се получава, ако пренебрегнем гладуващите хора, заради самоусъвършенстването.

Какво развиваме тогава, да не е онзи свещен егоизъм?

Линк към коментар
Share on other sites

"...едно е да раздаваш добре звучащи мъдрости, но съвсем друго е да се храниш от тях"

Да, можеш! дори буквално по метода на Хирам Манек

И гладните започват да си хранят и двете тела ?

По ми харесва ''здрав дух в здраво тяло'' и бих добавил импровизиращо '' нахранен и здрав дух в нахранено здраво тяло'' .

Ти самият заплашен ли си от гладна смърт?

Има много които са .

Тоест ти си загрижен за гладните хора.

Дотолкова, че би пренебрегнал самоусъвършенстването си?

Тогава как би помогнал?

Загриженоста за гладните е ЧАСТ от самоосъваршествуването .

Ти данеби да не си загрижен за гладните ,къде остава любовта за която толкова говорите ?

Линк към коментар
Share on other sites

Загриженоста за гладните е ЧАСТ от самоосъваршествуването .

Ти данеби да не си загрижен за гладните ,къде остава любовта за която толкова говорите ?

Присъединявам се към този въпрос.

Линк към коментар
Share on other sites

Тоест ти си загрижен за гладните хора.

Дотолкова, че би пренебрегнал самоусъвършенстването си?

Тогава как би помогнал?

Ами какво се получава, ако пренебрегнем гладуващите хора, заради самоусъвършенстването

Едно е да се помага на хората, друго е да се търсят извинения нищо да не се прави.

Виждал съм големи софтуерни проекти да завършват с фиаско заради техническата и духовна некомпетентност на ръководителите им.

Друг такъв пример е настоящата ситуация в Ирак.

Да се противопоставят цели от различен порядък освен липса на особена интелигентност, едва ли показва нещо друго особено?

Линк към коментар
Share on other sites

Загриженоста за гладните е ЧАСТ от самоосъваршествуването .

Ти данеби да не си загрижен за гладните ,къде остава любовта за която толкова говорите ?

Присъединявам се към този въпрос.

Трудно ще му е да отговори най малкото ще се съгласи .

И няма как щото това е част от богатството .

:)))

Линк към коментар
Share on other sites

..

Да се противопоставят цели от различен порядък освен липса на особена интелигентност, едва ли показва нещо друго особено?

Да, аз също не намирам за адекватно подобно противопоставяне. Що за абсурд? И какво - измерваме си степента на хуманност ли?! С цел плоско заяждане. Това са безумни въпроси, от онзи порядък "Кой обичаш повече - мама или тати?"

Линк към коментар
Share on other sites

Никога не би ми и хрумнало да си измервам нещо, нито ми е минавало през ум да се противопоставям, но интересно ми беше да видя и други позиции относно реални проблеми, не касаещи собственото ни благоденствие и самоусъвършенстване, а доста нелицеприятни - гладните ги има, защото, не е като да ги няма. Интересно ми е да видя как хората, говорещи за любов я прилагат в живота си. Е, вижда се - едни отговарят уклончиво и с обиждащи нотки в речта си, други виждат в един най-обикновен въпрос заяждане... Трети вероятно ще се помолят на някакъв неясен бог да изчезнат гладните от лицето на земята.

Е, с такава любов не бих могла да се меря, дори и да искам. А аз и капка желание нямам за това.

Линк към коментар
Share on other sites

Знаете ли какво е богатство?

За мен богатство е да отида вдругиден до Сао Паоло, а по-другата седмица да съм в Монако. Това е.

И накрая - където поискам и да бъда себе си, където ми харесва и с когото ми харесва...

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

И аз мисля като Валентин и jul.

Какво мога да кажа за себе си - ами ако от това на някой му става по-добре, може да си мисли, че пиша от позиция на сития. Ако обаче започна да се сравнявам, например в материален план, че е по-лесно измеримо и т.н., аз едва ли съм в групата на ситите, обаче никога не съм имала самосъзнание на беден човек.

Дали ще помогна на гладните, като се вайкам за тях, че са гладни? - едва ли, само ще замърся околното пространство с моето притеснение за тях. Въпреки не цветущото си материално положение всяка година се "изхитрям" да отделя известна сума пари за организации, които правят нещо полезно за хората - например на SOS детски селища, на училищата, в които учат децата ми и др. А избягвам да давам милостиня, макар че ми е трудно да отказвам, въпреки че съм убедена във вредата от това.

В чисто духовен план мога да помагам (и се опитвам да го правя) от една страна като изчиствам и усъвършенствам себе си, с което спомагам за хармонизирането поне мъничко на това Цяло, част от което съм и аз, а от друга страна обикновено вечер си избирам една точка от земното кълбо, където има гладни или въобще страдащи от различни бедствия хора и им изпращам своята любов и подкрепа.

Линк към коментар
Share on other sites

Понякога и от думите на простия овчар човек може да научи много повече за истинското богатство от

колкото от интелигентно казаните думи .

Правилно отсяване(виждане) му е нужно на човек т.е за богатството , но ''фокуса'' ако е разместен е невъзможно.

Линк към коментар
Share on other sites

Ахахахааа, Мона, за мен богатството е още повече - да си купи човек един необитаем остров и да избяга далеч от хората на любовта. Там, сред джунглите и дивотията. Че от толкоз много любов в този наш прекрасен свят на идилии и звънци на човек започва да му нагарча.

Линк към коментар
Share on other sites

...Загриженоста за гладните е ЧАСТ от самоусъваршествуването.

Ти данеби да не си загрижен за гладните ,къде остава любовта за която толкова говорите?

...

най малкото ще се съгласи .

Да, съгласен съм :sorcerer:

И сега какво?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Силве!

До колкото "знам" никои никого не насилва да си кусва от любовта за която пишеш. :D

Е, може и да се лъжа... ! :3d_041:

Може би този, дето му е нагорчало, е гладен за да си хапва така добре?!

:3d_082::3d_017::3d_129:

:3d_043:

Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото виждам, никой няма достатъчно ДА ДАВА. И затова толкова се спекулира с темата.

Ако давате нещо на някого или за нещо - замълчете.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

По професия съм банкер и съм се нагледал "от кухнята" на разрушителното въздействие на парите върху хората. За съжаление е твърде лесно да се заблудим, че онова, което ни липсва отвътре можем да си го набавим с пари отвън. Не съм изключение.

Сега някой може да ме упрекне, че имам негативно отношение към счетоводството. Напротив, напротив - то е симфония от цифри.

Линк към коментар
Share on other sites

Ей, Ники, приятел, здрасти! Радвам се, че се появи! Къде беше изчезнал толкова време? На някой остров ли, хехе. А що се отнася до въпроса ти - споко, захаросани плодове не консумирам, така че няма да има ощетени, хахахаааа.

Бъди здрав, стари приятелю!

За богатството - от всички отговори ми допадна най-много този на ЛАГОРДА.

Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото виждам, никой няма достатъчно ДА ДАВА. И затова толкова се спекулира с темата.

Ако давате нещо на някого или за нещо - замълчете.

О, здравей, Мона!

Как си? :)

Ей, Ники, приятел, здрасти! Радвам се, че се появи! Къде беше изчезнал толкова време? На някой остров ли, хехе. А що се отнася до въпроса ти - споко, захаросани плодове не консумирам, така че няма да има ощетени, хахахаааа.

Бъди здрав, стари приятелю!

За богатството - от всички отговори ми допадна най-много този на ЛАГОРДА.

Абе май до ада ходих!

:3d_146:

Да си възвърнат пожеланията седмократно!

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Разрушително въздействие. Хайде сега. Парите имат благотворно въздействие, престанете да виждате дявола там, къдто него го няма, а само някакви страхове и завист.

Ако имате, давайте. Ако нямате - взимайте. Всичко е един обмен и рано или късно нещата идват на мястото си.

Линк към коментар
Share on other sites

Разрушително въздействие. Хайде сега. Парите имат благотворно въздействие, престанете да виждате дявола там, къдто него го няма, а само някакви страхове и завист.

Ако имате, давайте. Ако нямате - взимайте. Всичко е един обмен и рано или късно нещата идват на мястото си.

Покойният ми дядо обичаше да казва: "Позволете на българската полиция да разбира малко френски".

Линк към коментар
Share on other sites

Разрушително въздействие. Хайде сега. Парите имат благотворно въздействие, престанете да виждате дявола там, къдто него го няма, а само някакви страхове и завист.

Ако имате, давайте. Ако нямате - взимайте. Всичко е един обмен и рано или късно нещата идват на мястото си.

Ох, Мона, тук ме затрудни с тази преценка - "рано или късно".

Почвам да се чудя при мен как е - дали съм подранил или пък съм закъснял.

Ти как мислиш?

:3d_023:

Ето, идвам аз да взама и от вратата "дай" крещя, но "обмен" дочувам думата от нейде!

Как така ще взема, ако не съм дал.

:wub:

Чувал съм, че чашата за да се пълни трябва да е празна, да има място за онова, дето потича в нея. Пълната не може да се пълни.

:3d_092:

Линк към коментар
Share on other sites

Тъй като човешките същества проявяваме странната склонност да теоретизираме по всякакви теми и да се самозабравяме от собствените си успехи и постижения, ще споделя едно дълбоко-лично преживяване като пример за това, колко стряскащо-отрезвяваща може да бъде действителността.

Ситуацията: Време - 09/09/2001. Бях инвестирал доста сериозна сума на стокова борса в САЩ и не се отлепях от монитора в очакване на резултата. Всички знаем какво се случи 2 дни по-късно. Аз се уплаших не на шега, защото имах не една и две законови пробойни в декларираните факти в документите си за откриване на сметка при брокера си в САЩ. За мен това би означавало конфискация или запор. Но, сделката се оказа сериозно печеливша (именно поради случилото се) и това доведе до еуфория мои близки, преки свидетели на този мой успех - може би защото това бяха и техни пари. Бързите пари на борсата са хипнотизиращи. Викаха като за световно. Аз обаче останах твърде шокиран и почти никой не разбра защо. Казвам почти, защото имам късмета да се познавам с един особен приятел, който сподели с мен (ден по-късно) виждането си по въпроса. Той притежава рядката дарба да вижда нещата издълбоко и да проследява взаимовръзките между случващите се събития. Аз не притежавам неговата дарба, но се възхищавам на великото му сърце.

На всички, които разбират или се стремят към това, подарявам неговите думи. (той не би възразил)

"Терористичният акт, потресъл човечеството със своята бруталност и цинизъм, бе наречен изненадващ. Това е не само нелепо, но и неоснователно. В света, в който живеем, раздиран от противоречия и конфликти, незнаещ предел в глупостта, подобна проява е не само акт на насилие, а характерологичен белег. До кога човечеството ще се заблуждава с високи постижения на цивилизацията, когато шепа хора за броени минути могат да унищожат хиляди без никой да е в състояние да ги спре?

Човечеството е изправено пред нова ера - ерата на дълбокото разбиране за самото себе си.

Човечество - стожер на мира и хуманността или несамоопределила се мислеща материя - това сме ние.

Колкото и да се самообвиняваме, заблуждаваме или осъждаме, не бихме могли да променим факта на тоталната ни невъзможност за самосъхранение.

Великите умове на планетата, както и всеки един от нас са пред сериозното изпитание да прогледнат за реалността, която създаваме сами.

Ако човек не е сигурен за собствения си живот, ако той не е сигурен в толерантността на човека до себе си, то той би бил обречен на живот-страх, би бил обречен на безумни действия.

Днес, когато символите на свободния и цивилизован свят са разрушени, е уместно да си зададем въпроса дали ги носим в себе си. Лесно е да ги жадуваш, трудно е да ги създадеш, мъчително е да ги загубиш.

Ако и това потресаващо с антихуманността си и безумие събитие не ни промени, не ни очаква нищо добро.

Вярвам, че САЩ и светът ще намерят своето мъдро решение."

Редактирано от aorhama
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...