Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За спора (и не само)


borislavil

Recommended Posts

Аз не приемам спора като средство за намиране на истината.:feel happy:

Колкото пъти съм позволявала да ме въвлекат в спор,толкова пъти съм съжалявала за изгубеното време и напразно похабената енергия.

Линк към коментар
Share on other sites

Може би с една и съща дума - спор, обозначаваме различни неща? Аз спорейки, споделяйки тук, а и другаде, съм си изяснявала доста неща. :) Разбира се, имало е и случаи на ядосване. Но това вече е изродена форма на спор - кавга. :D Ако на някой думата не му харесва, може вместо спор - да бъде дискусия, разговор, споделяне. :feel happy:

Просто се иска нещо много малко - опит за разбиране и на другия. Не мога да кажа за себе си, че винаги съм успявала. Но когато това е ставало съм била благодарна на човека от който съм научила нещо, което не ми е било ясно. Може би на думите

Всъщност всеки, който ми противоречи, ме дразни – така говори егото.

Борислав

просто трябва да поставим: "Опит за разбиране на другия". А егото за малко да го накараме да замълчи. :) Естествено - според възможностите си. :rolleyes:

Дано сте ме разбрали. :)

Линк към коментар
Share on other sites

:)Така е, Ани!За съжаление голяма част от хората разбират под спор наддумването,което води неминуемо я до кавга,я до ръкопашен бой...:D

Аз предпочитам да откривам истината в приятелски разговори и много държа на добрия тон.:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами участниците казват каквото имат да казват и спират.

И за какво им е да го казват тогава???

Това е чист абсурд. Човекът е съшит със съмнения и цял живот се лута търсейки. През всичкото това време той е в спор със самият себе си - "правилно ли постъпвам, защо постъпих така, защо се промених/отрекох/приех еди какъв си светоглед".

Пак ще се повторя, че всяка мисъл е спор, защото е отричане на противоположното. Дали ще го заявиш във форум или не, това не промня факта, че е спор.

Имам чувството, че някой се страхува мнението му да не стане повод за дразга, ненавист или агресия и изкуствено скопява комуникацията в опит да се предпази.

Линк към коментар
Share on other sites

Ами участниците казват каквото имат да казват и спират.

И за какво им е да го казват тогава???

Това е чист абсурд. Човекът е съшит със съмнения и цял живот се лута търсейки. През всичкото това време той е в спор със самият себе си - "правилно ли постъпвам, защо постъпих така, защо се промених/отрекох/приех еди какъв си светоглед".

Пак ще се повторя, че всяка мисъл е спор, защото е отричане на противоположното. Дали ще го заявиш във форум или не, това не промня факта, че е спор.

Защо намесваш и фактора време? Разбира се, че в течение на времето е възможно да променя позицията си по определен въпрос и е абсолютно сигурно, че ще я разширя, т.е. ще надскоча моментната си позиция. Но към момента в който публикувам дадено мнение във форума, позицията ми е нещо определено.

„И за какво им е да го казват тогава???“ За да споделят гледната си точка.

Имам чувството, че някой се страхува мнението му да не стане повод за дразга, ненавист или агресия и изкуствено скопява комуникацията в опит да се предпази.

Не, аз нямам какво да загубя от това, че аз или някой друг е публикувал мнение във форума. Когато човек посади едно семенце, той ще положи усилия да осигури подходящи условия и да го предпази от нежелателни външни въздействия. Е няма да стои и през цялото време да го наблюдава – природните закони ще си свършат работата и без да прави това, – но все пак в известна степен и човекът може да окаже разумно съдействие. А целта винаги е една и съща: семенцето да даде възможно най-добри плодове.

Линк към коментар
Share on other sites

Да приемем, че съм спорил, въпреки че не съм казал нито думичка относно твоята позиция, а единствено съм изразил своята. И какво от това? Случвало ми се е немалко пъти да споря и тук във форума, и извън него. Това не променя мнението ми, че споренето е излишно губене на време. И на мен обаче, като повечето хора, често ми се случва да изразходвам времето си неразумно и глупаво.

Линк към коментар
Share on other sites

Да приемем, че съм спорил, въпреки че не съм казал нито думичка относно твоята позиция, а единствено съм изразил своята. И какво от това? Случвало ми се е немалко пъти да споря и тук във форума, и извън него. Това не променя мнението ми, че споренето е излишно губене на време. И на мен обаче, като повечето хора, често ми се случва да изразходвам времето си неразумно и глупаво.

Е как да не говориш за моята позиция, след като в прав текст я обявяваш за "излишно губене на време". Не си губи повече времето с мен, защото от споделянето ти единствено се вижда, че имаш теза изтъкана от противоречия.

Линк към коментар
Share on other sites

"Не спори и не убеждавай!"- прочетох това правило в една книга и ми хареса. :rolleyes:

Старая се да го спазвам и се чувствам добре от това.:whistling:

Т.е. мама е лоша, защото те е научила на морал, лош е и този който ти е казал да не минаваш на червено, а Галилей е лош, защото е казал, че Земята не е плоска. Той очевидно е поспорил, щом заради това е бил "любимец" на Инквизицията. Той обаче не е умрял, защото е знаел нещо, нито защото е спорел, че е прав, а заради предрасъдъците в мракобесното време в което е живял. Тогава кой е виновен - спорът или "предрасъдъците в мракобесното време в което е живял". Очевидно не е първото, защото в наши дни за такова становище не се гори на клада.

Линк към коментар
Share on other sites

Хах, vorfax, добре се справяш, въвличаш всички в спора за спора biggrin.gif

Ами участниците казват каквото имат да казват и спират.

И за какво им е да го казват тогава???

Това е чист абсурд. Човекът е съшит със съмнения и цял живот се лута търсейки. През всичкото това време той е в спор със самият себе си - "правилно ли постъпвам, защо постъпих така, защо се промених/отрекох/приех еди какъв си светоглед".

Пак ще се повторя, че всяка мисъл е спор, защото е отричане на противоположното. Дали ще го заявиш във форум или не, това не промня факта, че е спор.

Имам чувството, че някой се страхува мнението му да не стане повод за дразга, ненавист или агресия и изкуствено скопява комуникацията в опит да се предпази.

Аз бих искала само да кажа нещо, че независимо какво правим - спорим, споделяме или каквото и да е там, ако няма разговор, т.е ако двете страни не искат да се чуят (взаимно или поне едностранно), наистина има резон да се запитаме "Ами защо въобще тогава казват нещо?". Във форум като този, човек не може да е сигурен, че няма поне един човек, който ще чуе (в случая - разбере) написаното и евентуално ще има полза от казаното/написаното.

А, иначе, дали всяка мисъл е спор - виж за това може да се поспори wink.gifbiggrin.gif

Няма ли ... примерно да стане много еднообразно да наричаме всичко: мисъл, съмнение, колебание, мнение, убеждение с една единствена дума - спор?!

Ииии ... някак доста фриволно приемаме, че тъй като съществувала противоположна мисъл, мнение, колебание и хоп, ставало спор. Ами в такъв случай всички ние пък до един сме шизофреници 1eye.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Хах, vorfax, добре се справяш, въвличаш всички в спора за спора biggrin.gif

Идеята на спора не е да се въвлече в конфликт, а тъкмо да се избегне той, като се достигне до единодушие и се разкрие онова което е най-правдоподобно.

Спорът е цел и то за цял живот, но не е самоцел.

А, иначе, дали всяка мисъл е спор - виж за това може да се поспори wink.gifbiggrin.gif

На твое разположение съм...

Линк към коментар
Share on other sites

Да приемем, че съм спорил, въпреки че не съм казал нито думичка относно твоята позиция, а единствено съм изразил своята. И какво от това? Случвало ми се е немалко пъти да споря и тук във форума, и извън него. Това не променя мнението ми, че споренето е излишно губене на време. И на мен обаче, като повечето хора, често ми се случва да изразходвам времето си неразумно и глупаво.

Е как да не говориш за моята позиция, след като в прав текст я обявяваш за "излишно губене на време". Не си губи повече времето с мен, защото от споделянето ти единствено се вижда, че имаш теза изтъкана от противоречия.

Това са спекулации. Ето ти с мненията се демонстрираш най-отрицателната страна на спора. Мненията ти са изцяло безсмислени и провокативни. Както казах в едно предходно мнение всичко е въпрос на изкуство да водиш полемика, а не на това дали тезата, която защитаваш е вярна. Това, че се опитваш да ме въвлечеш в спор въпреки нежеланието ми е най-малкото некоректно. И други неща е, но няма да ги спомена.

Линк към коментар
Share on other sites

ъ EM_YoCi191.jpg

пък аз останах с впечатлението, че ти ме въвличаш в това:

А, иначе, дали всяка мисъл е спор - виж за това може да се поспори wink.gifbiggrin.gif

И една бележка от мен: Спорът няма лоша страна, има само губеща (да се чете "пречупваща").

ПП: В момента повече ме вълнува защо се налага да редактирам за да си оправям емотките...

Редактирано от vorfax
Линк към коментар
Share on other sites

Казах го шеговито - затова и сложих емотиконките.

Както и казах защо мисля така. smile.gif

Един въпрос - случвало ли ти се е след спор да стигнете до единодушие? И ако да - обединили ли сте се около най-правдоподобната теза?

Линк към коментар
Share on other sites

Както вече заявих, целта на спора е да се достигне до единодушие, чрез убеждаване (предотвратяване на конфликт). Съзнавайки това, аз съм наясно и че от спор не мога да изгубя, а единствено да се обогатя. Т.к. "умея да губя" (защото както казах от спора не може да се губи) аз съм променял мнението си под въздействието на по-убедителни от мен. Мисля, че това отговаря на въпросът ти.

ПП: Винаги съм се страхувал да се шегувам с религиозни хора m021.gif (в контекста на емотките).

Редактирано от vorfax
Линк към коментар
Share on other sites

"Не спори и не убеждавай!"- прочетох това правило в една книга и ми хареса. :rolleyes:

Старая се да го спазвам и се чувствам добре от това.:whistling:

Т.е. мама е лоша, защото те е научила на морал, лош е и този който ти е казал да не минаваш на червено, а Галилей е лош, защото е казал, че Земята не е плоска. Той очевидно е поспорил, щом заради това е бил "любимец" на Инквизицията. Той обаче не е умрял, защото е знаел нещо, нито защото е спорел, че е прав, а заради предрасъдъците в мракобесното време в което е живял. Тогава кой е виновен - спорът или "предрасъдъците в мракобесното време в което е живял". Очевидно не е първото, защото в наши дни за такова становище не се гори на клада.

Извинявай, не разбрах точно тълкуването ти на моите думи. Според мен, примерите, които даваш, не се вързват с това, което казвам.

Това обаче, не е причина да те уважавам по-малко или да се опитвам да ти обяснявам своята позиция. Просто приемам факта, че има други хора, с различно от моето мнение по темата и толкова.

А ако говорим за Галилей(между другото) ето ти един интересен, според мен, цитат от една много интересна книга:

В течение на вашата история духовните работници и учените интуитивно са знаели, че Земята е много, много специална планета. Тя е! Не е случайно, че Галилей, който е бил съгласен с Коперник, е трябвало да се противопостави на такава силно вкоренена в съзнанието на хората религиозна догма, че вселената се върти около Земята. И знаете ли какво? Метафорично казано, тя наистина се върти около Земята!

"Крион - Писма от дома"; Лий Каръл; изд.Аратрон;София;2008г.

Редактирано от Роси Б.
Линк към коментар
Share on other sites

Извинявай, не разбрах точно тълкуването ти на моите думи.

Пишеш, че спазваш това правило (според някого):

"Не спори и не убеждавай!"- прочетох това правило в една книга и ми хареса. :rolleyes:

А аз пиша, че убежденията ни са дело на убеждаване. Дали ще е болката от опарилият ни котлон или респекта към мама/законите/морала за да си мием ръцете/минаваме на зелено/уважаваме:

Т.е. мама е лоша, защото те е научила на морал, лош е и този който ти е казал да не минаваш на червено, а Галилей е лош, защото е казал, че Земята не е плоска.

Мога да го кажа и другояче. Ако никой никога не ни е убеждавал в нещо, не ни е насаждал задължения и ограничения, тогава още щяхме да палим огън с камъни.

ПП: Метафорично и всеки от нас е център на Вселената.

Линк към коментар
Share on other sites

Както вече заявих, целта на спора е да се достигне до единодушие, чрез убеждаване (предотвратяване на конфликт). Съзнавайки това, аз съм наясно и че от спор не мога да изгубя, а единствено да се обогатя. Т.к. "умея да губя" (защото както казах от спора не може да се губи) аз съм променял мнението си под въздействието на по-убедителни от мен. Мисля, че това отговаря на въпросът ти.

ПП: Винаги съм се страхувал да се шегувам с религиозни хора m021.gif (в контекста на емотките).

Мне, аз мисля, че не отговаряш на въпросите ми, а просто шикалкавиш harhar.gif

Обаче, ако послеписа е сериозен и ако ме считаш за религиозен човек (каквото и смисъл да влагаш в това) - то аз няма да настоявам с тези или други въпроси.

Линк към коментар
Share on other sites

Пишеш, че спазваш това правило (според някого):

"Не спори и не убеждавай!"- прочетох това правило в една книга и ми хареса. :rolleyes:

А аз пиша, че убежденията ни са дело на убеждаване.

Пиша, че това правило ми харесва, а не че го спазвам, само защото съм го прочела в една книга. Аз съм прочела доста книги, повярвай ми.

Колкото до това, че убежденията ни са дело на убеждаване, не съм напълно съгласна. Те са дело най-вече на свободния ни избор между примерите, които виждаме в живота си, отколкото между това, което ни говорят.

Но ти си имаш право на собствено мнение, както и аз на мое. Единодушието не е задължително.

Линк към коментар
Share on other sites

Мне, аз мисля, че не отговаряш на въпросите ми, а просто шикалкавиш harhar.gif

Днеска четох правилата и там пишеше форумът да не се използва като "средство за забавление". Сега ще ти тежи на съвестта m011.gif

Пък аз се включих от състрадателност m054.gif и да допълня в тази част от заглавието "(и не само)".

Пиша, че това правило ми харесва, а не че го спазвам, само защото съм го прочела в една книга.

Старая се да го спазвам и се чувствам добре от това.:whistling:

... че убежденията ни са дело на убеждаване, не съм напълно съгласна. Те са дело най-вече на свободния ни избор...

Това вече е друга тема. Според мен не съществува свободен избор, извън представите ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Мне, аз мисля, че не отговаряш на въпросите ми, а просто шикалкавиш harhar.gif

Днеска четох правилата и там пишеше форумът да не се използва като "средство за забавление". Сега ще ти тежи на съвестта m011.gif

Пък аз се включих от състрадателност m054.gif и да допълня в тази част от заглавието "(и не само)".

Е, vorfax, това, че ти отговарям в шеговита форма, не означава, че говоря глупости. Просто се чувствам свежо, като те чета 60.gif

Въпросите ми са сериозни, не настоявам да ми отговаряш ти или някой друг, просто ако имаш желание, може да се замислиш върху тях.

Макар че ... аз също бях убедена, че стигаме до единодушие след някой спор. Чак след доста време ми стана ясно, че единодушие на практика не се постига, просто някой млъква или изморен от спора, или оборен, именно от по-убедителния (както и ти казваш, не и от по-близо до истината) спорещ, но не и прегърнал тезата му. И дори в този човек остава някаква горчивина, която може и да не забележим.

До единодушие (или по-скоро единомислие?) може според мен да се стигне в разговор и то тип въпроси и отговори, и то само когато задаващият въпроси наистина е склонен/отворен да чуе този, който отговоря. И пак не е задължително да прегърне всичко това, което са му казали/отговорили.

Линк към коментар
Share on other sites

... единодушие на практика не се постига, просто някой млъква или изморен от спора...

ее, много циничен поглед...

За съжаление синдромът "Голяма уста" често разваля хубавият спор като го разводнява в "надприказване", както си забелязала...

... или оборен, именно от по-убедителния...

е, тъкмо де m173.gif

Един въпрос - случвало ли ти се е след спор да стигнете до единодушие?

... аз съм променял мнението си под въздействието на по-убедителни от мен.

Мислех, че ще приемаш думите ми като потвърждение, че убедителността предизвиква единомислие или както предпочиташ - единодушие.

Елементарен пример е вярата/знанието, че има белобрад дядо разнасящ подаръци покрай Коледа. В един момент сме получили достатъчно убедителни аргументи, че това не е така (или че е така) и променяме позицията си.

За спор са нужни двама (евентуално и "себе си", когато се "поглеждаш отстрани") и допускане, че може и да грешиш. Едва тогава можеш да претеглиш доводите за едната и другата позиция (като Темида) и да стигнеш до единодушие, че нищо не е ясно примерно m131.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

В спора се ражда караницата- тя, караницата си няма друго потекло. Но, освен родилни функции, спорът представлява и ритуална дейност. Аз съм религиозен и почитам три и половина бога на словесните стихии- та, литургията, която им отслужвам се състои в принасяне на словоприношение...независимо дали ще е в спор или не, дали ще има смисъл или не...Важното е да поддържаш боговете благосклонни- а за това не ти требе дар-слово, а требе да им правиш дар-слово...Най-добре е в спор, щото който пръв стимулира родилната дейност и от споре се роди караница- получава бонуси...

Линк към коментар
Share on other sites

В спора се ражда караницата- тя, караницата си няма друго потекло.

мм... тц

Потеклото на караницата е имането и сестра и нямането. Примерно имането на имане за делене и нямането на култура. А спора? Спора е изкупителна жертва.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...