Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За спора (и не само)


borislavil

Recommended Posts

  • 5 years later...

borislavil: 

Цитат

Който иска, може да отрича съществуването на Луцифер, но от позицията на моя скромен духовен опит, мога да споделя, че по Божия милост ми беше дадено да видя него самия и свитата му, да чуя зловещия му хихот, от който хлад повява в душата ти и те побиват студени тръпки… Той наистина е богоотстъпник, богопротивник и човеконенавистник! И горко на тези, които попаднат в мрежите на неговото лукавство и приемат фалшивата му светлина за животодаваща!

Защо Луцифер е човеконенавистник? 

Линк към коментар
Share on other sites

Петър Дънов е казал, че има милиони форми на любов: любов на паяка, на вълка и т.н. и т.н. В този ред на мисли, може да се каже, че Луцифер обича човечеството. Но гледано от тази перспектива. Все пак той го използва, ценно е за него. И затова се чудя дали наистина го мрази и ако да - защо.

Линк към коментар
Share on other sites

  ,,Луцифер е човеконенавистник?  " това съм го срещал в т,н, християнска литература .

Щайнер има много хубави обяснения . Луцифер за хората е част от вътрешните сили , потбуди .Следствие на ,,неговото" действие имаме его ,Развили сме се като личности

 

Линк към коментар
Share on other sites

 

Цитат

 

Светът е пълен с критици. Най-големият критик кой е? Знаете ли? Луцифер. По-голям критик от него няма. А той е вещ във всичко. Напишеш нещо, нахвърля се. В науката е вещ, в религията, в музиката, в живота на младите, познава всички потънкости. Всякъде знае накъде да бутне. И той, като дойде някой път, в която къща влезне – прах и пепел се повдига. Често пъти и между вас го виждам – като влезне, вие почвате да се ритате. Казвате: „Аз имам особено мнение." „И аз имам особено мнение." Казвам, критикът Луцифер е влезнал. Какво мислите, никакво мнение няма. Единият казва: „Ако посея боба в април, по-добър ще стане." „Ама, казва другият, ако го посеем в март – по-добър ще стане."

Казвам, братя, направете опит. Ти го посей в април, ти – в март. Ще направите два опита.

 

Пълнене и празнене

 

Линк към коментар
Share on other sites

В 15.09.2016 г. at 20:52, АлександърТ.А. каза:

  ,,Луцифер е човеконенавистник?  " това съм го срещал в т,н, християнска литература .

Щайнер има много хубави обяснения . Луцифер за хората е част от вътрешните сили , потбуди .Следствие на ,,неговото" действие имаме его ,Развили сме се като личности

 

Значи не е абсолютно зло? То всъщност, май няма абсолютно зло. Само Абсолютно Добро, включващо в себе си доброто и злото? А споделяш ли твърдението, че Луцифер е "княза на този свят" (както е нарекъл Мартин Лутер). Нали планетата си има планетарен логос?

Линк към коментар
Share on other sites

По скоро Ариман е княза .Но е добре пак да се прочете . :) И Луцифер и Ариман са събирателни образи на множество сили . Като , Луцифер действа  чрез желанията , астрала . А , Ариман действа , чрез мислите , съжденията . При Дънов още не съм срещал да дели Лукавия както Щайнер го прави , на Луцифер и Ариман .

И  абсолютно добро няма . Доброто и злото са само тук на земята в сегашния ни живот .Предполагам светците са хората , повдигнали и разширили съзнанието си . При което могат да преживяват доброто и злото като една реалност . Без да се люшкат между двете крайности .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Наистина много обогатихте темата за спора. Признавам никога не съм се замисляла за това какво е той и какво последици може да има. Но благодарение на тази тема си спомних доста случаи на спорове в живота си и мога да обобщя че:

-спора проведен за да промени гледната точка на някой към живота, да му насади някакви възгледи е само загуба ба сили и намеса в свободната воля

-не може да се говори за спора като едно понятие, защото има спорове и спорове. Затова много от мненията намирам за верни, дори да си противоречат. Просто авторите им разглеждат различни видове спорове или имат предвид различни неща под едно име. За нищо на този свят не може да се обобщава по този начин. Това е като съвременната наука физиката в частност, когато мастити учени казват - този закон е абсолютно валиден. Та това е смешно! Това което е валидно в нашия свят, е нещо безсмислено в друг. Така че нещо валидно за един тип общуване или спор не може да се пренася обощено върху всяко общуване между двама или трима души.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...