Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Българско кино


Guest devashaktika

Recommended Posts

2010 г. е обявена за година на българското кино.

София филм фест обещаха доста голяма доза съвременно българско кино. Вчера присъствах на откриването на фестивала със "Зад кадър" (миналата година беше "Козелът"). Аз лично доста се посмях на "Козелът", а "Зад кадър" ми се струва, че показа соц действителността по много интересен начин.

Смятам, че въпреки трудностите, които има, последните години съвременното българско кино започна да се разсъбужда и движи...

Редактирано от devashaktika
Линк към коментар
Share on other sites

devashaktika, благодаря ти за темата! :thumbsup2: Мисля, че новото българско кино заслужава по-специално внимание и освен това е на достатъчно високо ниво, за да се конкурира със световното съвременно кино. Напоследък ежедневието ми е доста претоварено и не съм се посвещавала на едно от любимите си удоволствия -киното, но едни от силните филми, които гледах не чак толкова отдавна, са българските - Дзиф и Опашката на дявола - силно актьорско присъствие, интересни сюжети, добри режисьорски решения... Преди време гледах откъс от Шивачки, а така и не съм успяла, но ми е в плановете да изгледам Светът е голям и спасение дебне отвсякъде. :rolleyes:

Лично на мен, а предполагам и на други наши читатели, ще бъде много интересно да споделяш впечатленията си от фестивала. Така че, ще чакаме постовете ти с нетърпение! :thumbsup:

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Моника! Радвам се, че също те вълнува темата за българското съвременно кино. "Светът е голям.." много ми хареса, когато го гледах.

От по-ранните мога да изброя - "Писмо до Америка", "Хълмът на боровинките", "Мила от Марс", "Лейди Зи", "Изпепеляване".... Аз лично много бях очарована от "Маймуни през зимата". Пак го бях гледала на един от кино фестивалите. Тогава си казах, че вече сме започнали наистина да правим хубаво кино.

"Козелът" е по Йордан Радичков, а "Зад кадър" ми хареса, защото се видя, че драматичното може да бъде представено и не чак толкова драматично (както често става в нашите филми), но в същото време и много смислено, и докосващо.

От новите филми все още не съм гледала "Прогноза", "Хиндемит" и "Източни пиеси". Но по отзивите изглежда, че си заслужават.

Не искам да правя реклама (ако не е на място, моля Иво да трие:), но днес видях, че вестник Труд приготвят DVD колекция "Ново българско кино", продажбата започва от този четвъртък 11 март. Ето ги и заглавията:

1. Светът е голям и спасение дебне отвсякъде

2. Източни пиеси

3. Прогноза

4. Летете с Росинант

5. Хиндемит

6. Емигранти

7. Писмо до Америка

8. Шивачки

9. Време за жени

10. Пазачът на мъртвите

11. Мамуни през зимата

12. Лейди Зи

Аз лично предпочитам да ходя на кино, що се отнася до български филми, но от тези имена определено бих имала някои и вкъщи и то придобити не по пиратски начин...

Линк към коментар
Share on other sites

Само да уточня, че DVD колекцията не е "случайна случайност", но пак във връзка с годината на българското кино. Била е обявена на откриването на фестивала, но аз това явно съм го проспала whistling.gif

Линк към коментар
Share on other sites

В петък мисля да посетя премиерата на "Стъклена река" по романа на Емил Андреев. Действието се върти около наследството на богомилите.

Прожекцията е на 12.03.2010 от 18:30 ч. в кино Люмиер, София.

Ще се радвам, ако някой се присъедини :)

Линк към коментар
Share on other sites

devashaktika, безкрайно ти благодаря за ценното инфо!!! :feel happy: Ще следя в.Труд и ДВД-та към него, защото като гледам списъка, който си предложила повечето не съм ги гледала, а съм чувала все хубави неща! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Тази вечер гледах "Мисия Лондон". Бих го описала със следното - смях през сълзи.

Като цяло много се забавлявах на филма - яка пародия на българското.

Само да уточня, че не гледам телевизия, така че не съм била под влияние на никакви реклами, нито бях гледала трейлъра на филма, дори не знаех за какво става въпрос :)

ALAN-800x600.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

И аз се посмях, е не чак през сълзи, но е добър!

Nice, а?3d_146.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Христо

Кое българско кино ви харесва повече - това преди 1989г. или това след 1989г. ? Може ли да се съпоставят, все пак става дума за две различни епохи, пък и тогава като цяло не сте имали достъп до западното кино ?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...

Новите филми или новите сериали имаш предвид?

Линк към коментар
Share on other sites

Не мога да кажа, че съм гледала всички български филми, които излизат напоследък, но от тези, които съм гледала най-много ми хареса "Кецове"! Препоръчвам! :)

Редактирано от mochito
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Препоръчвам комедията "Хитър Петър" от 1960 г. Любим филм. Гледал съм го поне 3 пъти. Ролята на Хасан паша се изпълнява от актьора Идеал Петров: "В българския език името „Идеал Петров“ е навлязло като фразеологизъм, използван най-вече за изразяването на лично удовлетворение или определяне на нещо като много добро, отлично.[3] Според Росен Идеалов, внук на Идеал Петров, името е станало нарицателно още докато актьорът е бил жив. „Идеал Петров“ става заглавие и на песен на Криско, който решава да използва израза, за да припомни произхода му на по-старите и да запознае по-младите с него.[4]" (https://bg.wikipedia.org/wiki/Идеал_Петров.)

Линк към коментар
Share on other sites

Харесвам българските, исторически филми. Боли ме, че не се правят такива продукции вече. 

Вторачването в битовизма и липсата на някакъв идеал, на нещо по-висше, като тема ми е нужно.

Признавам си, не следя от близо всички нови филми, може да има нещо свежо все пак.

Линк към коментар
Share on other sites

преди 1 час, Слънчева каза:

Харесвам българските, исторически филми. Боли ме, че не се правят такива продукции вече. 

Вторачването в битовизма и липсата на някакъв идеал, на нещо по-висше, като тема ми е нужно.

Признавам си, не следя от близо всички нови филми, може да има нещо свежо все пак.

И аз имам подобни мисли в последно време. Бих се радвал, ако парите, времето и силите отишли за създаването на станалия известен по света и у нас криминален сериал "Под прикритие", бяха вложени в създаването на хубав исторически филм. :) 

Линк към коментар
Share on other sites

С голямо удоволствие бих гледал добре направен филм (или бих чел добре написана книга), който освен изграден върху основите на период от българската история (например Средновековието), да е изграден и върху българската митология. Евентуално да има и научна фантастика: пътуване във времето. 

Линк към коментар
Share on other sites

Български исторически филми от периода 2013 г.-2017 г.

"Дървото на живота" - сериал (2013 г.). Един от най - добрите български филми в последните 30-тина години.

"Недадените" - сериал (2013 г.). Към момента съм изгледал 3 епизода. Става.

"Шменти капели: Легендата" - сериал (2013 г.). Не съм гледал почти нищо от него. Тъп ми се струва. Нямам и намерение да го гледам.

"Дякон Левски" (2015 г.). Засега не съм го гледал заради множеството негативни отзиви, но най - вероятно ще го изгледам в скоро време.

"Воевода" (2017 г.). Не съм го гледал, но при първа възможност ще изгледам този филм за Румена воевода.

Редактирано от Сингам I Шишман Асен
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

В момента, холивудският актьор Антон Касабов работи по сценария на холивудски филм за Васил Левски. Помагат му няколко български историци, както и американски сценаристи: http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2017-05-28&article=283202.

Линк към коментар
Share on other sites

Цитат

"Шменти капели: Легендата" - сериал (2013 г.). Не съм гледал почти нищо от него. Тъп ми се струва. Нямам и намерение да го гледам.

Този израз показва  че има нещо в този филм . Нещо неразбрано , може би не-важно но провокиращо .  :)

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Комедията "Корави старчета" от 2011 г.(https://www.bnt.bg/bg/a/koravi-starcheta-2). Гледал съм по - голямата част от него. Намирам го за интересен. А около направата на филма любопитно е това, че умират двама режисьори още преди да бъде завършен...! Единият умира, филмът е поет от друг - той също почива преждевременно. Има ли някаква мистична причина, не зная...

 

Линк към коментар
Share on other sites

Филмът "Цар Иван Шишман" (1969 г.) за чието съществуване научих преди няколко месеца: https://wikivisually.com/lang-bg/wiki/Цар_Иван_Шишман_(филм).

 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...

Преди повече от 100 г., българският елит (в това число повечето актьори и актриси) са смятали киното за долнопробно, цирково изкуство. Въпреки това се намира актриса, която да се снима в първия български филм "Българан е галант" (1915 г.) с автор роденият през 1891 г. Васил Гендов (той е бил и главен герой в творението му).

Сюжетът на филма се върти около любовните неволи на бонвивана Българан. Докато се разхожда по софийските улици, той среща красива млада дама и започва да я ухажва. Опитва се да я впечатли, като й купува цветя. Дамата иска да даде урок на смелия си ухажор и го кани да я придружи по магазините. Лъже го, че си е забравила парите и го моли за заем. Българан е готов да помогне без да се дърпа.

Приключила с покупките, дамата на сърцето на Българан решава да отидат на ресторант, като избира възможно най-скъпия и за негова сметка поръчва закуски и напитки. След гощавката натоварва кавалера си с пакетите и тръгват към дома й. По пътя срещат съпруга й. Тя го моли да си хванат файтон и да освободят "носача". За благодарност Българан получава само една монетка.
Филмът е бил около 15 мин. Запазени са 1-2 кадъра. Има по - късен римейк, също черно - бял, който обаче едва ли представлява интерес за огромната част от днешните зрители. Понякога съм се чудил, как на хората са им били интересни няма и черно-бели филми, ама като не са познавали по - добро. :D Преди 100 г., българският елит (в това число повечето актьори и актриси) са смятали киното за долнопробно, цирково изкуство. Но по - нататък и българските и чуждите елити, са започнали да използват седмото изкуство за пропаганда.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...