Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Таро и Психотерапия


Recommended Posts

Здравейте, здравейте. Доста често преглеждам форума и мога да кажа, че ми е бил страшно полезен. Благодаря на всички ви!

Тези дни се замислих за Психоаналитичен лабиринт по Мъри Хоуп и разположението на самата подредба на картите. Опитвам се да вникна в смисъла, но нещо много ми убягва. Очевидна е спираловидната форма на подредбата, но защо аджеба се започва отвън навътре и то точно с Егото.

Крайно неразбираемо е. Аз лично бих поставила Егото на питащия в сърцевината и бих развивала навън, за да стигнем до последната позиция на развиващата се в бъдещето спирала именно със съвета за бъдеще.

Интересно ми е авторът как го обяснява и се надявам, ако някой има информация да отговори :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте, здравейте. Доста често преглеждам форума и мога да кажа, че ми е бил страшно полезен. Благодаря на всички ви!

Тези дни се замислих за Психоаналитичен лабиринт по Мъри Хоуп и разположението на самата подредба на картите. Опитвам се да вникна в смисъла, но нещо много ми убягва. Очевидна е спираловидната форма на подредбата, но защо аджеба се започва отвън навътре и то точно с Егото.

Крайно неразбираемо е. Аз лично бих поставила Егото на питащия в сърцевината и бих развивала навън, за да стигнем до последната позиция на развиващата се в бъдещето спирала именно със съвета за бъдеще.

Интересно ми е авторът как го обяснява и се надявам, ако някой има информация да отговори :)

Много подредби са чисто условни, както и номерацията на някои карти в Таро и техните позиции. Аз не бих се замисляла толкова върху това на този етап, макар че преди време отделях доста време на тази подредба и много й се дразнех. Очевидно на много места смисълът й бяга, затова си изработих сама мой вариант, в друга форма, други въпроси и друг ред. И пак работеше.

Подредби от тоя сорт са интересни, но не бих ги правила повече от няколко пъти, просто колкото да ги проуча. Има такива като Келтски кръст и Жрица, които работят безотказно и пак стават за въпроси, свързани с психологията, даже са идеални.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Ето нещо за емоционално състояние - Паж чаши, Дяволът, Обесеният, и още едно - Крал чаши, 4 чаши, Светът, за различни хора. Едното е натресено вдън земя, другото е манифестирано по някакъв негов си начин, или поне аз така смятам. Понеже са за състояние, намирам ги за временни, колкото и тежки и кофти да изглеждат. Което не значи, че не показват развитието на психиката. Мисля, че между двете може да се направи много интересен паралел, като се сравнят Пажа и Краля чаши - ниво на емоционално развитие, последвани от Дявол и 4 чаши - това, което се случва в момента и което е и основа за по-нататъшно развитие, и на финала, двата големи аркана - Обесен и Светът.

Знам ли и аз, хайде да раздвижим темата :)

Линк към коментар
Share on other sites

Изключително интересни комбинации от психологическа гледна точка, заради вторите преходни карти. В единия случай е Дяволът, в другия - 4 чаши. Сами по себе си те си приличат на едно привидно ниво, но докато при единият вътрешната метаморфоза или трансформация не е осъществена или направо неосъществима, при вторият - 4 чаши указва процеси, които вече са се състояли и са осмислени като възможност, дори и да не е най-добрата: 4 чаши със Светът - примирение, но и удовлетвореност; малко като усмивка, ехидна усмивка и чувство за самоирония.

Дяволът с Обесеният определям като повтарящ се във времето лош сън, като атопична алергия, към която вече привикваме и не се лекуваме, дори и да крещим, че страдаме, само дето и ние вече не знаем от какво, но важно е да имаме мартироложки ореол.

Още нещо: едното състояние е маниакално, другото е подчератно депресивно, визирам съответно Дяволът с Обесният, и, съответно 4 чаши със Светът.

Имам и други наблюдения за тези комбинации, но ще ги разгърна в по-късен пост.

Линк към коментар
Share on other sites

Изключително интересни комбинации от психологическа гледна точка, заради вторите преходни карти. В единия случай е Дяволът, в другия - 4 чаши. Сами по себе си те си приличат на едно привидно ниво, но докато при единият вътрешната метаморфоза или трансформация не е осъществена или направо неосъществима, при вторият - 4 чаши указва процеси, които вече са се състояли и са осмислени като възможност, дори и да не е най-добрата: 4 чаши със Светът - примирение, но и удовлетвореност; малко като усмивка, ехидна усмивка и чувство за самоирония.

Дяволът с Обесеният определям като повтарящ се във времето лош сън, като атопична алергия, към която вече привикваме и не се лекуваме, дори и да крещим, че страдаме, само дето и ние вече не знаем от какво, но важно е да имаме мартироложки ореол.

Още нещо: едното състояние е маниакално, другото е подчератно депресивно, визирам съответно Дяволът с Обесният, и, съответно 4 чаши със Светът.

Имам и други наблюдения за тези комбинации, но ще ги разгърна в по-късен пост.

Много се радвам, че коментираш картите, аз ги намирам за ценни като Таро комбинации, що касаят психиката на човека.

Особено ме заинтригува това, че Дявол и Обесен ти тълкуваш като манийно състояние, а 4 чаши със Света - депресивно. Много ми се иска да развиеш малко повече този въпрос :) За мен това е изненадващо заключение, особено за първата комбинация.

Другото, което на мен ми направи впечатление, са Паж чаши в първата и Крал чаши във втората комбинация. Изглежда, че Пажът не е могъл да се справи с преработката на емоционалните проблеми и затова ги е потиснал по този начин, докато Краля го е докарал до някакво цинично-депресивно състояние.

И изобщо каквото и да добавиш, много ще се радвам :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Какво мислите за 9 жезли, Колесницата, Императорът, като характеристика на някого? Първите две - добре, с Императорът, обаче, ми се струва, че личността има избор - да "впрегне" тази сила в градеж, или да я замрази в саморазрушение. Тежки карти са, за мен.

Според вас?

Линк към коментар
Share on other sites

Какво мислите за 9 жезли, Колесницата, Императорът, като характеристика на някого? Първите две - добре, с Императорът, обаче, ми се струва, че личността има избор - да "впрегне" тази сила в градеж, или да я замрази в саморазрушение. Тежки карти са, за мен.

Според вас?

В основата са страховете и неуравновесеността, които за съжаление, опират до повърхностно раздуто и фалшиво его (Императорът). Този човек се надценява. Потиска несигурността си, разкордиран е, всячески си старае да изгради стабилен образ. Въпреки това, има сила, има и порив. Но тази комбинация е вик за помощ. Сам не може да го превъзмогне. Може би съдбата трябва да се намеси, да мине през изпитания.......за да развихри добрите вибрации на Императора.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво мислите за 9 жезли, Колесницата, Императорът, като характеристика на някого? Първите две - добре, с Императорът, обаче, ми се струва, че личността има избор - да "впрегне" тази сила в градеж, или да я замрази в саморазрушение. Тежки карти са, за мен.

Според вас?

Според мен тук, в това съчетание имаме само една карта и тя е първата - 9 жезли. Ако тя не беше първа и ако тя не беше 9 жезли, нямаше и да се появят като сенки нито Колесницата, нито Императорът.

Моментът на настръхналост ще отмине. Както и съмненията в себе си. Това са нормални периоди на понижен тонус, въпреки външното кипене.

Няма смисъл в такива ситуации човек да се изправя срещу въображаеми стени, особено като виждаме ригидната структура на един Император.

Споко.

Редактирано от Ивета
Линк към коментар
Share on other sites

Какво мислите за 9 жезли, Колесницата, Императорът, като характеристика на някого? Първите две - добре, с Императорът, обаче, ми се струва, че личността има избор - да "впрегне" тази сила в градеж, или да я замрази в саморазрушение. Тежки карти са, за мен.

Според вас?

Здрасти Lifetime,

Имам чувството, че е на нож с всички. Твърдоглаво дете! В яда си може да се провали. Играе роли. Налага си някакви модели на поведение в обществото и смята, че така е правилно.

Това мисля.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Една класическа комбинация, показваща огромен потенциал, извор на жива вода, метафорично казано, и от друга страна, невъзможност той да бъде изразен рационално - чрез адекватни действия.

 

6 чаши, 6 пентакли, 8 меча

 

Двете 6-ци идеално се допълват: водата напоява земята, облагородява я, привнася свежест на емоцията, "овлажнява" я; имаме готов емоционален продукт, акт на осъзнаване на волята, прозрачност на мотивите, равнопоставеност между енергия (потенция) и цел. Дотук добре ...

Но появата на 8 меча влиза в ролята на бент, който заприщва целия този мощен потенциал. 8 меча слага страховит отпор на предните две карти и всяка друга "негативна карта" на нейно място, нямаше да доведе до такъв вътрешен конфликт, както само една 8 меча може.

Границата между онова, което искаме (и можем) и онова, което смятаме за редно, винаги ражда дълбоки нравствени конфликти; аз ги наричам колизии на прехода, колизии на промяната.

Във всяка една 8 меча се крие унищожителен заряд, винаги някъде там дреме да бъде запалена и Кулата. Всеки човек, който се намира в преходна ситуация, ще забележи подобна промяна у себе си - страхът, от това, че промяната ще го лиши от сигурност, най-небрежно казано. Страхът,  че промяната е хубава, но съмнението дали сме готови за нея, надвисва със страшна сила.

Затова и във всяка една 8 меча се крие контрапункта на Кулата. Обикновено, след подобни комбинации, развитието на ситуацията може да се развие в две посоки: или подчинението на невъзможността да се срути бента (ролята на Обесеният е най-адекватна, особено на Обесеният с 8 чаши) или появата на Кулата, на Кулата с Ас пентакли или Кулата със Слънцето, а най-категорична би била появата на тройката карти - Кулата, Крал меча, Светът.

 

Бих перифразирала изречението, че и най-добрите намерения водят към Ада, така: най-истинските ни емоции, чувства, дълбоки страсти и светли копнежи задължително минават през месомелачката на Ада, за да се калят, станат устойчиви на съмненията и страховете, защото само чрез лично страдание, е възможно и щастието.

 

 

Линк към коментар
Share on other sites

Няма начин да не може да се преодолее 8 меча. Нещата би трябвало да са по лесни. Защо толкова се е оплело всичко?

 

Ами това е моментна снимка на ситуацията; мигове преди освобождаването на въжетата. За да може да отплава кораба, което е свързано с една друга комбинация - 4 пентакли, Смъртта, 6 меча.

Така, че остава последната битка, за да кажем - войната е спечелена.

:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Рицар меча, Рицар чаши обърнат, Глупакът - какъв е основният проблем на някого?

 

Надявам се да ви е интересна.

 

Не знам дали тия комбинации не са за Таро и психопатология, само дето такава тема няма :D

 

Императрица, Рицар чаши обърнат, Император

 

Рицар жезли, Рицар чаши обърнат, Крал жезли

 

Толкова упорита карта така да излиза за някого не бях виждала. Как бихте коментирали тия комбинации?

Линк към коментар
Share on other sites

 

Рицар меча, Рицар чаши обърнат, Глупакът - какъв е основният проблем на някого?

 

Надявам се да ви е интересна.

 

Не знам дали тия комбинации не са за Таро и психопатология, само дето такава тема няма :D

 

Императрица, Рицар чаши обърнат, Император

 

Рицар жезли, Рицар чаши обърнат, Крал жезли

 

Толкова упорита карта така да излиза за някого не бях виждала. Как бихте коментирали тия комбинации?

 

 

Ще бъда кратка, няма много какво да се анализира, поради един прост факт - обърнат Рицар чаши като средна карта обезсмисля свещения брак между Императрицата и Императорът, сизигията се нарушава от един нахилен и полудял шут. Класическо състояние на дефрагментация на Аз-а. Не трябва да се допуска инфлация на азови ценности.

 

А това, че се повтаря, говори, че процесът е капсулирал в едно падане, което хем е стремглаво, хем е застинало във времето състояние на деградация. Същото би се получило при една 7 чаши с обърната Кула.

 

Време е да се каже стоп на всякакви емоции; концепцията на осъзнатото битие изисква ясни цели, точност и поставяне на срокове. Мостът между двата архетипа (на Императрицата и на Императорът), трябва да бъде наново изграден.

И отново повтарям - никакви емоции, никакво вманиачено вглеждане в провалите, търсене на невъзможен смисъл и лутане между 10 острова за спасение - островът винаги е един за корабокрушенците :)

Обърнатият Рицар чаши да изправи обърната си лодка и да насочи платната към по-безветрени морета.

 ...

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Момичета, предлагам ви няколко комбинации които са, според мен поне, полезни и хубави за анализ. Касаят психическото състояние на мъж на около 40 и нещо.

 

Асо жезли, Асо чаши, 6 пентакли 

2 чаши, Рицар меча, Паж жезли 

Асо жезли, 8 меча, 7 меча - какво е психическото му състояние,

2 меча, 3 чаши, 8 меча - как ще се развие в близко бъдеще, ще има ли проява;

 

Не си спомням въпросите на първите две комбинации. 

 

Какво ви прави впечатление на пръв поглед? За какво се хващате, какви са отличителните характеристики на тези комбинации и какво мислите е неговото състояние?

Линк към коментар
Share on other sites

Първото, което ми се наби на очи е комбинацията 3 чаши и 8 меча. Различно щеше да е ако 3 чаши беше последна. Така подредени картите за мен показват, че освобождаването от 8 меча не е възможно.Той е като в капан.

Другото което ми се наби на очи е Рицар меча заобиколен от приятните 2 чаши и Паж Жезли. Има конфликти, неразбирателство. Рицарят за мен е мъжа за когото питаш и представлява неговото отношение към околните, т.е. към 2 чаши и Паж Жезли. Няма да се изненадам ако той отказва помощ или всеки опит да се говори с него завършва със скандал. Имам чувството, че този човек е с много изпънати нерви. Той не казва всичко. Има нещо скрито с което той е наясно, но. не го е споделил с другите. 

За мен е интересна 6 пентакли и 8 меча с 7 меча. Защо пък точно 6 пентакли? Виждам я като някаква конкретна ситуация, останала в съзнанието на мъжа за когото питаш. 

Това ми направи впечатление на пръв поглед, но има още какво да се каже по тях.

Линк към коментар
Share on other sites

И още нещо важно. 2 меча :) като отказ. Двата меча стоят пред гърдите на мъжа, кръстосани. Затворени очи. "Не искам да приема." Не осъзнава проблемите си. Няма никакво желание да навлезе по надълбоко в себе си и не дава друг да го прави. За това следват и 3 чаши с 8 меча като резултат.

Линк към коментар
Share on other sites

Асо жезли, Асо чаши, 6 пентакли 

2 чаши, Рицар меча, Паж жезли 

Асо жезли, 8 меча, 7 меча - какво е психическото му състояние,

2 меча, 3 чаши, 8 меча - как ще се развие в близко бъдеще, ще има ли проява;

     

    По 2чаши Рицар меч Паж жезли мисля,че някаква емоция,ситуация с  контакт с друг човек е отприщила състоянието му на Рицар меч,нещо близко до сърцето му го е афектирало и се е стигнало до резултата поведението на Паж жезли...емоционално наранено дете...И в следващите 2 тройки виждам липса на пентакли...8меч е бариерата,която сам си поставя...,за да бъде победител,а това е желанието му по Асо жезли и 7меч...Асо жезли и 8меч като че така се е затворил в себе си...виждам човек,който е затворен съд,а вътрешно кипи...като съд под налягане,който търси да отпуши клапана си чрез битка с другите...да искаш да докажеш себе си чрез победата над друг...напомня ми на Императора...По последната,както и Деяна е писала 2меч е бариерата,която този човек сам си е сложил...бариера м/у него и другите...Но ми се струва,че се чувства комфортно в този негов затворен свят...Линията Рицар меч 8меч 3чаши....има някакво желание нещата да се стабилизират,но прехода е 8меч и това няма да е възможно...Както се вижда и по последната комбинация...2меч 3 чаши 8 меч...,а и по Паж жезли 7меч 8 меч...Изобщо някакво преливане от емоции ,които го докарват до блокиране и обратно...като в някакъв порочен кръг,който сам си чертае...На мене лично ми направи впечатление градацията при чашите...Асо,2-ка,3-ка...,а и как 8меч от сегашното положение преминава в бъдещето...т.е. нещо като очертаваща се тенденция...

Редактирано от Ceca
Линк към коментар
Share on other sites

Имам въпрос. Според вас 10 меча в комбинация с 9 меча показват ли конкретно психично заболяване или картите 4 меча обърната, Паж чаши с 2 жезли?

Редактирано от Деяна
Линк към коментар
Share on other sites

Момичета, предлагам ви няколко комбинации които са, според мен поне, полезни и хубави за анализ. Касаят психическото състояние на мъж на около 40 и нещо.

 

Асо жезли, Асо чаши, 6 пентакли 

2 чаши, Рицар меча, Паж жезли 

Асо жезли, 8 меча, 7 меча - какво е психическото му състояние,

2 меча, 3 чаши, 8 меча - как ще се развие в близко бъдеще, ще има ли проява;

 

Не си спомням въпросите на първите две комбинации. 

 

Какво ви прави впечатление на пръв поглед? За какво се хващате, какви са отличителните характеристики на тези комбинации и какво мислите е неговото състояние?

 

Основното, което се набива на очи, са ниските карти, както и 8 меча. Отдавна е писано, че за проблеми от психическо естество, тя е ярък индикатор за психоидни нагласи.

Ниските карти, особено Аса-та говорят за един недиференциран Аз, погълнат от архетипна маса, не казвам архетипи, а архетипна несъзнавана маса, ако беше иначе, щеше да има поне един Голям Аркан, какъвто липсва.

 

Човекът си е просто болен и трябва да си пие лекарствата, ако ги пие изобщо.

Линк към коментар
Share on other sites

Имам въпрос. Според вас 10 меча в комбинация с 9 меча показват ли конкретно психично заболяване или картите 4 меча обърната, Паж чаши с 2 жезли?

 

За съжаление, и тук имаме недифренцирано съзнание и склонност да се обвиняват другите, но най-вече "злата съдба" и "лошия късмет".

По първите карти, заболяване не виждам да има, макар че понякога изглежда такова, човекът има мания за преследване (mania persecutoris), и изобщо параноидни страхове. Но зад всичко това по-скоро се крият свръхценни мисли. И липса на социална адекватност.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Момичета, предлагам ви няколко комбинации които са, според мен поне, полезни и хубави за анализ. Касаят психическото състояние на мъж на около 40 и нещо.

 

Асо жезли, Асо чаши, 6 пентакли 

2 чаши, Рицар меча, Паж жезли 

Асо жезли, 8 меча, 7 меча - какво е психическото му състояние,

2 меча, 3 чаши, 8 меча - как ще се развие в близко бъдеще, ще има ли проява;

 

Не си спомням въпросите на първите две комбинации. 

 

Какво ви прави впечатление на пръв поглед? За какво се хващате, какви са отличителните характеристики на тези комбинации и какво мислите е неговото състояние?

 

Мерси на всички, които проявиха интерес. 

 

Картите са наистина интересни и има много какво да се разсъждава върху тях. 

 

Аз бих подходила към тях аналитично - първото нещо, което се набива на очи са ниските карти - аса, двойки, тройки. Тоест, тук всичко е една маса, директно идваща от несъзнаваното. Второ, няма големи аркани - няма идентификация с архетипен образ. Трето, има 8 меча, която на въпрос за общата картина на състоянието му е на втора - това е състоянието, на моменти латентно, но в което той е вкопчен; в следващата комбинация за скорошно развитие на болестта, 8 меча е трета, тоест, предстои криза, казано иначе - повторение

 

Колкото до 6 пентакли, която е и единственият пентакъл, с Лиула обсъдихме, че тя индикира наследственост, но това вече подлежи на по-сериозен анализ.

 

П.С.: Не мога да не отбележа, че Ceca има значителен напредък и много добри попадения. Въпреки липсата на достатъчно опит си се справила прекрасно :) Браво!

Редактирано от Lifetime
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Как тълкувате Императрицата на трета позиция - Творчески потенциал? Би следвало да указва точно наличие на огромен такъв, но мен толкова ме изненадва тази карта на точно това място в конкретния случай, че ми трябва и друго мнение.

Имам предвид подребата Психоаналитичен лабиринт по Мъри Хоуп.

Редактирано от Femme
Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...