Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Таро и Психотерапия


Recommended Posts

Как тълкувате Императрицата на трета позиция - Творчески потенциал? Би следвало да указва точно наличие на огромен такъв, но мен толкова ме изненадва тази карта на точно това място в конкретния случай, че ми трябва и друго мнение.

Имам предвид подребата Психоаналитичен лабиринт по Мъри Хоуп.

 

Би трябвало вече да знаеш, че нито една карта в Таро не се тълкува сама за себе си, особено пък, когато наоколо има още 12.

Линк към коментар
Share on other sites

 

Как тълкувате Императрицата на трета позиция - Творчески потенциал? Би следвало да указва точно наличие на огромен такъв, но мен толкова ме изненадва тази карта на точно това място в конкретния случай, че ми трябва и друго мнение.

Имам предвид подребата Психоаналитичен лабиринт по Мъри Хоуп.

 

Би трябвало вече да знаеш, че нито една карта в Таро не се тълкува сама за себе си, особено пък, когато наоколо има още 12.

 

Да, така е, но имаме една карта на една позиция/въпрос. Все пак тя трябва да отговаря на нея/него и след това да се свързва с другите, не е ли така?

Линк към коментар
Share on other sites

За опитния таровед, всяка една позиция е условна.

Както имаме обърнато време в Таро, така и всяка позиция може да бъде взаимозаменяема. Картите са водач, не условността на местата на картите.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

7 жезли, Крал Пентакли и Рицар Чаши при психично болен човек. Тази комбинация ме изненада и не бих предположила, че човека е болен. Диагнозата е тежка форма на шизофрения, паранои и трудно различаване фантазия от реалност. Страдал е почти цял живот от тези проблеми и на 11-ет год. възраст е бил хоспитализиран. Отново има наследственост. 

Не си обяснявам някак картите обаче. Не мога да направя връзката. Ще съм благодарна ако споделите комбинации за психично болни хора, но подкрепени с факти, а не предположения и ако искате споделете какво мислите за картите и как ги свързвате вие.

Линк към коментар
Share on other sites

7 жезли, Крал Пентакли и Рицар Чаши при психично болен човек. Тази комбинация ме изненада и не бих предположила, че човека е болен. Диагнозата е тежка форма на шизофрения, паранои и трудно различаване фантазия от реалност. Страдал е почти цял живот от тези проблеми и на 11-ет год. възраст е бил хоспитализиран. Отново има наследственост. 

Не си обяснявам някак картите обаче. Не мога да направя връзката. Ще съм благодарна ако споделите комбинации за психично болни хора, но подкрепени с факти, а не предположения и ако искате споделете какво мислите за картите и как ги свързвате вие.

 

Бил е в ремисия, но е отключил по 7 жезли.

Като първа карта от боя жезли и особено 7 жезли - това е онази потисната от хапчетата или от външен натиск, съпротива, която в този миг е получила отглас и израз; някой твърде навътре е навлязъл в личното пространство, което, както знаем е теменос, особено за девиациите.

 

Разклатило е устоите по Краля пентакли и е обърнала хастара до един Рицар чаши - безпомощност и агресивност. Често срещани са преходи от жезли - огън, през пентакли - земя, до чаши - вода; т.е. до онова латентно състояние на психиката, която вече само декомпенсира напрежението по жезлите.

Т.е. конструкцията е характерна за лабилни психики.

 

Жезли, пентакли, чаши, особено, ако по средата е дворцова карта (особено от високия клас), подобна комбинация от карти винаги търси себе си, но не намира липсващият Аз. Той, Аз-ът се намира, по-скоро люшка между из-намирането на себе си, посредством силата на жезлите, т.е. на идеите, на образа, на имагото в заземяващият образ: дали ще е дворцова карта, дали Голям Аркан от тежките, като рефлексия у архетипа,търсеща необходимата й нуминозност, за да заживее в света на хуманността, той все няма да намери пристанище, в която и да е чаша.

Обикновено, при такива хора, първите или последните карти, са ниски от Ас до 5, което не е случайно. Търсенето на идентификацията в едно Аз-съзнание, не може да прескочи летвата на осъзнатостта, че си ти самият този, който върши нещата.

Но, фактът, че имаме на средна позиция дворцова карта и то пентакъл, доказва, че все още егото, т.е. инстинктът за оцеляване властва и този болен по-скоро ще нарани друг човек, отколкото себе си, както би се случило, например, при конструкцията 8 меча с Обесеният, където имаме една подчертана автоагресия.

Редактирано от Лиула
Линк към коментар
Share on other sites

Деяна, позволявам си само да вмъкна карти ,които  са подходящи на въпроса ти,и  близки с твоите като пример при психично болния.

 

7 жезли-крал пентакли .

тези две карти са от КК за жена,която  за съжаление,от една година,все още няма диагноза,лекари,професори,пловдив,софия и нищо...

-предполага се че е имала прекарани леки моз.инс.

-друго , уголемени ушни миди,рязка загуба на тегло

-половоин година след  това на личце са вече и - неуместни изказвания,забравяне...

-а вече година и малко-отоци на крайниците(крака),забавени движения,объркани спомени и реали,неуместни  вмъквания в разговор,ако изобщо  и се разговаря,усамотяване,а от  скоро-може да  седне на  някое местенце в градинката и да стои така часове,прекопва едно и също място с  мотичка,личната и домашната хигиена занижена,домакинство- готвене,не, просто забравила е как се готви...не е  избухлива,но държи на Личното си Аз - неприсъщо за нея преди ,което  в ежедневието сега вече  на този етап  я довежда до  спорове,кавги само със  съпругът...(всъщност брани се навярно и заради преди и заради сега)

-и все пак  първо мислеха склероза,бързо развиваща се,после  алцхаймер,предстоят  нови изследвания,но  често  системата е тромава,пациента си плаща,но лекарите са хора и са в отпуск...

 

знам че нейна леля,по майчина линия  е  развила нещо като склероза(повтаряла е едно и също,ходела е гола,падала е по стълби  и то защото и бил казал починалия и мъж-това го развам,защото  не съм точно запозната с  диагнозата...)

 

пускам КК за тази жена,добра женица,на 60,мед.сестра в пенсия

ако  модераторите сметнат за ненужно мнението ми ,нямам претенции да се изтрие,премести,но  само заради теб го пиша,и разказвам...може и на лични да питаш...

-келтския кръст- за  нея и болестта и...като пример  по твоите карти,дано е в полза на някой,не го пускам  за да  ми бъде тълкуван,но както сметнете...

 

1 - 7 меча

2 - Крал пентакли

3 - 10 меча

4 - 10 чаши

5 - 7 жезли

6 - 4 жезли

 

7 - страшен съд ( 9меча)

8 - Крал меч ( сила)

9 - звезда ( 9пентакли)

10 - Кралица меч ( 8чаши)

 

в скобите са допълнителни

 

***

виждам че Ивета  е отговорила, но имам и карти към  тези и думи ,защото аз сама се  бях питала,тя дали  осъзнава  света,дали осъзнава че има проблем при нея...''лиула-Търсенето на идентификацията в едно Аз-съзнание, не може да прескочи летвата на осъзнатостта, че си ти самият този, който върши нещата ''

 

7чаши-маг-5чаши

 

заклещен маг между чаши,ниска картаа и то  петица,както и лиула каза...(респект)

и тези  седмици,боя  в боя се преражда,също както го е описала  лиула по-горе....

имам 7жезли  в 1на КК .  7 Чаши, и 7 меча,които се появиха  в питане за лечението какво да бъде(7м-крал пентакли-10меча)

 

съжалявам че не мога да  анализирам,нямам  думите и нивото,но картите  говорят,знам че ще са ви полезни.

Редактирано от MEGGI
Линк към коментар
Share on other sites

MEGGI дискусиите в среднонапреднали изискват над 5-ет години опит и както сама можеш да видиш нивото е друго и различно от подфорума за начинаещи.Тук в този форум картите се обсъждат в дълбочина. Нещо, което няма как да знаеш предвид скромния ти опит. Ще се наложи да се съобразяваш с това. Не се чувствай длъжна да пишеш тук само защото си мислиш, че знаеш нещо. По-скоро се съсредоточи към форума за начинаещи. От този дълъг пост които си написала не се разбира нищо. Няма факти, а предположения и това е недопустимо. Моля те да не правиш тази грешка втори път. 

Линк към коментар
Share on other sites

Ивета, това което си написала обяснява доста неща. Забелязвам, че комбинацията (конкретно 7 жезли и Крал Пентакли) се появява и при хора, които често са посягали и към наркотици (хероин, кокаин), изключени от света, отдалечени от реалността по собствена воля. Освен това се пада и на хора които са били малтретирани от роднини и са имали доста стресиращо детство. Също е показвала и човек с криминално минало, склонен към насилие. Всичко това пасва идеално на описаното от тебе. Благодаря ти. 

Редактирано от Деяна
Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

За сериозно изучаващите картите Таро, предлагам списък с много линкове към научни студии, изледвания и книги за Таро в Психотерапията.

Психолозите и антрополозите на Запад не дремят, а усилено се трудят и наистина градят наука за Таро като наука и за душата на човека. И чрез прийомите на картите, терапевтират.

Линковете са на английски език.

 

Tarot in Psychotherapy

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Продължавам мнението си от темата Таро за среднонапреднали. Споделих карти за известен водещ, които прави опити да влезе в политиката. Картите за него бяха 10 пентакли, Кралица меча и Луна. Въпросът ми беше можем ли да говорим за конкретен психологически проблем при този човек?

Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...