Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Вълшебство от градината


Recommended Posts

Здравейте, вълшебници-градинари, :sorcerer:

днес с много слънчево настроение откривам тази тема, посветена на всички вълшебни дарове от природата, които могат да се отглеждат в градината на открито.

Вече се оформиха няколко други конкретни теми:

Озеленяване - декоративно озеленяване с треви, храсти, цветя и дървета на открито;

Стайни растения - растения, отглеждани в затворени помещения;

Растенията - живи, дишащи, общуващи създания - посветена на опитности при отглеждане на всякакъв вид растения.

Затова с радост откривам и тази тема и искам да споделя за едно интересно и рядко увивно растение, което има уникален състав и лечебни свойства:

ШИЗАНДРА

Шизандра - декоративна лиана от семейство магнолиеви, която с пълзящо-увивня ход на растежа си, с оригиналността на зелените си гланцирани листа, с красотата и лекия приятен аромат на восъчно белите си цветове разнообразява изненадващо всяка обстановка.

plod-200.jpg

Независимо дали в дворната градина, на терасата, в къщата, вилата, или край беседката тя облагородява най-различните места за отдих.

razsad-200.jpg

Лечебен източник от висш порядък с уникален химичен състав шизандрата е сред десетте най-ценни растения в света, а по свойства е съпоставима с ненадминатия жен-шен.

Шизандрата

ШИЗАНДРА!

КИТАЙСКИ ЛИМОННИК (ШИЗАНДРА)

Аз пропуснах да си купя такова растение от изложбата "Флора" в НДК, но ще наваксам скоро с нещо подобно:

v-saksia-200.jpg

Казаха ми, че има едно братско семейство от Северна България, което има градина и отглежда екологично много видове полезни растения.

Редактирано от Viki3
Линк към коментар
Share on other sites

АРОНИЯ

Aronia melanocarpa (черноплодна офика, черноплодна рябина)

09.jpg

Плодът на аронията се характеризира с разнообразен химичен състав и голямо богатство на витамини и минерални вещества, което нарежда този растителен вид в списъка на особено ценните лекарствени растения.

img_2003.jpg

Плодът съдържа захари – преобладават фруктозата и глюкозата, което го прави подходящ за диебитици. Белтъчините са представени с голямо разнообразие на аминокиселини.

За лечебни цели и за нуждите на хранително вкусовата промишленост се събират плодовете на аронията. Те съдържат много витамини – Р, С, Е, К, РР, каротин, витамини от серията Б, органични киселини, захар. По съдържание на органични киселини плодовете на аронията значително превъзхождат ягодите, малините, червеното френско грозде и мандарините Съдържат още калий, калций, фосфор, магнезий, пектин, дъбилни вещества и още много други.

Арония - wikipedia

Аронията - чудо или просто природен дар

Арония

Арония - отглеждане

Аронията - източник на здраве

В народната медицина дребните плодове се използват при лечение на анемия или хипервитаминоза. Препоручва се 2-3 седмици дневно да се косумира по около 250-300 грама от плода.

А зимата се пие отвара от суха арония – 2-4 супени лъжици плод се заливат с 2 чаши кипяща вода. Приема се 3 пъти дневно по половин чаша, 30 мин преди хранене.

В съвременната медицина аронията се използва в лекарствени препарати за лечение на хипертония и атеросклероза.

Трябва да се има предвид, че плодът е противопоказен за хора, които страдат от язва или гастрит.

Аронията намира приложение и в кулинарията. От плодовете се прави компот и сладко, сок и, разбира се, знаменитото вино.

Знаменитата рецепта за сибирско сладко е толкова проста и толкова полезна, че всеки може да го направи – вземете 1 г плод арония и я кг захар и редете на пласове в стъклен дуркан – ред арония, ред захар, сложете го в хладилника и така през зимата ще имате под ръка вкусните и ароматни плодове на аронията.

Чай от арония и боровинки увеличава работоспособността.

източник

Линк към коментар
Share on other sites

dula.jpg

ЯПОНСКА ДЮЛЯ

Ханомелес(Chaenomeles japonica)

Има разновидности: Chaenomeles

1. japonica и хибриди

2. speciosa (lagenaria)

3. хибриди

Това е ценен цъфтящ храст, изключително подходящ за жив плет. Расте бурно, достигайки до височина 3 м, но ако се използва за оформяне на жив плет най-добре е да се поддържа на ниво до 1,20 м, с 3-4 растения на линеен метър.

Подходящо време за засаждане: април, по-добре в началото на октомври.

Дава красиви яркочервени цветове с големина 3-4 см в диаметър.

i005071.jpg

Подходящ за култивиране и като бонсай.

chaenomeles1.jpg

Устойчив на промишлени газове. Понася силно орязване, но цъфти по-добре при направляван естествен растеж. Харесва добра дълбока почва.

Плодовете имат не само декоративна стойност. Не са подходящи за консумация в сурово състояние, защото са много твърди и стипчиви, но след замразяване омекват и стават годни за употреба (например за приготвяне на ликьори, желета и т.н.).

Съдържат повече пектин от ябълките и повече витамин C от лимоните (до 150 мг/100 г)!!!

Ханомелес

Японската дюля

Бодливата красота на японската дюля

Линк към коментар
Share on other sites

stewiq-200.jpg

Сега попаднах на темата Стевията - медената билка

Стана ми интересно и се позачетох и в

Стевия

"...От базата на земеделския институт в Шумен специално са питали РИОКОЗ има ли проблем да продават сушени листа за чай. "...Миналата година от 1000 растения събрахме и изсушихме 28 кг листа. От тях стават 100 л чай”. Цената на 1 кг е 75 лв. От 1 г се прави литър чай. ..."

Стевия-медена билка!

Някои знае ли от къде може да се намери разсад на стевия???

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ВЗАИМОЗАЩИТА МЕЖДУ РАСТЕНИЯТА

„.....В моята градина, до реда с домати отглеждам босилек,

следва ред патладжани и леха с моркови, след това се редуват лук, зеле, чесън. Разнообразието е голямо, но тази подреденост цели всеки вид да защити съседния, а съседът му – него.

Насекомите вредители намират своите растения по миризмата!

Например луковата муха „улавя” сернистите съединения и бърза да го посети и да снесе яйцата си. Но тя мрази и панически бяга от морковена миризма!

Ето защо наблизо съм засяла морковите, които са любима храна на почвения нематод. Но от тях няма и следа, ако то тях има лук.

Явно принципът „аз на теб – ти на мен” е парола за взаимопомощ.

Това важи и за доматите и босилека (прогонва рогатото чрвейче), на зелето и доматите, чиято миризма отблусква нощенката и белите зелеви мушици!

600_400_1247562299_domati.jpg

Има и растения попечители, които обезпечават маскировка и дезориентират вредителите.

Такава роля играе детелината за зелето,което става недостъпно за нежелани гости.

Други растения са един вид капани за вредителтие.

Например тагетисът (туртите) пречи на размножавнето на нематодите.

A татулът приканва върху себе си самката на колорадския бръмбар да снесе яйцаа си, върху уж ядливите листа.

Някой растения са готови да се жертват за другите.

Листата на паталджана са деликатес за колорадския бръмбар и скоро те се преселват там. Това облекчава работата по събирането им.

patladjan%2520011.jpg

Целината (керевиз) и растенията от сем. Усноцветни, дават подкслон на полезни за тях, но хищни насекоми и паяци, които се хранят с личинките на вредителите на културните растения....”

%D1%86%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0,+%D0%BA%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B8%D0%B7.jpg

Стр.20, Идеалната градина, бр. 8(7) 2009г.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Зравейте !

Преди да посеем семената трябва да обработим земята. Мисля, че за градината в двора най - добре е това да става на ръка.

Нещо интерестно в ръчната обработка на земята.

И двата инструмента ми харесаха. Още тая есен ще си ги направя и ще ги изпробвам в градината си.

Всяка железарска работилница може да ги изработи, ако няма откъде да се купят.

Поздрави !

Редактирано от alma9
Линк към коментар
Share on other sites

alma9 ,,инструментите наистина са много интересни .Кучето от гледане не станало касапин,та и аз от гледане няма как на 100 % да съм сигурна,но лопатата от първото клипче май повече ми допадна.Почвата и на двете филмчета изглежда доста мека и рохкава,но все пак интересни нещица са измислили в Русия .Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Да, забелязах каква е почвата !

При мен почвата е доста мека. Имам няколко места с по твърда почва, но за това ще намаля габаритите на и нструментите, ще ги променям и преправям, докато започнат да работят добре.

По професия съм техник и изработката на тези неща не представляват проблем за мен. Имам и подходяща работилница.

През есента очаквай клип с демонстрация !

Линк към коментар
Share on other sites

Да, забелязах каква е почвата !

При мен почвата е доста мека. Имам няколко места с по твърда почва, но за това ще намаля габаритите на и нструментите, ще ги променям и преправям, докато започнат да работят добре.

По професия съм техник и изработката на тези неща не представляват проблем за мен. Имам и подходяща работилница.

През есента очаквай клип с демонстрация !

Ще бъде много хубаво .Пожелавам ти успех в начинанието .:thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Чудесна тема, много ми харесва

ВЗАИМОЗАЩИТА МЕЖДУ РАСТЕНИЯТА.

По този начин се отглеждат растенията в биодинамичното земеделие.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Чудесна тема, много ми харесва

ВЗАИМОЗАЩИТА МЕЖДУ РАСТЕНИЯТА.

По този начин се отглеждат растенията в биодинамичното земеделие.

А би трябвало да е така във всеки вид земеделие. Нали все пак основната цел е да произведем качествена храна. А май вече основната цел е друга...

Всички се чудят как при мен с 2 до 3 пръскания лозето не е болно, а е част от огромен масив, и е поне на 40 години!

Всъщност е и много по-евтино - бордолезов разтвор, сероваров разтвор или колоидна сяра и калиев перманганат.

Ако искате помощници - триходерма и азотобактер!

Нещата се получават при хората, които искат да им се получат нещата!

Наистина е много важно наоколо да има и други растения. Взаимоотношенията им не са просто химически. Те си влияят и енергийно. Влияят и на почвата. Почвата е плодородна, когато на нея раста различни растения. В противен случай се изтощава.

Редактирано от prana_plovdiv
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

През есента очаквай клип с демонстрация !

Много лесно се работи!

С едната ръка снимам а с другата и единия крак работя.

Поздрави!

:3d_022:
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...