Jump to content
Порталът към съзнателен живот

„...само хората, които са стъпили здраво на земята...“


B__

Recommended Posts

Стан, явно фактът, че си просветлен и резултатната ни вибрационна несъвместимост, не позволява да проследиш последователността на земно-мрачните ми буквички.

Но аз питах друго, прочети пак.

Да, друго е. Но пък отговорът не е много по-различен: какво трябваше да родим?

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

А аз друго искам да питам

Чудя се дали презрението към земното не е презрение към Създателя му.

Аз не бих говорил за презрение, но ако замести думата с малко по-подходяща, ще отговоря - Да.

И ако случайно не си чул още клюката, да ти кажа, че земното е сътворено от мен и теб, не от друг създател.

Линк към коментар
Share on other sites

А аз друго искам да питам

Чудя се дали презрението към земното не е презрение към Създателя му.

Аз не бих говорил за презрение, но ако замести думата с малко по-подходяща, ще отговоря - Да.

И ако случайно не си чул още клюката, да ти кажа, че земното е сътворено от мен и теб, не от друг създател.

Сътворено е от мен и теб възприемането на земното, но не и самото земно smile.gif хе хе

Сътворено от теб е и виждането, което излагаш тука. Както казах по-нагоре е и управлявано от егрегор.

Ако поискаш, може да видиш истинското земно. Е, ако поискаш

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Не е сътворена от нас само субстанцията, която нашата психичност е оформила.

Не е сътворена от нас първоматерията, но именно самото земно - е.

Това са есенциални езотерични въпроси, по които всички сме изключително невежи,

на фона на което отправностите ни се явяват едни безмерни нелепости.

Линк към коментар
Share on other sites

Не е сътворена от нас само субстанцията, която нашата психичност е оформила.

Не е сътворена от нас първоматерията, но именно самото земно - е.

Предполагам, че искаше да кажеш, че е сътворена от нас "субстанцията, която нашата психичност е оформила", но от напрягане си сбъркал smile.gif

Шегичка, малко да разведря атмосферата, че стана напрегнато3d_076.gif

Леле, откога чакам да дойде момента на този емотикон smile.gif

Но не виждам защо трябва да се бъркаш земното с тунела на реалността.

Казано е "В началото Бог създаде небето и земята и т.н." Верно за психична субстанция не се говори, ама другото си е там.

Абе я да те питам нещо. Първите три чакри какво са или пак илюзия smile.gif

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

"...само хората, които са стъпили здраво на земята, могат да градят въздушни кули..."

днес прозрях, че е нужно да не съм здраво стъпил на земята, за да го разбера...

Линк към коментар
Share on other sites

Исках да кажа точно каквото казах и определено не бъркам земното с друго. Даже е твърде възможно да му придавам доста повече широта, отколко е възприето.

Но явно имаме много различни очи и как иначе, нали и те са земни. Както и всички 7 или 12 чакри. Ако се въртят в обратна посока, вече бихме могли да поговорим и за друго, но...

Линк към коментар
Share on other sites

мда, представям си как те отвращават чакрите ти smile.gif

Но всеки с вкуса си smile.gif Щом те кефи

P.S. но за някои неща си прав де, за други даваш интересен подход. Не мога да отрека.

Може би с почти всичко друго бих се съгласил, но не и за ролята и отношението към земното.

П.П.С.

Но тук пък се сещам за успокоение на духовете за

ТРЕТИ ВЪПРОС

Къде бихте сложили границата между земното и небесното?

Може ли да се сложи граница след като всичко е плавно преливане?

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Земното си е земно. Небесното може би си е пак земно, но видяно с по-чисти очи. Или пък такива очи на земята няма. Значи всичко тук си е земно, но някои са с по свободни очи... Например ако погледне човек към облаците

почва да мечтае

олеква му

всъщност явно очите са огледала и са най-небесното нещо което може да види двукракия

но отвориш ли очи за нещо което може би е истина, а може би е лъжа остават само думите с които трябва да се бориш за да погледне чистотата.

Небето е чисто, когато и земята е чиста, защото от земята се издигат към небето газообразни вещества, които могат да изцапат небето и очите които го гледат. При хубаво време в планината, която е като небето на земята, очите на хората се радват на всичко по земята и по небето, защото е чисто и хубаво.

Това са мисли без практическо приложение.

Небето всъщност си е винаги хубаво в мечтите на страдащите хора, които може би сами са си виновни, може би страдат за истината, може би заради своята си истина, може би заради своята си духовност и небесност в кавички - такива страдат най-много и си мислят че сами нещо могат. Не могат, освен да си летят в облаците на делта планери и парапланери докато уж пребивават на земята с краката си. Родината им е на по-висока надморска височина, но и тук има работа за тях, за която са си дали си ви-та преди много луни. И сега няма връщане на зад, т.е. на горе, горе долу така стоят моите неща в момента.

Редактирано от petarstankov
Линк към коментар
Share on other sites

Ех, чета ви, чета и ... започвам да си мисля: Кристиян ли е най-"проЗ" (щото той отдавна претендира за това) или по-скоро аз ще грабна палмата на първенството от него?59.gifbiggrin.gif

Направо не вдявам какво именно разбирате под земно, какво под небесно и какво под ... какво беше, там дето е Бог, значи ... извънземно примерно tongue.gif - ако някой се смили да ми обясни.

И т'ва за живота и съществуването ... след всичките пространни и подкрепени с аргументи пледоарии, аз разбрах, че е най-добре да се хванем за ръчички и вкупом да се насочим за скок в някоя дълбока пропаст, или да си подаваме един на друг шише с цианкалий (като отпиваме естествено), а бе кой както му се хареса. Обаче ... като гледам всички отричащи земния живот, се държат здраво за него, тук са си, живи и здрави, набират сили, така да се каже, за да могат още по-енергичо да го отричат laugh.gif . Е, това вече също не го разбирам, ама никак. Затова палмата направо си е моя harhar.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Мислих, че накрая трябва да кажеш, че е моя...

Ако пък си я стискаш здраво, то поне ми изплети крилца, че утре да съм не-тук, по възможност не-сега, но най-вече не-аз.

Линк към коментар
Share on other sites

С каквито очи гледаме на света – това можем да видим. Когато човек е щастлив, светът му изглежда щастлив. Когато човек е тъжен, светът му изглежда сив и мрачен. Но светът не се изменя от настроението ни, а единствено ние самите. Човек, който е с нагласата, че носи нещо духовно в себе си, наистина го носи. Човек, който отрича в него да има нещо духовно, сам се изолира от духовното. Той няма да вижда нищо духовно и в света около себе си, за разлика от първия, който ще открива духовното навсякъде в ежедневния живот. Вярата не е дадена на хората напразно. Човек сам изгражда себе си чрез мислите си.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Да, така е.

Който открива "духовното" още в етикетите, няма нужда от дълбочини.

Блажени дебелите по дух!

Ами то, на всекое егоистично изделие, ей там на личностния му етикет, с различен шрифт, размер и цвят требе да пише дали диалектическото му тесто е чист земен продукт, или съдържа духовно-модифицирана диалектическа небесност (ДМДН) и колко по-точно..в проценти-%...щото, ако са над 30% - явно нещо му апокалипсва...

Прочее, дебелите по дух са блажни...:3d_146:Само с астрални пости се оправят- ама кой може да се откаже от дневната порция "духовно развитие" и висококалоричната медитацийка между основните хранения.

Редактирано от Кристиян
Линк към коментар
Share on other sites

Докато четях усилите напъни да се разводни темата и да се избяга от "право куме в очите" истините, започнах все по-добре да разбирам мисълта, с която започна тази тема.

Прежалих си времето да пиша за това тук, макар и да знам, че след малко написаното от мен ще бъде удавено в празнословие. Струваше си и само за да си го кажа на себе си...

Та през всички тези дни аз прилагах тази мисъл и я проверявах в неща, които са здраво и сигурно "заземени". Резултатите:

- Умението ни да строим въздушните кули е дар Божи. Даден ни е, за да се учим по-бързо и ефективно и да си помагаме по-успешно.

НО

- само ако го използваме за това, за което ни е даден и докато се учим и си помагаме един на друг и така служим на Бог - - т.е. само докато сме стъпили здраво на земята, на която сме дошли, за да:

- се учим и да служим един на друг и на Бог.

И от въздушните кули, които си построих тази седмица, докато работех честно и почтено на земята, в един момент започнах да виждам неща, които от земята не се виждаха... И като ги видях как се мержелеят, слезнах долу да ги проверя... там бяха... но няма как да се видят докато човек работи само долу... Обаче ако само човек живее във въздушната кула и не я заземява здраво и не слиза на земята редовно и не работи - нищо не вижда освен ... облаци и вятър и своето отражение в тях...

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Обаче ... като гледам всички отричащи земния живот, се държат здраво за него, тук са си, живи и здрави, набират сили, така да се каже, за да могат още по-енергичо да го отричат laugh.gif .

Ха ха ха ха smile.gifthumbup1.gif

Та за третия въпрос.

Тази сутрин се сетих, че всъщност е провокативен.

Та ето малко цитати от любимия на темата "бай" Хермес Триждивелик:

"Вярно е без лъжа, вярно и най-вярно: това, което е долу, е също такова, като онова, което е горе.

И това, което е горе, е също такова, като това, което е долу, за да се изпълнят чудесата на едно-единствено нещо.

И както всички неща са произлезли от едно, от една мисъл, така и всички неща са били породени от едно - от тази воля."

Всичко е едно. Каквото е вън, това е и вътре.

Земното и небесното са едно. Как може да се отрича земното, та така се отрича и небесното.

Квантовата физика и холографската Вселена говорят и за още нещо. Че всеки човек е отражение на цялата вселена.

Ако отричаме част от нея, отричаме себе си. Ей затова последователите на много школи разбират рано или късно какво е това шизофренията smile.gif

И по-надолу в цитатите:

"Баща на всяко съвършенство, на целия свят е той.

Силата му е цяла, ако се обърне към земята.

........

От земята се качва на небето и после слиза на земята и поема силата на горните и долните неща.

Тъй ще имаш славата на целия свят.

И затова всяка неяснота ще бяга от тебе."

Това напомня заглавието на темата smile.gif

Благодаря на Кристиян, че ме подсети за Хермес smile.gif3d_161.gif

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Не ми остава друго, освен да чакам някой от вас да ми обещае още днес да бъда с него в рая.

Но, като се замисля, това няма как да стане, след като никой не се е запътил към Голгота.

На тази земя няма по-здраво нещо от забития в черепния хълм кръст. Но нека не разводняваме темата, след като ние още не сме се отправили нито към пустинята, нито към Кръстителя. И как - този път е непосилен, щом още ни тежат старозаветните скрижали.

Хермес знае за какво говори, или по-точно Пимандър знае. Онзи Пимандър, който съвсем случайно нямаше нищо общо със земята.

Помощта за душите на хората е съвсем друго нещо, особено когато в ръцете сме впрегнали единствено себе си.

Сигурен съм, че всички ще са ни благодарни след като погостуват в нашия дом. Но как се влиза в дома на Отца.

Няма да споменаваме живата вода, за да не разводняваме... Нека сме твърди скали, ако ще и хвърчащи...

Линк към коментар
Share on other sites

"...само хората, които са стъпили здраво на земята, могат да градят въздушни кули..."

Как бихте коментирали този цитат?

Божидар,би ли пояснил източника на този цитат,станал тема тук?

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно ще ми е да ми обясните как вие лично виждате връзката "Голгота - единственият път към рая"?

Линк към коментар
Share on other sites

Божидар,видях ,че си отговорил по-долу,но не мога да редактирам,затова пиша отново.

Цитата е от книга на Тери Пратчет.

Не знам какво е вложил Тери в тази мисъл,но моето мнение по въпроса най-много доближава това на Донка.

Хубав ден на всички строители на въздушни кули и на тружениците ,здраво стъпили на земята.3d_146.gif Последните са в корените на дървото,а първите може би вече ядат сладките му плодове.Кой знае?В една колония от мравки има водачи,има сериозна група опитни работници,има и малки мравчета,които пъплят най-отзад и предимно са заети да изучават новата обстановка,в която най-неочаквано са се появили отскоро.

Линк към коментар
Share on other sites

Не ми остава друго, освен да чакам някой от вас да ми обещае още днес да бъда с него в рая.

Но, като се замисля, това няма как да стане, след като никой не се е запътил към Голгота.

На тази земя няма по-здраво нещо от забития в черепния хълм кръст. Но нека не разводняваме темата, след като ние още не сме се отправили нито към пустинята, нито към Кръстителя. И как - този път е непосилен, щом още ни тежат старозаветните скрижали.

Хермес знае за какво говори, или по-точно Пимандър знае. Онзи Пимандър, който съвсем случайно нямаше нищо общо със земята.

Помощта за душите на хората е съвсем друго нещо, особено когато в ръцете сме впрегнали единствено себе си.

Сигурен съм, че всички ще са ни благодарни след като погостуват в нашия дом. Но как се влиза в дома на Отца.

Няма да споменаваме живата вода, за да не разводняваме... Нека сме твърди скали, ако ще и хвърчащи...

Венци, палмата си е моя tongue.gif . В крайна сметка - кой се занимава с озеленяване: ти или аз; съгласи се, че е нормално да е при мен biggrin.gif .

А иначе съм напълно съгласна с теб. Утре нито ти, нито аз ще отидем в рая (каквото и да означава и каквото и да имаш предвид), утре или ще отидем пак на работа, или да напазаруваме в близкия хранителен магазин или ... др.п. "Как се влиза в дома на Отца." - да, всички се интересуваме. Ако знаеш как - сподели. Иначе мрачни приказки почти всеки от нас е способен да генерира. Ама какъв е смисъла? Ако един човек има да извърви 1000 километра и той в момента е на жалон 200 или 300, тръшкането, че е много, много далеч е ... кажи ми какво е? Дали е полезно? С много тюхкане колко сме не знам къде, какви сме и т.н. дали ще се телепортираме на жалон 900 поне wink.gif. Или може би целта е да се забием още повече там, където сме?!ohmy.gif

А пък такива категорични изявления: Пимандър нямаше нищо общо със Земята! - направо ме респектират. Аз си мислех, че само Лили Иванова е лична позната с Пимандър.harhar.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Интересно ще ми е да ми обясните как вие лично виждате връзката "Голгота - единственият път към рая"?

Привет!

Това, което мога и имам желание да посоча е извадки от Библията и от "Нов библейски речник", писан с консултанти: проф. Н. Шиваров, проф. Сл. Вълчанов, проф Д. Киров, проф. Т. Коев, гл. ас. Клара Стаматова, Таня Петрова...

Библията:

Матей 27:33

И като стигнаха на местото нарицаемо Голгота, което се тълкува Лобно Место,

Марк 15:22

И завождат Исуса на местото Голгота, което се тълкува Лобно Место.

Йоан 19:17

И носеше кръста си, и излезе на местото нарицаемо Лобно, което по Еврейски се казва Голгота

"Нов библейски речник" относно думата "Голгота":

Названието се среща в Мат. 27:33 и произхожда от арам. гулголта - "череп" (гр. кранион 2898, лат. calvaria). Превежда се "Лобно място" (Лука 23:33).

Съществуват три предположения за произхода на името:

1. Там са открити черепи.

2. Това е място за изпълнение на смъртни присъди.

3. Формата му наподобява череп.

Единствените сведения, които дава Писанието, са че Голгота е доста известно място, намира се извън Йерусалим, вероятно недалеч от градската порта и главния път, и наблизо има гробница...

Според мен, за да се разбере що е то Голгота, то е добре първо да се дадат някакви определения на други думички и термини, като например:

"Рай"

"Царство Божие"

"Йерусалим"/"Горният Йерусалим"

"човек"

Тук, в темата ще дам още една извадка от "Нов библейски речник", която е свързано с думата "Йерусалим":

Име

Значението на името не е установено със сигурност. В СЗ на еврейски то обикновенно се пише като йерушалаим (3389), формата обаче е неправилна, тъй като в еврейския не може да има две последователни гласни. Това е преодоляно в по-късния еврейски, като е добавена буквата "й", при което се е получило йерушалайим, форма която се среща няколко пъти в СЗ, например в Йер. 26:18. Тя вероятно се е възприемала като двойствено число на съществителното (тъй като окончанието - айим е именно форма за двойствено число), а градът се е смятал за състоящ се от две части. (По същия начин в двойствено число е и еврейското название на Египет - мицраим.) Но почти няма съмнение, че на еврейски първоначалната форма е била йерушалем, за което свидетелстват съкращението шалем - 8004 (бълг. "Салим") в Пс. 76:2 (СИ - Пс. 75:2) и арамейската разновидност на името йерушлем, употребена в Езд. 5:14 и т.н.

Названието е предизраилско и се появява в египетските Заклинателни текстове (ХІХ-ХVІІІ в. пр. Хр., очевидно в разновидността Рушалимум) и по-късно в арамейски писмени паметници (като Урасалим или Урисалимму). Обикновенно се смята, че първата част от името означава "основа", а втората съставка, макар и сходна с еврейския корен за "мир", вероятно в началото се е отнасяла за ханаанското божество "Шалем". така първоначално думата може би е означавало "Шалемова оснава", но с времето втората съставна част е започнала да се свързва в юдейското съзнание с "мир" (евр. шалом - 7965)1 ср. Евр. 7:2.

В новозаветния гръцки названието се предава с транслитерация по два различни начина - Хиеросолюма (като в Мат. 2:1) и Хиерусалем (като в Мат. 23:37) Второто очевидно е съвсем близко до произношението на еврейски и по една случайност дава допълнителни свидетелства за "е" като първоначална последна гласна. Първото е преднамерено елинизирано, така че думата да звучи като гръцка: първата и част веднага извиква в съзнанието гръцката дума хиерос - "свят", "свещен", а не е изключено и цялото да се е възприемало смисловно като "свещен Салим". В Септуагинта се среща само формата Хиерусалем, а гръцките антични писатели (напр. Полибий; също важи за автори, които пишат на латински, напр. Плиний) употребяват Хиеросолюма. (На български език името Йерусалиме възприето според византийското произношение.)

В Ис 52:1 Йерусалим е описан като свят град, име което получава и до днес. На еврейски словосъчетанието е ир хак-кодеш - букв. "град на светостта". Йерусалим е получил такова название вероятно защото в него се намира храмът, светилището, където Бог благоговява да се среща с народа Си. Така освен "святост" думата кодеш започва да означава и "светилище". За юдаизма Йерусалим е светият град, който няма равен. След като виждат, че земния град е далеч от съвършенство, ап. Павел и ап. Йоан съвсем естествено наричат мястото, където Бог пребъдва в истинска святост, "горния Йерусалим" (Откр. 21:2).

Голгота, "лобното място" е хълм в град Йерусалим.

Ако приемем, че цялата Библия има своите аналогии в микрокосмосът наречен "човек" и ако допуснем че тя е "многопластова" относно значение и тълкувание, каквото е мнението и на такива като Ориген:

Ориген вслед за Филоном Александрийским разрабатывал доктрину о трёх смыслах Библии:
  • «телесном» (буквальном)
  • «душевном» (моральном)
  • «духовном» (философски-мистическом), которому отдавалось безусловное предпочтение.

, то ще е добре за нас да си отговорим на въпроса - кое в нас самите е аналогично на Йерусалим. Тогава може би ще разберем и какво по същината си би могло да означава "Голгота".

Линк към коментар
Share on other sites

А пък такива категорични изявления: Пимандър нямаше нищо общо със Земята! - направо ме респектират. Аз си мислех, че само Лили Иванова е лична позната с Пимандър.harhar.gif

Просто го разглеждам като литературен герой, чийто епос (Корпус херметикум) съм чел множество пъти (и ще продължавам).

Интересно ще ми е да ми обясните как вие лично виждате връзката "Голгота - единственият път към рая"?

Лука 23:

39 И един от обесените злодейци Го хулеше, казвайки: Нали си Ти Христос? Избави Себе Си и нас!

40 А другият в отговор го смъмра, като каза: Ни от Бога ли се не боиш ти, който си под същото осъждение?

41 И ние справедливо сме осъдени, защото получаваме заслуженото от това, което сме сторили; а Този не е сторил нищо лошо.

42 И каза: [Господи] Исусе, спомни си за мене, когато дойдеш в Царството Си.

43 А [Исус] му рече: Истина ти казвам, днес ще бъдеш с Мене в рая.

Да кажа и за разните думички, че дори и за тях сме плитки...

Лобното място чисто и просто се намира сред лобовете - в главата, там се издига кръстът.

Йерусалим е изявата на микрокосмоса. Да напомня, че откровението ни води към Нов Йерусалим.

Редактирано от Венцислав_
Линк към коментар
Share on other sites

Лука 23:

39 И един от обесените злодейци Го хулеше, казвайки: Нали си Ти Христос? Избави Себе Си и нас!

40 А другият в отговор го смъмра, като каза: Ни от Бога ли се не боиш ти, който си под същото осъждение?

41 И ние справедливо сме осъдени, защото получаваме заслуженото от това, което сме сторили; а Този не е сторил нищо лошо.

42 И каза: [Господи] Исусе, спомни си за мене, когато дойдеш в Царството Си.

43 А [Исус] му рече: Истина ти казвам, днес ще бъдеш с Мене в рая.

Венци и ти като Кристиян даваш чудесни цитати и наклони на темата:)

Ето, просто си е очевадно: Разбойникът ще иде в Рая, защото си е получил заслуженото на земята и се е покаял за това ("ние справедливо сме осъдени, защото получаваме заслуженото от това, което сме сторили").

Мисля, че е по-ясна вече ролята на земята. Тук най-малкото се трупа опит, който другаде няма къде да се натрупа.

А и какъв е смисъла на Голгота. Нима Спасителят не дойде на земята, за да спаси хората чрез жертва тук на земята?!

Нима не е близко да акъла, че само тръгвайки от земята може да се получи "спасение"?!

Линк към коментар
Share on other sites

Гост
Тази тема е затворена за писане.

×
×
  • Добави...