Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Цветотерапията на д-р Бах. Колко често я ползвате? С какви резултати?


Recommended Posts

Аз също имам опит с цветотерапията на Бах. постигат се добри резултати, този метод действа много меко и нежно, хармонизира най-фините тела, балансира много бързо. Необходимо е само точна преценка на необходимата комбинация комбинация от есенции, а това зависи както от терапевта така и от желанието на пациента да се довери и сподели. Вече е доказано че не се антидотира от нещо. Необходимо е само да се даде начален тласък на жизнената сила, и в последствие - проследяване.

Моля в тази тема да споделите своя опит с цветотерапията на д-р Бах.

Колко често я използвате? С какви резултати?

Споделете конкретни случаи, с които сте си помогнали.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, но да уточня и това - за разлика от класическата хомеопатия, където често лекарствата се дават рядко и се разчита на инерцията след тласъка на жизнената сила, тук обикновено е важно да се вдземат капките редовно, поне 2-3 седмици, и после да се прецени накъде и как :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Здравейте, добри хора!

Искам да споделя относно баховите капки... Чувствам енергиите на растенията и директно в природата и в саксиите вкъщи. Както и тази на животните и хората. На местата и т.н. Обичам природата и се зареждам в нея. Вярвам и в принципа на цветотерапията. Обаче не ми действа. Не си измислям, просто ефект върху мен нямат. Същото е и с хомеопатията - никога и за каквото и да е било не ми е помагала ни най-малко дори. Сякаш нещо в мен директно отхвърля такова въздействие - просто не го допуска, дори емоционално да съм напълно разтворен за него, да вярвам в него, да разчитам на него и т.н. Нещо в енергията ми директн отхвърля енергийните въздействия, били те добри или не. Знам го, чувствам го. Същото това свойство на енергетиката ми обаче ми разрешава да бъда в досег с много емоционални трудности, да направя каквото мога за човека да се справи с тях, да резонирам плътно с него, но без да прихващам от състоянието му. Енергията, зад всякакво мислене и чувстване, автоматично изхвърля за мигове, минути или в най-лошия случай за часове всичко. Това е самонаблюдението ми - пиша го като страничен зрител над себе си. Това същото качество на енергетиката ми обаче не ми позволява и да се ползвам от такива прекрасни методи като цветотерапията, хомеопатията или прана лечението ... В природата обаче е друго - там резонирам с растенията, с енергията въобще, преливам се с нея и т.н. Не и с тези методи обаче...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, добри хора!

Искам да споделя относно баховите капки... Чувствам енергиите на растенията и директно в природата и в саксиите вкъщи. Както и тази на животните и хората. На местата и т.н. Обичам природата и се зареждам в нея. Вярвам и в принципа на цветотерапията. Обаче не ми действа. Не си измислям, просто ефект върху мен нямат. Същото е и с хомеопатията - никога и за каквото и да е било не ми е помагала ни най-малко дори. Сякаш нещо в мен директно отхвърля такова въздействие - просто не го допуска, дори емоционално да съм напълно разтворен за него, да вярвам в него, да разчитам на него и т.н. Нещо в енергията ми директн отхвърля енергийните въздействия, били те добри или не. Знам го, чувствам го. Същото това свойство на енергетиката ми обаче ми разрешава да бъда в досег с много емоционални трудности, да направя каквото мога за човека да се справи с тях, да резонирам плътно с него, но без да прихващам от състоянието му. Енергията, зад всякакво мислене и чувстване, автоматично изхвърля за мигове, минути или в най-лошия случай за часове всичко. Това е самонаблюдението ми - пиша го като страничен зрител над себе си. Това същото качество на енергетиката ми обаче не ми позволява и да се ползвам от такива прекрасни методи като цветотерапията, хомеопатията или прана лечението ... В природата обаче е друго - там резонирам с растенията, с енергията въобще, преливам се с нея и т.н. Не и с тези методи обаче...

Привет, добри човече! :)

Ами случва се, да. Като се затвориш за Бах капките и те не ти действат.

И това не е страничен ефект на някаква по-особена енергетика, а несъзнавано решение да не позволиш да действат. А пък обяснението, че поради по-специфична енергетика, която ти помага за много неща, ама видиш ли страничен ефект е, че пречи на капките на Бах, е обяснение, което както и сам би се сетил е самозалъгване за истинската причина.

Капките на Бах действат като подпомагат осъзнаването. Ако човек твърдо е решил да потисне някои неща в себе си, за да не излязат, за да не изрази нещо, за да не ги осъзнае, то няма да им позволи да действат. Както няма да позволи и на други методи и средства да действат, не само на Бах капките. Случва се. Всеки пази нещо в себе си силно или не толкова силно.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, щом знаеш как стоят нещата в мен по-добре от мен и заявяваш това Е така, онова онака, хубаво - радвам се на увереността ти! Не само баховите капки - въобще енергийни въздействия понасям с лекота, а отвътре напира нещо, което чисти бързичко. Но, естествено, че разсъжденията ти не са свръхобобщено пожелателно скачане към заключения на базата на слагане на теленце под вола, идващо от собствените ти разбирания и проектирано едно към гьотере . Не, не са плод на "чиста увереност", ей така, защото така си мислиш - ти разбира се, че ме познаваш добре и естествено, че по-добре от мен знаеш фактите около мен... Който си знае, си знае. ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Аз не искам да намаля гордостта от енергетиката ти, а ти излагам един възможен вариант (най-вероятния) защо капките може да не действат :)

Ти сам го казваш: "Сякаш нещо в мен директно отхвърля такова въздействие - просто не го допуска, дори емоционално да съм напълно разтворен за него, да вярвам в него, да разчитам на него и "

Вътрешно отхвърляш въздействието. Няма какво толкова да те познавам след като само ти се е изплъзнало на теб самия :)

А и сам знаеш, че човек има доста причини да не види себе си така, както би го видял страничен наблюдател.

Линк към коментар
Share on other sites

Може и несъзнавано решение да е... :) Но върши работа. А към цветотерапията: респект ! :3d_071:

Редактирано от Орлин Баев
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Вчера ми подариха спешните капки на Доктор Бах. За първи път ги виждам. На опаковката пише, че не може да се приемат повече от 7 дни. Така ли е? И ми е любопитно за 7 дни какъв лечебен ефект ще има. Не е ли много кратък периодът. :3d_035:

Линк към коментар
Share on other sites

Вчера ми подариха спешните капки на Доктор Бах. За първи път ги виждам. На опаковката пише, че не може да се приемат повече от 7 дни. Така ли е? И ми е любопитно за 7 дни какъв лечебен ефект ще има. Не е ли много кратък периодът. :3d_035:

Спешните капки са за спешни случаи. Шок, травма, събуждане от безсъзнание, голямо психическо или физическо натоварване. Спомагат за бързо връщане в съзнателно състояние и за по-лесно преминаване и интергиране на травматичното събитие, за да не остават неща, които после биха се лекували дълго време.

И не са 7, а най-добре само 3 дена като след това човек да мине на комбинация, която си е негова лична приготвена специално за него.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

И как да си я приготвя тази лична комбинация. Това нещо като хомеопатията ли е?

Прочети темите за Терапия на Бах тук във форумите и не само тук

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, alinnna!

Спешните капки (Rescue remedy) на д-р Бах действат много бързо и служат точно за това,което пише Божидар - вкл. за преодоляване на панически атаки и всевъзможни пристъпи на агорафобия, клаустрофобия и т.н., стресови ситуации от всякакъв тип. Указано ли е на опаковката как да се приемат? По принцип, когато човек е много на зор, си капва директно от шишенцето 1-3 капки под езика; внимава се отвора на шишенцето да не се докосва до нищо - пръсти, устни, език ... Може да се взема по този начин през няколко минути, докато отшуми пика на кризата; след това приема се разрежда във времето или човек си приготвя чаша с вода, в които е капнал 2-4 капки и ще отпива от тази чаша, докато нещата се нормализират достатъчно. В този смисъл спешните капки се приемат само при нужда, на момента, а не е добре и няма смисъл да се пият дни наред.

Иначе - да, подобно е на хомеопатията, но не съвсем. Хубаво е да се спазват принципите на приемане и антидотиране известни от хомеопатията. За приготвянето на лична смес е добре да си запозната с всичките 36 есенции на д-р Бах и да се прецениш максимално безпристрастно - като тип човек, характер, особености, какво е на дневен ред за преодоляване ... такива неща.

Успех!

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

Божидар, съдейки по това, което прочетох във връзка с темата стигнах до извода, че за да съм способна сама да си направя лична комбинация, трябва да завърша специализиран курс. Така ли е, или не съм напълно права? И не разбрах откъде могат да се намерят отделните 36 есенции за да се направи тази комбинация.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще си позволя аз да отговоря. Не, не е задължително да е завършен курс, човек може да разчита и на интуицията си; не случайно има и такива методи за определяне на есенциите - примерно на човека се показва съответното растение, дали на живо или рисунка, снимка, оказва се, че хората ги привличат тъкмо нужните им видове :)

Иначе в България за доставка на есенциите може да се потърси на сайта на д-р Пашкулев; той самият също може да помогне в изготвянето на индивидуална смес.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Вчера ми изпратиха от Варна няколко шишенца с различни капки на Бах. Едното е за трудно заспиване. Понеже имам много сериозен проблем със съня. Тези капки кога започват да действат?

Линк към коментар
Share on other sites

Вчера ми изпратиха от Варна няколко шишенца с различни капки на Бах. Едното е за трудно заспиване. Понеже имам много сериозен проблем със съня. Тези капки кога започват да действат?

Когато ви направят точната комбинация, точно за вас, която ви е нужна в точно този момент :)

Готовите комбинации не помагат на всички.

Освен това със всяка точна комбинация вървят и положителни утвърждения, и съпътстващи двигателни препоръки, които са част от лечението.

Редактирано от БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Те са направени точно за мен. Доста подробно обясних по телефона какви са ми проблемите, защото в основата на безсънието стои и сериозна депресия. Но ги пия 3 дни, а още няма ефект. Дали проблемът не е, че заедно с това пия и антидепресанти?

Линк към коментар
Share on other sites

Готовите комбинации не помагат на всички.

Освен това със всяка точна комбинация вървят и положителни утвърждения, и съпътстващи двигателни препоръки, които са част от лечението.

линкче? не знаех,че има "не" готови- виждала съм ги в аптеките в шишенца

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте,

 

Случайно попаднах на този форум и мисля, че точно тук бих могла да получа отговорите, на това което търся от близо две години. Аз съм майка на близнаци - момчета, палави и доста разсеяни. В момента са в първи клас. Както може би се досещате, имаме известни трудности в училище, но те не са свързани със самото усвояване на учебния материал. Свързани са по-скоро с тяхната емоционалност, която е доста повишена.

 

Случайно попаднах на информация за капките на д-р Бах, първоначално купих от готовите капки за концентрация, но не мисля че имаше особен ефект. След това започнах активно да чета, да купувам литература по въпроса и така успях да направя за тях комбинация, която да отговаря на техния темперамент и симптоматика.

 

Може ли да ми кажете, кога точно започват да действат капките /знам, че по принцип нещата са индивидуални/, какви могат да бъдат т.нар. лечебни кризи, кога отшумяват.

 

 

И най-важният ми въпрос е - дали мога да разчитам на съвет, ако споделя в по-големи детайли проблемите на децата си, какви са правилните комбинации и как най-точно да се ориентирам, при избора им.

 

Благодаря предварително.

Линк към коментар
Share on other sites

Капките действат бързо; зависи наистина от много неща, но ефектът започва да се усеща от няколко минути до максимум няколко дни след първия прием. Лечебни кризи по правило няма; по-скоро ако има нещо подобно на криза, то може би е взета твърде неподходяща комбинация.

Изборът на капки - аналитичен (с подробно интервю) или интуитивен (препоръчителен според мен).

Иначе не мога да дам конкретни препоръки за ориентация, по-скоро мога да кажа каква честа грешка правят хората - при определянето на капките изхождат от идеята какъв би трябвало да е човека, а не какво е най-добро/подходящо за него. Но това е все едно, ако имаме кон, да се опитваме да го направим орел, а не великолепен жребец :)

Линк към коментар
Share on other sites

Много ви благодаря за своевременният отговор. Получих полезна информация, но кажете ли, как да реша кое е по-добро???? Мисля си, че детето ми е прекалено емоционално и има моменти, в които не може адекватно да изрази емоциите си, в следствие на което той е обект на подигравки от връстниците си. Аз лично мисля, че е по-добре за него, да го насочвам към спокойствие, търпение и да включа и елексира  Impatient. Това правилно мислене ли е от моя страна или пак не съм на прав път ???

 

Благодаря много за вниманието.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, импациенса е показан при нетърпение, бъбривост, нестабилност ... Но дали точно това е добро за него, не мога да кажа на 100%.

Проблемът е в това, че често причината е съвсем друга, но като външна изява се проявява това, което наблюдаваме; включително едни и същи външни прояви са породени от различни причини. По принцип децата са много видимо емоционални, не за друго, ами защото не са свикнали да прикриват емоциите си, както повечето възрастни. Да бъде човек емоционален не е по принцип нещо лошо, напротив. А изразяването на емоциите се научава, предимно от най-близкото обкръжение. Има ли около детето хора с неуравновесено поведение? Показвайте му вие конструктивни и полезни начини на реакция.

Ако вече сте давали известно време импациенс, как реагира детето след приема, забелязвате ли някаква разлика в реакциите, разсъжденията, поведението? Както вече казах, става въпрос за не повече от няколко дни след това.

Или пък дайте по-точно описание на детето, за да се опитаме да помогнем.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте отново Диана,

 

Безкрайно съм ви благодарна, че се отзовавате на моите въпроси. Относно това, дали забелязвам промяна, след като съм давала Impatients, не мога да твърдя с абсолютна сигурност, защото освен нея, в комбинацията имаше още 5 други цветни елексира на д-р Бах. Мисля си, че има промяна, след като давам тези капки. Дано не е самовнушение от моя страна, защото и това е възможно.

 

Децата ми са близнаци, като бяха малки, бяха много буйни, неспокойни и агресивни. Смело мога да кажа, че огромна част от поведенческите им проблеми се преодоляха с възрастта и с доста разговори и внимание от моя страна. Вече са първи клас, но един проблем - този със свръхемоционалността и разсеяността си остава.

 

Да разкажа повече за единият ми син, с който имам по-голяма грижа в училище - има нисък праг на дразнимост, често говори без да спира, докато не си каже, това което си е наумил. Малко е странен, не е като другите деца - обича да е център на внимание, обича все него да вдигат в час, понякога така се размечтава, че дори започва да издава такива едни странни звуци ... Не е много социален, ако някой или някоя ситуация е извън неговия контрол или не става на неговото, има моменти в които се ядосва ужасно много, склонен е за секунди да избухне, да блъска и крещи, след това се успокоява и съжалява. В клас, когато другите работят, той или си играе с моливите или лежи на чина и мечтае. Ако го вдигнеш да чете - ще чете отлично, ако го накараш да направи диктовка - ще я направи отлично и без грешка, ако го питаш за въпроси от урока - ще ти отговори правилно, но не се включва в колективните занимания. Дори и при физическите игри, той се откроява със странно поведение, защото не умее да губи и се опитва да контролира игрите. А така често го изключват от играта. Това също го разстройва.

 

У дома, когато трябва да пишем домашни - също ги пише много бавно, много е разсеян и вечно се рее в облаците. Иначе е много обичлив, много артистичен, чувства вина и е готов да приеме наказанието без драми. Все по-често усещам, че започва да вниква в смисъла на разговорите ни и си взима поука. Но моето огромно желание е, да се опитам да му помогна с концентрацията, импулсивността, която вече трябва да е опитомил на тази възраст и да бъде по-социален с децата.

 

Относно това, дали у дома има примери с хора, които лесно избухват - боя се че да - ежедневието на възрастните също е стресиращо и често се е случвало да реагираме по не най-правилния и красив начин, спрямо негативните случки. Благодаря ви, че ми обърнахте внимание !!!

Редактирано от mama na dvama
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...