Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Попитай Бах Терапевт. Задай въпрос за цветолечението на д-р Бах тук.


Recommended Posts

Моля задайте своите въпроси относно есенциите на д-р Бах и тяхното приложение в тази тема.

На вашите въпроси ще отговаря clematis (д-р Тодор Господинов), който е лекар с повече от 16 години опит в прилагането на цветотерапията, включително като монотерапия.

Преди да зададете въпрос е добре да се запознаете със следните материали:

Есенциите на д-р Бах. Често Задавани Въпроси - част 1

Есенциите на д-р Бах. Често Задавани Въпроси - част 2

Есенциите на д-р Бах. Често Задавани Въпроси - част 3

По възможност задавайте по един въпрос на във всяко мнение и изчакайте да получите отговор преди да пуснете следващ въпрос. :) Поставяйте конкретни въпроси главно свързани с конкретни ситуации.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, clematis!

Интересувам се от монотерапията с есенциите на д-р Бах, за която прочетох в предоставените материали. Кога/при кои случаи е по-подходяща, при всички хора и етапи от живота ли е възможна като приложение? Какво може да се очаква като резултат?

И ... сигурно е много по-съществено да се подбере точната есенция, отколкото когато се прави индивидуална смес.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте,

Моля за отговор на следния въпрос:

Помагат ли цветовете на д-р Бах при увеличени лимфни възли на врата и бучки по главата, отзад на тила?

Предполагаемите причини са силен стрес от работа, смяна на жилище.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Моля за отговор на следния въпрос:

Помагат ли цветовете на д-р Бах при увеличени лимфни възли на врата и бучки по главата, отзад на тила?

Предполагаемите причини са силен стрес от работа, смяна на жилище.

По-вероятна причина е тлеещо възпаление или предиспозиция, и това конкретно състояние допълнително да е влошено и отключено от стрес.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Капките на д-р Бах,

могат ли да ми помогнат да се излекувам от алергичната си астма...?

и кой може да ми каже как точно се пият, ако могат да помогнат...?

Благодаря :)

Редактирано от pass_to
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Капките на д-р Бах,

могат ли да ми помогнат да се излекувам от алергичната си астма...?

и кой може да ми каже как точно се пият, ако могат да помогнат...?

Благодаря :)

Ще си позволя аз да отговоря.

Да, могат по принцип, но бързам да кажа, че няма една конкретна есенция, която да е специално за астма примерно. По-скоро ще се наложи да се подберат такива есенции, които да помогнат за преодоляване на причините, предизвикали астмата.

Изготвената индивидуална смес или пък отделна есенция обикновено се приема по 3-4 пъти на ден, по 2 до 4 капки в чаша вода, преди хранене и преди сън. Понякога, примерно при остро, критично състояние, криза и др.п. може да се приемат по няколко капки през няколко минути, включително неразредени във вода, а директно от шишенцето, докато се почувства подобрение на състоянието, след което приемът на капките се разрежда.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Моля за отговор на следния въпрос:

Помагат ли цветовете на д-р Бах при увеличени лимфни възли на врата и бучки по главата, отзад на тила?

Предполагаемите причини са силен стрес от работа, смяна на жилище.

Да, има есенции, които са подходящи именно в такива трудни периоди с промени в живота, които да подпомогнат преходния период.

Такива са например - орех, маслина, мимулус, гарвански лук ... Но пак е специфично; или поне към няколко от изброените може да се прибави още някоя есенция, характерна именно за вас и за конкретния случай.

При такова соматизиране на проблема, може да се прилага и външно намазване с приготвената индивидуална смес.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте!

Никога не съм използвала есенции досега, така че съм съвсем боса по въпроса :) Бих искала да задам няколко въпроса, които не срещнах, когато преглеждах често срещаните въпроси. Ето ги и тях:

- Коя есенция или комбинация от есенции се използва при наркотични зависимости (конкретно: алкохолизъм и тютюнопушене)?

- Препоръчването на определени есенции индивидуално ли е? Т.е. трябва ли задължително първо консултация със специалист, както при хомеопатията, или просто може да се препоръча есенция за конкретен проблем, независимо от личностните особености?

- Откъде могат да се купят есенции, които със сигурност не са фалшиви (предполагам, че истинските по-трудно се намират, както е и с етеричните масла)?

Благодаря за вниманието!

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Zenda!

И аз се чудя, защо в България са толкова слабо популярни есенциите.

На първия въпрос - няма такава специфична есенция, макар че някои автори могат да споменат примерно габър или джанка. Проблемът е там, че всеки човек си има специфични особености, въпреки че външната изява е една и съща - примерно тютюнопушене.

По принцип есенциите могат да се предпишат по два начина - след интервю, както при хомеопатията, макар че е различно и интуитивно, ако предписващия има такава способност или ако пациентът има силна интуиция, като се използват различни методи, примерно на пациента се дава да разгледа снимки на растенията и той определя кои му харесват/от кои се чувства "привлечен" и др.п.

Каква е разликата с хомеопатията при определянето на индивидуалните есенции - определяне на есенциите след известен период от време отново налага контакт с пациента. Това е така, защото той евентуално е отработил нещата, които са били "на дневен ред" при него предишния път, при предишния прием на капките; но психиката ни е като люспите на глава лук, ако мога така да се изразя. Като разчистим/хармонизираме най-горния слой, под него се показва друг, в който има други положителни и отрицателни моменти и вече проблемите ни са проявление на тях. Правим разчистване/хармонизиране на по-долния пласт - разбира се, ако искаме и ако се налага - след това на по-долния и т.н.; всички знаем колко дълбоко и необятно е както съзнанието, така и подсъзнанието.

Могат да се дадат и есенции за належащ конкретен проблем, особено ако е нещо внезапно и остро, но то е по-скоро като временна първа помощ. За хронични проблеми, към които спада и зависимостта, за която питаш, е много по-ефикасно да са индивидуално избрани есенциите.

В България есенциите могат да се закупят от д-р Пашкулев (може да се открие в нет-а). Аз ги ползвам, според мен са добри, действат. Иначе могат да се изпишат от чужбина - мога да дам адрес в Англия:

Messrs. Keene & Ashmell

38 New Cavendish Street,

London, №1, Great Britain

Messrs. Nelson & Co. LTD

73 Duke Street

Grasvenor Square

London W.I. Great Britan

Доколкото ми е известно отделни есенции или целия комплект от 38 могат да се закупят свободно от аптеки в много западноевропейски страни.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Да, може да помогне, но зависи на какво ниво в психиката е заложено заекването. Казвам това, за да не се очкават чудеса и моментален ефект. Ако е отскоро и придобито в по-голяма възраст, в следствие на някакъв стрес примерно, то преодоляването ще е по-бързо. Хубаво е и човека да има желание да затвърждава съзнателно резултатите от приемането на капките, иначе след време може да се върне проблема (това е валидно за всичко, не само за заекване).

Линк към коментар
Share on other sites

Значи ето какво намерех в интернет

МИМУЛУС - всякакъв страх от известни причинители

Физически симптоми при ,които помага есенцията:

Хронични болки в гърба , плахост ,срамежливост ,лесно се изчервяват ,заекват от страх ,болнавост ,често имат истеричен смях ,клаустрофобия ,сценична треска ,чести бронхити, алергии(често в основата на някаква алергия стои СТРАХА)

Това са вид есенци ако ги има в аптеките тях ли да взема ? А относно заекването аз съм на 16 години и от 8-9 годишен заеквам.Предизвикано е от стрес

Линк към коментар
Share on other sites

В аптеките май няма да ги намериш. Свържи се с д-р Димитър Пашкулев (има и сайт в нета), включително и за да се консултираш.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Моя близка страда от ендометриоза на матката от дълги години, но напоследък проблемите й се усложняват с образуване на двукамерна киста около левия яйчник. Има ли шанс есенциите на Д-р Бах да й помогнат и как?

Линк към коментар
Share on other sites

Моя близка страда от ендометриоза на матката от дълги години, но напоследък проблемите й се усложняват с образуване на двукамерна киста около левия яйчник. Има ли шанс есенциите на Д-р Бах да й помогнат и как?

Есенциите на Бах въздействат много позитивно и лекуват психо-емоционални състояние.

За конкретния случай ефетивно би въздействало подходящото хомеопатично лечение.

Редактирано от Alexander
Линк към коментар
Share on other sites

Има ли подходящи есенции за колики при бебе на 2-3 месеца? Позната ми каза, че е ползвала успешно "рескю ремиди" (не съм сигурна в точното название). Всъщност напоследък си задавам въпроса въобще има ли смисъл да се прилага каквото и да било при колики или е най-добре да се остави естествено да отмине процеса по настройка на организма?

Благодаря предварително за отговорите!

Линк към коментар
Share on other sites

Има ли подходящи есенции за колики при бебе на 2-3 месеца? Позната ми каза, че е ползвала успешно "рескю ремиди" (не съм сигурна в точното название). Всъщност напоследък си задавам въпроса въобще има ли смисъл да се прилага каквото и да било при колики или е най-добре да се остави естествено да отмине процеса по настройка на организма?

Благодаря предварително за отговорите!

Намерили сте отговора във въпросът ви.Каквито и лекарства да давате на детето ,коликите ще си продължът до като не отмине процеса.Но, може да ги направите по естествен път-по приемливи и хармонични за бебчето, като му помогнете с Rescue Remedy(Спасителна смес)Ако майката кърми бебето не е нужно да се дават на него , достатъчно е мамчето да се `подкрепи` с тях.И всичко ще се случи и отмине плавно и без излишни безсъния

Редактирано от tintet
Линк към коментар
Share on other sites

Има ли подходящи есенции за колики при бебе на 2-3 месеца? Позната ми каза, че е ползвала успешно "рескю ремиди" (не съм сигурна в точното название). Всъщност напоследък си задавам въпроса въобще има ли смисъл да се прилага каквото и да било при колики или е най-добре да се остави естествено да отмине процеса по настройка на организма?

Благодаря предварително за отговорите!

Намерили сте отговора във въпросът ви.Каквито и лекарства да давате на детето ,коликите ще си продължът до като не отмине процеса.Но, може да ги направите по естествен път-по приемливи и хармонични за бебчето, като му помогнете с Rescue Remedy(Спасителна смес)Ако майката кърми бебето не е нужно да се дават на него , достатъчно е мамчето да се `подкрепи` с тях.И всичко ще се случи и отмине плавно и без излишни безсъния

tintet, благодаря за бързия отговор! За съжаление нямам кърма и не кърмя! Как да давам на бебето от капките - по схема или само при криза (преди, по време или след кризата? преди или след храна)?

Може би е добре да уточня, че тя рядко има кризи с много силни болки, при които плаче силно. Но почти постоянно е неспокойна, с неразположение, усеща се къркорене и движение на въздуха в червата. От това не успява да заспи дълбоко и дори насън леко простенва.

Линк към коментар
Share on other sites

Има ли подходящи есенции за колики при бебе на 2-3 месеца? Позната ми каза, че е ползвала успешно "рескю ремиди" (не съм сигурна в точното название). Всъщност напоследък си задавам въпроса въобще има ли смисъл да се прилага каквото и да било при колики или е най-добре да се остави естествено да отмине процеса по настройка на организма?

Благодаря предварително за отговорите!

Намерили сте отговора във въпросът ви.Каквито и лекарства да давате на детето ,коликите ще си продължът до като не отмине процеса.Но, може да ги направите по естествен път-по приемливи и хармонични за бебчето, като му помогнете с Rescue Remedy(Спасителна смес)Ако майката кърми бебето не е нужно да се дават на него , достатъчно е мамчето да се `подкрепи` с тях.И всичко ще се случи и отмине плавно и без излишни безсъния

tintet, благодаря за бързия отговор! За съжаление нямам кърма и не кърмя! Как да давам на бебето от капките - по схема или само при криза (преди, по време или след кризата? преди или след храна)?

Може би е добре да уточня, че тя рядко има кризи с много силни болки, при които плаче силно. Но почти постоянно е неспокойна, с неразположение, усеща се къркорене и движение на въздуха в червата. От това не успява да заспи дълбоко и дори насън леко простенва.

по - схема е добро начало 4 х 1,2 капчици във лъжичка с вода

Другият начин е да сложиш 3,4 капчици RRemedy във шишенцето с което даваш водичка и така на определени интервали да предлагаш да си отпива(предпочитам този вариант)

Отделно от това можеш да правиш компресчета на коремчето(върху топла и мокра кърпичка, накапи 3,4 капки RRemedy и го сложи за няколко минутки на коремчето на бебето.)

п.п. Не забравяй да го гушкаш през цялото това време .Това ще свърши голяма част ,от тази подкрепа:angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Здравейте , аз искам да попитам кои точно комбинации от есенции са подходящи за преживяно насилие ,потискане и задържане на емоции,недоверие ,безчувствие и апатия,самозатваряне,изолиране,страх,пасивност и неувереност ? Тези подходящи ли са като комбинация : holly , larch , mimulus,star of bethlehem

Редактирано от omen
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте omen,

Есенциите подходящи за подобно състояние са Star of Bethlehe|, Agrimony, Wild Rose, Mimulus, Larch...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Кои капки трябва да взема,за да ме осени прозрение по въпроса какво ми е призванието в професията и да успея най-накрая да открия подходяща за мен професия, която да ме удовлетворява? Колкото и да съм мислила по въпроса, изобщо нищо не мога да измисля. Само ще спомена, че съм работила едно и също нещо през живота си, но понеже имам Уран във 2-ри дом, който дава нестабилност в доходите и професията, затова често съм сменяла работното си място, но не и професията.

От това, което четох научих, че Дивият овес - овсига, е точно за такива случаи. Но ще трябва ли и още нещо?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...