Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Имат ли животните самосъзнание?


Виктор

Recommended Posts

Гръбначния стълб при хората е вертикално разположен. Сочи нагоре.
А за кенгуруто как стои въпроса? То дори не е бозайник.

Въобще за съзнанието и за самосъзнанието при животните много можем да си говорим, но човечеството е още далече от истината. Та ние още не познаваме и общуването им, не сме излезли от дарвиновата теория за първосигналната система, не разгласяваме, че животните разбират езика ни , а ние техния-почти не...Ние не познаваме достатъчно и нашата собствена чавешка психика, съзнание и самосъзнание. Напред е времето!

Да :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Кенгурто си е бозайник и още как.

Хайде бегом до Австралия да видиш, че родения зародиш бозае от цицката вътре в торбата

А животните имат тела само до Астралното , сиреч нямат Увствено тяло с какво да се самоосъзнаят.И за това слушат само инстинктите си. Само това имат. За това са животни.

Линк към коментар
Share on other sites

Казват, че животните имат колективна душа, но въпреки това наблюденията ми са доказали, че всяко едно животно изпитва чувства, емоции, страда, преминава през радост, тъга. Освен това са много по интуитивни от хората и това им помага. Когато едно животно е болно никога не се храни , а ние какво правим - лекарите ни съветват да ядем силна и питателна храна. Животните никога не смесват храните си - ядат или само семенца, или само плодове, или само тревички, а ние ядем супи, манджи, салати, десерти поляти с обилно количество течности наведнъж.

Женската в природата никой не я учи как да роди малките си, как да прегризе пъпната им връв, как и кога да ги кърми, а жената трудно се справя сама дори при наличието на педиатри, баби, лели...

Животните имат интуиция, която хората са загубили, доказано е че голяма част от тях предават мислите си посредством телепатия, а хората са загубили и тази си способност. Наскоро гледах по Енимъл Планет как една антилопа преминаваше през река и крокодил я сграбчи и я захапа , в това време един хипопотам / смятан за едно от най-агресивните животни в природата/ нападна крокодила и го прогони, извади ранената антилопа от водата и се опитваше да я повдитне на крака. Бях като вцепенена как едно животно от един вид защитава животно от друг вид и изпитва състрадание към него. Антилопата умря, но това беше направо покъртително.

На въпроса дали човешката душа може да се преражда в животно мисля, че не - чела съм, че всеки си има своето еволюционно стъпало и една душа не може да се преражда нито в животинска нито в растителна тъй като вече е преминала през този еволюционен етап.

Линк към коментар
Share on other sites

На въпроса дали човешката душа може да се преражда в животно мисля, че не - чела съм, че всеки си има своето еволюционно стъпало и една душа не може да се преражда нито в животинска нито в растителна тъй като вече е преминала през този еволюционен етап.

Чела съм някъде, че някои души на по-ниски стъпала, както ти казваш се прераждат в животни, но не мога да се сетя точно къде...

Линк към коментар
Share on other sites

Кенгурто си е бозайник и още как.

Хайде бегом до Австралия да видиш, че родения зародиш бозае от цицката вътре в торбата

А животните имат тела само до Астралното , сиреч нямат Увствено тяло с какво да се самоосъзнаят.И за това слушат само инстинктите си. Само това имат. За това са животни.

Да, прав си, те торбестите само в износването на плода се различават, а иначе кърмят, разбира се. Исках да кажа, че според нашата класификация торбестите предхождат всички останали бозайници. А това за изправения гръбначен стълб съм чела и аз в различни източници, но нещо не ми се връзва, като се сетя за кенгуруто :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

На въпроса дали човешката душа може да се преражда в животно мисля, че не ... вече е преминала през този еволюционен етап.

много души инволюират в човешко тяло.

Буда, Кабир, светците от Сант Мат, както и Учителят в прав текст посочват факти за прераждане на хора в животни.

Линк към коментар
Share on other sites

На въпроса дали човешката душа може да се преражда в животно мисля, че не ... вече е преминала през този еволюционен етап.

много души инволюират в човешко тяло.

Буда, Кабир, светците от Сант Мат, както и Учителят в прав текст посочват факти за прераждане на хора в животни.

Може би е така - склонна съм да вярвам и на тази версия, тъй като съм виждала толкова интелигентни животни, че съм имала чувството, че ми е по-лесно да общувам с тях, отколкото с хора.

Линк към коментар
Share on other sites

...тъй като съм виждала толкова интелигентни животни, че съм имала чувството, че ми е по-лесно да общувам с тях, отколкото с хора.

Да. И аз съм виждал.

Не сме различни по същност от тях, просто вървим по друг път.

Линк към коментар
Share on other sites

Целта на животинската еволюция е постигането на самосъзнание, т.е. индивидуализация. Хората не могат да се върнат назад към животинското царство, тъй като вече са постигнали тази индивидуализация. За хората няма уроци, които могат да научат в животински форми, дори и най-деградиралите хора. Ян е прав за менталното тяло. Буда също няма какво да научи от въплъщението си в човешко тяло, но това не е инволюция, а съвсем съзнателно и доброволно решение.

Линк към коментар
Share on other sites

Това е свободно решение, ама истинско свободно.

Животните имат съзнание, нямат самосъзнание, което ги прави различни една степен от хората. Макар че съм виждала и животни с развиващо се вече такова. А за хората е време отдавна да преминават границата на самосъзнанието си. Време е да се премине през времето.

Линк към коментар
Share on other sites

На въпроса дали човешката душа може да се преражда в животно мисля, че не - чела съм, че всеки си има своето еволюционно стъпало и една душа не може да се преражда нито в животинска нито в растителна тъй като вече е преминала през този еволюционен етап.

Това беше цитат от Буболече.

Аз пък мисля, че това е вярно само при условие, че прераждането /въплъщението е по-точен термин/е по естествен път. За жалост чул съм, че има една форма на неестествено въплъщение, при която се "лъже" кармата. Като казвам неестествено въплъщение - имам впредвид някой можещ и знаещ как да "излъже кармата" да заобиколи по един много неприятен / меко казано/ начин естествените процеси. Като пример мога да посоча така наречените върколаци във средновековието. А този който го прави съзнателно, определено не е член на Бялото братство.

Но това са си мои разсъждения и прочетено от тук и от там по разни книжки. Така, че нямам претенции за абсолютна достоверност - по причина на невъзможността да се докаже твърдението ми с така наречените научни методи.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Срещал съм, че ако човек се самоубие защото не може/не иска да издържи някакви страдания,

се преражда в по-ниско еволюирало същество за да не ги усеща/разбира, т.е. животно.

Дали е така и то винаги - знам ли...

Източникът е "Българската душа" -- книга по беседи на Учителя.

Ян,

може ли да дадеш източник на твърдението ти че животните нямат ментално тяло...

Просто така, интересно ми е. Аз същото съм срещал при Щайнер.

:feel happy: :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Срещал съм, че ако човек се самоубие защото не може/не иска да издържи някакви страдания,

се преражда в по-ниско еволюирало същество за да не ги усеща/разбира, т.е. животно.

Дали е така и то винаги - знам ли...

Източникът е "Българската душа" -- книга по беседи на Учителя.

:feel happy: :feel happy:

Не! Самоубийците стоят дълго и изолирано в ниски и тъмни нива, но между две прераждания. Човек се преражда в човек. Винаги! И това е част от великата милост.

Линк към коментар
Share on other sites

Любо,

Ян,

може ли да дадеш източник на твърдението ти че животните нямат ментално тяло...

Просто така, интересно ми е. Аз същото съм срещал при Щайнер.

Отговор,

Ако имаш книгата "Космогония на розенкройцерите" от Макс Хайндл том-1 стр.87 схемичката показва нагледно твърдението ми. Но за мене това твърдение е вече проверено и не буди в мене никакво съмнение. За тебе ... не знам. Въпрос на преосмисляне на нещата е.

Станимир,

Имаш право да се съмняваш - но аз не се съмнявам изобщо. Обсебването е само временно явление, правено от вече въплътен или невъплътен Дух, използващ временно чуждо тяло за единични користни цели/ в случая животинско , което е по-лесният вариант според мене, поради по-ниската еволюция /. Струва ми се и други форумци са на моето мнение 8 пост №7. Но в случая говорих за доста извратена форма на въплъщение. Форма доста далече от естествените процеси.

Линк към коментар
Share on other sites

Много труден и интересен въпрос. Съзнанието е основно понятие във философията, социологията, психологията, така че зависи откъде ще го погледнеш. Най-общо казано за мен съзнанието е възпроизвеждане на действителността. Аз за още по-простичко ги възприемам така:

Следователно, в съзнанието схващаме външните причини, които стават в съзнанието, а в самосъзнанието, виждаме по кой начин може да отстраниш тия страдания.

Източник

Та май според психологията предмет на съзнанието е не само външният свят, но и самия субект. А от това, че субектът е носител на съзнанието се извежда и понятието за самосъзнанието. Дали моите котки го имат? Не знам. И за себе си не мога да реша дали животните имат/нямат съзнание/самосъзнание, както е зададена темата. Всъщност дали съзнанието им е на такава степен на развитие, че да се самоосъзнават. Дали са преродени или не човешки души – и това не знам. Понякога казваме: гледа ме с човешки очи. Съгласна съм с Валентин, че може да става такова прераждане.

Но понеже си говорим често и за практиката, да споделя своя опит. Гледала съм и кучета и котки. Всичките ни животни (някои прибрани от улицата, след като са били малтретирани) имат достатъчно съзнание да не ме нараняват, когато съм ги лекувала и съм причинявала болка. Всичките ми говорят по техния си начин и разбират, макар ограничен набор от думи. В това отношение кучетата са по-добре. По-лесно се справят и с ориентацията. Природа. Може би е съзнание, може би самосъзнание. Като ги ваксинираме никога не съм аз потърпевш, независимо че ги държа. Все гледат да драснат ветеринаря, т.е. той е врага.

Когато не съм добре и кучетата, и котките се въртят около мен и ме лекуват. И не ме оставят докато не решат, че са ми помогнали в рамките на техните възможности. Но не отиват при непознати хора да правят същото. Тях ще ги налаят или надраскат. Сигурно някой ще каже - баланс на енергии.

Макар че се получи малко дълго, се сещам за един разказ на Рей Бредбъри. Звучеше приблизително така: в бъдещето при авария по време на раждане майката и детето преминават в друго измерение и на нас хората ни изглеждат като писукаща синя призмичка и малко зелено кубче. Отчаян бащата иска да се повтори аварията, подлагайки се на нея. След експеримента се появил и един бял паралелепипед. Хората учудени ги гледали, но в другото измерение имало едно нормално човешко семейство с усмихнато бузесто бебе.

Може би в света на по-низшите души, както определяме животните, те считат нас за нисши и странни?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Може ли някой да ми обясни какво точно означава ''обща/групова/колектива душа'' като говорим за животните.Извинете за невежеството.

А за животни скоро открих един интересен факт:кондора е животно,което прекарва живота си само с един партньор.Има животни на които не им е чужда любовта...Това поне е сигурно...

Линк към коментар
Share on other sites

Може ли някой да ми обясни какво точно означава ''обща/групова/колектива душа'' като говорим за животните....

:)

Ето едно разбиране:

"... В течении жизни физические формы (тела) животных, например одного стада накапливают определенный опыт, который передается их общей групповой душе, после смерти каждого тела стада. Этот опыт передается новому поколению уже с определенным переосмысленным оттенком. Если животное попадает под влияние человека, тогда процесс накопления индивидуальных черт происходит более интенсивно. Таким образом групповая монадическая душа воплощается все в более меньшее количество тел одной группы. Закон воплощения все чаше требует индивидуальной души для каждого рода тел животного вида, пока наконец душа не будет воплощаться индивидуально в высших видах животных: слоны, домашние кошки, собаки, дельфины."

Душа.Карма...

Сега се правят опити които показват наличието за някои видове диви животни на нещо като "мрежа" която обезпечава вътревидово взаимодействие в реално време.

Мои собствени наблюдения и експерименти с птици показват че обменът на информация между тях позволява фазова синхронизация на звука на тяхното пеене на доста далечни разстояния > 30 метра. Тоест скоростта на обмен на информацията е по-голяма от скоростта на звука.

Същото взаимодействие съществува и при хората, макар и да се смята за загубено при инволюцията на човечеството неспазващо ахимса. То отново става реалност когато човек напълно се откаже от насилието и агресивността.

Напоследък има доста съобщения за смислено общуване на хора с груповите души на животните. Дори има формулирана етика на междувидовите комуникации.

http://www.animaltalk.net/consultlist.htm#...SPECIES_TELEPAT

Това са неща известни на американските индианци от много отдавна :)

Линк към коментар
Share on other sites

Според някои (например Учителя) човек има 12 тела, но в момента съществуват само 4 - физическо, на сърцето, на ума, на разумния свят. Останалите се развиват когато преминем в духовния и Божествения свят.

В този материален свят ние всички сме индивиди, мисля че при растенията и животните като видове е същото. В астралния свят индивидите от една порода (вид) образуват общ индивид – колективна душа. В умствения свят колективните души от един вид стават отново единен индивид (колективна душа). А в душевния свят вече имаме колективна душа на растенията, на животните. При хората е горе-долу същото, ама на някои индивиди има трябва бая време да се осъзнаят и да се присъединят към колективната душа.

Ей че сложна работа е туй езотеричното. :3d_131: Остава и да сте ме разбрали. :3d_133:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Само животните могат да отговорят на този въпрос :)

И аз мисля така.

Ако можеха да говорят обаче...

Ако можехме да ги разберем...

Здравейте!

Имах преди години една женска котка с окраска ,като на тигър.Бях я спасил от глад,когато беше още малко коте.Отнесох я да живее на Панчерево.Една пролет се окоти.Криеше си малките много грижливо.Една сутрин ме събуди драскането си по вратата.Отворих и какво да видя беше донесла едно мъничко котенце.Наведох се да го погаля ,а тя изчезна .След малко ми донесе едно по едно още 4.Остави ме да си играя с тях .Дадох им мляко.Оставих ги на мира ,а тя започна по същият начин да си ги прибира в тайното леговище.

Какво мислите за постъпката й.?Къде е колективната душа ,защо другите котки не ме запознават сдецата си.?Дали мислеше тя?

С уважение :

К Петров

По-скоро е демонстрирала привързаност и доверие. Животните имат емоции и някакво ниво на съзнание. Разбират някои неща, но това не означава, че мислят абстрактно. Пък и има различни видове животни. Медузата е животно, паякът е животно, косатката е животно - не са на едно ниво на съзнание.

Редактирано от Amitaba
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Съгласна съм със Виктор

Мисля че животните имат съзнание а някои имат и доста висока степен на интелигентност. Това че не могат да говорят не значи че мислено нямат връзка със Господ тоест разум. От скоро се занимавам с Астрална Проекция и пътешествия изън тялото - имала съм случай когато съм била в такова състояние из улиците и докато хората не могат да ме видят имаше едно улично куче което ме виждаше, и понеже ми беше едно от първите такива преживявания се учудих - животните могат да те видят когато си с астралня си дух извън материята - което означава че имат връзка и дарба с духовните неща. Котките например виждат тайни неща които ние не можем. Виждат различни енергии които ние не можем да видим - на един приятел котката редовно гледа странно в шкафа на хола и съска без да има нищо там или поне нищо което ние да видим. На друг познат котката не може да понася картина която стои на стената - животното е моролюбиво и добро обаче като види картината почва да скача бойно към картината... може би съответната картина има някаква лоша енергия или излъчване която ние не виждаме...

Голям любител съм на дивата природа. Мога да дам и доста примери че животните не живеят само с инстинкт. Видях точно във Animal Planet на един остров едни тюлени се къпеха - идва буря , на същото място дойдоха и акули, големите тюлени изплуват на брега малките не успяват - наместо да нападнат малките както знаем акулите се хранят с тях - акулите избутаха малките на брега и ги спасиха от бурите - като виктор и аз ще попитам - Къде тук е инстинкта на хищника?

Сред птиците има и такива които са със доста висока степен на интелигентност а дори и сетивата са им направени така че те да могат до усещат и виждат неща които дори и ние не виждаме. На моя прозорец идва една врана имах и сврака но по-късно свраката спря да идва и понеже оставям тук таме разни ядки и орехчета почна да идва една врана - в последствие се сприятелихме стана ми като любимец (от там си измислих и този псевдоним - ник) - трябва да кажа че тези птици (от семейство вранови) са доста умни. По-късно четох че дори могат да се научат да говорят както и да разпознават числата - да броят от 1 до 10. Виждала съм свраки и врани да стоят над жп линия или магистрала и да хвърлят орех или кестен точно пред превозното средство за да мине и да счупи. Научили са се да ползват човешките съвременни технологии за да живеят.

Линк към коментар
Share on other sites

Доста се чудех дали да споделя последните ни преживявания с нашите котаци, тъй като не е точно по темата. :3d_131:

Но малко за смях:

Преди около месец, бързайки в магазина грабнах една по-голяма разфасовка котешка храна, доволна, че поне два дена няма да ги мисля откъм папкане. Котаците много я харесаха, само трябваше малко да я понамачкам. Едва на другия ден видях, че съм взела кучешка консерва!!! Но на тях им харесва. От ветеринарния знам, че има кучета предпочитащи котешки консерви, затова се успокоих, че и обратното може.

Но напоследък нашия Бебо започна да го раздава малко кучешката. Ако на вратата се позвъни, той застава пръв и задължително 'проверява' кой идва. Но вместо като куче да налае лошите, по котешки се скрива под леглото. И лаенето трудно му се удава, затова пък сърцераздирателно мячи, докато не му обърнем внимание. Започна и да командва парада вкъщи - въобще - Пълна промяна! Бебата, освен че качи около 1/2 кило, нещо което трудно й се удаваше преди, реши, че трябва като вярно куче да ми спи в краката, а през останалото време да я галя по главата. И ако знаете как се бори за правата си!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...